VAN DEN LANDSTAND Ie Jaargang No. 12 Vrijdag 27 Maart 1942 afocUtarucl REDACTIE-ADRES: GROOTE MARKT 20, GOES Ad».prijzen: gek. oplage 1.75 p. r. voor gew» adv.; 4.75 p. r. voor Ing. Med. KI. adv. In 1 prov. blad: 50 ct. voor 1-20 woorden, 10 ct. voor iedere 5 woorden meer, alleen bij vooruitbetaling. Gelegenheid tot plaatsen van adv. In comb, van prov. edities tegen sterk verminderde prijzen. BIJ contract bel. reductie. Vraagt inl.: Uitgeverij „Volk en Bodem". Kortenaerkade 10. Den Haag. WIJ Nederlandsche boeren van Ger- maanschen stam zijn geen noma den. Geen menschen, die in horden van het eene land naar het andere trekken, zich nauwelijks den tijd gunrend het door roofbouw uit te mergelen en ver volgens ergens anders landstreken te veroveren. Volgens de nieuwste onderzoekingen is een dergelijke geest het Germaansche ras steeds vreemd geweest. Wel trokken als het vaderland zijn toenemend aantal inwoners niet meer kon voeden, kolonis ten uit. Zeer zeker dreef naast den strijd om het bestaan, ook de zucht naar avontuur, het verlangen vreemde en ver re landen te leeren kennen, hen, doch diep in zijn hart koesterde ieder den wensch om als hij dan toch niet naar huis mocht terugkeeren, in den vreem de een nieuw tehuis te stichten, een plekje ,dat hij het zijne kon noemen, dat hij zijn kinderen als erfgoed kon overdragen. Deze tweeledige instelling, de drang naar het verre en vreemde en de hang aan het eigene behooren tot het wezen van den Germaanschen boer. En zij, die in dezen tijd hun gedachten laten gaan over de boerencultuur en de richting, waarin zij zich zal ontwikke-' len, hebben hiermee duchtig rekening te houden. Al hoort men tegenwoordig dikwijls het woord volkseh, al heeft men gelukkig den boer en den hoeren eer weer ontdekt, des te meer dient er voor gewaakt, dat de zoo laakbare en te genwoordig zoo dikwijls gelaakte be wondering voor alles wat uit den vreem de en vooral wat uit de stad komt, niet plaats maakt voor een streven van enkele intellectueelen, die in een paar woorden den boer nu gens even zullen vertellen wat volksche cultuur, wat hoerenkunst is. Kunst is leven, kunst is het vormgeven aan wat er in de ziel van een volk aan hoogere en diepere verlangens leven. En waar het zieleleven van den geestelijk gezonden mensch zoo rijk, zoo schier eindeloos gevarieerd is, is het uiterst moeilijk een definitie van volksche cul tuur en van echte hoerenkunst te ge ven. Immers een jongmensch van het platte land zal hetzij bewust of onbewust han gen aan de hoeve, waarop hij en mis schien een lange reeks van zijn voor ouders opgroeiden. Maar ook zal hij vaak als hij op het veld werkt, een snel trein naoogen en den wensch bij zich op komen voelen mee te reizen naar den vreemde. Volksche tooneelstukken en boeren- streekromans althans als zij met kennis van zaken In zuiver gevoel ge schreven zijn zijn op het platteland zeer geliefd. Maar daarnaast trekken lezingen van wereldreizigers en boeken over ontdek kingsreizen en geschiedenis velen. Dit laatste heeft in een tijd, toen alles tot object van geldverdienen werd gemaakt! veel schade aangericht. Door allerlei winstgevende maar goedkoope publica ties, reproducties, meubelen enz. enz. werd de smaak van de plattelanders bedorven. Men moedigde zijn verlangen om het vreemde te leeren kennen aan. zooveelste rangs amusement en incou rante fabrieksartikelen werden hem op gediend als de nieuwste snufjes van de beschaving der groote wereld. Door het hem eigene bespottelijk te ma ken schokte men zijn zelfvertrouwen en vervreemde hem van zijn voorouders en omgeving. 't Gevolg was, dat toen de crisis van '30 het platteland teisterde, zij een bevol king tegenover zich vond, die ondanks haar grootsche technische organisaties door verdeeldheid en gebrek aan strijd kracht zoo mogelijk nog machteloozer was dan haar grootouders tijdens de cri sis der tachtiger jaren van de vorige eeuw. Als de Landstand dan ook een belang rijk deel van zijn energie besteedt aan cultureele verheffing, geschiedt dit niet 'om den boer vermaak en verstrooiing te geven doch om hem sterk en weerbaar te maken voor den komenden tijd, waar in ongetwijfeld ook voor het platteland nog tal van moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Hier wacht inderdaad een grootsche taak welke alleen maar kan worden volbracht door een publiekrechtelijk lichaam, dat in geen enkel opzicht van cultureel werk een winstzaakje behoeft te maken. Wel zal de Landstand rekening moeten houden met bovengeschetsten drang naar het vreemde. Doch bij het geven van voorlichting en kunst zal hij besef fen, dat het beste van het beste voor Veehouders Ruim terwille van de melk, waaraan zoo'n groote be hoefte bestaat, alle koekal veren die geen werkelijke belofte in zich dragen, nuch ter op rl. G. A. Leiynes Sakhoven Inspecteur van het Veeteeltwezen den boerenstand als bloedbron van het volk nauwelijks goed genoeg is. Meer en meer zal de plattelander door radio, film en volkstooneel, door voordracht, boek, tijdschrift en dagblad kennis kunnen nemen van de ware cultuur en de ware kunst van een hem nog onbekende we reld, een wereld, welke tot nog toe voor hem steeds verborgen bleef achter de la wines van namaak, die cultuurspèculan- ten over hem uitstrooiden. Daarnaast en daarboven echter zullen de in ons boerenvolk nog dikwijls slui merende krachten geactiveerd worden. Langer dan honderd jaar geleden zeide de Friesche schrijver dr. J. H. Halberts- ma: „O Friesland, gij komt in Neder land achteraan en gij had de leiding kunnen nemen!" Dit woord geldt onge twijfeld ook voor* de andere plattelands provincies. Immers de steden kunnen slechts bestaan althans zich op een be paald cultureel peil handhaven, indien zij voortdurend versch bloed van het platteland toegevoerd krijgen. Hieruit volgt dat er op het platteland groote geestelijke krachten sluimeren. Het zal mede tot de taak van den Land stand behooren om deze krachten te doen ontwaken, opdat zij ten voordeele van heel het land en heel het volk wor den benut. Nu de tijd voorbij is, dat Europa zijn kudden aan de Rio de La Plata en el ders in overzeesche gebieden liet gra zen, dient hét landbouwfundament in ons werelddeel niet alleen uitgebreid, maar ook geïntensiveerd. Slechts een boerenstand, die zich zijn eigen krach ten en eigen waarde bewust is zal de reusachtige taak, hem op de schouders gelegd, kunnen volbrengen. S. D. DE JONG.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1