Mededeelingen Officieele berichten GEPOT GELD, Bureau Pacht en Grondeigendom Om dé waarde werd en wordt sinds onheug- lijken tijd zeer geheimzinnig met het geld om gesprongen. waarvan cle misdaad edijt 12 Melkprijs De Directeur der Afdeeling Zuivelcontrole voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de vee- houders aan wie een melkvergunning A is uit gereikt, dat de prijs, die bij verhoop van vollè melk rechtstreeks aan de consumenten wier namen achter op de melkvergunning A vermeld staan, mag worden berekend tegen ten hoogste 16 cent per Liter. Melkophaaldiensten De Provinciale Voedselcommissaris voor Zee land vestigt er de aandacht van de melkveehou ders-leveranciers op, dat, ingeval de diverse zui velfabrieken ook des Zondags en op erkende Christelijke feestdagen geregeld melkophaaldien sten hebben doen functionneeren en dat even eens in de toekomst zullen doen, de verplichting blijft bestaan, om ook op deze dagen de melk aan de route te leveren. De Bureaux „Pacht" en „Grondeigendom" beide ressorteerende onder Afdeeling I/G Recht van den Nederlandschen Landstand, te 's-Gravenhage, wijzen belanghebbenden, zoowel 'pachters als ver pachters, er nogmaals op, dat herziening van de pachtprestaties uit hoofde van alle bij het in werking treden van het Pachtbesluit -ioopende pachtovereenkomsten kan worden gevraagd tot 25 Mei 1942. Het verzoek daartoe behoort bij de Grondkamer ingediend te worden. IT.-De aandacht van alle provinciale adviseurs, zoowel van het Bureau „Pacht" als van het Bureau „Grondeigendom", wordt gevestigd op de handige uitgave van een losbladig boekje in 'zak formaat „Regelingen Pacht" van Februari 1942. Het is uitgegeven door de Firma N. Samspn te Alphen a.d. Rijn en bewijst goede diensten bij eventuee] naslaan van (ïe laatste bepalingen in zake het Pachtbesluit. 4 in. Het Bureau „Pacht" te 's-Gravenhage ver zoekt al degenen, die raad wenschen in pacht- aangelegenheden, gebruik te maken van de zit tingen die de provinciale adviseurs van den Ned. Landstand in de provincie houden. De adviseurs verkiezen aan huis geen advies te geven. IV. Het Bureau „Pacht" te 's-Gravenhage raadt de Provinciale adviseurs aan zich te abonneeren op het maandblad van den Nederlandschen Pacht- raad „de Pacht". Het kantoor van administratie is gevestigd te 's-Gravenhage, Torenstraat 2't, gironummer ten name van den Nederlandschen Pachtr'aad 236837. De kosten hiervan behooren gedragen te worden door het Provinciaal kantoor. Uit vondsten van allerlei aard is dit wel gebleken. De waanzin van aarde potten, oude kousen e.d. op verschillende diepten in den grond is allen welbekend. De vruchten van dit „oppotten" kun nen we bewonderen in demusea. Er zijn- heden ten dage echter nog lieden te over, die dezelfde wijzen van bewaren toepassen en zulks toch heüsch niet doen met de bedoeling- dezen spaarzin door hun kindskinderen eerbiedig te- laten gedenken in de stemmige zalen van een of ander oudheidkundig instituut. Bij# dit geheimzinnig en daarbij nutteloos gedoe zit* bij den een angst voor, een ander zal' wellicht meenen dat het honderdvoudig vrucht zal dragen onder de- aarde. Met het oog op de onzekere tijden schijnen de naïeven het gelei wat meer onder het bereik te hebben gehaald- Onder een lossen steen in den vloer, in den koffiemolen; in de aschla echter de plattebuis enz. Ze denken er dan niet aan dat dikwijls de z.g. goed gevonden bergplaats door een enkelen oogopslag of impulsief gebaar ver raden wordt aan een op geld belust persoon. Men zou evengoed een ijzeren hek me* zware kettingen kunnen omsingelenen het zware slot dat de keten moet sluiten bijeenhouden door een sluit- speld of zijden draadje. In het geval, waaraan de bijstaand#- foto's ont leend zijn, kwam daar nog bij, dat men in het bijzijn van vreemde sujetten de schat te voor schijn ging halen. Dat deze zoodoende meteen op de hoogte kwamen van de bewaarplaats en de grootte van het geldsbedrag, daaraan dachten de brave lieden in goed vertrouwen geen oogen- blik. Vele' roofovervallen van den laatsten tijd ten plattelande waren daarom voorkomen als alle menschen zcr verstandig waren hun goede geld op degelijke wijze te beleggen. Kan of wil men niet tot belegging overgaan, dan zijn er tegenwoordig toch waarachtig inrichtingen genoeg die over stevige safes beschikken. Her haalde malen blijkt nu echter dat het erg moeilijk is zelfs van een verkeerde, diep gewortelde ge woonte, af te stappen. Nuttig en noodig is het pndanks alle vooroordeelen dezen eenvoudigen en beslissenden stap te zetten voor gemiisschien een bittere ervaring rijker, toch genoopt wordt de „oude sokken" uit te trekken, Dezer dagen had weer eens een overval plaats te Rosbergen Noord-BrabantEen oude boeren* vrouw was het slachtoffer. Hier ziet men de boerenhofstede waar de overval plaats vond. Ze is gelegen op eenige honderden meters van de Belgische grens De brandkastvan het slachtoffer ziet men hier door een pijl aangegevende aschlade in de schouw Foto's: „West Brabant'* Landelijke Ruitersport SI. De landelijke rijvereeniging „De Oranje» ruiters" te Axel kwam dezer dagen in bestuurs vergadering bijeen met als gast de federatie secretaris Slob. Besproken werd de te organiseeren ruiterdag op Pinkstermaandag. Niettegenstaande de be stuurders van de voormalige R.R.-rijvereenigin gen geen lust gevoelden mede' te werken, werd een programma opgesteld, dat klinkt als een klok. Wanneer het weer meewerkt zal het een mooie paardendag worden in Axel, een dag onze stoere Zeeuwsch-Vlamingen waardig. De boer blijft ploegen en zaaien en derhalve is het logisch, dat hij ook doorgaat "met zijn rijver- eenigingen, want zij zijn geen „lolletje", doch. een noodzaak, een onderdeel van het bedrijf, be- hoorende tot en nauw verbonden met het platte landsleven. De boer, die thans zijn rijvereeniging laat schie ten, handelt tegen zijn natuur in, want...... de boer ploegt ook nü, in oorlogstijd, voortI Naar we in „Het Paard" lezen, ligt het in "de bedoeling van de L. R. „De Schouwensche Rui ters" te Dreischor om in het najaar, n.l. begin September, een groot paardentournooi te houden te Zierikzee. Van en over de eilanden Men is in ons land op groote schaal begonnen met de rattenbestrijdingHier is weer een ratten- hol ontdekt en twee pakjes met doodelijk vergif worden gedeponeerd. Foto; I. P. en R. S. —v.. Suchtelen. Het boeren muziek- en zangfeest Ook dit voorjaar wordt het muziekfeest, zij het dan misschien hier en daar in bescheiden vorm, gehouden. Na dezen, tijd, nu het Nederlandsche volk zich hervindt en vernieuwd, zullen ongetwijfeld deze voorjaarsfeesten weer opbloeien. Het is geen toeval, dat deze muziek- en zang feesten met hun kermisvermakelijkheden in het voorjaar met Hemelvaartsdag of Pinksteren worden gehouden. Vooral de plattelandbewoner is nog niet zóó losgeslagen van de natuur om niet te voelen, dat mèt de herleving der natuur* krachten in het voorjaar, ook de boerenmensch behoefte heeft den last van den winter van zich te wentelen en mèt de natuur zijn voorjaars vreugde uit wil jubelen in zang en muziek, om zich daarna over te geven aan luchtig kermis vermaak. De maandenlange repetities vinden hun bekro ning in den edelen" kamp op het feestterrein* Hoezeer de toegestroomde corpsen hun beste kunnen geven. en. in de zang- en muziekkunst de- grootste prestaties worden opgevoerd, blijkt wel uit de telkens na afloop der wedstrijden, oplaaiende en over het terrein daverende over- winingskreet: En we hebbe de eerste prijs gewonnen Hiep hiep Hoeraaaaaa De gulle lach en jubel 's middags bij de kermis vermakelijkheden zijn niet van de lucht Zeker wij willen niet blind zijn; de wezenlijken, zin van zulk een feest wordt niet door allen, begrepen. Een kermis dient om zich na harden, arbeid over te geven aan dol en luchtig ver maak, zonder grove uitspattingen.. Doch bij de herrijzenis van ons Volk zal toch ongetwijfeld ook de behoefte herleven om deze volksfeesten, weer tè vieren. Wanneer wij herhaaldelijk lezen: ons Volk zal zich moeten aaneensmeeden, zich moeten hervinden, vernieuwen, dan ligt- achter al die uitroepen het diepe heimwee naar oude waarden, die verloren gingen, en de felle hunke ring naar waarachtige levensvreugde. Het landvolk zal zich dat alles niet laten ont nemen; zij willen .werken en met vreugde den zwaren landarbeid doen, doch met het recht op den eigen vaderlandschen grond, waaraan zrj de voeding voor hün volk zullen en willen ontwor stelen. Zij zullen de ontspanning willen behouden, èn hun deel willen, hebben aan. gepaste feest vreugde! v. R.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12