T, Maar „dieven"moeten niet roepen houdt den dief 'Voorjaarsbloemententoonstelling te Utrecht 4 EN aanzien van die boeren, die in den Landstand een leidende functie zullen vervullen, moeten drie voorwaarden gesteld worden. Zij moeten zij'n: volkomen betrouwbaar, vakbekwaam en voor honderd procent Landstander. Dat deze drie eischen gesteld moeten worden, zal elkeen duidelijk zijn, die slechts oppervlakkig nagaat, welk een bijzonder voorname taak de Landstand heeft. De Landstand toer is geboren uit den wil, om den chaos te ontstijgen, waarin onze samenleving was ontaard, dank zij de kapitalistische methoden, volgens welke mensch en ding meer dan een eeuw zijn geregeerd, en die zich bijzonder aan den boer hebben te buiten gegaan. Wij hebben ons allen in eerlijk idealisme gekeerd tegen een samenleving, waarin ondeugd tot ïeugd verklaard werd, waarin de werker slaat werd, waarin eerlijkheid een domheid en bedrog een zakelijke handigheid genoemd werden. We hebben doelbewust de fundamenten ondergraven, waarop het bouwsel van de democratische vrijheid rustten, we wilden het paleis van den duivel van eigenbaat en egoisme m elkaar trappen, om daarvoor in de plaats het sehoone en nieuwe gebouw eener waarlijk christelijke samenleving op te bouwen, waarin voor eiken eerlijken werker weer een plaats zou zijn. Maar daar voor is de eerste vereischte, dat we ..den ouden mensch" aflegeen en ons zelf verbeteren, dat we zelf beantwoorden aan de idealen welke we in mze vlag geschreven hebben. Boeren moeten door boeren geleid worden. Daarom is het lot van den boer in de handen van den boer gelegd, maar die handen van den boer moeten dan ook handen zijn, die onbevlekt de leidsels kunnen vastgrijpen. En daarom gaat de roep allereerst om volkomen betrouwbare boeren. Nu zal men ons wellicht voor de voeten werpen, dat er desondanks hier en daar boeren op leidende posten worden geplaatst oc wien men zoo het een en ander meent te kunnen afdingen. Men verwijt ons o.a., dat er boeren voor dorpsboerenraden worden aangewezen, die toch niet in alle opzichten de beste zijn of die zich in het verleden wel eens aan het een of -mder klein vergrijp hebben schuldig gemaakt. Ja, sommige nog al te plutocratisch ingestelde lieden meenen als ernstig beletsel te kunnen aanvoeren, dat de een of andere boer een jaar of yat geleden failliet geweest is, of in de werkverschaffing terecht gekomen is. Laten we hieromtrent eens een paar duidelijke woorden zeggen. Niet elke boer, die in het verleden om de een of andere reden gestraft geweest is, moet daarom voor den Landstand worden uitgeschakeld. Niet elke straf heeft zijn eer aan getast. Maar al te dikwijls blijkt uit ampel onderzoek, dat zoo iemand jaren lang gezocht ge worden is, omdat hij b.v lid van de N. S. B. of van het Agrarisch Front was of in oppositie tegen een der duizend en een Bonzen en Bonsjes van toen oppermach tige Boerenbonden stond. Éven- goed als dat er op den dag van heden door sommige aanhangers van het voorbije regiem met hartstocht jacht eemaakt wordt op degenen, die zich voor den nieuwen tijd hebben uitgesproken. De leiding van den Landstand zal dergelijke gevallen met groote nauwkeurigheid beoordeelen en dan zal blijken, dat de hoereneer dikwijls minder geschonden is door hen, die men langs allerlei slink- sche wegen voor den tuchtrechter heeft weten te sleepen dan wel door degenen, die braat roepen: „Houdt den dief. En evenzeer staat het vast, dat boeien, die in de wurgende jaren sinds 1929 ten onder gebracht zijn, daarom nog niet ongeschikt geworden zijn. Het ware een premie stellen op de methoden, welke in die jaren ge- heerscht hebben en die door ons thans juist zoo fel bestreden wor den. Maar wel onaanvaardbaar zijn die boeren, die voortdurend saboteeren, aan deri zwarten han del meedoen, of smokkelen. Al zijn zij ook nog zoo in aanzien in hun omgeving, al behooren zij tot de potentaten in hun dorp en al zetten zij een gezicht alsof ze de gaafheid en braafheid in per soon zijn, zij zijn onbruikbaar en naar hen zal niet anders worden omgekeken, dan om hen in de gaten te houden. Dat onze boerenleiders verder ook vakbekwaam en voor honderd procent Landstander moeten zijn, behoeft wel geen nader betoog. Krukken, die hun vak niet ken nen en zelf op erf en akker geen orde kunnen scheppen, zijn wel de laatst aangewezenen, om anderen leiding te geven En ook heeft onze boerenstand op dit moment niets aan boeren, die weliswaar eerlijk en vakbekwaam zijn, maar niets begrijpen van de eenig juiste natuurlijke organisatie van de boeren: den Landstand. Intusschen, het stemt tot vreugde, dat er in ons land duizenden boe ren zijn, die aan al deze eischen voldoen en zich voor honderd pro. cent willen inzetten. Binnen wei nige dagen zullen het provinciaal bestuur en de dorpsraden benoemd worden. Het werk van den Land stand is reeds in vollen gang. Vele honderden kwesties van allerlei aard, zijn sinds de ope ning van het provinciaal kantoor reeds behandeld. Dagelijks komen tal van boe ren van alle zijden der provincie op het kantoor met him zwarig heden, het spreekuur van onzen rechtskundigen medewerker in de diverse plaatsen, wordt druk be zocht, het Landstandblad wordt druk gelezen en wordt het per ongeluk hier of daar eens niet bezorgd, dan reclameert men er onmiddellijk om. Het zijn allemaal de beste bewijzen dat de Land stand in ons land reeds een levende werkelijkheid geworden is en bij onze boeren warmen weerklank gevonden heeft. S. De voorjaarsbloemententoonstelling „Oase", welke van 48 April L. de Jaarbeursgeoouwen gehou den zal worden, belooft een ware oase te worden. Terwijl de winter ons nog doet bibberen van de kou, is men achter de schermen reeds druk doen de met de voorbereiding van dit voorjaarsbloe menfestijn. Het is een goede gedachte geweest om juist om en op de Paaschdagen de „Oase" te houden. Dit zal voor nog meer bloemenliefhebbers een reden zijn om te gaan genieten van de duizen den bloemen, enz. Het geheel zal zoodanig opgesteld worden, dat men den indruk krijgt in een groote tuin te zijn, met verschillende kleine tuinen onderling. Niet alleen zullen de bloeiende bolgewassen in grooten getale aanwezig zijn, doch daarnaast zal men ook kunnen genieten van cactus- en vet- planten atémede van heesters a rotsplanten. De Nederlandsche kweekers zijn terecht wereldbe roemd en de „Oase" te Utrecht zal weer eens opnieuw bewijzen dat deze beroemdheid gerecht vaardigd is.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 4