Aanduidingen ojj kaai?, betrekking hebbende op den ouderdom JNederiandsche vi>scherrj- centrale Weiderunderen Prijzen van kalveren ADVIEZEN Bespuiting van tulpen tef bestrijding van het „vuur" De ieait van ZAAITARWE f Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening i tri.aaUt bekend} Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd vestigt er de aandacht van be langhebbenden op dat ingevolge art. 10a van het Zuivelbesluit 1941 het aanbrengen op kaas van aanduidingen, betrekking hebbende op den ouderdom van de kaas, verboden is. Dit verbod geldt niet voor het merk „Belegen NZ", indien en voor zoover dit wordt aange bracht door of vanwege de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel. Het aanbrengen van opschriften op kaas als „prima belegen" door handelaren en detaillis ten is dus in geen geval toelaatbaar. Door overtreding van dit voorschrift stellen betrokkenen zich aan strafvervolging bloot. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat tot nadere aankondiging, met ingang van 7 Maart as. haar kantoor, geves tigd Juliana van Stolfoergplein 34 te 's-Gra- venhage, des Zaterdags en des Miaandagsden geheelen dag gesloten zal zijn. (Van onzen specialen medewerker op het gebied der plantenveredeling). IN ue beide voorgaande artikelen heb ik ge tracht een beeld te geven van hetgeen uit het midden der vorige eeuw bekend is om trent het selecteeren van tarwe. De voorbeel den hadden meest betrekking op massa- selectie. Ik meen te mogen veronderstellen dat ook in vroegere eeuwen massa-selectie van thrwe plaats had. Men koos een handvol of meer aren van een gewenscht type uit een tarwegewas teneinde deze te vermeerderen tot zaaitarwe. In het algemeen bleef bij deze selectiemethode de tarwe uit een mengsel be staan. x» Langzamerhand rijpte echter de tijd voor be tere methoden. De kweeker J. H. Manshoit, Westpolder (Gr.) was een der eersten, die een inzicht had in de samenstelling van een tarwegewas en bij de tarweveredeling de lij— nen-selectie toepaste. Bij de lijnen-selectie kiest men aren of planten van het gewensch- te type en vermeerdert deze afzonderlijk. De aldus verkregen tarweselecties worden onder ling vergeleken. Aangezien de tarwe behoort tot de zelfbestuivende gewassen, is het te ver wachten dat de aparte planten constant zul len vererven. Het Is dus zeer eenvoudig een raszuivere tarwe te kweeken, indien men maar uitgaat van 1 aar of 1 "plant en deze af zonderlijk vermeerdert. Men spreekt ook wel van zuivere lijnen; een oud landras bestaat bijv. uit een mengsel van vele zuivere lijnen. Door hij zelfbestuivende gewassen 1 aar of 1 plant als uitgangspunt te nemen, bereikt men op doeltreffende wijze de zoo gewensch- te raszuiverheid van nature optredende af wijkingen (gebaarde aren, brulnkaf aren, spitse aren, enz.) dienen uit dergelijke voor zaaizaad bestemde perceelen verwijderd te worden.'Wil de kweeker zich vergewissen dat er bijv. geen roodzadige afwijkingen in de witte tarwe op .reden, dan is het noodig ge regeld weer uit te gaan van aparte aren of planten en deze afs-nderlijk te vermeerderen. De verbasteringie in het midden der 19e eeuw in praetisch elk geschrift over tarwe genoemd werd, kan men dus op een eenvou dige wijze voorkomen. Men behoeft slechts 1 aar of 1 plant te kiezen; het ei van Columbus! J. H. Manshoit begon reeds in 1886 de lijnen- selectie toe te passen. Van lijnenselectle wordt tot op dezen dag gebruik gemaakt om be staande rassen in stand te houden. Dit ge schiedt dus door den kweeker zelf. Het selec teeren in andermans rassen wordt thans veel minder gedaan dan 50 jaren geleden. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat er dit voorjaar weer de gelegenheid zal worden gegeven om weide- contracten voor rundvee af te sluiten, In verband met het bovenstaande zal het Vee- en Vleeschaankoopbureaiu binnenkort de mogelijkheid scheppen aan veehouders om een aantal weiderunderen te betrekken via de ovemamemarkten. Vanwege de Provinciale Voedselcomimissaris- sen zullen hierover te zijner tijd nadere me- dedeelingen worden verstrekt. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt het volgende bekend. Aangezien het wenschelijifc is, dat zooveel mogelijk zuivelproducten voor menscheUjke consumptie worden bestemd en niet aange wend worden voor het mesten van kalveren, zullen met ingang van 1 April a.s. voor alle op de slachtvèemankten aangevoerde kalve ren de prijzen gelden, welke voor nuchtere- of graskalveren zijn vastgesteld. Het volgende stadium in de ontwikkeling van de tarweveredeling was de kunstmatige krui sing. Hiervan gaf. Prof. Dr. L. Broekema in 1899 de volgende interessante gegevens bij een bespreking van de Duivendaal en de Spijktarwe. „De Duivendaal- en de Spijktarwe zijn ont staan uit de kruising Roode Dikkop X Zeeuw- sehe tarwe. Mijn doel bij deze kruising was, lp de om hare groote opbrengst zoo gewaar deerde Roode Dikkoptarwe een korrel van betere kwaliteit over te brengen. Hare korrel toch is veelal niet goed gevuld, door de bak kers is zij niet gezocht en ook om hare kleur in den handel minder gewild. De groote op brengst moest in de kruisingsproducten be houden blijven, want de landbouw vraagt thans meer dan ooit veelopbrengende varië teiten .eensdeels wegens de lage graanprij zen, anderdeels omdat men door de hulpmid delen van den tegenwoördigen tijd' - waar onder de kunstmeststoffen een eerste plaats bekleeden - zich een groot opbrengend ver mogen deT gewassen te nutte weet te maken, niet alleen op van nature rijke gTonden, maar ook waar de grondgesteldheid minder gunstig ls. De stijfheid van stroo, waardoor de Roode Dikkop aan de schadelijke uitwerking van he vige regens en wind minder onderhevig ls dan vele andere variëteiten, mocht in de kruisingsproducten evenmin verloren gaan. De win tervastheid, die bij de Roode Dikkop niet uitmunt, maar toch voldoende is in one klimaat, mocht niet achteruitgaan. Ziedaar ongeveer mijne leidende gedachte. Bk koos voor de kruising de Zeeuwsche tarwe, die om hare kwaliteit en goede opbrengst van ouds in vele deelen des lands en ook in 1 buitenland gunstig bekend, en op onzen bo dem en in ons klimaat goed op hare plaats ls. Zij heeft een tijd van groot aanzien ge kend: in Zeeland en Vlaanderen was zij vroe ger overheerschend, in 't noorden des lands verdrong rij de roode tarwe, maar rij moest op hare beurt wijken, toen in Zeeland en Zuid- en Noord-Holland de Essex en andere Engelsche variëteiten hunne intrede deden en ln 't noorden de Roode Dikkop postvatte. Zij moest het veld ruimen voor deze meer op brengende variëteiten, maar dit doet geen af breuk aan hare kwaliteit, en ik trachtte in mijne kruising daarvan nog eens partij te trekken." Het bovenstaande geeft zoo duidelijk aan dat men bij een kruising tracht de goede eigen schappen van beide ouders vte vereenigèn. Door de kruising verkrijgt men in het 2e van den PIan»^*»T'ek"len- kundigen dienst In de laatste jaren wordt de bespuiting van tulpen ter bestrijding varr het vuur in toene mende mate toegepast. Door deze bespuiting blijft het loof langer groen en daardoor ne men de opbrengst In gewicht en de grootte der bollen toe. Daar het optreden van het vuur geheel af hankelijk' is van de weersomstandigheden, mag men de uitvoering der bespuiting niett afhankelijk stellen van het aj of niet optreuea van vuur In bet vorige jaar. Om gevaar voorr het gewas te voorkomen, als de weersomstan digheden gunstig worden voor het optreden van vuur, is bespuiting noodzakelijk. De Plantenriektenkundige Dienst raadt dan ook allen telers aan de tulpen, evenals vorig® jaren, te bespuiten met; OB. 720.8 pet. oj TulpenWacker 0.4 pet. Andere beproefd® middelen zijn thans niet*verkrijgbaar. Om gunstige resultaten te verkrijgen is het noodig verscheidene malen vóór en na den bloei te spuiten met een tusschenruimte van plm. 14 dagen. Men moet beginnen, zoodra» de eerste spruiten der planten boven den grond rijn en zeker gespoten hebben, voordat een Vuuraantasting optreedt. Is deze er een maal, dan is de ziekte praetisch niet meer t® beteugelen. Het is gewenscht telkenmale een flinke hoe veelheid vloeistof te verspuiten en "wel op vol wassen tulpen minstens 3 liter per bed van 10 meter lengte, dus als de planten vol in» blad staan. In het begin kan met minder .vloeistof volstaan worden» Men gebruikt dan meestal 1% liter per bed. Hoewel het moment van spuiten nog niet aangebroken is door het late seizoen, moeten de kweekers nu toch reeds zorgen tijdig over de noodige bestrijdingsmiddelen te beschikken- Nadere inlichtingen worden verstrekt door den» Plantenriektenkundigen Dienst te Wagenin- gen en de daarbuiten werkzaam gestelde amb tenaren van dezen Dienst. 1 Er is nauwelijks een streven r ie bedenken dai meer op hei algemeen belang gericht is dan de plantenveredeling. jaar van nature een mengsel van vele erfe lijk verschillende planten. Het resultaat van een kruising is dat een dergelijke vormen rijkdom wordt bereikt als van nature in da landrassen werd aangetroffen. De kruisingen worden eerst eenige jaren zonder selectie na- geteeld; in deae generaties neemt het aantai constant verervende planten meer en mees toe, zoodat na 6 a 7 jaren op het kruisings mengsel de lijnenselectie kan worden toege- past. In het bijzonder noem ife hier ée Wilhelmina-* tarwe van'prof.Ndr. L. Broekema. Deze ont— stond uit een ih 1889 uitgevoerde kruising van de Spijktarwe met.de Rooide Dikkop tarwe. Sedert 1901 breidde deze tarwe ricl» snel uit en was 30 Jaren lang het hoofdras- De Engelsche rassen werden verdrongen. Prof. Pitsch kweekte in 1917 de Imperiaal na tarwe uit een kruising Premier x WUhelminat uit het jaar 1908, terwijl in ditzelfde jaa» nrof. Broekema de kruising Wilhehniraa a Essex Gladkaf uitvoerde, waaruit in 1921 d®| WJEP. tarwe gekweekt werd; in 1931 wertl deae met Juliana-tarwe gedoopt. De oude garde Broefeema-Pitsch-Mansholt» Iran met eere genoemd worden. Zij hebbent het mogelijk gemaakt dat aan de Engeischa tarwe-invasie paal en perk werd gesteld en de Nederlandsche boer de beschikking kreeg over zaaitarwe van betere Nederlandsche rassen. I»

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12