„Nederland voedt zich zeil!" pAtodudUdafy 194-Z Vooriaarswerkzaamheden op Het grasland Een goede waterhuishouding is van het grootste belang Zonder goede organische bemesting is de humusvorming op het grasland niet toereikend De laatste perceelen te scheuren grasland Het grasland vórmt den grondslag van de veehouderij. Het grasland moet daarom minstens even goed behandeld en ver zorgd worden als het bouwland. Zorg daarom voor een juisten grondwaterstand voor een vol doende bemesting vooral met stalmest, gier, kompost en kalk. De werkzaamheden op het grasland kunt ge verrichten op vorstvrijé winterdagen, dus in een tijd dat er overigens weinig arbeid is Aile maatregelen zijn tevergeefsch, wanneer het grasland onder wateroverlast lijdt. Een behoorlijke ontwatering is een eerste voorwaarde als ge van Uw arbeid een goed gevolg wensrht te zien Daarom is het noodzakelijk: alle slooten zuiver te houden, ze voldoende uit te diepen, voor het goede verval te zorgen, en de slootkanten weei in orde te brengen de drainageopeningen vrij te maken en verstopte of bescha-' digde uitloopen te herstellen. Den bagger uit de slooten spreidt men goed uit over het land. Nog beter is het, dezen bagger te verzamelen en voor de kom postbereiding te gebruiken Vooral duikers, onder wegen door, moet men schoon maken, en zoo noodig door grootere vervangen. Zonder behoorlijke humusontwikkeling is de grasgroei niet wat hij zijn kan Daarom is het noodzakelijk: ook aan het grasland stalmest, gier, kompost en kalk toe te dienen Alleen korte stalmest is voor grasland geschikt. Het stroo moet liefst kort gesneden worden vóór het strooien in den stal. Laat den stalmest niet lang op hoopen liggen. Let op-een goede gelijkmatige verdeeling. Gebruik hiervoor een weide-eg of een weidesleep. Kompost is de beste bemesting voor grasland. Het maken van een goeden komposthoop kan heel goed in den winter geschie den. Men brengt bijeen: huis- en straatvuil, bagger uit slooten, kat, gemengd met kalk, wat stalmest enz. en laat dit, na goed dooreen werken, geruimen tijd zitten om te rotten Na een ol twee jaar kan men den kompost, fijn verdeeld en gelijkmatig uitgespreid op het grasland brengen. De weilanden gieren heeft alleen nut na afloop van den winter, dus bij het begin van den groeitijd. Wanneer men door een te kleinen kelder reeds midden in den winter gieren moet, ver liest men veel van den waardevollen stikstof Kalken dient in de eerste plaats te geschieden op laag gelegen, verzuurd grasland, natuurlijk na een voorafgaande verbetering van de ontwatering. Vooral vroegtijdig kalken is van belang. Een zekere hoeveelheid kalk is noodzakelijk voor een goede bodemstructuur. Kalk bevordert den groei van klaver en is van de grootste beteekenis voor de ontwikkeling der jonge weide- dieren, voor de gezondheid van het vee en op die wijze tevens voor hooge melkgiften van de koeien Hoé hooger de opbrengsten zijn van het grasland, des te meer voedsel wint gij voor uw veestapel. En hoe meer voedsel gij voor uw veestapel wint, des te meer vet en eiwit voor het Nederlandsche vo k. brengt ge aldus voort En daarom gaat het per slot van rekening toch. IN de laatste maanden voor Nieuwjaar is nog heel wat grasland gescheurd, doch in geen enkele streek is men geheel klaar ge komen. Het aarda'ppelrooien immers was bij velen laat. ook al doordat er niet te veel werkkrachten beschikbaar waren en de beide vroeg; winWtjes duurden wel kort. maar veroorzaakten niettemin nog al oponthoud. Er.de dagen in November en December zijn kort. Dit heeft wel vóór, dat de paarden het beter kunnen bolwerken dan bij lange - werkdagen en 0 niet veel krachtvoer kosten, wat anders het geval zou zijn geweest, doch hard schiet dan het werk toch niet op Zoo c. Jende ligt er thans nog een flinke opper vlakte vraslar.d op der ploeg te wachten Het reeds gescheurde land heeft ongetwijfeld van de vorst geprofiteerd. Immers deze grond is ter dege doorgevroren en zal straks een- mooie verkruimelde en goed aangesloten bouwvoor kunnen leveren. Maar hoe wordt dat met het land dat nog geploegd moet worden? Deze vraag klemt sterker voor kleigrond dan voor lichtere gronden. Bij het geploegd klei- grasland vooral als deze grotsd wat heel stijf is, wordt bijna nooit een goede aansluiting verkregen en vooral in eèn droge voorzomer doen zich zich daarvan de nadeelen gevoelen. Doch ook voor grasland op lichtere gronden ware tijdiger ploegen beter geweest, indien men vroeger klaar' had kunnen komen Echter dat heeft niet gekund. In 't algemeen heeft de boer met den tijd welke hem werd IC Se'aten gewoekerd Doch het is begrijpelijk lO dat deze langdurige winter menige boer die nog moet scheuren ongeauldig maakt,, en dat hij reikhalzend "uitziet naar zachte winden en warme regenbuien. Want dan wacht hem naast het veie an- defe ook nog het scheuren van het res- teerende grasland. Zou het te verwonderen zijn, als nu eens de haast de wijsheid zou bedriegen? En dat men haast je. rep je zou probeeren deze laatste oppervlakte grasland op den kop te krijgen? Neen unmers? Maar toch. dat mag niet. Ook thans moet de tijd worden gevonden om't werk goec! te doen. Nu nog meer. dan in November en December. Want wie in die maanden het ploegwerk minder goed verrichtte, had althans dei zeker heid. dat de tijd en de atmosferische invloe den hem zouden helpen En deze hulp mist de ploeger in Maart. Daarom moet het scheu ren nu zoo mogelijk met nog meer zorg .ge beuren dan in November. De beste methode is het tweevoren, twee- voegen of twee diepen De eerste maal ploegt men de zode om. en de tweede keer wordt daar ongeveer 12 cm goede gror.d boven op geploegd Wanneer ploeg en ploeger goed zijn, dan kan op die wijze best werk worden verkregen. De zode wordt mooi vlak neergelegd en daarop komt dan een voldoend dikke laag kruimelige grond. Mocht er nog een te dichte laag onder de bou-wvoor blijven, dan moet die bovendien nog met de ondergronder of wroeter worden losgemaakt Als dat noodig Is, geeft dit nog heel wat extra arbeid aan boer en ploeger, doch het moet geschieden. Anders loopt het met de waterbeweging in den grond niet goed. Wanneer het heel erg nijpt, is ook nog een behoorlijk ploeg-resultaat te verkrijgen met behulp van 'n werkelijk goede voorschaar, en volgens die methode werkt men aanzienlijk vlugger. We zouden echter alleen volgens die manier te werk gaan. als da tijd te zeer nijpt, want twee voren is beter en zekerder. Verder geldt het advies om in gescheurd grasland aardappels te verbouwen in nog sterkere mate voor laat gescheurde perceelen In de eerste plaats wordt het daar te laat voor gewassen als haver en zomerrogge en erwten. Bovendien is het gevaar, dat granen en dit geldt zeer in 't bijzonder voor zomer- gerst, die wel iets later gezaaid zou kunnen worden zich op deze nieuwgescheurde graslanden minder goed thuis zullen gevoelen. Immers, de kans dat nogal wat zure grond bovengehaald wordt, is vrij groot Nog groo- ter is de kans, dat bij het scheuren wat zwarte pekkige humusstoffen door jie bouwvoor wor den gewerkt, die de zoo gevreesde ontgin ningsziekte kunnen veroorzaken Welnu, dit risico ondervangen we geheel, door geen granen, doch aardappelen te verbouwen. Deze zijn heel weinig gevoelig voor koperge brek en wat zuurder grond geeft gladde aard appels en een flinke knollenopbrengst Laat gescheurde grond kan pas laat worden bebouwd. De boer dient een goede kans te hebbfo op een volle oogst. Ons volk vraagt de grootste opbrengst van den vaderlandschen bodem, beste kansen, dat dit alles tot zijn recht komt, hebben we, als zoo spoedig mo gelijk volgens de beste methode wordt ge- sfcheurd en deze gronden met aardappelen worden beterld. Dat daarvoor goedgekeurd pootgoed moet. worden gebezigd is feitelijk overbodig te zeggen. L. W. K J.128

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16