als Duitsche boer Veel van het tvefk, dat in Nederland de paarden moeden verrichten, gebeurt in het Oosten van Duitschland met de ietwat tragedoch oersterke ossen. Ossew voor de schoffelmachine. Onze tegenwoordige woning het ge boortehuis van Werner Siemens, de uit- vinder o.a. van de dynamo, wiens vader eveneens verwalterop dit bedrijf was. (Foto's Landstand-Botjes) van 's morgens vier tot vaak "s avonds om acht. Och Sh dan wordt men Bood, ik ten minste verschrikkelijk Bood, op Communis-' tisch af, vooral toen ik eens in Hamburg kwam en heele optochten zag van verhon gerde werklooKe menschen. De vróuwen verrichten toen alle arbeid, de mannen daarentegen zaten voor het huis hun pijpje te rooken, gingen zoo tegen 9 uur stempelen, om vervolgens het eten klaar te hebber als Moeder de vrouw van den boër kwam. En de boeir? Laten we er niet veel over spre ken. Uit dit alles moet men nu niet opmaken, dat alle menschen hier lid zdjn van de Nat. Soc. Beweging.- Het tegendeel is waar, leden zijn er maar enkele, bij ons in het dorp maar een stuk of tien. Ook zijn dat niet altijd de beste Nat.-Soc. De groote rest is geen lid, en wenscht dat ook meestal niet te worden en of ze aange nomen werden is weer een tweede vraag. Ze zijn echter in gedachten Nat. Soc. en heb ben het volste vertrouwen in hum leiders. Uitzonderingen bevestigen de regel en zoo ook hier, er zijn ook nog tegenstanders, maar die treft men niet aam onder het volk. maar in de „Hoogere Klassen". U weet wel, die aristocraten, die in de verkiezingstijd zulke groote „Volksmenschen" zijn. Dat Engeland nog wel eens .over een revolu tie praat is bespottelijk. Een revolutie wordt gemaakt door het volk en niet door O.Z.O. en Sorry-mannekes. „Geld speelt geen rol" schreef ik, het geld rolt en daardoor heeft men een algeheele opleving gekregen Ik denk nog vaak aan den tijd toen we in Nederland-leefden onder de „Aanpassing Colijm". Hoe bang wij waren om ook maar het hoogst noodige aan te Bchaffen; meestal probeerden we dan nog, om er een gulden af te praten. Tegenwoordig wordt er op geld niet gekeken, „Het heeft geen r 2 meer" hoort men vaak zeggen. Maar 1 n al die opgespaarde dubbeltjes en a:'j r onver, waarvan men mij vertelde, dat er menschen waren die melkbussen vol op zolder hebben staan, dan wel waarde? Als men van plan ls ze er altijd, te laten staan zeker niet. Och het is alles zoo denkbeel dig, deze menschen zijn denkbeeldig rijk en Innerlijk o zoo arm, want ze worden om al deze dubbeltjes geen dag ouder of gelukki ger. Hier lacht mien om dergelijke dingen, maar hier heeft men ook in het verleden meer ge léérd. (Wordt vervolgd). VOOR eenige weken terug, is het 15 jaar geleden dat de uitvinders van de electro motor, Wemer von Siemens zijn dynamo aan 'een college van wetenschappelijke menschen voorstelde. Anders zou ik hiervan niet hebben gerept, doch het toeval wil, dat wij in het huis waar deze beroemdheid is geboren, wonen. De va der van Weimer von Siemens was eens Ver walter op dit bedrijf. Het gebouw is dan ook verschrikkelijk oud, evenals de verschillende bedrijfsgebouwen Zoo is de schuur veel te klein en stoot men elke vier meter op een stutk hout, het is dan ook een heele toer om er 's zomers ko ren in te pakken. Deze zomer hebben we al les in twee groote veldschuren gestopt en wat er niet inging hebben we afgedoracht. Ook de koestal is oud en zoodoende onmo dern, we zijn bezig ze te moderniseeren en voor enkele maanden terug hebben we er een melkkoelinrichtmg in laten timmeren. Dit is heel practisch er. zeer hygiënisch, de melk wordt nu van elke koe in een groote trechter gegooid en ze stroomt dadelijk door een buizeninstallatie van de koeleT in de koelkamer die geheel afgesloten is van de koestal Achter de koestal hebben we veel te weinig ruimte, maar nU staat er een gierkelder op het program van 150.000 1. inhoud. Nu wordt de geheele aanleg veel mooieT „en alles be ton, zoodat ook dit euvel wordt verholpen. Natuurlijk is hier veel geld mee gemoeid, maar daar wordt niet op gekeken, zoo koch ten we dit voorjaar een groote Rupstractor, Voor 11.000 Mark. In bestelling zijn vervol gens nog een BietenrooLmiachine, een Maai- dorschmachine en vele andere dingen, zoo- als b.v. vier groote luchttoandenwagens. Nu veronderstellen de lezers misschien, dat mijn patroon wel zeer rijk moet zijn. Dit is echter heelemaal niet het geval en werken we nog met een kleine schuld. Met de kerstdagen waren we met vacantie thuis, drie weken (onze vacantie werd door betaald en-we kregen jzelfs nog dubbel sala ris extra plus vrij reizen als „Weihnachts- geschenk"), het zijn de mooiste dagen om „Thuis" te zijn, speciaal als men in het bui tenland werkt, voelt men zoo echt de Vader- landsche band. Ik trof daar een jongeman van mijn eigen leeftijd die mij vertelde, dat hij na de Kerstdagen ook wegging naar Duitschlami als Verwalter op een bedrijf van 500 ha. bouwland. De Duitsche taal beheerschte hij tamelijk, maar hij had nog nooit op een Duitsch bedrijf gewerkt. Toen ik hem vroeg of hij er wel op aandurfde, was hij nogal optimistisch, hij meende „Wat hier een slech te bocT is is in Duitschland nog altijd een goede boer". Ik zeg daarentegen „Dass war einmahl". Zeker, ook hier is nog zeer veel te verbeteren, maar door de eerste klas techni sche voorlichting, staat het landbouwbedrijf hier reeds op een hoog peil. Met critiek moet men altijd voorzichtig zijn en altijd de omstandigheden in acht nemen waaronder iets tot stand komt. Zoo zal op de Lüneburger Heide niet zooveel groeien als in onze Noord-Oastpolder. Ook moet men rekening houden met de portemounaie van den Duitschen Boer van voor 1933. Verder speelt in de jaren na 1933 het „Arbeiders vraagstuk' een groote rol, en de allergrootste rol speelt, wel de verschillende oorlogen die Duitschland werden opgedrongen. Te vaak moest de böer de ploeg ruilen voor het Se~ weer. Dit zijn allen factoren, waar de Nederland- sche boer niets mee had te maken. Wij kon den ten allen tijde rustig voortgaan ons be drijf te intensiveeren, om maar vooral tegen de Koelie'* op te kunnen boksen. Dat men hier de laatste jaren zoo is voor uitgegaan, komt alleen door de Natiomaal- Socialistische wereldbeschouwing, die een andere is als de Democratische Vrijhandels politiek. Ik werkte in -1930 op een bedrijf in Slees- wijk-Holstein, gewoon als boerenknecht voor 30 Mark in de maand met kost en inwoning en ondervond aan den lijve welke slechte arbeidsvoorwaarden men toentertijd had. Ook de bedrijven waren in een slechte toe stand, wat heelemaal geen wonder was, want de toenmalige politiek was zoodanig, dat men de duurdere mannelijke werkkrachten niet kon betalen, ƒ-!: men zoodoende gedwon gen was het werk te laten verrichten door vrouwen of „Goedikobpe Knechts". Ik was toen 18 jaar en heb er gewerkt als een ezel,

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 6