EEN ERNSTIG WOORD tot de veehouders BOERENGij krijgt uw verantwoordelijkheid terug! Toont, dat gij die dragen kunt! Het parool luidt: Meer melk voor ons volk... dus minder kalveren opfokken Houdt geen kalf te veel aan. Ie Jaargang No. 10 Vrijdag 13 Maart 1942 >andótartd REDACTIE-ADRES: GROOTE MARKT 20, GOES Adv .prijzen: geh. oplage 1.75 p. r. voor gew. adv.; 4.75 p. r. voor Ing. Med. Ba. adv. In 1 prov. blad: 50 ct. voor 1-20 woorden, 10 ct. voor iedere 5 woorden meer, alleen bij vooruitbetaling. Gelegenheid tot plaatsen van adv. in comb, van prov. edities tegen sterk verminderde prijzen. Bij contract bel. reductie. Vraagt inl.: Uitgeverij „Volk en Bodem". Kortenaerkade 10. Den Haag. r is een tijd geweest, dat, terwille van het internationale grootkapitaal, de buitenlandsche vetten nummer één waren bij de vetvoorziéning in ons land en de producten van eigen bodem daar bij werden achtergesteld. In dien tijd werd de melkbeperking ge propageerd, die men o.a. wilde bereiken door een kalverteeltregeling. Toen was zulks niet noodig, omdat er voldoende krachtvoer en kimstmest beschikbaar was, om deze met behulp van eigen arbeidskrachten om te zetten in dienst van de vetvoorziening door benutting van eigen bodem. Toen wenschte men ons volk echter niet van eigen bodem te voeden. Thans is dat door de oorlogsomstan digheden een noodzakelijkheid gewor den. Toen ontnam men den boer zijn ver antwoordelijkheid. Thans erkent men zijn beteekenis voor de volksgemeenschap en worden de maatregelen steeds meer getroffen in de eenig juiste richting: dat de boer verantwoordelijk moet zijn op zijn be drijf, maar daarbij den plicht heeft ons volk van voedsel te voorziën en dus ook van melk en melkproducten. Hoewel de staltijd nog niet geindigd is, willen wij reeds thans op die verant- woordelijkheiden'op dien p 1 icht de aandacht van onze veehouders ves tigen. De dagen van thans bewijzen, dat som mige veehouders in den vorigen zomer te lichtvaardig hebben gedacht over de voeding van hun vee in den winter. Iedere veeboer is geneigd zooveel mo gelijk vee aan te houden, maar iedere, Nu er geen krachtvoer meer is Nu er geen kunstmest voor het grasland beschikbaar is Nu er duizenden ha. grasland gescheurd worden zivch van z\jn verantwoorde lijkheid bewuste, boer dient er voor te zorgen dat hij niet meer vee op zijn bedrijf houdt dan hij uit de zelf ge teelde producten voldoende ,kan voeden. Hebben de veehouders, die thans met gebrek aan hooi en stroo hebben te kam pen, daarmee wel voldoende gerekend? Hebben zij hun overtollig vee wel op het juiste moment verkocht? Wij vragen slechts! 0 Veehouders! In den komenden zomer zal er voor uw grasland practiseh geen kunstmeest zijn en in den komenden herfst zult gij geen krachtvoer kunnen aankoopen. Honderd duidend en meer ha. grasland zijn bestemd om te worden gescheurd. Daarop zullen producten wor den geteeld die van uw bedrijf afgaan en dus niet aan uw vee moger worden opgevoerd. Toch moet ons melkvee voor de vetvoor ziening van ons volk zorgen. Dit is t.hans bitter noodig, Ook de kinderen uit de stad, hebben behoefte aan de melk van uw koeien, evengoed als de jeugd van het land. Het gaat om de toekomst van ons volk en de toekomst is aan de jeugd, die zoo veel mogelijk van het melkvet van uw" koeien moet kunnen worden gevoed. Bedenkt dat bij iedeeen maatregel dien gij in uw bedrijf neemt! Houdt daarom niet meer aan dan drie vaarskalveren per tien koeien. Daardoor komt er meer melk beschikbaar voor de vetvoorziéning, want: Minder kalveren beteekent direct: minder melkdrinkers en dus méér melkvet voor menschelijk gebruik. Minder kalveren beteekent minder graseters in de weide en dus méér gras voor uw melkvee in den zomer en méér hooi voor uw melkvee in den winter. Veehouders! Beseft dat gij in dienst staat van onze volksgemeenschap, die van u verwacht, dat gij al uw krachten zult inzetten om tezamen door dezen tijd heen te komen. Veehouders! Begrijpt dat gij zelf ver antwoordelijk zijt voor de voorziening van uw melkvee van voldoende gras in den zomer en van voldoend ruwvoer in den winter. Veehouders! Past uw veestapel en in zonderheid het aantal kalveren aan bij de kleinere mogelijkheden die uw eigen bedrijf u in deze omstandigheden biedt. Veehouders! Gij wilt vrijheid in uw be- drijt. Welnu, toont dat gij uw verant woordelijkheid beseft dooi dezer, raad niet in den wind te slaan, maar uw volle medewerking te verleener. ten bate van Nederlands vetvoorziening ->

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1