be hof. bij de bo V„V 1 vT ■a,* V* -?l' INDIEN er nog veldsla in den tuin staat dan dient die nu met spoed gebruikt te worden, want anders krijgen de planten bloemknoppen en het blad wordt wel erg harig. Hetzelfde geldt voor prei. Hoewel de strenge winter de prei wel wat beschadigd heeft, komt er nu weer opnieuw groei in en met die nieuwe groei komt ook spoedig de bloei. Maar bloemstengels willen wij juist niet hebben, die putten de plant uit en daarom halen wQ die laatste prei uit den grond en kuilen ze' vrij dicht opeen opnieuw in den tuin op. Nu kiezen wij daarvoor een plekje uit de zon, dus aan de Noordzijde van een muur, een haag of achter een schuur. Nu wij zuinig op alles dienen te zijn is het zaak op die laatste prei ook vooral 'zuinig te wezen, te meer omdat de vroege groente iets later komt dan anders. Hoewel de meeste boerenkoolplanten wel bevro ren zullen, zijn is het toch niet onmogelijk dat er hier en daar nog wat over zijn gebleven. Ook met andere koolsoorten is dat soms het geval en nu is het op sommige boerderijen het gebruik om zelf soms zaad van koolplanten te winnen. Ik herinner mij dat dat vroeger op de "Veluwe zelfs de gewoonte was, en zoo kwam het ook dat sommige boonensoorten zoo gedegenereerd waren dat er buitengewoon slechte boonen groeiden. Nu bestaat bij kool nog het gevaar dat men door kruisbestuiving, als er andere koolsoorten in de buurt staan, ver basterde kool krijgt. Over het algemeen loont het de moeite ook niet zelf zaad te winnen en wij kunnen de grond wel voor iets beters ge bruiken. Het is nu tijd om inmaakuitjes, ook wel Sint Jansuitjes geheeten, te zaaien. Zaai ze gerust wat dicht, de kleinste zijn de fijnste en boven dien kunnen wij straks bij het wieden wat uit dunnen. In mijn vorig artikel vestigde ik de aandacht op de kruiden, in verband met de in- maak-uitjes zou ik er dit jaar speciaal de aan dacht aan willen besteden, nu wij buitenland- sche kruiden missen. iWij werden deze week nog geroepen bij iemand die vrij zware vruchtboomen had staan maar van soorten die of buitengewoon slecht droegen of niet rijp werden. Vaak ziet men dan dat die boonen er zonder meer worden uitgegooid en men een nieuwe boom plant. Veel vlugger heeft men succes door zulke boomen zoogenaamd af te enten. Daartoe zaagt men de takken af en zet op die afgezaagde takken andere enten van een soort waarvan men weet dat het in die buurt goed voldoet. Hoewel enten niet zoo moei lijk is doet men toch veiliger dit werkje even door een vakman te laten doen. Immers een mislukking kost ons minstens een jaar. Het is nu nog tijd om langs toegangswegen naar de boerderij wat grof fruit te planten zooals stoofperen bijvoorbeeld de Winterjan of de Gie- ser 'Wildeman, fruit dat sterk is, niet gemakke lijk door jongens wordt geroofd en toch nog een aardige opbrengst geeft. Door het omenten heeft men weer gauw een flinke boom die spoe dig draagt, maar ook indien men de genoemde soorten plant heeft men spoedig vrucht. En nu nog iets over de bloementuin. Hebt U de vorige herfst Uw rozen gedekt tegen strenge vorst? Ik vrees dat er van de zachtere soorten heel wat doodgevroren zijn. In ieder geval kan het dek er nu af en de struikrozen, de hybriden, kunnen nu gesnoeid worden. Rozen die tot de meer ouderwetsche soorten behoor en en klim rozen worden heel weinig gesnoeid Klimrozen worden opnieuw aangebonden en alleen de uiterste onrijpe punten worden iets ingekort. Ook doode takken worden natuurlijk verwij derd. Wilt U nog Gladiolen planten dan is de tijd daar om ze uit' te zetten. Dit bolgewas geeft prachtige snijbloemen in diverse kleuren. Ver der kijken wij onze bloementuin eens na. Ze ker zullen er wel enkele planten doodgevroren ..zijn, die worden nu door andere vervangenVer der zit er hier en daar nog op planten wat dood loof van het vorige jaar, dat wordt afgesneden en verbrand. Wilt U nog planten scheuren dan kan dat met de zomerbloeiers en zeker met de in de herfstbloeiende nu nog gebeuren. U kunt er zoo een stuk afsteken, terwijl het opnemen en dan verdeden de beste methode is om meer dere planten te krijgen. Phlox, Herfstasters, Gulden roede en dergelijke soorten worden op die manier gekweekt. F. J. B. kan Het oude.ras Orouagerst worden genoemd. Ook Mansholt's twecrijige, doch dit ras ver draagt laat zaaien minder goed. Saxonia en Bi go zijn het slapste van stroo. Bigo maakt overigens het land gemakkelijk vol'en kan om dié reden voor bepaalde omstandigheden bruikbaar zijn. Peulvruchten of boonen. Van de peulvruchten zijn groene erwten zeer geschikt als eerste gewas op gescheurd gras land. Ze vormen een uitstekende voorvrucht voor koolzaad. Op gronden, die nogal veel loof geven, dus de vruchtbare kleigronden en ook de zandgronden, wordt algemeen cté voorkeur gegeven aan Unica. Ook de plukerwt is goed bruikbaar, terwijl Mansholt's gekruiste extra korte groene aanbeveling verdient voor gron den, die zeer weinig loof vormen, üommige practici zijn van meening, dat ook Zelka schokker, Haler capucijner en Gruno rozijn op gescheurd grasland kunnen worden verbouwd. Ze worden echter niet speciaal aan- levolen. Er zij nog de aandacht op gevestigd, dat op gescheurd grasland meermalen kwade harten optreden, hetgeen een gevolg is van mangaan- gebrek. Deze ziekte kan worden voorkomen door toediening van 50 a 100 kg mangaansul- phaat per ha Onder de veld boonen worden Wierboonen en Waalsche boonen op gescheurd grasland beter op hun plaats geacht dan "Paarde- of Duive- boonen. Bij de stamboonen verdient naast de bruine boonen als Ceka, Beka en het Noord-Holland- sche landras, alle aandacht de Groninger stroogele of het Friesche woudboontje. De Btropgele boon vormt een gezond gewas en rijpt iets vroeger dan de genoemde bruine. Zij, die een perceel vlas op gescheurd grasland gaan verbouwen, zullen in den regel hunne keuze wel laten vallen op de Concurrent. In verband met het vrijkomen van stikstof tij dens den zomer kan het echter van belang zijn een vroeger ras, b.v. de Liral Crown te verbou- 14 wen. Bieten. Tenslotte nog een enkel woord over de bieten en koolrapen. Bieten hebben op gescheurd grasland de nei ging later te rijpen, meer te vertakken, een lager gehalte aan drogestof of suiker te geven en in den regel minder goed bewaarbaar te zijn. Bij suikerbieten neme men dus liever de Kiihn P of Hilleshög, dan de Klein Wanzleben E. Van de voederbieten worden de groenkragen met het hoogste gehalte het beste geacht. Goede Groenkraag-rassen zijn: Groeninga, Ovana, Groenkraag C. B., Favoriet, Hollandia en Alpha. Moeten de bieten groeien op een dikke, taaie zode, dan heme men liever minder diep wortelende typen, als Barresbieten en Eckendorfers. Ook de groenkragen Ovana en Alpha groeien ondiep. Een Barres met goed gehalte is Teutonia. Van de Eckendorfers heeft de Friedrichswerther Zuckerwalze Gelb even eens een goed gehalte. De z.g. Rijkmakers wor den voor gescheurd grasland minder geschikt geacht, doordat ze laat rijpen, diep wortelen en geneigd zijn tot vertakken. Na een mislukt gewas kunnen koolrapen in vele gevallen nog. uitstekend worden verbouwd. Men kan ter plaatse zaaien tot midden Juni, desnoods nog iets later. Verplant kunnen ze worden tot omstreeks half Juli. Van de geel- vleezige koolrapen kan de Friesche Koolraap en in het bijzonder de selecties van Wassenaar en Born worden aanbevolen Ook Wilhelms burger en Gele reuzen zijn goede rassen, ze zijn echter wat gevoelig voor rot. De Witte van Aubigny is een sterke, productieve raap. De houdbaarheid is echter matig. De knol is wit- vleezig, doch in tijden van nood naast de geel- vleezige bruikbaar voor menschelijke con sumptie. Ir. J. K. GROENEWOLT, Landbouwkundige aan het Instituut voor Veredeling van Landbouw gewassen. voor de week van 29 Maartt.m.4Aprll ZONDAG 2S MAART: hoort U van 18.1518.30 uur over Hilversum I in de bekende serie ,.De zin van het boer-zijn" een en, ander over het onderwerp: ,,ï)e hoer in de volksgemeen schap", tekst van Dirk van de Bospoort. MAANDAG 30 MAART: kunt U van 13.00—13.15 uur over Hilversum I weer de „Practisehe Wenken aan boer en tuinder" beluisteren. Landmans Lust brengt van 18.0018.30 uur over Hilversum I een programma getiteld: Frie is bruidegom". We brengen eèn vroolijk half uurtje door in Waalwijk, waarbij ver schillende Waalwij ker „liefhebberij-kunste naars" onder aanvoering van bode Henk van Hengelen, him medewerking verleenen. De echt Brabantsche leut viert hoogtij, er wordt gezongen en muziek gemaakt, echt zooals zij dat onder elkaar kunnen doen en Radio- Nederland mag ervan meegenieten en harte lijk meelachen ook. DINSDAG 31 MAART: wordt van 13.00—13.15 uur op Hilversum I in de serie: „Voor de rij pere Jeugd van het platteland" een luister spel van J. Tolner gebracht, getiteld: „We trekken de velden in". Het geeft ons een in druk van het kievitseieren zoeken, zooals dat alom in den lande plaats vindt, waarbij wij tevens eenigermate op de hoogte worden ge bracht met de „geheimen van het vak". Aan het slot wordt echter gewezen op de bescher ming van deze sierlijke en nuttige weide vogels. WOENSDAG 1 APRIL: brengt van 13.00—13.15 uur de verslaggever D. Hiddinga „Een bezoek aan een Utrechtsch gemengd bedrijf". Hij zal U daarbij enkele typische dingen vertellen over het boerenbedrijf in de omgeving van Amersfoort. De uitzending vindt plaats over Hilversum I. In de serie „Uit Neerlands Gou wen" hooren we van 14.1514.30 uur over Hilversum II „Liedjes van het land door de vier Peters". Dit gezelschap trad reeds eerder voor de microfoon op, welk programma toen zeer in de smaak is gevallen. Op verzoek Zui len zij daarom de twee meest gevraagde lie deren, n.l. „In Neerland het wordt meeste vergeten" en „Den Achterhoek" nogmaals zingen. DONDERDAG 2 APRIL: hooren we van 13.00— 13.15 uur over Hilversum I een reportage, ge titeld: „Met rappe handen aan den slag". De verslaggever D. Hiddinga heeft een be kwaam tuinder opgezocht, die een en andei^ vertelt over de eerste werkzaamheden, die' thans na den langen winter, moeten worden verricht in de. tuinderij. ZATERDAG 4 APRIL: kunt U van 13.00—13.15 uur over Hilversum X een programma be luisteren, getiteld: „Zeelands roem", „Bij de Oesterkwekers van Ierseke". De verslagge ver van Land en Volk zal een bezoek bren gen aan Ierseke en voor de microfoon de in drukken weergeven, die hij opdoet in dit we reldbekende oestercentrum. Dirk van den Hul spreekt van 19.15-19^0 u. op Hilversum I in zijn bekende serie: „Als ik het voor het zeggen had" over „Het zout bij de Paascheieren". Veehouders! Houdt geen kalf te veel aan. Houdt daarom niet meer aan dan drie vaarskalveren per tien koeien. Daardoor komt er meer melk be schikbaar voor de vetvoorziening van ons volk en dat is bitter noo- dig!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 14