Bij den Brabantschen pottenbakker I. De pottenbakker aan den arbeid op de ouderwetsche draaischijf, welke met den voet wordt ,,op gang" gehóuden. Van een „homp" klei vormt de vaardige hand een fraai kannetje. 2. Het vereischt routine om de potten staande op 'n smalle planit naar de droogplaats en daarna naar den oven te vervoeren. 3. Na de ouder- wetsche trapinrichting, kwam voor bloempotten 'n persmachine welke geheel automatisch werkt. 4. De baas met zijn knecht bezig met 't voltasten van den oven, waarbij in en onder iederen grooten pot n kleintje wordt geplaatst. Een verzameling pottèn en pannen van aardewerk, welke voor de keuken be stemd zijn. Nog velen geven bjj het vleeschbraden of stoven van groenten de voorkeur aan aardewerkpannen of schalen. In het midden boven een fraai gevlochten aardewerk bloemenmandje. C ERAMIEK heet de techniek om producten te vervaardigen uit klei, die daarna gebrand of gebakken wordt. Het woord is afkomstig van het Grieksche woord keramos, dat klei beteekent. Het is een product van sehrjf en stoel, twee eenvoudige hulpmiddelen die sinds de vervaardi ging van ceramiek geen wezenlijke veranderingen meer ondergingen. v De producten der ceramiek zijn onderling ver schillend, ten- eerste naar de klei, die gebruikt wordt, ten tweede naar de bekleeding en ten derde naar de versiering. Zij allen te zamen geven ons de ceramische kunst van de een voudigste tot de verfijnste vormen. We zullen daar thans niet verder op ingaan, en terugkeeren tot het pottenbakkersbedrrjf, dat ook in Brabant nog voortleeft. Al heeft men de intrede der machinale bewerking ook hier niet geheel kun nen keeren, het oude handwerk is er toch gebleven. Nog altijd draait er de pottenbakkers schijf aan de pottenbakkersstoel, waar het ge oefende heen de schijf in beweging brengt en houdt en geoefende handen vorm geven aan de ruwe klomp klei. Nog niet lang geleden telde Oosterhout een viertal pottenbakkersbedrijven, waarvan er ech ter thans geen enkele meer over is. Eén er van echter werd voortgezet te Leur. gemeente Etten en Leur, waar de heer de Geer in een leeg staand gebouw zijn „aardewerk fabriek" vestigde. Hij heeft het vak van zijn vader te Qosfrerhout geleerd, die daar gedurende jaren een zelfde bedrijf voerde- De productie be treft in hoofdzaak ge- bruiksvoorwerpen. Waren 12 het vroeger in hoofdzaak a potten en schotels om te koken en te braden en vuurtesten met daar naast bloempotten en on- derzetschotels, die wer den. vervaardigd, thans neemt de fabricage v^n deze laatsten wel de hoofdplaats in. Daar naast hebben de vuur testen weer een voor name plaats gekregen, want de vraag naar deze voorwerpen is in den laatsten tijd weer heel wat grooter geworden- maar ook de potten en schotels blijven nog al tijd gewild bij een zeker deel der Brabantsche be volking. v De fabricage van de bekende potten met twee oortjes in diverse grootten en de meer platte z.g. vuurvaste schotels vormen nog altijd een beduidend onderdeel van t bedrijf. Naast deze meer gangbare artikelen woe den ook andere voorwerpen op bestelling ver vaardigd. Etensbakjes voor honden en katten, aschbakjes, cactusschotels e.d. worden eveneens gaarne geléverd. Waartoe vakbekwaamheid in staat is bewees ons een steenen mandje door den heer de Geèr vervaardigd gedurende de nachturen, die hrj met het stoken van den oven had doorgebracht. Het is niet van een echt mandje te. onderscheiden, tenzij door het gewicht. We zeiden boven reèds, dat ook de machine in dit bedrijf is doorgedrongen. Echter nog slechts voor de massaproductie en de bereiding van dé klei. De benoodigde klei, zoo vertelde ons de heer de Geer, moet worden aangevoerd uit de- omgeving van ülvenhout en Chaara. Die in de meer directe omgeving was voor de fabricage minder geschikt door het te groote percentage zand, dat zij «bevatte. Dit werkte broosheid en gemakkelijker breekbaarheid in de hand. In de kleiputten bij bet bedrijf wordt de - klei met water overgoten. Zij blijft hier eenige dagen in, waardoor haar kneedbaarheid stijgt. Ze wordt dan zooveel mogelijk gezuiverd en door een machine gekneed, jaarna zij voor het gebruik gereed is. Een tweetal machines, één met den voet en één electrisch gedreven leveren de bloempotten - der meest courante maten. Ze zijn van verwisselbare schijven voorzien, waardoor potten van diverse maten kunnen worden gefabriceerd. De met den voet gedreven machine heeft een productiecapa citeit van 100 stuks per uur, de andere een van 200 a 300 per uur. Grootere maten bloempotten worden allen met de hand gemaakt op de potten bakkersschijf", waar ook alle andere voorwerpen worden gevormd. Een machine tot het vervaardigen van draineer- buizen een product, dat eveneens door de Geer werd vervaardigd, kwam buiten bedrijftoen dit product tengevolge eener ordening aan anderen werd toegewezen. Het machinale werk is spoedig geleerd. Iets anders is het met het handwerk. Er is heel wat. oefening en werkijver voor noodig, vóór men het werk aan de schijf onder de knie heeft en een voudige voorwerpen van behoorlijk model te voorschijn kaii brengen. Is men echter de moei lijkheden te boven, dan worden in betrekkelijk, korten tijd potjes en schotels van allérlei vorm en grootte uit een klomp klei te voorschijn ge- tooverd. Alle gevormde voorwerpen, zoowel de machinate als de met de hand gevormde, hebben de blauwe kleikleur en worden op planken te drogen gezet, om dan na eenige dagen te worden gebakken. De oven, waarin dit geschiedt, is een gewelf - vormige ruimte met z.g. vuurgangen doorsneden, waarin de potten tot aan de zoldering op elkaar worden gestapeld, doch zoo. dat de warmte ze aan alle zijden goed kan bereiken. De toegang (.Zie vervolg pag. 5)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 4