ZOO kan een landbouwgewas worden van een verboden vrucht tot een sterk geprotegeerde cultuur. Inderdaad ziet het er met de vetvoorziening vrij donker uit. De aanvoer aan de zuivelfabrieken is zeer veel lager dan in vroegere jaren. Het vorige Jaar is op veie wijzen de verbouw van koolzaad bevorderd, maar van dit gewas is in den afgeloope^ winter veel ten gronde gegaan. En nu tracht men den verbouw van blauw maanzaad te bevorderen door een prijs van 60,per 100 kg vast te stel len. Verder wordt de toegezegde scheurpremie ook voor dit gewas uitbetaald en stikstofhoudende mest' stoffen worden 4er beschikking gesteld. Een belangrijk gewas is dit eigenlijk meer in zuide lijker gelegen landen thuis behoorende gewas in ons land nog nooit geweest. Het oliegehalte-van het zaad is ongeveer 50 dus nog tamelijk veel hooger dan dat van het koolzaad, maar de zaadopbrengst per hectare is bij maanzaad veel lager. Men kan 1200 kg ongeveer aannemen als een behoorlijke opbrengst, die soms wel tot 1800 kg kan bedragen, maar ook wel eens_ veel lager kan uitvallen. Het hl gewicht ligt vaak iets beneden de 60 kg. Het stroo slaat bij het dorschen stuk en het kan worden gebruikt als strooisel. Men onderscheidt nog wel maanzaad met wel of met niet openspringende vruchten. De laatste is voor de grootcultuur geschikt, de eerste niet. Volgens de rassenlijst van het Instituut voor Plan tenveredeling te Wageningen worden de déar ge noemde rassen in den handel gebracht door van der Have te Kapelle bij Goes, door Dr. Mansholt in den Westpolder Groningen) en door P. 3. Timmers te Klundert (N.-Brabant. Het is gewenscht zaaizaad te gebruiken, dat een goede kiemkracht heeft. Het gewas wordt bij ons vrijwel uitsluitend ver bouwd op de klei- en zavelgronden. Het~Iand dient goed bewerkt te zijn, vooral niet te nat zijn gelegen en behoorlijk vrij zijn van onkruid, het gewas ont wikkelt zich eerst zeer langzaam, zoodat onkruiden dan zeer veel kwaad kunnen doen. Met het oog op de onkruiden is het niet gewenscht stalmest te ge bruiken. Wat de voorvrucht betreft is het maanzaad niet kieskeurig, het kan na vrijwel elk gewas worden verbouwd als het land maar voldoende schoon is. Als bemesting geve men zoo mogelijk kali en fos- forzuur en 3-500* kg stikstof. Belangrijk is de grond met alle beschikbare midde len te brengen tot een mooi zaaibed. Diep bewer ken is niet noodig, maar het zeer fijne zaad moet er gunstige groeiomstandigheden vinden. Het zaaien geschiedt meestal in April. Aan vroeg zaaien wordt doorgaans wel de voorkeur gegeven, maar het ka* tot diep in Mei. Men zaait breedwerpig of op rijen. In het eerste geval gebruikt men 8 tot 10 kg zaad per ha, in het laatste geval kan 2 a 4 kg voldoende zijn. Als de grond los is kan voorrollen gewenscht zijn. Na breedwerpig zaaien wordt het zaad licht ingeëgd en daarna gerold. Bij het zaaien met de rijenzaaimachine moet men een machine gebruiken waarmede dit fijne zaad regelmatig kan worden gezaaid." Men zaait natuur lijk ondiep en narollen is noodig om het zaad beter in aanraking te brengen met den grond. Na breedwerpig zaaien kan men de schoffelmachine gebruiken en overlangs en overdwars schoffelen, waarbij de schoffelmachine is gesteld als bij het schoffelen van granen. Het gewas wordt dan dus op blokjes geschbffeld. Heeft men op rijen gezaaid dan kan men bij een rijenafstand van 20 cm ook nog overdwars schoffelen als dë stand goed is. Bij de verzorging van het gewas kan men trachten de onkosten lager te houden door zooveel mógelijk de paarden het werk te laten doen, dus door be halve de schoffelmachine de eg te gebruiken en deze kan men zwaarder nemen naarmate het gewas dichter staat en uitdunnen dus mede wordt beoogd. Bij zaaien op rijen kan men een regelmatiger aan slag verwachten, maar <door het dichter bij elkaar staan van de plantjes soms ook meer schade door wind. Wat den stand betreft kan worden opgemerkt, dat een dichte stand een gewas levert met te kleine vruchten en te weinig zaadopbrengst, een iets holle stand geeft een gewas met zware groote koppen, maar er dreigt meer gevaar van schade door wind. Tot in Juni groeit het gewas langzaam en het is noodig de onkruiden voor te blijven. Handwerk kan hierbij niet geheel worden gemist, in Juni begint het gewas snel te groeien en het wordt zeer bladrijk. Als meest gewenschte stand wordt wel genoemd een aantal planten van 80 tot 140 per vierkante meter. Uitdunnen is veelal gev/enscht, de plantjes op één zetten, zooals bij bieten is niet noodig en waarschijnlijk zelfs niet nuttig. De oogst valt laat, eind Augustus, begin September. Het is een Ideaal gewas voor den zeffbinder, m* handwerk leent het zich ook uitstekend. Dan wordt het gewas doorgaans gebonden met graanstroo. Men zicht in een -fjp stadium als het. zaad in de vruchten rammelt. Bij- mooi weer kan het goed zijn de schoven in kleine hokken te plaatsen, waarna het gewas reeds na enkele dagen goed droog kan worden thuis gehaald. Er dreigt echter schade .door vogels, die het zaad lekker vinden en de koppen aanpikken. Vooral spreeuwen kunnen hierbij veel kwaad doen, in het bijzonder als het gewas door tegenweer lan ger op het veld moet blijven en als dan alle zomer- voor de week van 12 18Aprii 1942 ZONDAG 12 APRIL wordt van 8.158.30 uur op Hilversum Lin de serie „De zin van het) Boer—zijn" de week geopend met het on derwerp „De luchten breken". Tekst van Dirk van de Bospoort. 's Middags houdt van 16.2016.35 uur P. W. Beekhuis van Till op Hilversum n een praatje over De bijen in de volkskunde. Dit wordt een belangwekkend vervolg op de le zing, die deze geestdriftige bijenman eeni- ge weken geleden gehouden heeft over .Ho ning, zegen op aarde." MAANDAG 13 APRIL hoort van 13.00—13.15 uur op Hilversum I „Practische wenken aan Boe- en Tuinder". v Landmans Lust brengt van 18.0018.30 uur op Hilversum I een spel, getiteld: „Ben vracht geluk en een brok verdriet." Dit is - 'n luisterspel naar den gelijknamigen roman van J. W. Ooms, voor de microfoon bewerkt door Karei van Dorp. Het geeft een be schrijving van de belevenissen van een dorpspostbode, wanneer hij zoo dagelijks zijn brieven" en verdere nieuwtjes, bij zijn dorpsgenooten bezorgt. Als betrouwbaar man wordt hij overal in betrokken en leeft mede in vreugde en verdriet van zijn „vaste klanten." Een brok leven uit den Alblasser- waard, dat de luisteraar met veel genoegen meebeleven zal. DINSDAG 14 APRIL brengt ons van 10.40— 11.00 op Hilversum II een programma, ge titeld: „Zuivel op zuivel gaat naar den dui vel", een beeld gevende van de zuivelbe reiding, zooals die vroeger op de boerderij plaats vond en nu in de zuivelfabriek. Te gelijkertijd worden ook oude wetenswaar digheden de zuivel betreffende opgehaald, zooals reeds blijkt uit den titel van dit pro gramma, dat werd samengesteld door D. Hiddinga en fcarel van Dorp. In de serie: „Voor de Rijpere Jeugd van het Platte land" spreekt van 13.0013.15 uur op Hil versum I Mevr. J. HolmSpeelman over: „Uw keuze ook voor Uw nazaten." Deze spreekster heeft eenige weken geleden de gezinsvorming ten plattelande besproken. Zij wijst er thans nogmaals op, dat bij de keuze van een echtgenoot (e) de kansen niet moeten worden afgewogen op een „goudschaaltje", maar dat als eerste en voornaamste eisch moet gelden de gezond heid van het bloed. Voor .de toekomst van ons volk is het van het allergrootste be lang, dat we een gezonden en talrijken boe renstand hebben, zoodat we onze platte landsbevolking niet beter kunnen raden, dan de woorden van- deze boerin ter harte te nemen. WOENSDAG 15 APRIL kunt U van 13.00— 13.15 uur op Hilversum I een reportage be luisteren, onder den titel: „Hoe komen de gaten in de kaas?" De verslaggever D. Hiddinga brengt een bezoek aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, waarbij deskundigen bijzonderhe den vertellen over den technischen kant van de bereiding van de kaas, alsmede van boter. Zooals ieder weet spelen de bacte- tarwa in de buurt reeds hel land heed verlaten. Dan is schelven beter en veiliger. Men haalt het gewas droog thuis, het dorschen gaat dan gemakkelijk. Land, waarop het maanzaad gegroeid is, kan voor vrijwel elk gewas worden bestemd, bv. zeer goed Voor wintertarwe. Het gewas laat dus wel goed land na. Risico bij het maanzaad betreft dus den aanslag van het zaad, den strijd tegen het onkruid, koude en nat weer tijdens den groei, harden wind,'vooral in het laatst, dan vooral ook de vogelschade en als het perceel gelegen Is aan een weg met veel verkeer te voet de snoeplust van grootere en kleinere kin deren. Het zaad smaakt Iets naar noten. Het bevat geen opium, dat wel gehaald wordt uit den groenen vruchtwand. In een drogen en warmen zomer groeit het gewas het best. v. d. M. riën hierbij een groote rol, reden waarom men hieraan in Hoorn zeer veel aandacht besteedt. De resultaten van de hier gedane onderzoekingen zien we regelmatig in de Vakbladen verschijnen, zoodat alle zuivel fabrieken en daarmee ons geheele volk, er de vruchten van kunnen plukken. In de serie „Uit Neerlands Gouwen" wordt van 14.1514.30 uur op Hilversum II dezen keer een G&ninger schets van Geert Grön- niger gebracht, onder den titel: „Berend Lanrmers het een vos zain". Van 20.4521.00 uur krijgen we op Hilver sum I te doen met een nieuwe verschijning: de Familie De Boer, het goede boerengezin, waarbij wij te gast 'noodigen om uit de eerste hand te vernemen, wat er omgaat in het Nederlandsche boerenleven. Het is de bedoeling, dat wij op gezette tijden bij deze Familie De 'Boer den microfoon te luis teren zetten om te hooren hoe daar gespro ken wordt over de dingen van den dag. Het zal mogelijk even duren, voordat de leden van het gezin van grootvader tot de klein kinderen „gewóón doen" als de Omroep er bij is, maar dat went wel en we hopen, dat een breedë schare van luisteraars het ver- keeren op de Drentsche hoeve zoo gezellig en leerzaam vindt, dat er de deur wordt plat geloopen DONDERDAG 16 APRIL stellen we ons de vraag: „Wat geven de kassen in Ap il?" Het antwoord daarop zal de verslaggever D. Hiddinga probeeren te krijgen op een van onze groote tuinbouwbedrijven. Hij of zij, die hierin ook belang stelt kan van 13.00— 13.15 uur op Hilversum- I meeluisteren. VRIJDAG 17 APRIL hooren we van 13.00— 13.15 uur over Hilversum I een uitzending in het- kader van den Productieslag 1942. ZATERDAG 18 APRIL is door den Ned. Om roep uitverkoren als speciale streekdag, waarbij thans N.Brabant aan de beurt is. Van 10.1510.30 krijgen wij koffie op de Boerderij. Een Hollandsche huisvrouw gaat op bezoek bij een Brabantsche boerin. We hooren dan een en ander, over de inrich ting van de boerenwoonkamer, verder een gesprek over het werk van de boerin en een praatje over haar kleederdracht. Van 13.0013.20 beluisteren we een over zicht van den toestand en vooruitzichten van den landbouw in Noord-Brabant Van 14.4517.15 hooren we daarna een programma, getiteld: „NoordBrabant, zooals het iseen klankbeeldenreeks over kunst, natuur, volksgebruiken, boeren bedrijf, sociale zorg en industrie in Noord- Brabant, afgewisseld door volksmuziek en_ met verbindende teksten, te spreken door A. Graumans. Tenslotte van 20:45—-21J.5 uur dan nog een luisterspel van Martin v. d. Broek „Janus en Mie veinde mekaoren", waarin behan deld worden de hoogtepunten uit het Bra bantsche leven, nl. Nieuwjaarsdag, Drieko ningen, Vastenavond, Handboogschutterij, Paschen, Kermis, Markt, toffelen, con- courshippique, gouden bruiloft. Hier door heen loopt de roman van Janus en Mie, die elkaar tegenkomen, gaarne zien, gaan be minnen en- trouwen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 2