Een woord tot de Zeeuwsche boerin Hoe en wanneer Voórjaarsbespuiting Tuinbouwoverzicht 13 I vóór 20 April uit te voeren, daar er na dezen datum-volgens gedane onderzoekingen de meeste sehurftsporen vrijkomen en zich overal gaan ver spreiden. Om te voorkomen dat deze sehurft sporen zich kunnen gaan ontwikkelen, zullen wij dus moeten zorgen, dat vóór dezen datum onze vruchtboomen met een- dun laagje koperverbin dingen zijn bedekt. Raadzaam is het om niet alleen appel en peer, doch ook de pruim en kers deze eerste koperbespuiting mede te geven, beide laatste worden weliswaar niet aangetast door de schurftziekte, doch wel bestrad men op deze wijze de monilia welke' vooral juist in pruim en kers (hieronder behooren ook de morellen) groote schade kan aanrichten. Voor de zeer vatbare soorten is een tweede bespuiting vóór de bloei gewenscht, zelfs in dezen tijd niet overdreven. Want, heeft men In den aanvang de schurft goed onder den knie, dan kan men gemakkelijk ook m den zqmer de vruchten blank houden. Voor peren raden wij aan deze tweede bespui ting uit te voeren met koperverbindingen in iets zwakkere oplossing. Voor appels gebruike men de Californische pap of andere goede zwavelver- bindingen. Bij deze latere bespuitingen zal men reeds ter dege moeten letten op de gevoeligheid voor koper en zwavel op verschillende soorten, daar men reeds vóór den bloei groote schade kan aanrichten door te sterk of te dik spuiten. Men zal goed doen dan reeds meer te gaan .besproeien" (be dauwen) inplaats van te „spuiten" (met krachtige straal). Dit geldt trouwens ook vooral né, den bloei, als de vruchtboomen uitgeput zijn na rijken bloei. Daarom is het dus niet alleen van belang- waarmee men spuit en hoe sterk, doch ook op welke wijze! Hoe dat precies gebeuren moet is niet gemak kelijk te zeggen, het is hier vooral een kwestie van „aanvoelen". De vakman kan hier zjjn ware kunnen toonen en hij, die zijn boomen het beste begrijpt en met ze meeleeft, zal ze de beste be handeling kunnen geven en uiteindelijk oc#k het meeste succes oogsten! Met genoegen voldoe ik aan de uitnoodiging om in „de Landstand" eens iets te schrijven over onzen Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen. We hebben nu reeds twee ver gaderingen gehad onder ons nieuw bestuur en ik kan gerust zeggen, dat ze geslaagd zijn; het was er echt gezellig en ik zou dan ook de vrouwen en meisjes, die niet afzijdig staan tegenover onzen nieuwen bond, willen zeggen, kom eens op de eerstvolgende vergadering als gast kennis maken met diegenen die de vereeni- ging trouw bleven, en wanneer het je echt vol doet. geef je dan op als lid. Je weet, iedere plattelandsvrouw hoort er in; er wordt niet eerst gevraagd hoeveel H.A. je beboert; het komt er enkel op aan, dat je tot de plattelandsbevol king behoort. Nu is er een bekend spreekwoord, dat zegt: „Goede wjjn behoeft geen krans", maar ook die wijn moet toch eerst op haar kwaliteit geproefd worden, en zoo is het ook met onzen plattelandsvrouwenbond, die ook eerst op haar deugdelijkheid getoetst moet worden. De eerst volgende vergadering belooft goed te worden, daar het In de bedoeling ligt van de landelijke leidster, Mevr. Eggink-Lovink. die vergadering met een bezoek te vereeren. Zij zal ons zeker wel iets interessants over het werk van onzen bond te vertellen hebben en daarom is een/ bezoek hieraan voor al onze leden zeker ge wenscht. Ik weet, dat uit mijn naaste omgeving nog vele vrouwen met ons kunnen opgaan. 'Als we nu maften dat we half April met de groote schoonmaak klaar zijn, dan kufltnen we met een gerust geweten op 21 April naar Goes gaan. Als we nu zien, dat er bij de installatie van den Landstand zoo'n grooté opkomst was van mannen, dan moeten er toch ook zeker evenveel vrouwen zijn, die de vrouwenvergade ringen bezoeken. Van den man krijg je daarvoor natuurlijk volle toestemming. Het is zoo goed om in dezen trjd eens bij elkaar te komen; je knapt er van op als je eens een middag bij elkaar bent geweest. Dus vrouwen en meisjes van Zuid-Beveland, het bestuur wacht U allen op de eerstvolgende vergadering in Goes, in „De Prins van Oranje" op 21 April a.s. te 2.30 uur. Mevr. v. G. Aangifte Zomergewassen Deze week zijn de aangifte-formulieren voor zomergewassen aan alle deelnemers, die het vorig jaar zomergewassen hebben aangegeven, verzonden. Zij die niet in het bezit zijn van een aangifteformulier kunnen dit verkrijgen bij de controleurs of bij het Secretariaat van den Keuringsdienst Zeeland. De aangifte moet geschieden voor 1 Mei 1942, (stamboonen voor 1 Juni 1942) bij de contro Voor onze fruitkweekers A de winterbespuiting op onze vruchtboomen volgt dit jaar bijna direct de voórjaarsbespuiting tegen de schurft. Gebruikte men voorheen ge woonlijk de vanouds bekende Berdeaux-pap, dit jaar is men practisch geheel aangewezen op de andere góede koperverbindingen welke voor de fruitteelt worden aanbevolen. Deze worden ge spoten in andere percentages dan de gewone Bord.-pap, de fabrikant geeft dit gewoonlijk wel aan op zijn verpakking of brochures. De oorzaak hiervan is het verschillende kopergehalte wat de verschillende middelen bevatten. Opletten is hier dus de boodschap. Het verdient aanbeveling om deze bespuiting Productieslag 19^2 F Belangrijk werk op het landDe machine wordt ge vuld en 'straks wordt het zaad er mee over den akker gestrooid. (Foto: Pax Holland- De Haan) leurs of rechtstreeks bij den Keuringsdienst Zee-• land, Landbouwhuis te Goes. Wij verzoeken de aangevers de verschillende kolommen van het aangifteformulier zoo nauwkeürig mogelijk te willen invullen, terwijl alle certificaten, welke op het aangegeven gewas betrekking hebben bij de aangifte moeten worden overgelegd. Het aan- giftegeld bedraagt 1 per ha. Voor ha. of deels daarvan is ƒ2.50 verschuldigd. Het aangiftegeld moet tegelijk met de aangifte worden betaald aan de controleurs of gestort op postrekening 438510 van den Keuringsdienst Zeeland te Goes. 80% van het aangiftegeld wordt terugbetaald van perceelen stamboonen welke voor 1 Juli, en perceelen andere gewassen welke voor 1 Juni worden teruggetrokken. Bij afkeuring wordt niets terugbetaald. De controleurs houden zit ting van 15 April t/m 30 April op de belang rijkste marktplaatsen. Keuringsdienst Zeeland. De tuinbouwhandel heeft in de verslag-week geen groote wijzigingen ondergaan. Het blijft nog steeds kalmpjes aan met de vobrjaarsgroenten, al leveren vooral de glasgebieden reeds een flinke hoeveelheid kropsla en spinazie. Bloemkool blijft nog beperkt tot een zeer enkel koopje; dit pro duct zal trouwens pas in Mei in ruimere hoeveel heden verwacht kunnen worden. De warenhuizen met raapstelen zullen hier en daar al spoedig leeggesneden zijn. Van de eilanden kwamen flinke partijen veldsla. Ook komkommers en rabarber komen wat ruimer, doch het aanbod blijft nog verre bij de vraag ten achter en onder deze om standigheden is het geen wonder, dat/de handel vlot is en de maximumprijzen slechts langzaam dalen. Uit Noord-Holland wordt groote drukte gemeld in het koolgebied. Verwacht mag worden, dat on geveer 20 April de geheele oogst geruimd zal zrjri, wat nog beduidend vroeger is, dan men aanvankelijk had gevreesd. Het transportwezen heeft zich echter hersteld op een wijze, die alle verwachtingen overtrof. Na de opruiming van het laatste stapelproduct zal het hier wel eenigen tijd stil worden, want van den vroegen oogst is nog niet veel te zien; het zal wel achter in Mei worden, voor deze beteeken is krijgt. Op het oogenblik komen er enkele par tijtjes spinazie en raapstelen, die echter van geen beteekenis zijn tegenóver de groote hoeveelheden,- die de streek om Beverwijk, Zuid-Holland en Utrecht reeds leveren. De eerste belangrijke aan voer in het gebied van Langedijk zal de koude rabarber zijn, doch deze kan niet voor midden Mei verwacht worden; er schijnt ook dit jaar nog een beduidend kwantum van te zijn geteeld. Op de akkers is men volop bezig met het poten van de aardappelen; wat het vlugst zal groeien is be schut door riethekken, die men ook gebruikt voor een enkel perceeltje vroege wortelen. Tusschen de thans uit de kassen te oogsten spinazie ziet men de tomaten al weer flink opschieten; sommige planten vertoonen al de eerste bloemen. Wat ech ter van den kouden grond moet komen?, vertoont nog weinig teeken van leven, want al is de grond mooi en zacht om te bewerken, de groei vordert nog slechts langzaam wat wel onder meer daaraan te wijten zal zjjn, dat de langdurige en strenge vorst vele voor den groei bevorderlijke organismen in den bodem heeft gedood. De groent ent eelt is op het oogenblik van zeer groot be lang. De plaats waar de tuinder zijn ramen zal zet ten wordt nawkeu- rig uitgemeten. (Foto: Pax Holland- De Haan)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13