Pas den veestapel aan! Aanpassing van 'den veestapel zoodanig, dat wat er is ook werkelijk productief kan zijn, da't moet bij alles de leidende gedachte zijn Ie Jaargang No. 11 Dit weekblad wordt aan de leden v. d. Neder- landscben Landstand kosteloos toegezonden. Voor niet leden: 1.25 per 3amnd. I "x* aet blad 'an «n P">». 2.50 per Jaar voor Iedere provinciale f 0.65 per. 3 mnd. editie meer. Inc.k. 15 ct. REDACTIE-ADRES: GROOTE MARKT 20, GOES Vrijdag 20 Maart 1942 Adv.prijzen: geh. oplage 1.75 j>. r. voor gew. adv.; 4.75 p. r. voor Ing. Med. KI. adv. in 1 prov. blad: 50 ct. voor 1-20 woorden, 10 ct. voor iedere 5 woorden meer, alleen bij vooruitbetaling. Gelegenheid tot plaatsen van adv. In comb, van prov. edities tegen sterk verminderde prijzen. Bij contract bel. reductie. Vraagt inl.r Uitgeverij ..Volk en Bodem". Kortenaerkade 10. Den Haag. I N 1941 was de aanfok van kalveren vrij. Daardoor werd de verantwoordelijkheid op den boer overgedragen. Van deze vrijheid is een zeer ruim ge bruik gemaakt, zoodat verschillende be drijven dezen winter in moeilijkheden zijn geraakt. Men had er zich blijkbaar nog niet voldoende rekenschap van gegeven, dat de beperkte krachtvoeder- gift hooge eischen stelt aan het verbruik van ruwvoeder. De langdurige winter en de verkeersmoeilijkheden hebben de bezwaren vergroot. Het heeft geen zin na te kaarten over de overwegingen, die de veehouders er toe brachten met een zoo grooten jongveestapel den winter in te gaan. Velen zal dezen winter echter nog lang heugen en zij zullen er voor de naaste toekomst ongetwijfeld een les uit getrokken hebben. Na ernstig beraad werd dan ook be sloten voor 1942 wederom geen beperking ten opzichte van den aanfok van koekalveren voor te schrijven, wederom wordt dus de verantwoordelijkheid op de schouders van de boeren gelegd. Het zal moeten blijken, dat men op dien weg veilig verder kan gaan. Eenige feiten, die tot voorzichtigheid manen staan vast, te weten, dat dezen zomer weinig of' geen stikstof voor het grasland ter beschikking kan worden gesteld; dat voor den komenden winter niet meer op werkelijk krachtvoer te rekenen Is; dat een groot aantal hectaren grasland gescheurd is en wordt. Men dient dus ernstig rekening te hou den met een niet-onaanzienlijke vermin dering van de veevoederproductie en met een grootere behoefte aan ruwvoeder. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen wij onzen thans bestaan- den melkveestapel op peil kunnen hou den, maar iat melkvee moet ook pro ductief zijn, niet alleen in den zomer, maar ook ih den winter. Fok dus niet meer kalveren op dan voor de aanvulling van den veestapel strikt noodzakelijk is. Een scherpe selectie kan de uiteindelijke kwaliteit slechts ten goede komen. Ruim, ter wille van de melk, waaraan zoo'n groote behoefte bestaat, alle koe kalveren, die geen werkelijke belofte in zich dragen, nuchter op. Slechts dan mag een kalf alleen voor de vleeschvoor- ziening worden aangehouden, wanneer de voederpositie in het bedrijf zoodanig is, dat dit niet ten gevolge heeft, dat de voedervoorziening van het melkvee daaronder lijdt. Het ziet er naar uit, dat het gras dit jaar laat komt. Mocht echter de grasgroei ten slotte nog gunstig zijn. wat wij allen zoo zeer wenschen, Iaat U daardoor dan niet verleiden, weer meer vee te houden, maar laat dit meerdere ten goede komen aan de voeder-voorziening in den komen den winter. Het zou heusch geen ramp zijn, wan neer er na afloop van den winter eenige reserve aan voeder was. Foto: de Jong.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1