Hengstenkeuringen vanwege de V.L.N. DE hengstenkeuringen in het gebied van de V.L.N. zijn verdeeld over keuringsplaatsen, n.l. Barendrecht, Utrecht, Eist, Hoofddorp, Brumnien en Zwolle. Er waait een frissche wind in het fokgebied van de V.L.N. De keuringscommissie onder leiding van Dr., Brands was streng en de hengsten die goedgekeurd werden en daar naast ook opgenomen werden in 't stamboek kunnen in 't algemeen tot de betere hengsten gerekend worden, een enkele uitzondering daargelaten. Ook wat de typebepaling betreft begint er meer lijn in te komen, al zijn we van oordeel dat het noodig is dat de beide richtingen, nl. de Groningsche en de Gelder- sche absoluut van elkaar gescheiden dienen te worden gehouden. Wil men het Geldersche ras consolideeren dan moet er voog gezorgd worden dat de merriën van het Geldersche ty pe ook uitsluitend gereden worden bij de hengsten van het Geldersch type.-Zooals de zaak nu staat mogen de hengsten van het Geldersch type uitsluitend merriën van het Geldersch type dekken terwijl de hengsten van het Groningsch type alle merriën dek ken. Hierdoor wordt de Geldersche richting gehandicapt. Heeft men bijv. een hengst van prima klasse met veel kwaliteit en lijn en mooie voorhand, dus een hengst die in staat is de Geldersche fokrichting vooruit te bren gen, dan wordt zoo n hengst, die ook in de Groningsche fokrichting goed werk kan doen, geklasseerd bij het Groningsch type, opdat hij alle merriën kan dekken. Zoodoende krijgt men de beste hengsten altijd in de Groning sche afdeeling. Hierin dient o.i. nog verande ring te worden gebracht. De keuringen begonnen in Barendrecbi een kleine keuringsplaats, waar we echter ver schillende beste hengsten zagen. Van de 3 driejarig hengsten die hier werden aangeboden werd er één afgekeurd. Delfried (V. Vincent) werd goedgekeurd ter dekking, maar nog niet stamboekwaardig bevonden. Een goede, breede, diepe hengst met best type. Moet in 't fundament nog iets uitzwaren. Goedgekeurd en opgenomen werd Arend (V. Atleth Ostfr.), die we bij de keuringen te Groningen reeds beschreven. Voor de provin cie NoordBrabant is hij een groote aan winst. Een hengst van beste klasse en buiten gewoon zwaar. Van de oudere hengsten wer den er 2 afgekeurd. Wederom goedgekeurd ter dekking werden Adonis (V. Edelstein Ost fr.), Wilzon (V. (jfrnot Old.). De Premiekeuring had,tot resultaat: Rubriek driejarigen Groningsch type: Arend A Premie. Rubriek vieren vijfjarigen Groningsch type: Bermandus (V. Germandus Gr. P. S.) C Pre mie.' Bermandus is een hengst van prima klas se. Is in de bewegingen achter wat wijd. Rubriek zes jaar en ouder Groningsch ilype. 1 Ridderslag (V. Rittersporn Ostfr.) A Premie, 2 Ambo (V. Gambo) A Premie. 3 Zobaldur (Baldur Old.) B Premie. Ridderslag stond er best voor. Is een machtig zware hengst. Kon in rug iets sterker. Heeft aan bewegingen wat ingeboet. Kon vroeger' extra marcheeren. Ambo heeft een fraai type, is breed en diep en toonde beste gangen. De voor kogels zijn iets rond. Zobaldur is een goedgelijnde hengst, kon even breeder. Gang best. Rubriek zes jaar en ouder Geldersch type: 1 Zadonis (Sadonis) A Premie. 2 Vader (Lu cius) C Premie. Zadonis is een beste hengst met veel kwali teit en zwaar beenwerk. Toonde extra gan gen. Vader stor.d in magere conditie. Goede, harde hengst. Kon wat meer uitdrukking in de beenen hebben. Uirecbi In Utrecht werden in totaal" 16 driejarige hengsten aangeboden. Er was hier nog al wat kaf onder het koren, al hadden we de afkeu ring var; Daan (Ridderslag) niet verwacht. Een beste zware hengst, die in 't fundament niet geheel onberispelijk is, maar wiens to- taalverschijnipg zoodanig is dat wij hem het goedkeunngsmerk hadden toegedacht. Alleen ter dekking goedgekeurd werd Don Juan (Gambo). Goede, breede, diepe hengst, die bemerk i gen heeft in 't beenwe.k. Goedgekeurd en in 't stamboek opgenomen werden de driejarige hengsten: David (Jimbo). Zware hengst van hooge klasse. Gregor (Gregor Ostfr.). Typische, klei ne hengst van best gehalte. Simmy (Idzard). Zagen we reeds in Groningen. Goede, breed_e, diepe, evenredig gebouwde hengst mee beste gang. Fasco (Godehard). Bespraken we reeds bij ons verslag van Groningen. Beste, zware hengst. Heeft wat weinig veering in de koo- ten. Dario (Godehard). Was ook in Groningen. Stond er niet zoo goed voor als op de keuring aldaar. Kon in soort wat beter. Elan (Elan Ostfr.). Werd in Groningen ook reeds goedge keurd en opgenomen. Een beste. zware hengst, die in de bewegingen achter iets ster ker kon zijn. Beschouwen we als egn import van beteekenis en een groote aanwinst voor de warmbloedfokkerij in d,e Haarlemmermeer. Verder werden goedgekeurd en opgenomen de beide elfjarige hengsten Bart (Landessohn) en Baldo (Rheinfürst Old.), die tot nu toe in Groningen stonden. Twee beste zware heng sten, die een aanwinst beteekenén voor de fokkerij in 't gebied van de V.L.N. Wederom goedgekeurd werden de oudere hengsten Waldeck (Gersbach Old.), Belzasar (Waldherr). Het resultaat der Premiekeuring was: Rubriek driejarigen Groningsch type: 1 David A Premie; 2 Simmi B Premie; 3 Elan B Prejnie; 4 Gregor B Premie; 5 Sasko C Pre mie; 6 Dario C Premie. Rubriek vierjarigen Groningsch type: Cyrano (Edelman) en Colibri (Gambo) kre gen beide een A Premie toegewezen en wer den als gelijkwaardig geplaatst. Cyrano is een beste, edele hengst met beste bewegingen, kon in rug even sterker. Colibri, breede, diepe hengst met mooi type. Rubriek vijfjarigen Groningsch type: Bernhard (Ridderslag) kreeg een B Prlmie. Goede hengst met zwaar beenwerk. Rug kon sterker. m Rubriek vijfjarigen Geldersch type: 1 Baronet (Domburg) A Premie; 2 Batouwer (Waldherrj C Premie; Baronet is een kwali- teitshengst, die extra gangen toonde. Batou wer is een goede hengst, die wat sterker kon in rug en achterbeen. Gang best, maar iets wijd achter. Dezé hengst werd wel met wat al te veel lawaai voorgebracht. In de rubrieJc oudere hengsten G oningsch type kréég Bart een A Premie toegewezen. Utrecht was een beste keuringsplaats, waar heel wat best materiaal aanwezig was. Een goede basis voor de warmbloedfokkerij in midden Nederland. Ook Eist is een keuringsplaats van beteekenis. Hier was een prima organisatie, hetgeen van Utrecht nu niet bepaald gezegd kan worden. Met 't oog op de moeilijke rivierovergangen is er voor 'n gedeelte der hengsten, die in Eist moesten worden voorgebracht, een speciale keuringiplaats ir.gelascht en wel te Brummen. In Eist werden 16 driejarige hengsten aange boden, van welke er 6 werden afgekeurd, ter wijl er één werd uitgesteld wegens ziekte. Verder werd Sidorus (Jacques), die reeds te Groningen was- goedgekeurd voor dekking, voor stamboekopname afgewezen. Een fraai- gelijnde, even groote hengst, die beter kon in 't achterbeen. Toonde extra gangen. Goedgekeurd en opgenomen in 't stamboek, Geldersch type werd: Dictator (Waldherr). Fraai gelijnde, breede, diepe hengst met veel kwaliteit. Kon beter in 't achterbeen. Diamant (Ot van Wittenstein). Goede vos. Is niet zoo breed als de eerste, maar sterker in 't achterbeen. Drusus (Waldherr). Goede hengst, die nog wat meer diepte moet krijgen. Gang extra. Goedgekeurd en opgenomen in 't stamboek Gron. type werden de driejarigen: Dingaan (Edelman). Beste, platte, diepe, ge stopte herigst. Kon mooier in de croupe. Gang best. Dambo (Gambo). Breede, diepe hengst met mooi type. Niet onberispelijk in 't fundament. Ridder (Graalsritter Old.). Goede, breede, diepe, gewelfde hengst. .Kon in croupe nog iets anders. 6imko (Gambo). Ben beog't van beste klasse met goede breedte en diepte. Sjabo (Waldherrj. Beste, breede, diepe hengst. Kan even sterker in de rug. Voorts werdén goedgekeurd en in 't stamboek, Groningsch type opgenomen: de vierjarige hengsten: Edelstein (Edelsteirr Ostfr.). Mooie, midden- zware hengst met fraai type en beste gang. Iva (Landessohn). Zeer goede, gestopte vos met goede gang. Ciras (Vorstenspoor). Goede, zware, breede, diepe hengst. Kon iets anders in 't achter been. De vijfjarige Nikus (Brinio), die reeds twee jaar in Groningen ter dekking stond, is naar Gelderland verhuisd en werd alhier in 't stam boek Groningsch type opgenomen. Nikus stond er best voor. Is uitgegroeid tot een, zware, breede, diepe hengst. Kön wat mooier' in de croupe. Wederom goedgekeurd werden de oudere hengsten: Ceasar (Gambo); Cicero (Vorsten spoor); Clamino (Sultan Amborg (Dom burg); Ubon (Simon) en Catalon (Waldherr). De uitslagen der Premiekeuring luiden: Driejarigen Geldersch type: 1 Diamant A Premie; 2 Dictator B Premie; 3 Drusus B Premie. Driejarigen Groningsch type: 1 Simko A Premie; 2 Ridder B Premie; 3 Din gaan C Premie. Vierjarigen Groningsch type: 1 Ceasar A Premie; 2 Catalon A Premie; 3 Ciras B Premie; 4 Cicero B Premie. Ceasar, die als driejarige in Grijpskerk ter dekking stond onder de -naam Rembrant, heeft zich goed uitgelegd. Een hengst van bes te klasse met goede gang. Catalon is even eens een beste hengst met breedte en diepte. Kon in 't achterbeen even anders. Ciras noemden we reeds. Cicero is 'n beste, gestopte hengst, wat kort in de kooten. Vijfzesen zevenjarigen Groningsch type: 1 Zompa (Rheinsohn) A Premie; 2 Rambino A Premie; 3 Bento (Rheinsohn) B Premie. Zompa is een beste, breede, diepe hengst. Kon in rug en achterbeen nog iets anders. Bambi no vonden we niet minder. Beste hengst met mooi type. Bento is een goede middenzware hengst. Kon in rug iets sterker en in de be wegingen achter iets krachtiger. In de rubriek vijfzesen zevenjarigen, Geldersch type kreeg Amburg een B Premie toegewezen. Een fraaigelijnde, beste vos met zwaar beenwerk. In Hoofddorp werden ér twee driejarige hengsten aangeboden, van welke er één werd goedge keurd en opgenomen, nl. Deucolion (Gregor Ostfr.), een import van de Hengstenver. Ons Belang te Haarlemmermeer. Deze hengst is van beste -klasse, zwaar, breed en diep. Hij is een aanwinst voor de fokkerij in de Mee*- Van' de oudere hengsten werd er één afge keurd, terwijl de 14 jarige Brinio (Gruson Old.), die uit Groningen komt werd goedge keurd en opgenomen. Hij stond er best voor. Beste, breede, diepe hengst. Voor wat kort in de kooten. Wederom goedgekeurd werd: Adelborst (Edelknabe Old.). Het resultaat der Premiekeurmg was. Driejarige hengsten Groningsch type: Deucalion A Premie. Vier zevenjarige hengsten Groningsch type: 1 Zonnevorst (Grundstein Ostfr.) B Premie; 2 Burchtheer (Waldherr) B Premie; 3 Adelaar (Edelknabe Old.) B Premie; 4 Adelborst C Premie. Zonnevorst is een beste, platte, breede, diepe hengst met zware beenen. Burchtheer, best- gelijnde hengst, kon iets anders in 't achter been. Adelaar is een hengst van goede klasse. Kon iets sterker in de rug. Adelborst is een breede, diepe hengst. Kon in croupe even mooier en staat nogal recht in 't achterbeen. Rubriek 4 zevenjarige Geldersch type: Anton (Edelstein 06tfr.) B Premie. Anton is een goedgelijnde hengst. Kon wat meer diepte hebben. Twee oudere hengsten, nl. Brinio en Rhein sohn (Rheinfürst Old.) vielen buiten de pri meering, maar werden in deze volgorde aan de kop geplaatst en kregen een medaille toe gewezen. Ook Rheinsohn stond er best voor, blijft een beste hengst van het goede type, al kon hij in 't fundament iets anders. De eerste vier keuringsdagen zijn hiermede beëindigd. Ze hebben ons duidelijk aange toond dat er de laatste jaren een geweldige vooruitgang te constateeren is in de 1- =ngsten- stapel in 't gebied van de V.L.N.al zullen er de komende jaren nog wel enkele oudere hengsten moeten worden uitgewerkt.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 15