Lund en Uolh 'jrcjnsftj van de week van 19 tot 25 April 1942 ft 10 VAN DE DIRECTIE De voeding van jonge konijnen VAN DEN LANDBOUW ZONDAG 19 APRIL wordt om 8.15 uur op Hilversum I de week begopnen met de be kende serie „De zin van het beor zijn", waarin ditmaal gesproken wordt over „Werkers onder open hemel". Tekst van Dirk van de Bospoort. MAANDAG 20 APRIL hoort U van 13.00 13.15 uur ovèr Hilversum I „Pe Practische wenken aan Boer en Tuinder". In Land- mans Lust wordt deze keer van 18.0018.30 over Hilversum I een spel gebracht van Martien Beversluis getiteld: „Boerenker mis". Het geelt een reeks beelden uit het oude Zeeuwsche landleven, waarin de ker mis een van de hoogtepunten uitmaakt. Het spel is vrij bewerkt naar een gelijkna mig negentieneeuwsch gedicht van G. Zwigtman. DINSDAG 21 APRIL bespreekt van 13.08 13.15 uur over Hilversum I Ds. W. E. M. Eggink in de serie „Boerenland in boek en krant" de roman: „De Hornstra's" van U. G. Dorhout. WOENSDAG 22 APRIL houdt van 13.0013.15 op Hilversum I de verslaggever D. Hiddin- ga een vraaggesprek met den heer Wachel- der over „Limburgsche boeren op Limburg- schen grond". De heer Wachelder -vertelt aardige bijzonderheoen over het ontstaan der Limburgsche gronden, over de Lim burgsche boerenhoeven en 't boerenleven in deze provincie. In de serie „Uit Neerlands Gouwen" draagt de Zeeuwsche volksdich ter Rign Bartelse van 14.1514.30 uur op Hilversum li voor uit eigen liederen onder den titel „In Zeeuwsche Taele". Het pro gramma wordt in Zuid-Bevelandsch dialect ten gehoore gebracht Van 20.4521.00 uur kunnen we op. Hilv. I een gesprek van de „Familie De Boer" afluisteren. DONDERDAG 23 APRIL, spreekt van 13.00— 13.15 op Hiiv. I de heer H. Velthuysen over het onderwerp: ,.De visscherij vooruit". Hij gaat hierbij uit van drie belangrijke ge beurtenissen. die hebben plaatsgevonden en we] bij het verdwijnen van het ijs uit het water; de installatie van de afd. Vis scherij van den Nederlandschen Landstand te Utrecht en als laatste het verschijnen van net nieuwe Landstand-Visscherijblad. De heer Velthuysen komt dan tot de slot som dat er voor onze visschers maar één devies mag géiden: Met volle kracht vooruit. VRIJDAG 24 APRIL hoort U van 13.00—13.15 uur over Hilversum I een uitzending in het kade ,7!>n rten Productieslag 1942. 's Mor gens kunt U nog van 10.4011.00 over Hil versum n in de serie Streekcultuur een uitzending beluisteen getiteld: „Holland Bollenland",, een klankbeeldeneeks uit de Bollenstreek, samengesteld door H. P. Wou wenaar. Alom beginnen onze bollenvelden weer hun prachtige kleuren te vtertoonen, een waar lusthof voor het oog, waarvan de verslaggever U in de huiskamer zal probee- ren te laten meegenieten. ZATERDAG 25 APRIL hoopt U van 13.00— 13.15 op Hilversum n de tweede lezing in de nieuwe serie ..De .Landstand aan het werk". Hierin zal nog het een en ander verteld worden over het ontstaan van den Nederlandschen Landstand. Van 14.45—15.00 spreekt op Hilversum II de heer A. J. Herwig over: „De- teelt van au gurken, komkommers en eetbare pompoe nen". N In de sene: .„Als ik het voor het zeggen had" stelt van 19.15—19.30 op Hilversum 1 Drik van den Hul de vraag „Kan het D niet scheien?" Reveille'' Jaren, vol van strijd en moeite Zijn aan U voorbijgegaan En het slot was „plattelander" Dat ge steeds alleen bleef staan! Maarde Landstand vormt een mijlpaal In Uw langgevoerden strijd, Thans klinkt het „Reveille", dat spreekt van Arbeid en saamhoorigheid! 't Algemeen belang voor oogen, 't Egoïsme aan den kant Nederland is ons bézit, dus Boerenland in Boerenhand! Saam de handen aan den ploeg, en Weg met allen klassenstrijd. „Arbeid adelt" zegt een spreekwoord, Dat geldt ook voor dezen tijd! Piet de Jongste. EEN paar dagen voor den datum waarop de jonge kqnijnen te verwachten zijn, moet worden begonnen met aan het mosderdier zoo mogelijk lauwwarme ondermelk, anders lauwwarm water te verstrekken. Zoolang de voedster jongeh. heeft gaat men hiermee door. Bij gebrek aan voldoende vocht kan de melk- vorming worden gestoord, met het gevolg, dat van .het nest niets terecht komt. Tot den leeftijd van ongeveer 3 weken blij ven de jongen in het nest. Komer. ze er eer der uit,, dan wijst dit er op, dat de moeder te weinig melk heeft en de jonge dieren zich te vroeg gedwongen zien het tekort door vast voedsel aan te vullen. Op een leeftijd van ongeveer 3 weken begin nen .de jonge dieren zelf te eten» Dit betee- kent'een groote verandering in de verterings processen. Tijdens de voedir.g met moeder- m dag het voer in kleine hoeveelheden te ver strekken. Dat de jonge konijnen overmatig veel groenvoer gaan eten, is mede het gevolg van de behoefte aan vocht. Men mag daarom r.ooit vergeten om aan de voedster met haar jongen eiken dag drinken te verstrekken en wel vóór het groenvoer wordt gegeven, zoo dat de dorst gelescht is als ze aan het groen- voer-rantsoen beginnen. Het behoeft geen betoog, dat de grootste zindelijkheid in de hokken moet worden be tracht. Deze moéten een dubbele grootte hebben van een normaal konijnenhok, waar door ze beter schoon blijven en de jonge die ren voldoende beweging krijgen. De hokken, moeten op een droge frissche plaats staan. Bedompte lucht en een vochtige omgeving bevorderen den groei der ziekte-kiemen en zijn zeer nadeelig voor den gezondheidstoe stand van de dieren. Al neemt men alle voorzorgsmaatregelen, toch komt het nog wel eens voor, dat een JRjRI -Nri-, r-\-;-d Groot zilver 'voedster met jongen. melk vond de omzetting door de spijsverte ringssappen plaats. Bij de opneming van vaste voedingsmiddelen zijn het de bacteriën, die hoe langer hoe meer een rol gaan spelen. Het is duideiijk, dat de vertering van het voedsel van nu af aan geheel anders ver loopt. Maag en darm moeten aan den nieu wen toestand langzaam wennen. De darm- wand van de jonge dieren is toch al zeer ge voelig, terwijl zij nog weinig weerstandsver mogen bezitter.. Onjuiste voeding kan in dit stadium de ernstigste gevolgen hebben De overgang van moedermelk op vast voedsel mag nooit plotseling plaats vinden. Het is dan ook absoluut "onjuist om de dieren reeds op een leeftijd van 4 weken van de moeder weg te nemer., zooals het vorige jaar door de hooge prijzen van de jonge dieren maar al te vaak gebeurd is. De spijsvertering van de jonge dieren is op dien leeftijd nog niet aan een rantsoen van uitsluitend vast voedsel aan gepast en ongelukken blijven in dergelijke gevallen meestal ook niet uit. Ze moeten langzaam aan het nieuwe voedsel wennen. *De bacteriën-flora in het darmkanaal heeft dan den tijd_zich te ontwikkelen. Eerst wan neer de bacteriën in voldoende hoeveelheden en in verschillende soorten aanwezig zijn om het vaste voedsel te kunnen omzetten, kan het jonge dier zonder kans op 'spijsverterings' stoornissen een rantsoen uitsluitend bestaah- de uit vaste voedingsmiddelen verwerzen. Het vaste voedsel voor jonge konijnen moet licht verteerbaar zijn, terwijl men er nog meer dan bij de volwassen dieren voor moet zorgen, dat het voer steeds van uitstekende kwaliteit is. Op gror.d van de verteringsmo gelijkheden wordt door voederspecialisten aanbevolen goed hooi en frisch groen in ge lijke hoeveelheden te verstrekken. De ervaring heeft geleerd, dat in den tijd, dat uitsluitend gras of ander groenvoer wordt ge geven, de stérfte onder de jongp dieren vrij algemeen is. Vanaf het oogenblik, dat de jon ge dieren .eginnen-te eten tot den leeftijd van ongeveer 3 maanden, zijn deze zeer ge voelig voer een teveel aan "groenvoer. Daarom moet steeds -goed hooi worden bijgevoerd, niet alleen als normaal wintervoer, doch ook gedurende de zomermaanden. Hooi is een onderdeel van het vosderrantsoen, dat voor een goede spijsvertering niet kan worden ge mist. i Geeft men de voedster met jonge dieren het dagrantsoen hooi 4- groen in twee of drie keer, dan is er veel kans, dat door de groote portie de jonge dieren zich uitsluitend te goed doen aan het groenvoer en zoo ineens teveel groenvoer opnemen, terwijl het -hooi blijft lig gen en dus geen kaiis krijgt de spijsvertering gunstig te beïnvloeden. Het is daarom nood zakelijk de dieren meerdere malen per dag Naar BiiTkhardt. jong dier ziek wordt. Het zit suf in een hoek en eet niet. We behoeven ons daarover niet al te ongerust te maken. Het is voor de fok kerij goed, dat het zwakke materiaal uit valt. Het diertje moet apart worden gezet en met, goed hooi en geschikte kruiden, b.v. sel derij, worden gevoerd. Meestal is er echter niet veel aan te doen. Gevaarlijk wordt het eerst, als meer jongen- ziekteverschijnselen gaas vertoorien We hebben dan met spijs verteringsstoornissen te doen, die óf op een onjuiste voeding berusten öf mogelijk ont staan door de zoo gevreesde darmziekte coc- cidiosis. Veelal treedt eerst door onjuiste voeding een darmstoornis op, met als gevolg een sterke vermindering van de weerstands kracht van het dier in het algemeen en van het darmkanaal in het bijzonder. De coc- cidiën krijgen dan de kans den darmwand aan te tasten en de jonge dieren zijn vrijwel reddeloos verloren. De kiemen van de ziekte zitten in de mest- korrel van vrijwel alie konijnen. Van de 2700 in Duitschland onderzochte voedsters bleken 92'/2 pet. deze ziektekiemen chronisch uit te scheiden. We- moéten er daarom rekening mee houden, dat vrijwel alle voedsters kiemdraagsters zijn. Om het optreden van de ziekte, te voorkomen is het noodzakelijk, den dieren een zoo groot mogelijk weerstandsvermogen te geven. De voedsters dienen een veelzijdige en zooveel mogelijk, natuurlijke voeding te krijgen. De jonge konijnen, zijn dan bij de geboorte ster ker en de melkafscheiding van de voedster levert voldoende voedsel voor de nestjongen. Zwakke voedsters zijn zelf gevoeliger voor coc- cidiosis en scheiden daardoor meer ziekte kiemen af. Om de kans op besmetting door den mest van de moeder zoo gering mogelijk 'te maken, moeten bij het begin van de fok- periode gedurende 10 dagen de hokken eiken dag zorgvuldig worden schoongemaakt. De ziektekiemen hebben dan geen gelegenheid de voedster weer te besmetten. Bovendien moet men er steeds voor zorgen, dat het hok van een voedster met jongen zoo schoon mogelijk is, om te verhinderen, dat de jonge dieren met mest bevuild voer opnemen. Het verdient aanbeveling om bij jonge dieren door het krachtvoer (gekookte aardappel schillen) houtskool poeder te mengen, dat door zijn bindende werking de abnormale gasvor- ming in de darmen tegengaat. Een teveel werkt echter stoppend. Waar de werkzaam heid- van ^et houtskoolpoeder nogal verschil lend is, doet men goed medicinaal houtskool- poeder te gebruiken. Voor nadere inlichtingen wende' men zicK tot den Rijksvoorlichtingsdienst, van de Directie van den Landbouw, Af deeling konijnen, te Beekbergen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10