Prijzen voor consumptiemelk en melkproducten De SecretarisGeneraal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bé kend, dat met ingang van 15 Maart 1942. in de tot nu toe geldende prijsregeling voor con sumptiemelk en melkproducten (pappen, yog hurt, vla, enz) een aantal aanvullingen en wijzigingen is opgenomen. Hieronder volgt een overzicht van de belang rijkste daaiwan. Belanghebbenden, die de hierop betrekking hebbende Prijzenbeschikking 1942 (Consump-. tiemelk) niet van de Nederlandsche Zuivel- centrale toegezonden krijgen, wordt in hun eigen belang aangeraden bij deze Centrale een exemplaar aan te vragen. 1. Indeeling der gemeenten. De tot nog toe bestaande indeeling der ge meenten in 5 Klassen is gewijzigd, de nieu we indeeling omvat de volgende Klassen: I, H, HI, IDA, IV, V en VI. Voor zoover aan het slot van deze publicatie niet anders wordt vermeld, zijn de gemeenten gehandhaafd in die Klassen, waarin zij ook tot nog toe waren ondergebracht. 2. Vaste prijzen, maximumen minimum prijzen Ten aanzien van de tot nog toe geldende prijsregeling werd bepaald, dat alle voorge schreven prijzen moesten worden gezien ais vaste prijzen, d.w.z. dat het in- en verkoqpeh tegen hoogere of lagere ppijzen niet was toe gestaan. Dit principe is over het algemeen gehand haafd; een uitzondering is echter gemaakt voor: a. de vastgestelde prijzen voor Klasse IIIA, IV, V en VI bij verkoop van' consumptie- melk, pappen en vla aan den verbruiker. Voor deze leveringen zijn maximumen minimum prijzen bepaald; de minimum prijzen zijn 1 ct. per liter lager gesteld' dan de maximumprijzen. Dit beteekent dus, dat het in— en ver- koopen tegen hoogere dan de maximum prijzen en lagere dar; de minimumprijzen niet is toegestaan. b. de vastgestelde prijzen voor Klasse TTTA, TV, V en VI bij verkoop van yoghurt en room aan den verbruiker. Voor deze leve ringen zijn alleen maximumprijzen be paald. Het inof verkoopen tegen hoo gere dan de maximumprijzen is verboden; een grens naar beneden is daarbij r.iet gesteld. 3Prijzen voor den verkoop van losse consumptiemelk en melkproducten (pappen, yoghurt en vla). Klassen I, II en III. De vaste prijzen voor deze Klassen zijn onge wijzigd gebleven. De heffing op gestandaardi seerde melk is op f 1,50 per 100 liter gehand haafd, terwijl op tapte— en karnemelk even- als tot r.u toe geen heffing is verschuldigd. Klasse lila. De maximumpijzen voo deze Klasse bij ver koop aan den verbruiker en de vaste prijzen bij verkoop aan den "detaillist en den gros sier zijn gelijkgesteld .aan de prijzen, welke tot nog toe voor Klasse IV golden. De heffing ad f 1,75 p. 100 liter gestandaardi seerde melk, welke tot nu toe voor Klasse IV gold, is thans voor Klasse IIIA verschuldigd, terwijl op tapte— en karnemelk geen heffing behoeft te worden betaald. Klasse IV en V. De maximumprijzen voor gestandaardiseerde melk bij verkoop aan den consument zijn 1 ct per liter, pe vaste prijzen bij verkoop aan den detaillist en voor wat betreft Klasse IV aan den grossier Vz ct per liter lager gesteld dan de tot nog toe voor deze Klassen geldende prijzen. De maximumprijzen voor tapteen- karne melk bij levering aan den consument zijn ge lijkgesteld aan de tot nog toe geldende prij zen de vaste prijzen bij levering van den de taillist en voor wat betreft Klasse IV aan den grossier zijn Y? ct per liter hooger gesteld dan de tot nog toe geldende prijzen. De maximumprijzen voor den verkoop van pappen, yoghurt en vla aan.' consumenten zijn 1 ct per liter lager gesteld, de vaste prijzen bij verkoop aan den detaillist en den grossier gelijkgesteld aan de tot nog. toe geldende prij zen voor den verkoop van melkproducten. Dit beteekent dus voor den detaillist een mar geverlaging van Yz ct per liter voor consump tiemelk en 1 ct per liter voor melkproducten. In verband met bovenbedoelde wijzigingen zijn de productieheffingen op gestandaardi seerde melk voor deze Klassen met f 0,50 per 100 liter verlaagd en bedragen deze thans voor Klasse IV f 1,25 en voor Klasse V f 1,00 per 100 liter, terwijl op tppteen karnemelk voor beide Klassen een productieheffing ten bedrage van f 0,50 per 100 liter is gelegd. Klasse VI. Ten opzichte van de tot nog toe geldende prijzen voor Klasse V zijn de maximumprij zen voor gestandaardiseerdetapteen karnemelk en melkproducten bij levering aan consumenten, voor Klasse VI 1 ct. per liter lager gesteld, terwijl de vaste prijzen bij le vering aan detaillisten gelijkgesteld zijn aan de tot nog toe voor Klasse V geldende prijzen. De heffing op gestandaardiseerde melk be draagt, evenals tot' nog toe voor Klasse V f 1,50 per 100 liter, terwijl op tapteen kar nemelk geen heffing is verschuldigd. De marge voor den detaillist is dus zoowel voor consumptiemelk als voor melkproducten 1 ct. per liter lager dar» de tot nog toe voor Klasse V geldende marge. Gebieden, waar ingevolge toestemming van den SecretarisGeneraal van het .Departe ment van Sociale Zaken volle melk aaa ver bruikers mag worden verkocht. De vaste 'prijzen bij levering aan den co..su- ment zijn voor deze gebieden ongewijzigd ge bleven .behalve de prijs voor losse volle melk, voor de gemeenten Gulpén (met uitzondering van de plaatsen Ingber en Reymerstok) Vaals, Wittem en Wijlre (met uitzondering van de gehuchten Gasthuis en Scheulder) welke, van 18 op 17 ct. per L. is gebracht. De heffing op volle melk is ;voor dit gebied tot nader order op f 1,50 per 100 liter bepaald. Voor de overige gemeenten, waar volle melk mag worden verkocht, is de heffing ongewij zigd op f 1,50 per 100 liter gehandhaafd. t. Prijzen voor gepasteuriseerde consumptie melk en melkproducten in flesschen. Voor den verkoop van gepasteuriseerde ge standaardiseerdetapteen karnemelk in literflesschen zijn de volgende opslagen op de prijzen voor losse consumptie melk vastge steld: bij levering aan den grossier 2 ct. per liter; bij levering aan den detaillist 2,6 ct. per liter; bij levering aan den consument 2 ct. per liter. De opslag bij levering van consumptiemelk in literflesschen aan detaillisten is f 0,60 per 100 liter hooger gesteld dan bij levering aan grossiers en consumenten. Dit beteekent voor flesschenmelk een verhooging der grossiers marge en een verlaging der detaillistenmarge met f 0,60 per 100 liter. Voorxlen verkoop van pappen, yoghurt en vla in literflesschen geldt, evenals tot "nog toe, bij levering aan grossiers, detaillisten zoowel als aan consumenten een opslag van 2 ct. per liter boven den prijs voor het losse product. Voor den verkoop van consumptiemelk zoo wel als van melkproducten in flessphen van een andere inhoudsmaat gelden dienovereen komstige opslagen, met dien verstande even wel, dat bij verkoop in flesschen van Yz of 1/4 liter de opslagen voor literflesschen met 1 ct. per liter worden verhoogd. Afronding naar boven tot op Yz ct. per flesch is slechts togestaan bij verkoop aan' den con sument. 5. Prijzen voor gesteriliseerde melk en melk producten in flesschen. Voor gesteriliseerde melk en melkproducten in flesschen zijn prijzen vastgesteld, welke 1 ct. per liter hooger liggen dan de prijzen voor gepasteuriseerde melk en melkproducten in flesschen. 6. Prijzen voor room (bestemd voor zieken). Voor den verkoop van room zijn de volgende prijzen vastgesteld: bij levering aan bij levering aan detaillisten consumenten in fleschen franco huis van-1/10 liter f 0.12, per flesch f O.liKper fL van 1/8 .liter f 0,15 per flesch f 0,18 per fL boven 1/8 liter f 1,10 per liter r f 1,30 per 1. Voor wat betreft de levering aan detaillisten zijn deze prijzen vaste prijzen. De voor de levering aan consumenten vastge stelde prijzen zijn: a "voor Klasse I, en III vaSfe prijzen b. voor Klasse TTTA, IV, V en VI maximum prijzen. Minimumprijzen zijn' voor dit product niet bepaald. 7. Kortingen voor grootverbruikers. Voor den verkoop van consumptiemelk aan grootverbruikers zijn de navolgende kortingen per 100 liter vastgesteld: bij leveringen per week aan één afnemer en aan één adres van: 100 t/m 500 501 t/m 1000 meer dan liter liter 1000 liter los in fles- los in' fles- los in fles schen schen schen Klasse I 1,50 0,90 2,50 1,90 3,50 2,90 - H 1,— 0,40 1,75 1,15 2,50 1,90 m i,50 0,90 2,50 1,90 3,35 2,75 IIIA 1,— 0,40 1,75 1,15 2,35 1,75 IV 1,— 0,40 1,50 0,90 1,85 1,25 V 1,— 0.40 1,25 0,65 1,50 0,90 VI 0,60 0,75 0,15 1,— 0,40 Gulpen, met uitzondering van de plaat sen Ingber en 4 Reimerstok Vaals, Wittem, Wijlre, met uitzondering van de ge huchten Gast- huis en V Scheulder (voor volle melk) 1.50 0.90 2,50 1,90 3,50 2,90 Voor volle melk in de overige geval- len, waarin deze mag wor den verkocht aan consumen- ten - 1,-0,40 1,50 0,90 2,— 1,40 Teneinde de te berekenen kortingen te be palen, moeten de leveringen van gestan daardiseerdetópteen karnemelk worden samengesteld. Voor wat betreft de Klassen I, H en m en de gebieden, waar volle melk aan consumenten mag worden geleyerd, mogen bij levering van de bovenomschreven kwantiteiten aan den grootverbruiker geen andere prijzen worden berekepd dan de vastgestelde prijzen bij den verkoop per liter verminderd met de aangegeven kortingen, d.w.z. voor deze Klas- v sen mag niet boven of beneden de vastge stelde prijzen verminderd met bovenvermelde kortingen* worden verkocht. Voor wat betreft de overige Klassen mogen bij levering van de bedoelde kwantiteiten ten hoogste de voor den verkoop per liter be paalde maximumprijzen, verminderd met de kortingen, worden berekend, en ten minste de aangegeven minimumprijzen eveneens ver minderd met de kortingen. Voor melk, welke met toestemming der Ne derlandsche Zuivelcentrale op scholen wqrdt verstrekt, of welke door of voor rekening van liefdadige instellingen aan behoeftigen wordt verstrekt, kunnen hoogere kortingen worden verleend. Hiervoor is evenwel de goedkeuring van den DirecteurGeneraal van de Voed selvoorziening vereischt. 8. Prijzen voor verplicht geleverde consumptiemelk. Voor volle melk, gestandaardiseerde melk, taptemelk en karnemelk, welke op grond van het Zuivelbesluit 1941 (Bestemming der- melk, wordt geleverd voor de consumptie, gelden de navolgende maximumprijzen, af fabriek, mits de melk voldoet aan door de Nederlandsche Zuivelcentrale te 'stellen ei- schen. m volle f 3,60 per 100 kg melk per vet gest. melk f 10,60 per 100 kg" m^lk taptemelk f 4,40 per 100 kg melk Karnem. f 5,40 per 100 kg melk De Nederlandsche Zuivelcentrale is bevoegd lagere prijzen dan de vorenvermelde te be palen. In afwijking van dq overige wijzigingen en aanvullingen, welke op 15 Maart 1942 In gaan, gelden vorengenoemde prijzen met te- rugwerkende kracht voor alle leveringen, welke met ingang van 29 Juni 1941 hebben plaatsgevonden. In afwachting van het tot stand komen dezer regeling voor verplicht geleverde consump tiemelk heeft de Nederlandsche Zuivelcentra le in overeenstemming met den- Gemachtigde voor de .Prijzen met haar circulaire P.H. 19 dd. 12 December jl. voor gestandaardiseerde-, tapteen karnemelk met ingang van 14 De-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10