maakt bekend f Afweermiddelen tegen vogelschade Proefvelden en observatie tuintjes met grassen Vellen van bosschen en boomeu De zuivelpositie in de eerste maanden van 1942 Handel in ongemerkt rund vee verboden Eieren zonder bon worden door deze bestrooiing gedood-; oudere onkruidplantjes met meer dan 6 a 8 blaadjes worden er wel door beschadigd doch sterven gewoonlijk niet geheel af en groeien later weer door. Kalkstikstof kan, in hoeveelheden van 200 a 250 kg per hectare, ook over het reeds handhooge graangewas worden uitge strooid en werkt dan op dezelfde wijze als kaïniet, gewoonlijk echter herstelt het zrch op den duur weder geheel. Ook ijzersulfaat ijzervitriool) is reeds een oud middel voor onkruidbestrijding in granen. Met een oplossing van 20 a 25% wordt het handhooge gewas bespoten, waarbij ca. 800 li ter oplossing per hectare wordt gebruikt. De oplossing van ijzersulfaat wordt in tegen stelling met vorengenoemde middelen gespo ten op het droge gewas, liefst in den ochtend en het eerste deel van den middag bij zonnig doch niet te schraal weer. Daarnaast worden eenige handelspreparaten in ons land geïm porteerd, die uitsluitend voor onkruidbestrij ding in graanvelden bestemd zijn. In alphabe- tische volgorde zijn dH: Germanit, Je'oonine, Raphanit en Sinox. Germanit is een poedervormig preparaat, waarvan men een oplossing gebruikt ter sterkte van 1 tot 1%%. Jebonine en Rapha- niet zijn vloeistoffen, die in oplossing van 3% of meer, al naar het onkruid, dat bestreden moet worden, aangewend worden. Steeds vol- ge men zoo nauwkeurig mogelijk de gebruiks aanwijzing. Voor de drie genoemde middelen geldt, dat zij bij voorkeur toegepast worden onder dezelfde weersomstandigheden als voor ijzervitriool is a gegeven, dus als de planten droog zijn en het niet dreigt te gaan regenen. Gewoonlijk gebruikt men 800 liter sproelvloei- stof per hectare, waarop men de sproeima- chine dient af te stellen. Van Sinox gebruikt men al naar het te be strijden onkruid, oplossingen van tot 1% sterkte in hoeveelheden van 800 tot 1200 liter per hectare. Sinox wordt evenwel, in tegen stelling met alle vorige middelen, bij vochtig of betrokken weer verspoten. Zelfs eenige mot regen benadeelt de goede werking niet; zon nig weer is daarentegen voor Sinox-behande- fing od&eschikt. De gebruiksaanwijzing geeft een en ander nauwkeurig aan. In het algemeen geldt, dat de jonge onkruid- planten door chemische bestrijdingsmiddelen goed worden gedood; oude plantjes met meer dan 68 blaadjes worden wel sterk bescha digd maar niet altijd meer geheel vernietigd. Wel vormt Sinox, dat ook grootere onkruid- planten tot afsterven brengt, hierop een uit zondering en ook moet het met sterkere op lossingen van de andere middelen soms ge- tukken, ook oudere onkruidplan ten nog vol doende te bestrijden, soms zelfs nog als zij reeds in bloei staan, doch men wachte daar toch niet op. Om de schade aan het gewas, zoowel door de sproeivloelstof als door den onkruidgroei, zoo klein mogelijk te houden en om van een goede werking verzekerd te zijn, past men de bestrijding, Indien eenigszins mogelijk, toe, wanneer de onkruidplantjes 4 k 6 blaadjes bezitten. Voor de wintergranen wordt het dus tijd om waar noodig spoedig tot onkruidbestrijding over te gaan. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouw- consulenten en hun assistenten. De Plantenziektenkundige Dienst te Wagenin gen vestigt den aandacht van belanghebben den op de middelen, welke kunnen worden aangewend om bij de gewassen, die binnen kort gezaaid en gepoot zullen worden, vogel- schade te voorkomen. Tot de goedwerkende middelen om duiven, roeken en kraaien af te houden van de ge zaaide granen en peulvruchten behoort een behandeling van het zaad met zwarte kool- teer, Corbin en Morkit. Door de slechte smaak, welke deze overigens onschadelijke middelen aan het zaad verleenen, vermijden de vogels de daarmede behandelde zaden ge heel. Na het opkomen van het zaad trekken de vogels nog wel wat plantjes uit, maar ern stige schade wordt daardoor toch niet veroor zaakt. v Voor de verdrijving van houtduiven, hursmus- schen en spreeuwen kan men gebruik maken van velerlei vogelverschrikkers. Wij vestigen o.a. den aandacht op de zg. Pyrotaknallers, die een knal als een geweerschot geven. Deze knallers zijn zoo goed als ongevaarlijk en het gebruik ervan is niet aan- een vergunning gebonden. Nadere inlichtingen vindt men in Mededeeling no. 96 „Vogelverschrikkers en andere afweer middelen tegen Vogelschade" en in Vlugschrift no. 52 „Bestrijding van huismusschen". welke verkrijgbaar, zijn bij den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen tegen den prijs van resp. f 0.15 en f 0.04 franco per post. Deze Dienst verstrekt ook adressen waar de verschillende middelen verkrijgbaar zijn. Dit jaar zullen wederom graszaadcollecties be schikbaar worden gesteld voor het aanleggen van proefvelden en observatietuintjes ter ver gelijking van verschillende grassoorten en vooral ter beproeving van de rassen, die er van enkele grassoorten zijn gekweekt. Deze proefvelden en observatietuintjes hebben eenerzijds ten doel om onze kennis van de grassoorten en grasrassen te vergrooten, an derzijds om belangstelling te wekken voer de groote verscheidenheid, die er ook bij de gras sen bestaat. Zij, die een proefveld of een grassentuintje wenschen aan te leggen, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk aan het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen mede te dee- len, met opgave van de beschikbare opper vlakte grond en de gewenschte serie (s), waarbij een keuze uit het volgende kan worden ge daan: Engelsch raaigras10 rassen, Italiaansch raaigras 1 ras, Westerwoldsch raaigras 8 rassen, Beemdlangbloem 4 rassen, Rletzwenkgras1 ras, Rood zwenkgras (fijnbladig)2 rassen. Schapengras (fijnbladig) 1 raSi Timothee 1 ra3 Ruwbeemdgras 2 rassen, Veldbeemdgras 1 ras. Krapaar 2 rassen, Beemdvossestaart 1 ras, Kamgras i ras, Hollandsch- en Hondsstruisgras 2 rassen, Fransch raaigras2 rassen. Het zaad wordt, zoolang de voorraad strekt, gratis toegezonden; men is evenwel verplicht de rassen geregeld te observeeren en t.z.t. verslag aan het I.V.P. uit te brengen. De Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling. De Productiecommissaris voor den Boschbouw en de Houtteelt te Utrecht brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de geldigheidsduur var. alle door hem na 31 October 1941 ver leende vergunningen tot velling en rooiing van bosschen en andere houtopstanden (waaronder ook worden verstaan enkele hoo rnen) met uitzondering van die voor iepen, bij deze wordt verlengd tot 15 Mei 1942. Voor zoover in die vergunningen tevens een lastgeving tot velling is opgenomen, wordt de termijn, binnen welken aan die lastgeving moet zijn voldaan, bij deze eveneens tot 15 Mei 1942 verlengd. De termijn voor de velling. van iepen wordt verlengd tot 1 Mei 1942. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geen verdere verlenging zal woeden verleend. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening Het winterweer oefende op den aanvoer van volle melk door veehouders een ongunstigen invloed uit, mede door de onbegaanbaarheid der wegen. In de eerste week van Februari werd echter het dieptepunt in de melkproduc tie bereikt: in de latere weken vertoonde de door zuivelfabrieken ontvangen hoeveelheid melk weder eenige stijging. De cijfers der boterproductie bleven echter nog dalen. Ter voorziening in de consumptie- behoefte werden belangrijke hoeveelheden koelhuisboter voor uitslag vrijgegeven. Door daarnaast ook margarine, runövet en bak en braadvet op distributiebonnen verkrijg baar te stellen, is de vetvoórziening der be volking ook verder geregeld. Ten aanzien van de kaasproductie was de ln deze maanden normale seizoenteruggar.g te constateeren, terwijl- de afleveringen van volvette boerenkaas zoo goed als geheel op hielden, aangezien reeds sinds November jl. de boerenkaasproducenten, bij de zoetleverfng ingeschakeld zijn. Ook hebben vele fabrieken ln NoordHolland de kaasproductie voorloo- pig moeten stopzetten met het oog op de ei- schen der consumptiemelkvoorziening in het z.g. „Wettelijk Gebied", waardoor de aanvoer op de NoordHollandsche kaasmarkten zeer gering bleef. Op de Friesche markt vond de jonge kaas gereeden afzet. Uit de opzetvoor- raden der Nederlandsehe Zuiveicentrale wer-, den regelmatig hoeveelheden belegen kaas beschikbaar gesteld, we'ze tegen den daarv:)or toeges tanen hoogeren prijs door den handel werden opgenomen. Evenals bij de botervoorziening het geval was, waren de bij de winkeliers aanwezige kaas- voorraden tengevolge van stagnaties in het vervoer plaatselijk soms beperkt, welke moei lijkheden echter van voorbijgaanden aard waren. De consumptiemelkvoorziening met name in het „Wettelijk Gebied", bleef moeilijkheden opleveren in verband met de reeds vermelde daling van de totale melkproductie. Een be perking der omzetten van consumptiemelk ook in het Buitenwettelijk Gebied bleek noodza kelijk. De weersomstandigheden in de afge- loopen maanden waxen echter voor den aan voer van consumptiemelk over groote afstan den naar het Westen des lands in het alge meen ongunstig. Ter besparing op transportmiddelen en vracht wordt sedert eenigen tijd een deel der aan- vullingsmelk, afkomstig uit verafgelegen streken, bij condensfabrieken Ingedikt en in dien vorm naar het consumptiegebied ver voerd. Gezien de bevredigende resultaten werd aan dit systeem verdere uitbreiding gegeven. Op 10 Februari werd een nieuwe Prijzenbe- schikking voo- zuivelproducten van kracht, waarbij voor verkoop door producenten aan handelaren met vergunning en voor levering aan detaillisten vaste boterprijzen werden bepaald, waarvan niet mag worden afgewe. „ken. Teneinde de Nederlandsehe Zuiveicentrale van advies te dienen inzake den door zuivel fabrieken aan' de veehouders uit te betalen melkprijs, zijn een vijftal gewestelijke en een landelijke „centrale commissie" ingesteld. Thans maakt de Nederlandsehe Zuiveicentra le voor de verschillende deelen des lands pe riodiek richtprijzen voor de melk bekend. Plannen voor de overplaatsing van melkpoe der- en caseïneproductieinstallaties naar ondermelkrijke gebieden zulks om te geraken tot een zoo volledig mogelijke verwerking der aldaar beschikbare melk, namen vasteren vorm aan, zoodat reeds Irr het a„s. zomerseizoen resultaten hiervan verwacht mogen worden. Het op heden, 19 Maart 1942, verschenen Voedselvoorzieningsblad bevat een verorde ning van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, waarbij het verhandelen van onge merkt rundvee wordt verboden. Met bet Re- gistratiebesluit 1942 Handel in Rundvee, dat in hetzelfde nummer is opgenomen, vormt de. ze verordening een sluitend geheel, waa.door het verrichten van frauduleuze handelingen met rundvee zeer zal worden bemoeilijkt. De verordening treedt 20 Maart 1942 in werking; het Registratiebesluit 1942 Handel in Rund vee is met ingang van 1 Maart jl. in werking getreden. Dezer dagen is in de bladen een bericht ge publiceerd, waarin werd medegedeeld, dat o a. kippen- en eendeneieren, afkomstig van pro ducenten, die geen krachtvoer krijgen toege wezen, buiten de distributie vallen er dus "zonder bon verkrijgbaar zijn. De Gemachtigde voor de Prijzen vestigt er de aandacht op; dat dit geenszins beteekent, dat deze eieren vrij in prijs zullen zijn. Ook deze eieren zijn gebonden aan de maximumprijzen en zoowel het verkoopen als het koopen tegen hoogere prijzen is strafbaar. De politionéele instanties kregen een nauwgezette controle toe te passen en tegen overtredingen zoowel van verkoopers als koopers ten strengste op te treden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11