Kunstsmeden w ANNEER we hierover een kort artikel schrijven, dan is dat in hoofdzaak bedoeld voor Westelijk- en Midden Schouwen, en wel voor degenen die zoons hebben, die op 1 Mei a.s. met succes de Lagere School hebben doorloopen. Iedereen weet dat de school gesticht is om te trachten allen, die zich straks geroepen zullen voelen de fruit- en groententeelt te beoefenen, benevens hen, die in deze bedrijven zullen werken als ondergeschikte, op te leiden tot ho^- gere ontwikkeling. in Brabant W» leven in een tijd van jagen eii jachten, waarin het parool luidtmassaproductie in recordtijd. Het Taylorsysteem waardoor het individueele van den werkman teruggedron gen is en de arbeid van'den enkeling zich slechts beperkt tot handelingen, welke slechts een klein onderdeel vormen "in het tot stand komen van het artikel. Dat dit m enorme hoeveelheden aan den markt wordt gebracht, is oorzaak, dat er voor den kunstzinnigen arbeider weinig tijd en gelegen heid overblijft iets te produceeren dat zijn eigen stempel draagt. Ook materieele zorgen zijn vaak zoo dringend, dat den ambachtsman geen keus wordt gelaten en hij gedwon gen is in den tredmolen mee te loopen. Daarom doet het aangenaam aan, wanneer men eens iemand ontmoet, die den zenuwachtigen tijd kalm aan zich voorbij laat gaan en rustig zijn vak uitoefent op de wijze zooals hij zelf wil. De tuinbouwschool te Haamstede Landelijke ruiter sport in Zeeland (Foto: West-Brabant). •3 Een dier weinigen is de heer J. Martens, een smid uit Ulvenhout in Noord-Brabant, die zich door al die jaren heen aan zijn liefhebberij, het kunstsmeden, heeft kunnen blijven wijden. In de eenvoudige smidse met haast primitieve werktuigen, vervaar digt hij zijn stuken, welke elk op zich zelf een juweeltje van kunst smeedwerk zijn. Vele werkuren zijn er voor noodig om zijn schepping tot in de finesses uit te voeren. Urenlang brengt hij in zijn bescheiden werkplaats door, daar hij om financieele redenen vaak genoodzaakt cis ander meer prozaïsch werk te verrichten. Maar zoodra het hem maar eenigszins mogelijk is, neemt hij den hamer ter hand om het witgloeiend ijzer te smeden en te" vormen tot datgene is bereikt, wat hij zich ervan heeft voorgesteld. Gelukkig is de waardeering voor zijn kunstzinnigen arbeid algemeen en het ontbreekt hem nooit aan opdrachten. Een leveringsdatum moet men echter nooit stellen, daar leent zich zijn „artikel", niet voor, maar wanneer het bestelde wordt geleverd, is men onderden indruk van hetgeen gewrocht is - en men heeft bewondering voor zijn volledig beheerschen van het materiaal. Jan Martens, de bescheidenheid in persoon, kwam al op zeer jeugdi gen leeftijd bij ean smid te Ulvenhout. Dhar leerde hij de eerste be ginselen, maar hij wilde verder, bezocht diverse plaatsen om zijn vak tot in de perfectie te leeren, om ten slotte weer te belanden in zijn dorpje Ulvenhout. Veel kunstsmeden telt ons land helaas niet meer, hetgeen duidelijk bleek op een onlangs gehouden tentoon stelling te Ginneken, waar slechts inzendingen waren binnengeko men uit Asten, Vught, Roermond en Ulvenhout. De glorietijd van het gildewezen is voorbij, maar juist daarom stemt het buitengewoon aangenaam, dat er in dezen modernen tijd nog altijd menschen aangetroffen worden, die door hun arbeid dat tot uiting willen brengen, wat de machine niet vermag. Jan Martens is een der weinigen en hij mag met eere genoemd worden. C. Er is niet alleen behoefte aan arbeiders voor grof werk, maar vooral aan goed geschoolde krachten, die dan ook steeds met hun loon boven de anderen uitgaan. Voor hen is de kans niet uitgesloten later zelfstandig te worden. Grond ligt er nog genoeg en de uitkomsten lokken tot aanplanten. Vanwege de ordening moet voor nieuw planten vergunning gevraagd worden. Op de daarvoor ,in te vullen vragenlijst wordt ook geïnformeerd naar de vakbekwaamheid, opleiding en diploma's. Dit telt terdege mee. Het is in het waarachtig belang van de jongens, dat het hier onder de aandacht wordt gebracht. Ondanks het flink aantal leerlingen stellen wij vast, dat wij te weinig tuinbouwleerlingen heb ben uit Westelijk-Schouwen. Dat moet andèrs worden en dat kan ook. Gezien de groote uit breiding van de fruitteelt in de laatste jaren, zal meiv toch zeker niet zeggen, dat b.v. over 20 jaar, de oppervlakte van 200 ha. niet vèrdubbeld zal zijn? De grond ligt ervoor. Do Rotterdamsche Tramweg Mij zorgt op prima wijze voor snel vervoer naar Rotterdam, tegen een billijken prijs. De N.R.Crt. schreef destijds: „Schouwen Duive- land ontdekt" waarbij dhr. Cock van Zierikzee als een soort Columbus werd voorgesteld. Vast staat dat ons eiland inderdaad nog groote mo gelijkheden biedt. Andere tijden, andere zeden. Andere cultures vragen andere' menschen, en de ^cultures die wij op het oog hebben vragen ge schoolde menschen. De eerste resultaten van de Tuinbouwschool zijn reeds te constateeren. We zien reeds oud-leerlingen op een eigen be drijf, anderen in een goede functie als onder geschikten. Nog staan er velen te springen om te beginnen. Ze weten dat ze het kunnenr ze zijn zich hun kennis bewust, en tarten risico's. Ouders, laat de gelegenheid uw jongens te stalen voor de toekomst, niet voorbij gaan. Past er voor op, dat uw kinderen U later niet kunnen verwijten, dat U ze dit onderwijs hebt onthouden. Ook toekomstige landbouwers willen we graag zien. Het. onderwijs loopt in Vele vakken parallel met den landbouw. Men dient niet te vergeten, dat we wel weten wat we zijn, doch niet wat we worden kunnen. Denk maar eens aan Zuid-Bevelrnd, waar geheele landbouwbedrijven zijn omgelegd in fruitteelt- bedrijven. Vergeet niet, dat we op deze wijze, waarop we hier fruit telen, kunnen concurreeren met de beste kwaliteit van ons land. Laat de bevolking toonen, dat ze begrijpt wat er in Westelijk Schouwen nog voor de deur staat. Evenals in de gansche wereld voltrekt zich in deze streek een omwenteling, zij het dan gelukkige en vreed zame. Bijna alles wat thans met fruitboomen beplant is, zien we in onze gedachten terug als elzen bosch. Meermalen bedroeg de opbrengst hiervan om de 7 jaren gehakt, niet meer dan 100- per H.A., dat is dus ƒ16.per jaar en per H.A.! Wij herinneren ons den weg van Westen-Schou wen langs Burgh en Haamstede - naar Renesse, waarvan ten Westen alles en ten Oosten ge deeltelijk Elzenbosch was. De boomgaarden die hier liggen zijn van enorme beteekenis voor het geheele volk. Moge de Tüin- bouwschool ertoe bijdragen, mee te werken tot een gestadige, gezonde uitbreiding der fruitteelt, ook in de iets zwaardere gronden (de zavelgron den) van Westelijk Schouwen. W. G. BOOT. t '•V Niettegenstaande de ongunstige omstandigheden, waaronder de Landelijke Ruitersport thans moet werken geeft men toch ook in Zeeland den moed niet op. De liefhebberij neemt toe. Men ziet langzamer hand ook in onze koudbloed fokkende provincie het belang van een goedgeleide organisatie op landelijk ruitersportgebied in. De zeer actieve rijvereeniging te Axel heeft zelfs het plan opgevat om 2en Pinksterdag een groot opgezet concours-hippique té houden, waarvoor de medewerking van de overige Zeeuwsche land ruiters is verzocht. Dat deze vereeniging, die het door de gehouden vorderingen toch zwaar heeft te verantwoorden gehad, den moed nog lang niet opgeeft, moge ook blijken uit het feit, dat het aantal harer leden dezen winter een cursus heeft gevolgd van de Ne<J. Fed. van landelijke rijvereenigingen en dezen zomer door het afleggen van een examen wil trachten in het bezit te komen van het aan dat examen verbonden diploma. evenals in de provincie Friesland ook de Zeeuwen geen kamp geven, pleit voor hun karakter en voor hun helder inzicht, want het is nu eenmaal een niet te ontkennen feit, dat de landelijke ruitersport voor het boerenbedrijf, waarin paarden worden gebruikt, eigenlijk on misbaar is.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5