B c 3 Feest van de geheele dorpsfamilie Ri ^IJSBERGEN, het dorpje aan den grooten weg van Breda naar de Belgische grens, is een van die Brabantsche dorpsgemeen schappen, binnen welker omslotenheid de eenvoudige zeden en gewoonten nog zooveel,, mogelijk worden bewaard. Daar leven ie menschen nog in 'n familairen kring, vreugde en rouw zijn de belevenissen van alle dorpsbewoners tesamen. Dit is in Rijsbergen temeer merkwaar dig,, omdat deze plaats wel zeer sterk de zuigkracht van 't groote verkeer en de nabijheid van be langrijke stadsche volkscentra ondervindt. Het pleit echter voor de verbondenheid van deze ras-Brabanders aan grond en stam, dat zij desondanks zichzelf zijn gebleven en dit bewust ook blijven willen. Een dezer dagen heeft zich 't volk- sche karakter van Rijsbergen nog. 'ns treffend gedemon streerd in een al- gemeene viering van 'n feit dat in Brabant steeds nog in uitbundigheid herdacht wordt, het gouden huwelijksfeest van dorpsgenooten. Ofschoon gouden bruiloften in Brabant zeker geen zeldzaamheid zijn en een blad als dit geen actualiteitskrant kan zijn, willen we er ditmaal toch eens onze aandacht aan be steden, omdat bij deze viering het accent geheel lag op de folkloristische tradities. Het was het gouden huwelijk van het echtpaar v. d. Zanden van Ham. Het echtpaar zelf wilde er met zijn gouden bruiloft eigenlijk doorheen glippen, 't Is immers een „kwaje" tijd om nu feest te vieren en zoo. Maar daarvan kwamen de dorpelingen niet in. Er zou en moest gefeest worden. En zoo stak zich de buurtschap Tichelt in feest gewaad om er eens een prettigen feestdag van te maken. Reeds eer haddep de Rijsbergenaren uiting ge geven van hun diepen gemeenschapszin tegen over het thans gouden paar. Het is de familie van der Zanden in de afgeloopen 50 jaar niet steeds vóór dén wind gegaan. Maar eens werd ze toch wel heel erg getroffen, toen een drietal koeien, opgespaard na jaren van onafgebroken arbeid en groote soberheid, haar binnen enkele dagen.door ziekte werden ontnomen. Toen voelden de Rijsbergenaren met de familie den zwaren slag mee. Maar daar bleef het niet bij. Spoedig was v. d. Zanden, dank zij dat medeleven, in 't bezit van een kalfje. Kon het wel anders of de buurtschap wilde op nieuw uiting geven van haar hartelijke genegen heid, nu de gouden huwelijksdag voor dat ar beidzame echtpaar was gekomen. Handen werden ineen geslagen, een feestcomité opgericht en toen, spoedig ruim 400.bijeen waren gebracht, konden de voorbereidingen voor dezen feestdag worden getroffen. Het is een waren feestdag ge worden. Eén, waaraan de geheele gemeente heeft deelgenomen. In een historisch-folkloristischen stoet is het bruidspaar va,n zijn woning naar de kerk gebracht, waar in een H. Mis God dank werd gebracht voor het bileven van dezen dag. Daarna werd een zegetocht gemaakt door hét geheele dorp en terug naar de woning van de feestelingen. Het was 'n jubeltocht. Qsen Rijsbergenaar, of hij had het werk neergelegd. „I ri: Pi bi la o\ De stoet De historisch-folklorische optocht vertolkte perio den uit het leven van de feestelingen, waarin ook oude kleeding, zeden en gejvoonten der Rijsberge naren van voorheen naar voren werden gebracht. Met de gebruikelijke kleeding van ruim 50 jaren terug, waren deelneemste's en deelnemers aan den stoet getooid. De maijnen droegen de hooge zijden pet, losse blauwe kibl met rooden stropdas en witte klompen. Allen, rekten de gebruikelijke korte steenen pijp met afsriit-dop. Het vrouwelijk deel droeg op 't hoofd óf (je kapvormige strooien hoed óf mutsje met witten rand en was gesierd met zwarten pellerine of dito omslagdoek en zrj den rok. De stoet werd geopend door Garde-d'honneurs, waar achter de Harmonie „Caecilia". Hierna kwam de oude trouwkoets, voor dezen keer rijk van „goud" voorzien, waarin het gouden paar met enkele bruidsmeisjes hadden plaats genomen. Hierachter een jong bruidspaar, de bruid correct in 't wit, de bruidegom in het zwart met hoogen hoed: het beeld der feestelingen vóór 50 jaar. En dan de versierde wagens, frisch groen, doorweven met een kleurige bloementooi, waarop bruilofts gasten of historische groepen hadden plaats ge nomen, terwijl daar tusschen nog voortschreden een koperen en zilveren bruidspaar, omgeven

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8