Instelling van den Nederlandschen Coöperatieven Raad Boer B. H van Till te Hummelo tot voorzitter benoemd 12 Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij met ingang van gisteren is inge steld een coöperatieve Taad als toporganisa- tie voor coöperatieve vereenigingen op het gebied der voedselvoorziening. Op voorstel van den Boerenleider heeft de secretaris-generaal van genoemd departe ment boer B. H. van Till te Hummelo be noemd tot voorzitter van den coöp. raad. De Nederlandsche Coöperatieve Raad vormt de wettelijke aaneensluiting van alle boeren coöperaties. De 4000 boeren-coöperaties, die thans in Nederland op elk economisch gebied werkzaam zijn, krijgen hierdoor haar gemeen schappelijke toporganisatie. Dit zijn credietcoö- peraties, goederencoöperaties, de coöperatieve groentenveilingen en de vele coöperaties voor de verwerking, als zuivel- suiker-, aardappelmeel-, strookartonfabrieken e.«u De nieuwe toporganisatie knjgi door deze ver ordening een zekere taak. Zij heeft het recht door gepaste maatregelen alle handelingen op het gebied der bóerencoöperaties te beletten, voorzoover deze schadelijk zijn voor de coöpera tie. De controle wordt opnieuw georganiseerd. Principieel zullen voortaan alle coöperaties vol gens uniforme beginselen gecontroleerd en be stuurd worden. Het recht tot het instellen van een controle wordt aan de toporganisatie over gedragen. Voorzoover afzonderlijke centrale or ganisaties thans reeds beschikken over een con trole-apparaat, kan de centrale organisatie haar ook' voortaan het recht van controle toekennen. Bovendien is de toporganisatie in de gelegen heid coöperaties, die economisch zonder betee- kenis zijn geworden, door middel van een ver eenvoudigde procedure te ontbinden en andere coöperaties, die tot dusver zonder contact met* een centrale organisatie werkten, te verplichten Zich daarbij aan te sluiten. De stichting van' deze toporganisatie der boe rencoöperaties is een onderdeel van den geheelen professi'oneelen opbouw van de plattelandsbe volking. De Nederlandsche Landstand omvat alle boeren, tuinders en visschers,-benevens hun gezinsleden en de landarbeiders bij hun werk zaamheid op de boerderij of anderszins bij de agrarische productie De door boeren gestichte coöperaties, "die in hoofdzaak werkzaam zijn als ondernemers op economisch gebied, vallen niet onder dén Land stand en derhalve worden haar belangen ook niet door dit lichaam behartigd. Het was beslist' noodzakelijk de coöperaties der boeren in een toDOT-qanisatie onder uniforme leiding te ver eenigen opdat het agrarisch coöperatiebedrijf principieel in het economisch leven den opbouw van den T,andstand ondersteunt en aanvult. Om deze reden wordt de voorzitter der toporgani satie od voorstel van den Boerenleider benoemd door den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij. Dientenge volge bestaat de waarborg, dat de leiding van de toporganisatie zich zal aanpassen bij de be ginselen van de nieuwe boerenpolitiek. De mate van economische ervaring en groote deskundig heid. die in de afzonrWlfïke coöperaties en ook in de groote orr^nisa+'oc an-nwerig is beteekent de inschakeling van essentieele krachten bii den arbeid voor een gezond Nede^ landsch landvolk. In verband met het vorenstaande volgt hier nog een nadere toelichting. Welke coöperaties eronder vallen. Coöperatieve vereenigingen in den zin va^ dit besluit zijn de volgende lichamen, voor zoover het meerendeel hunner leden als voortbrengers van producten van den land bouw in den zin van artikel 1 van het Orga- „De Landstand, zal nooit en te nim mer de taak van de kerk overne men. Dat terrein is voor ons heilig en wij zullen de deur wijd open zetten voor hen, die de leer van waarheid en gerechtigheid willen uitdragen. Roskam. nisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 werk zaam zijn, met uitzondering van verzekerings ondernemingen, alsmede van vereenigingen van handelaren en ambachtslieden: a. coöperatieve vereenigingen in den zin' van de wet op de coöperatieve vereenigingen 1925; b. vereenigingen, welke als zedelijk lichaam zijn geconstitueerd en erkend volgens de wet van 22 April 1855 tot regeling en be perking van het recht van vereeniging en vergadering, en ten doel hebben de stof felijke belangen harer leden te bevorderen in den zin van artikel 1 van de wet op de coöperatieve vereenigingen; c. andere rechtspersoonlijkheid bezattende li chamen, welke naar het oordeel van *de toporganisatie in hun opzet en werkzaam heden mat coöperatieve vereenigingen overeenstemmen. Onder centrale organisatie wordt verstaan een organisatie - ongeacht haar rechtsvorm - welke een of meer groepen van coöperatieve vereenigingen met een gelijksoortig doel om vat en welke door de toporganisatie is erkend. De taak der nieuwe organisatie. De Nederlandsche Coöperatieve Raad, welke thans als toporganisatie is ingesteld, is rechtspersoon en heeft tot taak de beharti ging der gemeenschappelijke belangen van de coöperatieve vereenigingen en van de cen trale organisaties, waarop hij het algemeen toezicht uitoefent. Ten aanzien van een coöperatieve vereeniging of centrale organisatie, welke als xcrediet- ondememing werkzaam is, blijven de op grond van het besluit no. 225/1941 betreffende het bank- en credietwezen uit te oefenen bevoegd heden onaangetast. Coöperatieve vereenigingen en centrale orga nisaties zijn verplicht zich aan te sluiten bij die toporganisaties. Bevoegdheden. De toporganisatie is bevoegd een coöperatieve vereeniging te ontbinden: a. indien zij zich niet binnen vier maanden bij de top-organisatie voor aansluiting heeft aangemeld; b. indien zij in verband met het geringe aantal harer leden haar economische beteekenis heeft verloren; c. ingeval van herhaalde niet-nakoming van de haar opgelegde verplichtingen. /oor de ontbinding van een coöperatieve ver eeniging, welke lid is van een organisatie, in gesteld of erkend op grond van het besluit no. 206/1940 betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, is de toestemming van den Secretaris-Generaal van het denotement van Landbouw en Visscherij vereischt, evenals voor de ontbinding van een coöperatieve ver eeniging, welke werkzaam is als credietinstel- ling. In de overige gevallen heeft de vereeniging bij ontbinding binnen vier weken recht van beroep op den secretaris-generaal, door welk beroep de ontbinding wordt geschorst. De verevening der zaken van een ontbonden vereeniging geschiedt door een door de top organisatie te benoemen curator. Een even tueel batig slot wordt uitgekeerd aan hen, die op het oogenblik der ontbinding leden der coöperatieve vereeniging zijn of aan hun rechtverkrijgenden, elk voor het aandeel, het welk zij in de coöperatieve vereeniging heb ben, tenzij de statuten der vereeniging ter zake van haar liquidatie anders mochten be palen. Het algemeen toezicht op de coöperatieve vereenigingen geeft aan de toporganisatie de bevoegdheid: a. tot het uitoefenen -van controle op de boekhouding en op het financieel freleid; b. tot net geven van richtlijnen en het tref fen van maatregelen ten einde handelin gen van coöperatieve vereenigingen tegen te gaan, welke het coöperatieve karakter De voorzitter van den Coöperatieven Raad Een GeiderscHe boer in hart en meren De voorzitter-van den Coöperatieven Raad, Bernard Hendrik van Till, werd in 1896 geboren in Hummeloo en Keppel. Reeds zeer spoedig nadat hij zich als zelfstandig landbouwer op een gemengd bedrijf ge vestigd had, wijdde hij zich actief aan het vereenigingsleven, waarbij vooral de Coö peraties zijn bijzondere aandacht hadden. Tot op heden was hij ondervoorzitter van de Coöperatieve Landbouwvereeniging van Hummeloo en Keppel, secretaris van den raad van toezicht van de Coöperatieve Boerenleenbank te Hoogkeppel en secre taris van de dorschvereeniging Hummeloo. Ook was hij commissaris van de Gelder- sche Slachterij uo., bestuurslid van de af- deelingen Hummeloo, Keppel, Eldrïk van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw en provinciaal bestuurder van den toemncdigen Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij. Hij verleende door inzet van zijn géheele persoon de volle medewerking aan de oprichting van het Ned. Agrarisch Front en stelde zijn groote werkkracht ter beschikking van Boerenleider Roskam toen deze geroepen werd den Nederlandschap Landstand te leiden. van deze vereenigingen of het coöperatieve aanzien in het algemeen schaden; c. tot het aan een coöperatieve vereeniging opleggen van de verplichting binnen een bepaalden termijn als lid toe te treden tot een door de top-organisatie aan te wijzen centrale organisatie r Indien een coöperatieve vereeniging aan deze verplichting niet of niet behoorlijk voldoet, is de toporganisatie bevoegd haar een boete op te leggen van ten hoogste vijfduizend gul den. Wanneer een centrale organisatie is belast met de controle op de boekhouding en het fi- nancieël beleid en deze haar taak niet of niet behoorlijk uitoefent, is, de toporganisatie ge rechtigd haar de gegeven bevoegdheden te ontnemen, terwijl in het geval dat de haar door de toporganisatie gegeven aanwijzingen niet opvolgt, de Secretaris-Generaal haar een boete van ten hoogste tienduizend gulden kan opleggen. Het algemeen toezicht. Het algemeen toezicht op de toporganisatie wordt uitgeoefend door den secretaris-gene raal, die ook den voorzitter benoemt en ont slaat, op voordracht van den Boerenleider en na overleg met dezen. De "floor den Secretaris- Generaal vast te stellen statuten bevatten voorschriften omtrent de wijze, waarop de bijdragen van de aangesloten coöperatieve vereenigingen en centrale organisaties wor-. den vastgesteld. De oude vorm heeft afgedaan. De vereeniging Nationale Coöperatieve Raad wordt ontbonden, waarbij de bepalingen ten aanzien van de verevening door een- curator en de verdeeling van een eventueel batig slot eveneens van toepassing zijn.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12