Wenken- T] VAN DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt teleend Bestrijding van Vlasthrips Het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek afd. Vlasteelt en Vlasbewerking en de Plantenziektenkundige Dienst vestigen er de aandacht op, dat ook dit jaar weer met de mogelijkheid van een optreden van Thrips, de Veroorzaker van de kwade koppen in de Zuid- Westelijke deelen van ons land rekening moet worden gehouden. Zooals bekend is men er ln geslaagd een af doend bestrijdingsmiddel te vinden ln den vorm van een bespuiting of een bestuiving met Derrispraeparaten. De voorraden die Hiervan in ons land aanwe zig' waren, zijn thans vrijwel geheel uitgeput. Het beste vervangingsmiddel, nicotine, is ook niet meer in den vrijen handel verkrijgbaar. De vlasverbouwers zullen dus, voor zoover ze zelf geen Derris of nicotine meer in hun bezit hebben, gebruik moeten' maken van- een ander bestrijdingsmiddel. Voor hen, die nog over Derris of nicotine be schikken, volgen hier eenige aanwijzingen over de aanwending van deze middelen. De behan deling moet op tijd geschieden en wel zoodra de eerste Thripsen in het vlas worden waar genomen. Het aantal behandelingen moet naar behoefte bepaald worden, d.w.z. men moet de behandeling telkens herhalen, wanneer de Thrips opnieuw in het gewas optreedt. Het is gewenscht vooral de randen van het perceel goed te behandelen. De velden moeten voortdurend op de aanwezigheid van levende Thrips gecontroleerd worden. Derris stuiven. Dit verdient de voorkeur boven spuiten. De be stuivingen geschieden liefst 's morgens vroeg op een dauwnat gewas. Men stuive echter niet al te vroeg in den morgen, daar anders de kopjes nog gesloten zijn. Van Derris-stuifmengsel met 1 rotenon is een hoeveelheid van 40 kg per ha per keer vol doende. Is het rotenon gehalte van het Derris- stuifmengsel '/2 dan moet 60 kg per ha per keer gebruikt worden. Derris spuiten. Er moet gespoten worden met een oplossing, welke één deel rotenon op 5000 deelen water bevat. Van Derrispoeder met een gehalte van 5 rotenon moet 4 kg vermengd worden met 1000 I. water. Hieraan wordt per 1000 1. vloei stof 500 gr. uitvloeier toegevoegd. Is~3it alles goed vermengd, dan heeft men een hoeveel heid vloeistof, welke vóldoende is om één ha, één keer te besproeien. - Bevat het Derrispoeder 10 rotenon, dan be hoeft slechts 2 kg poeder met 1000 1. water te- worden vermengd. Nicotine. De beste hoeveelheid en sterkte is 1000 1. nico- tineoplossing ter sterkte van 0,2 per ha per keer. Handelsnicotine bevat ln den regel 96-98 zuivere nicotine. Voor 1000^1. sproeivloeistof heeft men dus 2 kg nicotine noodig. Toevoeging van 500 gr. uitvloeier per 1000 1. sproeivloeistof is noodzakelijk. Een oplossing ter sterkte van 0,1 heeft een veel minder gunstige uitwerking, hetgeen niet wegneemt, dat men bij gebrek aan een voldoende hoe veelheid nicotine ook met deze mindere sterkte nog wel iets bereiken kan. Vervangingsmiddelen van Derris of Nicotine. Van de beschikbare middelen komt in de eer ste plaats hiervoor het Nikopreen in aanmer king. Dit middel zal dit jaar, voor zoover het de Vlasteelt betreft, alleen beschikbaar gesteld worden voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nikopreen wordt in dezelfde sterkte en hoeveelheid ge bruikt als nicotine dus 0,2 1000 1. per ha per keer. Een soortgelijk middel is Vinicoll, waarvan echter de werking hier te lande op de proef velden nog niet is onderzocht. Volgens de leveranciers wordt het middel in dezelfde percentages en hoeveelheid vloeistof per ha aangewend als Nicotine en Nikopreen. Hoewel er nog wel meer vervangingsmiddelen bestaan worden deze hier niet genoemd, aan gezien deze middelen niet verkrijgbaar of veel te duur zijn in het gebruik. Over de vervangingsmiddelen zijn nog onvol doende gegevens omtrent de werking bekend, zoodat de aanwending er van min of meer op eigen risico geschiedt. 'Men houde er rekening mede, dat de nicotine- houdende middelen zeer giftig zijn en be trachte de noodige voorzichtigheid bij het ge bruik ervan. Men voorkome inademing, of dat de nicotine in aanraking komt met de huid. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Diénst te Wageningen, de ambtenaren van dezen Dienst buiten Wa geningen, de afdeeling Vlasteelt en Vlasbewer king van het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen, als mede de Rijkslandbouwconsulenten. Bestrijding van emelten Ten einde oogstverliezen te voorkomen, is het noodzakelijk om op die perceelen, waar scha de door emelten is te verwachten, bestrij dingsmaatregelen toe te passen. Aangezien op gescheurd grasland zeer vaak emeltenschade optreedt, lette men hiervoor speciaal op deze perceelen. Ook op grasland kunnen emelten schadelijk zijn. De bestrijding der emelten kan geschieden door het uitstrooien van zemelen, gemengd met Parijsch groen. Daar waarschijnlijk •evenals het vorige jaar niet voldoende Pa rijsch groen verkrijgbaar is, zal dit jaar voor dit doel wederom in hoofdzaak gebruik ge maakt moeten wordën van het iets minder vlug, maar toch voldoende zeker werkende kiezelfluoorbarium. Alvorens tot het uitvoeren van de bestrijding over te gaan, moet onderzocht worden of er emelten in den grond aanwezig zijn. De daarvoor gebruikelijke methode was, door op verschillende kleine plekjes op den akker, of in het weiland een. kleine hoeveelheid ben zine te gieten. De emelten komen dan binnen korten tijd boven den grond. Nu geen benzine voor dit doei beschkbaar is, zal het onderzoek moeten geschieden door hier en daar een steek grond, ter diepte van 1015 cm, zorg vuldig op de aanwezigheid van emelten te on derzoeken. Men kan ook wachten met de be strijding, totdat ei eenige schade wordt waargenomen, maar een onderzoek vooraf verdient toch verre de voorkeur. De bestrijding geschiedt, zooals boven reeds is aangegeven, door het uitstrooien van een mengsel van tarwezemelen met Parijsch groen of kiezelfluoorbarium. Pei ha worden gebruikt 25 kg zemelen en 1 kg Parijsch groen. Van kiezelfluoorbarum wordt per 25 kg zemelen l'/2 kg genomen. De droge zemelen worden zeer zorgvuldig met het vergif gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behan delen perceel kan worden uitgestrooid. Ge woonlijk is 0.6 liter water per kg zemelen noodig. Het mengen en bevochtigen kan ge schieden in een kuip. Om morsen te voorko men, moeten de kuipen niet al te vol ge maakt worden Een goede menging kan ook verkregen worden in de trommels, die ge bruikt worden vooi de ontsmetting van gra nen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toegevoegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de machine gaat klonteren. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitgestrooid. Noodig is. dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze al leen, wanneer de temperatuur niet te jaag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zaehten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stuk je van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien ge schiedt in den middag, de emelten kómen nl. alleen des nachts boven den grond. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage ningen en door de ambtenaren van dezen Dienst zoomede door de Rijksland— en tuin- bouweonsulènten. Nieuwe regeling paardenhandel De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang ,van Woensdag 29 April 1942 de taxatiemarkten voor paar den wederom zullen worden opengesteld. Van dien datum af zullen alle paarden, welke ter taxatie worden voorgeleid, door het Veeen Vleeschaankoopbur. Worden aangekocht en ver kocht na toewijzing aan hen, die in het bezit zijn van een geldige aankoopvergunning. Zoo wel aankoop als verkoop zal uitsluitend ge schiede!} door bemiddeling van een agent. De bij de Nederlandsche Veehöuderijcentrale erkende paardenhandelaren, die het Vee en Vleeschaankoopbureau een bankgarantie van f 2000.hebben doen toekomen, dan wel een waarborgsom Van f 2000.hebben gestort, worden door het Vee— en Vleeschaankoop bureau ais agent bij haar aanen verkoopen Ingeschakeld. Deze paardenhandelaren ont vangen van de LandbouwCrisisOrganisa tie aanbiedingsformulieren, waarmede zij paarden van hen, die een paard aan het Vee- en Vleeschaankoopbureau ten verkoop wen. schen aan te bieden, schriftelijk voor een taxatiemarkt kunnen opgeven. De paarden worden door het Veeen Vleeschaankoop bureau tegen de taxatie—waarde onder aft ek van f 10.taxatiekosten overgenomen. Dit bedrag ontvangt de verkooper van het paard na afloop van de markt van zijn agent. Houders van onbenutte aankoopvergunningen kunnen tegen afstempeling van de vergun ning bij de LandbouwCrisisOrganisatie, welke de vergunning heeft uitgereikt, een aanvraagformulier verkrijgen, waarmede zij zich door bemiddeling van door het Veeen Vleeschaankoopbureau als agent ingescha kelde paardenhandelaren voor een bepaalde taxatiemarkt kunnen opgeven. Voorzoover de aanvoer zulks toelaat, worden hun paarden toegewezen uitsluitend tegen de taxatiewaarde plus 10 pet. Dit bedrag ver rekent de kooper van het paard naderha(nd met zijn agent. Zij, die op een taxatiemarkt een paard wil len koopen of verkoopen, moeten zich voor die markt, dus via een aanbrengof afhaal- agent, van te voren schriftelijk hebben opge geven bij het Vee— en Vleeschaankoopbureau te 'sGravenhage en bij de Provinciale Com missie, welke met de toewijzing op de taxatie- markt is belast en waarvan het secretariaat gevestigd is ten kantore van den Provincialen Voedselcommissaris. De hiertoe, te gebruiken aanbiedings— en aanvraagformulieren moeten bij het Vee— en Vleeschaankoopbureau en de betreffende Provinciale Commissie zijn ontvangen voor de taxatiemarkten van: Woensdag 29 April: op Dinsdagmorgen 28 April. Donderdag 30 April: op Woensdagmorgen 29 April. Vfijdag 1 Mei: op Donderdagmorgen 30 April. Zaterdag 2 Mei: op Vrijdagmorgen 1 Mei. 4, 5 en 6 Mei: op Zaterdagmorgen 2 Mei. 7, 8 en 9 Mei: 'op Dinsdagmorgen 5 Mei. 11 Mei en later: telkens vier dagen voor de taxatiemarkt (Zaterdagen, Zonen Feest dagen niet medegerekend). Tevens wordt er nog op gewezen, dat alleen -cjiegenen als agent voor het Veeen Vleesch-^- aankoopbureau kunnen «worden ingeschakeld, die thans door de Nederlandsche Veehouderij- centrale als paardenhandelaar zijn erkend. Zuivel verordening In het 23 April verschenen Voedselvoorzie- ningsblsid No. 4 is opgenomen de tweede ver ordening van de Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel (O.B.Z.), die tot titel draagt „Zui- velverordening 1942. Melkwinningsgebieden, beof verwerking van mplk en controle vet gehalte en gewicht." Deze verordening, die 24 April in werking trad, bevat een aantal bepalingen in syste matische rangschikking vanaf de winning der melk tot en met de bereiding der verschillen de zuivelproducten. De volgende onderwerpen komen daarbij ach tereenvolgens aan de orde: De bevoegdheid der O.B.Z. om melkwinningsgebieden vast te stellen voor zuivelfabrieken en standaardisa- tiebedrijven,. de regeling der vergunningen voor het bereiden van boter en. kaas op de boerderij, de voorschriften omtrent de bere kening van dén door fabrieken uit te betalen melkprijs, de controle op de bepaling van vet gehalte en gewicht van melk. de controle in de bedrijven ten behoeve van de vetbalans, de teruglevering van ondermelk, karnemelk, en wei aan de melkveehouders, de bijlevering van melk en tenslotte 'n aantal voorschriften omtrent de bereiding van de verschillende zuivelproducten. Voor den voUedigentekst der verordening wordt verwezen naar het bovengenoemde Voedsel voorzieningsblad.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11