Bespuiting tegen de schurft- ziekte bij appel en peer Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt beleend; Proefvelden met koolrapen- rassen 1942 Verbod van nieuw inzaaien met gras van boomgaarden De verplichte véelevering 1942 Prijzen voorgekiemd pootgoed Geen motorbrandstof voor graan maaiers Mededeelingen betreffen de het Arbeidsdienst- plichtbesluit 11 Iedere goede fruitteler weet, dat de appel en pereboomen in het voorjaar bespoten moe ten worden met een koperpreparaat om de aantasting door de schurftzwam te voorko men. Vrijwel algemeen werd daarvoor gebruikt 11/2% Bordeauxsche pap (l'/2 kg. kopervitri ool 1 kg. kalk op 100 liter water). Nu kopervitriool niet verkrijgbaar is, zullen zij, die niet over deze stof beschikken, kg. per' 100 liter water) van een koperoxy- chloride met een hoogkopergehalte (40 a 50%) of 2% van een koperoxychloride met een laag kopergehalte (12 a 18 dienen te gebruiken. Tot nu toe werden de,tijdstippen voor de be- spuitingen uitsluitend gekozen naar de ont wikkeling der boomen (gezwollen knoppen, openbrekende gemengde knoppen, kort voor den bloei). Getracht" wordt de tijdstippen nauwkeuriger te bepalenen te regelen naar de ontwikkeling van de schurftzwam (ver spreiding der Asco-sporen) Uit het aan het Laboratorium voor Mycologie en Aardappelonderzoek te Wageningen ver richte onderzoek is gebleken, dat de Asco- sporen thans uitkomen en zich verspreiden; het knopstadium is thans ook geschikt voor de eerste bespuiting." Den fruittelers wordt daarom aangeraden om zoodra het weer het eenigszins toelaat, de eerste bespuiting tegen de schurftziekte uit te voeren. Men raadplege daarbij Miededeeling 50 van den Plantenziektenkundigen Dienst, tegen beta- - hng van 20 ets, aldaar verkrijgbaar. Voor ver dere inlichtingen wende men zich tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin gen en de bij den Dienst werkzame ambtena ren of tot de Rijkstuinbouwconsulenteir. Voor beproeving van onderstaande koolrapen- rassen wordt gaarne Uw medewerking ingeroe pen: L Wilhelmsbürger. 2. Wassenaars Friesche. 3. Born's Friesche. 4. Gele Reuzen ZW. Zij, die een proef wenschen te nemen, worden verzocht mij dit spoedig mede te deelen. Tevens geve men op, of het zaad ter plaatse zal worden gezaaid, of op een plantbed. In het eerste-geval wordt per ras 50 gram zaad ver strekt, in het tweede geval 20 gram per ras. Het zaad wordt, zoolang de voorraad strekt, gratis toegezonden. De proefnemers zijn ver plicht t.z.t. een verslag over het proefveld uit te brengen en tevens, indien dit door mij wordt gevraagd, monsters voor drogestofonderzoek in te zenden. Hiervoor zijn per ras nocjdig 10 ra pen, die niet vergoed worden. Overigens zijn aan het drogestofonderzoek voor de proefne mers geen kosten_ verbonden, terwijl ze met de resultaten op de hoogte worden gesteld. Men neme de veldjes are tot 1 are groot. Nadere inlichtingen over den aanleg der proef velden worden op verzoek gaarne verstrekt en in elk geval ontvangt men deze gelijk met het zaad. Ik wijs er opnieuw op, dat koolrapen in bepaal de streken van het Zuiden des lands met suc ces in een vroege stoppel (b.v. van winter rogge, wintergerst) worden geplant. Het zaad moet dan natuurlijk tijdig op een plantbed worden uitgezaaid om direct bij den graan oogst goede planten beschikbaar te hebben. De Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling, J. C. DORST. De Productie-Commissaris voor den Tuinbouw te 's-Gravenhage, maakt aan de telers van fruit bekend, dat het verboden is den onder grond in boomgaarden met gras nieuw in te zaaien, alsmede dat zij verplicht zijn dezen grond met land- en/of tuinbouwgewassen te blijven betelen, of indien *dit laatste tot he den om welke reden ook niet geschiedde, ter wijl de mogelijkheid wel aanwezig is alsnog voor de teelt van voedingsgewassen zorg te dragen. Ontheffing van het bovengenoemde verbod, alsmede van de verplichting tot het telen van land- en/of tuinbouwproducten kan, indien de De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch deelt, in aansluiting op het reeds vroeger ge-, publiceerde inzake de verplichte veelevering, mede, dat de richtlijnen.- voor de verplichte veelevering voor de periode 1 December 1941 1 December 1942 inmiddels aan de Provin- viaie Voedselcommissarissen zijn verstrekt. Bij de bepaling van den leveringsplicht wordt uitgegaan van den veestapel, aanwezig op de bedrijven tijdens de Decembèr-inventarisatie 1941. De op het tijdens deze inventarisatie aan wezige rundvee te leggen aanslag is samen gesteld uit twee gedeelten, nJ. een aanslag op het melk- en kalfvee, het drachtig jongvee en ouder mestvee, dat niet reeds gecontra- teerd is of nog op den ouden leveringsplichf moest worden geleverd en een aanslag op het- jongvee en mestvee beneden 1 jaar. plus het guste jongvee boven 1 jaar De aanslag op het oudere vee is gebaseerd op den normalen jaarlijkschen uitstoot, welke "ongeveer 20% van den melkveestapel be draagt. Bovendien is in dezen aanslag nog een aantal kilogrammen opgenomen voor de ih 1942 te verwachten nuchtere stierkalveren, welke ingevolge de stierkalverenteeltbeperking moeten afvloeien. Is men dus Dij de bepaling van dezen aan slag uitgegaan van den gedachtengang, dat na de reeds in het vorig jaar opgelegde be perking óp den ouderen veestapel thans voor deze categorie geen verdere inkrimping be hoeft te worden voprgeschreven, bij de be paling van den aanslag op het jongvee is het in verband met het buitensporig groot aan tal aangehouden kalveren eenerzijds. en de zeer krappe voederpositie anderszijds, vol strekt noodzakelijk gebleken, dit aantal terug te brengen tot het voor de aanvulling van den ouderen veestapel hoogst noodzakelijke minimum. Te dien einde wordt de aanslag op dit jong vee zoo bepaald, dat het jongvee, dat op de bedrijven aangehouden moet worden voor de aanvulling van den ouderen veestapel, niet In de berekening van den aanslag betrokken wordt. Het overschot zal evenwel aan een zoodanige aanslag onderworpen worden, dat het bijn% volledig zal moeten worden geleverd Den Provincialen Voedselcommissaren is ver der de bevoegdheid verleend, bij de bepaling van de individueele aanslagen in min of meer dere mate van de in de algemeene richtlijnen aangegeven-normen af te (Rijken, indien zij hiervoor termen aanwezig achten. Zooals reeds medegedeeld werd, is de op 1 December 1941 ingegane peridde, gedurende welke rundvee boven 1 jaar op de bedrijven slechts mocht worden aangehouden op een rundvee-toewijzing, met ingang van 1 Maart verstreken, zoodat de veehouder thans weer een onbeperkte hoeveelheid vrouwelijk rundvee mag aanhouden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit evenwel niet geldt voor diegenen, die in 1940 blijkens de door hen ingevulde registratie- kaarten geen rundvee voorhanden of in voor raad hadden; voor deze personen blijft het verbod om rundvee te houd^p, onverminderd van kracht. Verder wordt den veehouders er nadrukkelijk op gewezen, dat ook in 1942 weer aan iederen veehouder een rundvee-toewijzing zal worden telef van oordeel is, dat deze voorschriften door cultuurtechnische omstandigheden in zijn boomgaard niet uitvoerbaar zijn, worden aan gevraagd bij den Rijkstuinbouwconsulent, in wiens ambtsgebied het fruitteeltbedrijf gele gen is. Voor het telen van warmoezerij gewassen en vroege aardappelen anders dan voor eigen en/of gezinsverbruik dient een bijzondere tuin bouwteeltvergunning voor 1942 te worden aan gevraagd bij de afdeeling tuinbouw van de provinciale Landbouw-Crisis-Organisatie. De op deze_yergunning geteelde producten moeten overeenkomstig de voorschriften van de Ne- derlandsche Groenten- en Fruitcentrale ter veiling worden aangevoerd en aldaar worden verkocht. De geteelde landbouwproducten moeten te zij ner tijd worden ingeleverd, overeenkomstig de aanwijzingen van de provinciale Inkoopcentra le voor Akkerbouwproducten. verstrekt, welke op 1 December 1942 van kracht wordt. Bij de vaststelling van de grootte dezer toe wijzing zal rekening gehouden worden met de richtlijnen waarop de verplichte levering is gebaseerd, terwijl tevens op de toewijzing zal worden aangegeven met hoeveel kalveren beneden 1 jaar de beperkingsperiode mag worden ingegaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat (je veehou ders er mee rekening dienen te houden, dat in de as. stalperiode geen krachtvoeder aan het rundvee zal worden verstrekt. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor het in loon voorkiemen van pootgoed in boven- grondsche bewaarplaatsen aan den eigenaar van dit pootgoed ten hoogste een bedrag van f 2,per 1Ó0 kg. in rekening mag worden berekend over de hoeveelheid, welke ter voor- kieming in bewaring is gegeven. Bij het verhandelen van voorgekiemd poot goed door een teler of een handelaar mag de prijs ten hoogste worden verhoogd met een vergoeding wegens voorkiemen, welke ook vóór 9 Mei 1940 gebruikelijk was. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat er niet op mag worden gerekend, dat aan de landbou wers voor de kleine motoren, welke gebruikt worden voor het aandrijven van het loopende werk van een graanmaaier, in het komende seizoen motorbrandstof zal kunnen worden toegewezen. Landbouwers, die dergelijke graanmaaiers heb ben, wordt dus dringend aangeraden tijdig maatregelen te nemen om deze straks te kun nen gebruiken zonder gebruik van motorbrand stof. 1. Aanstaand personeel in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs. Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wepschen te komen voor een aanstelling in openbaren dietns of bij net bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 Januari 1920, moeten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. 2. Aanstaande studenten. Mannelijke personen, die in eenig studiejaar als stu dent wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af- te leggen bij eer. Universiteit of Hoogeschool moe ten, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaan de aan dat studiejaar, hun arbeids dienstplicht hebben vervuld. Een en an der is niet van toepassing op hen, ge boren vóór 1 Januari 1920 of hen, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren ingeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kampen en bestaat er voor beide bovengenoemde categorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s in persoon of schriftelijk aan te melden bij één der aanmeldingsbu- reaux te: Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogen- bosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uitstel van personen behoorende tot één der bo venstaande dienen zoo spoedig mogelijk schriftelijk te worden ingediend bij den Commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 59. Scheveningen. Indiening dezer verzoeken ontheft met van eenige verplichting. Vrijwilligers kunnen zich als voorheen aanmelden Voor nadere bijzonderheden omtrent de aanmelding verwijzen wij naar de an nonce in dit blad. v

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11