Ruilverkaveling „Waarorri zouden WENKEN Wij meebouwen van Directie van den Landbouw M EER en meer komt men in ons land tot net inzicht dat men ook mee moet bouwen aan het nieuwe Europa Het is. soms maar door een kleinigheid dat men 2ich zijn taak bewust wordt. En vaak zijn het juist diegenen die eerst steeds trouwe vrienden waren van de helden over net Kanaal. Door dik en dun verdedigden zij de „daden" van het verdwijnende Albion. Het is echter meer dan treurig dat die goedwillenden nog zoo gemakkelijk te beinvloeden zijn. Als iemand tot hen zegt: „Ik zou maar voorzichtig zijn. want je kunt nooit veten wat er nog ge beurt. Waarom zouden wij meebouwen? Het nieuwe Europa komt zonder ons ook wel tot stand. En als we nu op een afstand blijven, loopen we geen enkel gevaar en plukken later toer de vruchten die de nieuwe orde mis schien brengt", gaan zij weer aan het twijfelen. Misschien hadden ze toch beter nog even ai kun nen wachten. „Je kunt toch ook nog niet weten Kijk dat is weer zoo echt de mentaliteit van een volk dat jarenlang in lauwheid opgevoed is. Zonder hen kwam alles immers toch wél" tot stand. Af en toe eens gaan stemmer en rian deed het gekozen stel heeren de rest wel. Kwam er eens iets goeds tot stand, dank zij het met veel stemmen uitverkoren kamerlid, dan voelde men zich prettig gestemd. „Die afgevaardigde was toch maar een goede keus geweest." Daad werkelijk ipeebouwen aan' bet sociale en econo mische leven, dat was echter niets voor den doorsnee-Hollander. Oorzaak, noodzaak en resultaten De noodzaak mi de opbrenst van eigen bodem zoo hoog mogelijk op te voeren is, aanleiding ge worden, de we in den laatsten tijd verhoogde aandacht zijn gaan schenken aan wat men noemt: ruilverkaveling Ofschoon dit woord velen wat vreemd in de ooren zal klinken, geheel nieuw is he* begrip toch niet. Ruilverkaveling beeft n.i. in de laatste tientallen jaren reeds op verschil lende plaatsen in ons land toepassing gevpnden. In het centrum van de belangsteJlin kwam deze landbouwkundige verbeteringsrraatregeJ echter eerst toen de behoeften van den tijd "andere eischen stelden en de overheid aan productieve werkverruiming, ontwatering, ontginning en op voering van de bodemproductie ruime en bijzon dere aandacht g®ng besteden Zomerweelde in wintertijd Een vraag waarmee men goedwillenden op een dwaalspoor wil brengen Nu is daar dan de nieuwe tijd gekomen, die lang niet zacht tot onL komt. De wéreld kraakt in zijn voegen! Straks zullen die voegen weer op nieuw met deugdelijker cement aangestreken moeten worden. Natuurlijk, als dit nog mogelijk is. Misschien moeten wij wel alles sloopen en opnieuw gaan bouwenj Daarvoor zijn bouw meesters noodigDuizenden Nederlanders zijn reeds aangetreden. Hier en elders, aan het Oost front, in de Oekraine als Oostlandboeren, in Frankrijk enz. strijden zij voor het nieuwe dat door geen macht ter wereld meer tegen te houden is. Zelfs de vraag: „Waarom zouden wij meebouwen?" zal de ware Vaderlanders niet meer aan het twijfelen kunnen brengen. Dat kunt gij toch niet willen: dat tientallen van uw volk hun bloed offeren voor de nieuwe orde, terwijl gij veilig verstoken zit te wachten om de profijten van het werk van anderen te trekken. Zij die nog altijd hopen op dat wat toch nooit weer komt, zijn ziende blind. Zij kunnen echter die blindheid genezen, niet door een bril te koopen, doch door nuchter de waarheid onder de oogen te zien. Het nieuwe moest komen, dat staat als een paal boven water vast. Ook in deze provincie zijn er nog duizenden boeren die blind zijn, of het zijn willen. Men ge looft alleen wat de anti's en de Oranje-zender vertellen. Waarom zouden wij meebouwen Ziedaar nogmaals de vraag neergeschreven, die velen prevelen omdat zij denken goedwillenden er mee tegen te kunnen houden, te gaan bouwen aan een Europa dat een plaats biedt aan allen die van goeden wille zijn.^ Wij moeten meebouwen omdat de toekomst van Nederland, dus ook van uw nageslacht ervan afhangt. Zonder U gaat het ook. doch het moet 9 1 In 1924 kwam en wettelijke regeling dezei ma terie tot stand. Naderhand is deze herzien en aangevuld, zoodat zij thans an voldoen aan de behoeften van dezen tijd: een sterk verhoogde bodemproductie in het belang van*de zelf verzor ging ten aanzien van onze voedselvoorziening. Wat ruilverkaveling is Sindsdien is de eene ruilverkave'mg na.de andere aan de orde gekomen. Onder ruilverkaveling wordt verstaan het samenvoegen volgens een be paald plan, van verspreid liggende oppervlakten grond, gevolgd door een nieuwe .verdeeling onder de eigenaren. Deze ruilen daarbij hun kavels of perceelen teneinde bij den nieuwen toestand hufi bezit als één aaneengesloten geheel terug te krij gen. Het is geen gemakkelijke taak om daartoe tv geraken, want die complexen van versnipperde gronden hebben vaak een oude geschiedenis. Er zijn dergelijke, terreinen men. spreekt van esschen- ën slagenlandschappen die van 1000 tot 1500 jaar oud zijn. Bij het mo^erniseeren en rationaliseeren van de vele oude en grillig ineengestrengelde eigendoms verhoudingen wordt ingegrepen met de bedoeling bevredigendr verhoudingen, een ordelijke vesti ging en een harmonische samenhang tusschen be woners, woonstee en bedrijf te verkrijgen. De nieuwe indeeling^ der gTonden wil deze' voor de eigenaren beter bereikbaar maken, zoodat ze ge makkelijker en productiever te bewerken zijn Dit beteekent. dat meestal een nieuw stelsel van wegen noodig is om het nieuwe aaneeng'esloten bezit te bereiken en dat een verbeterde a.fwate- U een eer zijn mee te kunnen strijden voor een betere wereld. Uw taak, bóeren, tuinders en visschers ligt in den Landstand. Neemt Uw plaats in Uw standsorganisatie In en strijdt mee voor Volk en Vaderland. Gij zijt het die het mede in de hand moet hebben hoe het ons in de toekomst zal gaan. v. M. Te Aalsmeer werd dezer dagen de jaarlijksche keuring van seringen en heesters gehouden Daar bij werd een bloemen- eai plantenweelde tentoon gespreid, die in deze wintersche dagen wel dadig aandeed (Foto: Pax Rollan'd de Haan) ring tot stand word' gebracht dooi aanleg of verlegging van waterioopen. Groot, maar nuttig werk Dit aigemeeue motiei vooi en algemeene beeld van een ruilverkaveling willen wij nog iets verder uitwerken tenemdt duidelijk te maken wat een geweldig werk ei vaak noodig i° om naai tot stand te brenger en daarmet de groote voordee- len te verkrijgen, welke °.r ais regei het gevolg van zijn Voor der stedeling maai voor dezen toch niet alleen is het zekei nuttig om over dit onderwerp eens wat meer e ïooren Aanleiding tot ruilverkaveling is steeds de sterke versnippering van het grondeigendom in eeD be paald gehied Deze neeft tot gevolg, dat de hoer de perceelen die bi] zijn bedrijf oehoore hei en der verspreid heeft liggen, waardoor de exploi tatie natuurlijk ernstig wordt oemoo lijk. De moei- liikheden worden nog vergro«> dooi het feit dat er niet voldoende goede wegen zijn zoodat men vaak >ver ettelijke andere perceelen moet gaan om het eigen te bereiken Soms'ziin de afstenden zelfs zoo groot "at het niet ens de moeite loont om die ver gelegen k'oine nerceeities te bewerken. Uren zouden noodig zijn om gereedschap en mest stoffen ei heen *e brengen Veel gronc gaat bo vendien verloren door greppels als erfseheidingen en de veelal zeer ondoelmatige ai wateringen tus schen al die hondeden stukjes grono Het komt voor dat deze kilometers ang. maar slechts enkele meters breed zijn en dat ze bovendien nog doorsneder worden door een twee meter breed karrespoor. dat naar de daarachter gelegen lan derijen leidt On deze wijze moet de bodemop brengst wel gering blijven. De landbouw hlijft bb zulke verhoudingen ten ach ter bij die In streken, waar de landerijen bij de oedrij'fsgebouwen zijn gelegen en de goed gevorm de. grootere en goed afgesche den perceelen langs betere, vaak verharde wegen bereikbaar zijn Op die bedrijven kan men het juiste oogenblik voor het ploegen kiezen en de gewassen telen, welke men wenscht. Ook is daar het gebruik van zaag machines loon end en mogelijk, zoodat het zaad in rijen aan den grond kan worden toevertrouwd, waarna later het onkruid op gemakkelijke en doel treffende wijze tusschen de piantenrij^n kan wor den verwijderd. Bij het oogsten en het binnen halen van den oogst, waarvom in Nederland nooit op een lange mooi-weer-periodmag worden ge rekend. zal geen goede dag 'erloren behoeven te gaan. De verspreide ligging der perceelen heeft ooven- dien groot tijd- en arbeidsverlies ten gevolge en *dat is van zeer groot belang jmdat meestal ma terialen en dieren moeten worden meegenomen. In deze arbeidsversplling ligt eveneens een zeer voorname oorzaak van den grooten achterstand ten opzichte van >edrrjven met aaneengesloten perceelen. Niet alleen bij den akkerbouw, doch ook op de weidebedrijven stuit men op overeenkomstige be zwaren Bij de mbderne intensieve graslandcul» tuur b.v wordt van alle perceelen wintervoer ge wonnen en zulks niet alleen in den vorm van hooi doch ook als gras voor inkuilen ii. silo's en voor kunstmatig drogenEen slechte bereikbaarheid van de perceelen kan de hiervoor benoodigde mas sale transporten onmogelijk maken en daardoor het invoeren van betere bedrijfsmethrcen volko men belemmeren Met de beschreven euve's - we merkten net reeds op - gaat meestal een gebrekkige ontwa tering gepaard. Over het algemeen is in dergelijke gebieden slechts voor enkele grootere waterioopen het beheer en het onderhoud geregeld. De per ceelen u-e met aan deze waterioopen liggen moe ten maar op eigen wijze- in hun ontwatering voor zien Men begrijpt, dat hiervan bij il die talrijke perceelen en grenzen niet zeel terecht kan komen. Behalve op de boogere zandgronden ir dan ook vrijwel in alle gebieden die voor ruilverkaveling in aanmerking komen ie gebrekkige ontwate ring een factor temeer, om tot algeheele ontwa tering over te gaan Vererving en splitsing van grond De vraag komt op, waarom hééft men het ooit zoover met die versnippering laten komen? De hoofdoorzaak moet worden gezocht in het feit, dat bij de opeenvolgende verervingen -de grond steeds verder werd verdeeld. Deze verdeeling vond altijd zooveel mogelijk strikt rechtvaardig plaats. Zoo kreeg tedei erfgenaam een dee" van het goede en een deel van hét slechte land en deelde hij zoowel in de nabij, als in de verafgelegen perceelen. Doch niet alleen de wijze van vererving ls oor zaak. Ook de herhaalde uitbreiding van de bouw landen bij den gestadigen groei van de bevolking van onze eerste nederzettingen, had tot gevolg, dat ieder verschil lende perceelen op uiteengelegen plaatsen kreeg Daarnaast bleef er langen tijd gemeenschappelijk bezit Op dc duui bleek dit echter een ontzettende belemmering voor een goede landbouwvoortbrenging Wel werd dan tot verdeeling overgegaan maar ook deze ^erdeeling heeft weei tol verder'- '-^smnpérine medege werkt. Met. heririjfstechnisehe overwegingen werd daarbij slechts weinig of geen rekening gehouden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11