ER IS EEN KINDJE GEBOREN V (Van onzen specialen medewerker op het gebied der plantenveredeling) HET inag als bekend verondersteld wor den, 'dat wijlen Prof. Ir. C. Broekema er steeds naar gestreefd heeft landbouw en in dustrie nader tot elkaar te brengen. Ik wijs nier -bijv. op het door hem opgerichte Comité voor Brouwgerst, de Nederlandsche Uienfe- deratie, enz. Belangrijke vereenigingen, die ik binnenkort door mijn 'bril hoop te bezien Thans vraag ik Uw aandacht -voor het kindje dat geboren is, nJ. de Cichorei-Studie-Com- missie. In den vorigen zomer heb ik mij op de hoogte kunnen stellen van het werk van deze commissie. De landbouwkundige secre taris tufte met mij door den kop van Goeree om de aangelegde proefvelden te bezichtigen en contact op te nemen. In vele streken van ons land is de cichorei- cultuur onbekend, in verschillende streken wekt de cichorei herinneringen op aan vroe gere tijden; opgang van den verbouw en on dergang wegens onvoldoende rentabiliteit. Een ieder, die wel eens een tochtje heeft ge maakt door het mooie land" van Goeree- Overflakkee, zal weten dat de cichorei-cul- tuur daar in eere is. Niet alleen de verbouw van de cichorei-wor- tels, doch ook de zandteelt van cichorei is te Ouddorp van belang. In het zoo- juist verschenen le rapport van de Cichorei-Studie'-Commissie omschrijft het Hoofd van de Bedrijfsvoorlichting op de Zuid-Hollandsche eilanden, Ir. C W. van der Meer, de beteekenis van de cichorei-cultuur als volgt: „Ofschoon de. cichorei slechts in geringe op pervlakte in Nederland wordt verbouwd, is ze in sociaal opzicht in het bijzonder voor Oud dorp van beteekenis, .aangezien de cichorei in hoofdzaak door kleigrondgebruikers geteeld wordt. De aanwezigheid van een viertal eicho- reidrogerijen spreekt voor zich" Ir. C. W C. van Beekom, Adviseur van de Ci- chorei-Sftidie-Commissie merkt in zijn inlei dend woord op, dat de behoefte aan onder zoek van vraagstukken op het gebied van de teelt en de verwerking van cichorei leidde tot oprichting van de Cichorei-Studie-Com- missie. De Bond van Zuid-Nederlandsche Ci- choreidrogers maakte het (door het reservee ren van een zeker bedrag per 1000 kg gele verde wortels) mogelijk een basis te scheppen voor het onderzoek. Ik ben er van overtuigd, dat Prof. Broekema er zich zeer in verheugd zou hebben, indien hij de geboorte van dit kindje zou hebben beleefd. Intusschen is zijn plaats op het Instituut voor Plantenverede ling ingenomen door iemand, die met even groote belangstelling de ontwikkeling van deze en dergelijke commissies volgt. De cichorei is thans gekomen in een stadium, waarin vraagstukken worden aangepakt, op gedane practijkervaringen worden verzameld, het rassensortiment wordt geordend De be langstelling voor de cichorei, moge ook blijken uit het besluit van den Kweekersbond om in midden Juli een kweekersdag te Ouddorp te organiseeren. De volgende punten zullen be handeld worden: le de cichorei-selectie, 2e onderzoek naar de cultuurwaarde van de cichorei-selecties, 3e de elschen, die de droger aan de cichorei- selecties stelt, 4e de eischen, die de brahder aan de cichorei- selecties stelt. De landbouwkundige secretaris, P. Luyendijk, vermeldt in het bovengenoemde rapport het volgende over de cichorei-selectie: „Zuivere cichorei-selecties, waarbij de wortel vorm en de bladtypen allemaal op elkaar ge lijken, zijn er tot heden niet. Jaren achter een hebben de cichoreizaadtelers uitsluitend op den wortelvorm gelet bij het uitzoeken van hun wortels voor zaadwinning. Voor het on derzoek op drogestof waren de zaadtelers niet ingericht en op verschillende bladtypen werd niet gelet, omdat niet vaststond, welke blad typen de gunstigste waren. Het resultaat van deze wijze van selecteeren Is een wortelvorm, die in den loop der jaren voller werd en een hoogere opbrengst aan groene wortels gaf. Tevens daalde het soorte lijk gewicht; 30 jaar geleden hielden de dro gerijen ongeveer 30% droge cichorei-boonen over en thans nog ongeveer 26%. De vooruitgang in wortelopbrejjgst en de da ling van het drogestofgehalte in den loop der jaren, is niet alleen het gevolg van de selectie-methode; invoer van, en kruising met andere rassen hebben daar eveneens een vrij groot aandeel in gehad. Door de oprichting van de Cichorei-Studie- Commissie, de cichorei-keuringen van den N.A.K. en niet het minst door de wedstrijden met cichorei-selecties van het Instituut voor Plantenveredeling, hebben de cichoreizaad telers, met ingang van 1941 veel meer werk van het uitzoeken van hun zaadwortels ge maakt. Het drogestofgehalte van de cichoreiwortels van de tegenwoordige rassen loopt op één en hetzelfde perceel uiteen van 20 tot 27%. Nu door onderzoek vaststaat, dat drogestof en soortelijk gewicht parallel loopen, hebben de meeste zaadtelers reeds in 1941 veldjes cicho- reizaad geteeld, afkomstig van wortels met hoog soortelijk gewicht. In 1942 zullen we dus na kunnen gaan, in welke mate het hooge drogestofgehalte erfelijk is. Enkele telers heb- bep de wortels van de genoemde veldjes af zonderlijk geoogst, teneinde z.g. stamselectie toe te passen. Want door stamselectie heeft men niet alleen sneller kans om cichorei met een hooger gehalte*te telen, maar krijgt men ook antwoord op de vraag, welk bladtype het gunstigst is. Door stamselectie kan men ook de nateelt van een stam op bittergehalte controleeren, want evenals het drogestofgehalte, loopt ook het percentage bitterstof zeer veel uiteen. Die is van zeer groote beteekenis; immers indien het mocht gelukken den smaak van de cicho rei te verbeteren, zou het concurrentievermo gen van de cichorei veel grooter worden". Uit bovenstaande volgt, dat ook uit het oog punt der plantenveredeling interessante per spectieven voor het kweekerswerk aan te wij zen zijn. voor de wee k van 26 April 2 Mei 1942 ZONDAG 26 APRIL wordt van 8.158 30 uur op Hilver sum I de week begonnen met de serie ,.De zin van het Boer-zijn", waarin ditmaal gesproken wordt over „Eeuwige Jeugd". Tekst is van D. v. d. Bospoort. MAANDAG 27 APRIL gaan we van 13.00—13.15 op Hil versum I weer beluisteren, wat de afgeloopen week aan „Actueel nieuws voor Boer en Tuinder" gebracht heeft. In Landmans Lust hooren we van 18.0018.30 uur over Hilversum I weer eens een stem uit Drenthe' en wel in een spel van J. Sweers „Der Boeren Recht" getiteld, dat ons terugvoert naar den strijd, die in de 16e eeuw werd gestreden tusschen de Drentsche eigengeërfde boeren en de Ridderschap, die meer en meer het bestuur in handen nam en aan het landvolk lasten oplegde ten bewijze van zijn onderwerping. DINSDAG 28 APRIL gaan we samen hooren hoe: „De Boerderij ontwaakt". Alom openbaart zich weer nieuw leven: druk zijn de boeren in de weer om de voor jaarswerkzaamheden op ,tijd klaar te krijgen. En zoo nadert de tijd, dat de koeien de wei ingaan. Het is deze mooie tijd op de boerderij, die Karei van Dorp een aardig luisterspelletje In de pen gaf. Van 13.0013.15 uur gaat dit over Hilversum I in de serie: „Voor de Rijpere Jeugd van het platteland". -WOENSDAG 29 APRIL brengt van 13.00—13.15 uur op Hilversum I D. Hiddinga een reportage onder den titel: „Van Hummeltje en Slobber-op". U zult daarin het een en ander hooren over de aanpassing van onzen veestapel aan .het voorhanden zijnde voedsel op de boerderij. Er mogen dezen zomer niet meer kalveren worden aangehouden, dan voor de instandhouding van het bedrijf strikt:noodzakelijk is. Ieder kalf drinkt de melk op voor acht hummeltjes. Hoe meer kalveren er dus worden aangehouden hoe minder melk. het kinder- voedsel bij uitstek, er voor consumptie beschikbaar blijft. Daarom heeft de overheid maatregelen moeten nemen van vèrstrekkenden aard. Onze reportage zal nu aantoonen waarom Hummeltje moet gaan vóór Slobber-op. Woensdagmiddag van 13.0013.15 uur dus luisteren naar Hilversum I. zoodat de juiste maat regelen genomen kunnen worden. Van 14.1514.30 uur draagt op Hilversum I in d^ serie „Uit Neerlands Gouwen" de bekende Friesche tooneel- sehrijver en -regisseur Y. C. Schuitmaker een fragment - voor uit zijn tooneelstuk: „It Antwird". 's Avonds gaan we van 20.45—21.00 op Hilversum 1 weer luisteren naar „De Familie De Boer", wier gezel lige gesprekken al een breeden vriendenkring wonnen. DONDERDAG 30 APRIL hooren we van 13.0013.15 uur op Hilversum I weer een lezing in de serie: „De Landstand aan het -werk". VRIJDAG. DEN 1 MEIDAG beluisteren we van 12.15— 12.35 uur op Hilversum II een spel uit het boerenleven getiteld: „De werkers van het land". Schrijver is D. v. d. Bospoort, die in een stijl, herinnerende aan de taai van den ..Schoolmeester" schildert, hoe de werkers van het land in eeuwenouden strijd met oerwoud, moeras en zee den bodem wonnen en 'behielden, waaruit het volk gevoed wordt. Van 13.0013.15 uur hooren we over Hilversum I een uitzending in het kader van den Productieslag 1942. Verder krijgen we dezen dag van 18.45—19.30 over Hilversum II een groot Mei-declamatorium van Mar- tien Beversluis, getiteld: „Drieklank van den Arbeid". Voor bizonderheden hierover verwijzen we naar het afzonderlijk bericht. ZATERDAG 2 MEI brengt van 13 00—13.15 uur op Hilversum I. D. Hiddinga een reportage onder den titel: „Tusschen fruit en groente"', waarbij bizonder heden verteld worden over den teelt van tomaten en komkommers in de kassen? Dirk van den Hul spreekt van 19.15lg.30 op Hilver sum I in de bekende serie „Als ik het voor het zeggen, had", ditmaal over: „De oude en de nieuwe Mei", JJj ET is wel bar droog en schraal geweest de *- laatste twee weken en het is daarom goed onze zaadbedden wat in het oog te honden om ze zoo noodig wat te gieten. Ook zaad dat wij nu aan den grond toevertrouwen dient bij groote droogte wat aangegoten te worden. Nu worden nergens meer fouten gemaakt dan bij het gieten. Als dat slordig gebeurt spoelen wij soms het zaad geheel weg of op een hoop. Er mogen g$en plassen ontstaari bij het gieten, dus de gieter steeds heen en weer bewegen en als de grond het vocht niet direct aanneemt dan eenige malen herhalen. Hebben wij jong zaad boven den grond staan dan is gieten gewoonlijk niet noodig maar wel hebben wij dikwiils last van een ander euvel en wel de molled die vtoorai in dezen tijd van het jaar oppervlakkige, ritten maken en waar door de jonge planten, die dan opgelicht wer den, verdrogen. Nu kan men óver het min of meer nuttige van de mol van meening verschil len, zeker is het dat wij hem in den moestuin niet kunnen hebben. Wij kunnen de mol weg vangen, ivij kunnen ook proppen met stinkende stoffen in de ritten leggen waardoor de mol plaatselijk wordt verdreven. Vroeger gebruikten wij daar wel petroleum voor, nu zal daaraan wel een andere bestemming gegeven worden. Reeds eerder wezen wij op het belang van kruidenteelt. In „Herbera", het orgaan van de Nederlandsche vereeniging voor ^geneeskruiden- tuinen enz., vinden unj nog enkele wenken voor bijzondere kruiderNlie wij onzen lezers niet*wil- len onthouden. Pepermuntkruid, Mentha piperita, een vaste plant. Blad en jongë steeltjes worden gebruikt om. bij het koken van kool, vooral roode kool, is ook geschikt bij inmaak. Wordt ook gebruikt als vervanger van thee. Majoraan. Origanum majorana. Blad en steeltjes van deze zaaiplant kan gebruikt worden bij gestoofde, komkom mer, pebntjes, Brusselsch lof, gestoofde bieten, havermout en andere soepen. De marjolein, Origonum imlgare, is een vaste plant waarvan het gebruik het zelfde is als de voorgaande. Hysop, Hyssopus officinalis is eveneens een vaste plant. Wordt vooral aanbevolen als bloed zuiverend' en men gebruikt er de bladen vanr Is ook geschikt in limonade, thee, vruchtenjams en dergelijke. Salie noemden wij reeds eerder evei\als de thijmDe laatste moet ik nog eens speciaal aan bevelen voor vleesch en soep. Heerlijk ook in jus. Boonenkruid is genoegzaam bekend, ik raadde U de vorige week nog iaat te zaaien. De zaden van venkel zijn heerlijk in melk en pap en helpen tegen verkoudheid. Hebt U fraynbozen in den tuin dan ziet U nu aan den voet van de struiken de jonge stengels opschieten. Bij pollen die al eenige jaren staan is die stengelvorming soms wel eens wat over vloedig. U kunt dan beter wat uitdunnen en de sterkste schêuteyi én natuurlijk die welke hét best in de rij staan, behouden. De andere snijdt men weg. Rond de rabarberplanten kunnen wij nu een geultje maken en hierin kunnen we wat gier doen, waardoor wij krachtig gevormde stelen krijgen. Rabarber is een gezond voedsel, het bevat veel vitaminen en als V lust hebt kunt U zelfs van de stelen nog wijn maken door ze uit te persen en met suiker te laten gisten. Ik weet alleen niet of U genoeg suiker hebt. Nu de tijd van bloemen zaaien is aangebroken wijs ik nog eens op de grootbloemige zonnebloe men. In de eerste plaats is de cultiiur gemak kelijk, verder zijn de bloemen heel mooi en ten slotte, en dat is niet het onbelangrijkste, bevat het zaad heel veel vet. Men kan dit er uit per sen, men kan het zaad ook aan het pluimvee voeren. Zeker is het zaad waardevol. Zet dus op zonnige plaatsen clangs randen en kanten wat zonnebloemen, het is nu nog tijd sAls U nu nog geraniums hebt overgehouden moeten ze zoo zachtjes aan afgehard worden. Zet ze dus des daags buiten en 's nachts voor- loopig nog binnen. Zoo zullen ze niet zoo veel lijden als ze definitief op hun plaats komen. Het zelfde geld voor foksia s, ook die icorden zachtjesaan aan de buitentemperatuur gewend. Tenslotte geven wij voor de laatkomers nog een lijstje van die soorten die nu nog geplant of gezaaid kunnen worden. Plaïiten kunnen w&: bloemkoolplanten, sla ..en sjalotten. Enoten, peulen, tuinboonen, m&éten noodig den grond in. Bieten, wortelen, spinazie en raapstelen zaaien wij nog in deze maand, evenals radijs en kervel. Peterselie, selderij en boonenkruid worden nu uitgezaaid. Erivten en peulen, die opkojnen wor den van rijzen voorzien. Voor nieuwe planten van roode- witte- savoye, spruit en boerekool zaaien ivvj nu een klein zaadbedje, evenals voor zomerandijvie en krop sla. Ook voor de latere bloemkool wordt nu nog gezaaid. Hebt U idee om tomaten of komkommers te te len, maak dan nu reeds eer. afspraak met een tuinder die deze planten kweekt, zoodra in. Mei geen nachtvorsten zijn te vreezen kunt U op een warme plek deze planten uitzetten. P. J. v. B.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 7