Het voorkiemen van De beteekenis van goede bewaarplaatsen Voor het poten met de aardappelplantmachine zijn korte krachtige spruiten gewienScht. v. d. Zee Nou, dan zal hij dat het beste in de hand hebben als hij beschikt over een moderne poterbewaarplaats, die in afdeelingen is ver deeld. Het broeien en afharden kan dan voor elk ras afzonderlijk geschieden. een goede voorkieming te komen. Toch ligt het voor de hand, dat meer en meer wordt overgegaan tot een methode van voorkieming, welke in de practijk de zekerste resultaten heeft gegeven. Daarom worden ook steeds meer kiembakjes gebruikt, welke voldoen aan de eischen, welke ik daarnet noemde. W. Dat ligt natuurlijk voor de hand. Men moet profiteeren van de opgedane ervaringen. Zoo zal men toch ook rekening moeten houden met het ras of de' rassen, die voorgekiemd zullen worden. Wanneer een boer 2 of meer rassen wil uitpoten, hoe moet hij het voor- kiemen dan aanleggen, van der Zee? DE tijd vordert alweer in de richting van het voorjaar. De boer gaat weer denken aan de werkzaamheden op den akker. In e.en korten tijd zaj er veel moeten gebeuren. Het zal daarom goed zijn, wanneer iedere boer goed in het hoofd heeft hoe hij zijn werk in zal deelen.Maar dan is hij er nog niet. Hij moet zorgen, dat hij dan ook direct aan den slag kan gaan. Dan moet dus alles klaar zijn. Dat beteekent, dat machines, werktuigen, ge reedschappen enz. goed nagekeken en zoo noodig hersteld of vernieuwd zijn, dat de hoefverzorging van de paarden zoodanig is, dat er direct volop met de paarden gewerkt kan worden. Maar ook is het van groot be lang, dat nu reeds gezorgd wordt voor den aankoop van prima zaaizaad en pootgoed. Ook kan er alvast gezorgd worden voor het ontsmetten, daarvan. Maar voor den aardap pelverbouwer valt er nog een belangrijk werk te doen om de kans te vergrooten, dat een flink gewas aardappelen'verkregen zal worden. En dat is het VOORKIEMEN VAN DE PO TERS. Voor zoover de poters in poterbewaar plaatsen werden bewaard hebben ze al veel zorg gegeven. Af en toe was het een heele toer om de temperatuur boven het vriespunt te houden. Hoe de aardappelen in den kuil zich hebben gehouden zal zoo dadelijk blijken. Wij hopen, dat ze óók buiten de vorst zijn' geble ven. Maar zoo gauw de kuilen los komen, móeten we aan den slag. Voor zoover de aard appelen nog niet werden gesorteerd worden ze gesorteerd. Tegelijkertijd kan worden ge zorgd voor ontsmetting tegen rhizoctonia. Als dat gebeurd is, dan kan worden begonnen met het eigenlijke voorkiemen van de aardappelen. Wij hebben Boer van der Zee uit Slappeterp bereid gevonden eeri en andef over het voor- kiemen mede te deelen. In de eerste plaats zou ik U willen vragen, Boer v. d. Zee, welk voordeel eigenlijk met het voorkiemen van de pootaardappelen be oogd wordt. Van der Zee. Dat is eenvoudig genoeg te vertellen. De be doeling van het voorkiemen van de pootaard appelen is, te bevorderen, dat er zooveel voed sel naar de kiemen van de aardappelen trekt, dat er in de buurt daarvan 'n ophooping van voedingsstoffen ontstaat. Zoo gauw als de andere voorwaarden voor den groei als voch tigheid, warmte' en voldoende zuurstof uit de lucht aanwezig zijn, moet daardoor de groei krachtig kunnen beginnen en doorzetten. W- Juist, dat is duidelijk. Maar er zullen toch al heel wat aardappelen gekiemd zijn. Wat moet er met zulke aardappelen gebeuren? Kan men de kiemen eraan laten of most men zorgen voor nieuwe? maal zeer nauwkeurig worden afgedaan. Daarbij moet er vooral op gelet worden, dat die oude spruiten niet half afbreken. Want uit zoo'n afgeknotte spruit ontstaat later een vertakte en dat heeft weer tot gevolg, dat er veel te veel stengels gevormd worden. Wil je een forsch ontwikkelde plant krijgen, dan moeten er niet teveel stengels zijn. Dat komt de grootte van de knollen ten goede, 't Aller best is, dat de poter met zijn eerste' spruit wordt geplant. Wil men dat bereiken, dan moeten de poters uitstekend bewaard worden. w. Bedoelt U, dat de poters dan in aparte poter bewaarplaatsen bewaard en voorgekiemd moe ten worden? W. Hoe gaat het voorkiemen eigenlijk, van der Zee? De meeste boeren in Friesland, die aard appelen verbouwen weten dat wel. Maar er zullen toch zeker wel verscheidene boeren in Nederland zijn, die er toch wel eris wat over willen hoorers. v. d. Zee Dat gaat zóó. Als de boer den tijd gekomen acht om met het voorkiemen te beginnen, zet hij de poters op een tamelijk donkere en warme plaats. Vroeger koos men daarvoor op gemengde bedrijven vaak den veestai. De raampjes van den stal en andere luchttoevoer werden dan gedurende de volgende periode afgeschermd. In een moderne poterbewaarplaats krijgt men de gewenschte temperatuur voor het broeien door deuren en ramen te sluiten en zoo noo dig te verwarmen. De temperatuur moet zóó hoog zijn, dat er flink wat voedsel naar de kiemen trekt. Al gauw begint de ontkieming. „Deze laat men zoover doorgaan tot de spruit de gewenschte lengte heeft". Is daar een maat voor te geven? „Nee, want de lengte van de spruit hangt in de eerste plaats af van de wijze waarop de aardappelen gepoot zullen worden. Wordt er machinaal gepoot dan zal een korte, stevige spruit gewenseht zijn. Worden ze met de hand gelegd, dan mag de spruit gerust iets langer wezen. De aardappelen zullen dan wat voorzichtiger behandeld kunnen worden en dan kan van het voordeel geprofiteerd wor den, dat een aardappel met een meer ont wikkelde spruit vlugger boven den grond komt. - v. d. Zee Als de poters gedurende de winterbewaring al O gekiemd zijn, moeten deze spruiten er alle Voorgekiemde aardappelen in het speciale kiembakje. Door de inwerking van het licht zijn de, oorspronkelijk teere, spruiten groen en taai geworden (Foto's de Jong) v. d. Z. Juist! Bedrijven, welke over een poterbewaar plaats beschikken, kunnen voor prima voor gekiemd pootmateriaal zorgen. Jn veel geval len zal het nog wel noodig zijn, dat wat' meer gelet wordt op de doelmatigheid van de kiem bakjes. Want die zijn nog vaak verre van ide aal. Het beste is namelijk, een bak met niet te hooge randen, zoodat er niet teveel lagen aardappelen op elkaar kunnen liggen. Een bak met 2 of 3 lagen boven elkaar en met een inhoud van 15 a 20 kg. en vooral met niet te korte nokken is het beste. Op de ver schillende bedrijven zijn echter de omstan digheden zeer uiteenloopend. Daarom zoekt leder de hem best passende methode om tot

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8