n ieeie Landbouwmededeelingen Offic voor de provincie Zeeland Veilplicht voor teler-handelaren Nu tuinbouwgewassen van het teeltjaar 1942 worden geoogst, vestigen wij de aandacht van de telers welkè tevens ook erkend zijn door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale als kleinhandelaar, op de bepaling, dat alleen die teler-handelaren de door hen geteelde tuinbouw gewassen rechtstreeks aan consumenten mogen verkoopen welke in totaal over niet meer dan 50 are Tuinbouwteeltvergunning beschikken. Zij, die over meer teeltvergunning beschikken en die toch de door hen geteelde tuinbouwgewassen zelf willen uitventen of rechtstreeks aan consu menten willen verkoopen, kunnen hun teeltver gunning laten verminderen door vrijwillig af stand te doen van teeltvergunning. Zij, die meenen dat door de ligging van hun be drijf ten opzichte van de veiling het ter veiling aanvoeren van de door hen geteelde producten bezwaarlijk of onuitvoerbaar is, kunnen recht streeks brj de Nederlandsche Groen ten- en Fruit centrale, adres Laan Copes van Cattenburgh 62 te Den Haag, ontheffing vragen van veilplicht. Verhuren van grond voor volkstuinen. NU in alle bladen een persbericht is gepubliceerd betreffende de registratie vap welkstuinhouders, vestigen wij er de aandacht op, dat zij, die grond verhuren en/of beschikbaar stellen voor volkstui nen verplicht zijn óm daarvan een opgave te doen aan de Landbouw-Crisis-Organisatie met vermel ding van dp ligging der gronden, de grootte der perceelen, de namen van de huurders en de huur voorwaarden. Zij, diejïit reeds eerder hebben gedaan, behoeven alleen maar de bovengenoemde opgave te doen voor de oppervlakte die zij in 1942 voor volks tuinen beschikbaar stellen boven de in 1941 be schikbaar gestelde oppervlakte. Zonder toestemming van de L.C.O. is het niet toegestaan om grond voorvolkstuinen beschik baar te stellen of te verhuren. Meststieren en ossen. Deze dieren behoorden reeds vóór 9 Febr. 1942 ter contracteering te zijn opgegeven, voor zoover het betreft stieren en ossen geboren vóór 1 No- vember' 1941. Indien aan dit voorschrift geen gevolg is ge geven kan opgave alsnog geschieden vóór of op 5 Mei 1942 rechtstreeks bij de Districtsbureauhou ders. Na dezen datum binnen komende opgaven worden terzijde gelegd, met als gevolg dat de betreffende stieren of ossen direct aan de Be drijfsorganisatie moeten worden geleverd, terwijl bij levering een ongeldige bon wordt uitgereikt. Tïet daarop vermelde gewicht van het dier komt dan niet in mindering op den aanslag. Generatoren. Een dezer dagen ontvingen de loondorschers een aangifte formulier vóór voorraadsopgave van vloeibare motorbrandstof en generator brandstof, alsmede een aanmeldingsformulier voor hun generatoren. Met het oog op het nieuwe seizoen, is het noodig beide formulieren volledig en nauwkeurig inge vuld uiterlijk 4 Mei a.s. aan ons in te zenden. Vooral omtrent de gebreken der generatoren dient men nauwkeurige gegevens te verstrekken, opdat een volledig overzicht wordt verkregen van de bedrijfszekere generatoren. Overschotten goedgekeurd pootgoed. Nu het pootseizoen zoo goed als voorbij is, blijkt het, dat er niet onbelangrijke overschotten van goedgekeurde pootaardappelen overblijven. Dit goedgekeurd pootgoed zal met uitzonde ring van die gevallen, waarin het nog als zoo danig wordt aangewend in de consumptie moe ten worden gebracht en zoo het voor dit doel niet meer geschikt mocht zijn, voor veevoeder moeten worden bestemd In het laatste geval wordt geen hoogere prijs betaald dan de geldende prijs voor respectievelijk consumptie- en veevoederaardappelen. Het is echter niet toegestaan om zonder vergun ning van de P.I.C.A. goedgekeurd pootgoed eeD andere bestemming te geven dan voor pootdoel- einden. Een dergelijke vergunning zal uit een oogpunt van voorzichtigheid nijft vóór 1 Mei worden verleend, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat deze termijn voor de rassen Eigenheimer Furore, Bintje, Alpha en Industrie nog een week later wordt gesneld. Overschotten van goedge keurd pootgoed moéten schriftelijk aan de P.L C.A. te Goes worden opgegeven. Tegelijkertijd mogen belanghebbenden ze dan ook al aan de V.B.N.A. of haar vertegenwoordiger opgeven, op dat deze maatregelen kan nemen voor de afname. Voorts is bet mogelijk (echter niet waarschijn lijk) dat er nog pootgoed zal kunnen worden af geleverd, hetzij voor export, hetzij voor het bin nenland, door bemiddeling van de R.I.C., -Voor export komen echter zeker geen \andere rassen dan de hierboven met narrig- genoemde eventueel in aanmerking. Een opgave voor dit doel verbindt den teler echter tót niets, hij behoeft dus nimmer ^den uitslag af te wachten, als £0 nog kans zfèt om een opgegeven partij als- pootgoed kwijt te raken. Het bovenstaande geldt ook' voor dj bij handela ren aanwezige overschotten. Ook zij kunnen van de bemiddeling van de P.I.C.A. gebruik maken. Dit geldt echter alleen voor den afzet in het binnenland, voor export moeten handelaren zich zelfstandig tot de B.E.A. n wenden. Aanhouden van kippen enz. Het is aan elk gezinshoofd toegestaan om maxi maal 10 kippen aan te houden. Onder dit aantal vallen ook eenden, kalkoenen en ganzen, zoodat men in totaal niet meer dan 10 dieren tezamen mag aanhouden. Exploiteert men een oppervlakte van 10 ha. of meer cultuurgrond, dan bedraagt dit aantal hoogstens 15 dieren. Op één adres mag slechts door één gezinshoofd pluimvee worden gehouden, en wel op eigen erf. Bij verkoop van versche kippen-eieren door een producent rechtstreeks aan een consument mag ten hoogste acht en een halve cent per stuk wor den berekend, ongeacht het gewicht; voor versche eendeneieren ten hoogste zeven en een halve cent. Ter vervanging van thans aanwezig pluimvee kan men van een fokker of een vermeerderingsbedrijf een aantal jonge hennen (hoogstens 12 stuks) betrekken. Uiterlijk 15 September moeten de te vervangen dieren dan verwijderd zijn. DE PROV. VOEDSELCOMMISSARIS. Inventarisatie consumptie aardappelen De P.I.C.A. voor Zeeland maakt bekend, dat de nog bij de boeren voorradige hoeveelheden con sumptie-aardappelen in de week van 26 April t/m 2 Mei zullen worden opgenomen. Onder con sumptie-aardappelen worden tevens verstaan de goedgekeurde pootaardappelen, die niet meer als pootgoed hun bestemming vinden. Er wordt geïnventariseerd naar den toestand op 26 April, zoodat alle eonsipnptie-aardappelen, welke na dien datum nog zijn afgeleverd, ook moeten worden opgenomen. Niet opgenomen worden: a. de voor eigen gezin benoodigde consumptie aardappelen b. de voor eigen uitpoot benoodigde pootaard appelen; c. de nog af te leveren pootaardappelen. Overschot goedgekeurd pootgoed De P.I.C.A. voor Zeeland maakt bekend, dat goedgekeurd pootgoed, dat niet meer als zoo danig zijn bestemming vindt, niet zonder haar toestemming voor consumptie of- veevoederdoel einden mag worden bestemd.. Vóór 1 Mei a.s. zal deze toestemming niet wor den verleend, tenzij het om vroege rats sen gaat of nu reeds vaststaat, dat de partijen voor poot- doeleinden ongeschikt zijn. Partijen pootaardappelen, waarvan men ver wacht. dat ze niet meer als pootgoed zullen wor den aangewend, kunnen reeds nu aan de P.I.C.A, schriftelijk worden opgegeven. Blijkt het dan, dat men ze toch nog als pootgoed kan afzetten, dan kan men dit, zonder voorafgaande opgave aan de P.I.C.A., gerust doen. Volkstuinen O De L.C.O. v. Zeeland maakt bekend, dat alle personen die een stukje grond huren of bezitten, en daarop land- en tuinbouwgewassen telen, uit sluitend voor eigen en (of) gezinsverbrüik. daar van aangifte moeten doen. Onder volkstuinen worden die stukjes grond ver staan, welke los van de woning zijn gelegen. De tuin, welke één geheel vormt met de woning, noemt men een"particuliere tuin; voor deze geldt de aangifteplicht niet. Eveneens behoeven de land- en tuin bouwarbei ders, die van hun werkgever een stukje grond, huren om daarop land- én tuinbouwproducten te telen voor eigen en (of) gezinsverbrüik, geen aangifte te doen. De aangifte-plicht geldt echter wel, indien land en tuinbouwarbeiders een stukje grond voor volkstuinen huren van een ander persoon, dan bij wie zij in vasten loondienst zijn. De aangifte moet gedaan worden vóór 11 Mei 1942 op eén formulier, dat vanaf 1 Mei tegen betaling van, ƒ0.25 verkrijgbaar is bij eiken Plaatselijken Bu reauhouder van den Provincialen Voedsel com missaris. Aan alle personen, die tijdig aangifte gedaan hebben en die daarvoor in aanmerking komen, zal een erkenning als volkstuinder uitgereikt worden. Deze erkenning is noodig om een volkstuin te 'mogen bezitten of huren, land- en tuinbouwpro ducten van de volkstuin naar de woning te ver voeren, zaai- en pootgoed en kunstmest te mo gen aankoopen. - De personen e'n instellingen welke in 1941 grond voor volkstuinen verhuurden of beschikbaar stel den, zijn reeds eerder geregistreerd. Indien deze een grootere oppervlakte grond dan in 1941 voor volkstuinen willen verhuren of be schikbaar stellen, zijn zij verplicht hiertoe toe stemming te viagen bij de Afdeeling Tuinbouw der Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland te Goes.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12