KOOPT VISCH Premiekeuringen van stieren w ANNEER men in het Westen van Schouwen is opgegroeid in. den eeuwigen strijd tegen' het zeewater, dan zouden wij het toejuichen wanneer we uit dat water, dat voorbijstroorht eens iets terugkrijgen. Willen wij visct eten, dan komt deze in den regel van IJmuiden, en deze heeft ondanks het ijs de versche smaak verloren. We zien wel visschen, maar altijd door de visschers van naburige eilanden en in de laatste jaren ook van Brouwershaven. Gevischt wordt op zeevisch door de stevige blazers van Ouddorp en -door de hoogaarzen van Arnemuiden op garnalen, waar- tusschen ook wel scharretjes en scholletjes voor komen. Dit is een kleine bijverdienste voor hen; vroeger toen zij nog overnachtten in de haven van Burghsluis werden ze niet verkocht, maar bij de burgers en. de boeren geruild tegen eieren en spek. in Zeeland als ze er is i t DE Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege var\ de Veefokkerij besloot in 1941, omdtet vervoer van stieren over een eenigszins grooten afstand niet mogelijk was, de p/emiekeuringen voor dekstieren dit jaar niet op centrale keuringsplaatsen te houden, doch deze te combineeren met de keuringen van vrouwelijk rundvee. Dit besluit is ook voor 1942 genomen. Zoodra de mogelijkheid daarvoor weer aanwezig is, wor den volgende jaren weer Centrale Stierenkeu ringen gehouden. De keuringen van stieren en vrouwelijk - rund vee zijn als volgt vastgesteld: (Officieele tijd) Dinsdag 12 Mei: Nieuwvliet 9.30 uur; Zuidzande 11 uur; Cadzand 2.30 uur. Woensdag 13 Mei: Oostburg 10.30 uur; Aarden burg 2-Uur. Zaterdag 16 Mei: IJzendijke 11 uur; Biervliet 2 uur. Dinsdag 19 Mei: Souburg 9 uur; Ritthem 11 uur; Middelburg 2 uur; Nieuw- en St. Joosland 4.30 uur. Woensdag 20 Mei: Biggekerke 8.30 uur; Zoute- lande 11 uur; Aagtekerke 2 uur; Grijps- kerke 4.30 uur. Donderdag'21 Mei: Wolfaartsdijk 9.30 uur; Wis- sekerke 12 uur; Kamperland 3 uur. Vrijjdag 22 Mei: St. Laurens 9 üur; Serooskerke 11 uur; Oostkapelle-3 uur. Woensdag 27 Mei: Koudekerke 9 uur; Gapinge 2.30 uur; Donderdag 28 Mei: Borssele 9.30 uur; Oudelande 11.30 uur; Kwadendamme 2.30 uur. Vrijdag 29 Mei: 's-Heer Abtskerke 9 uur; Goes I uur. Dinsdag 2 Juni: Noordgouwe ,12 uur; Noord- welle 2.15 uur; Burgh 4 uur. Woensdag 3 Juni: Kerkwerve 9 uur; Zierikzee II uur; INJjeuwerkerk 2 30 uur. Donderdag 4 Juni: St. Annaland 8.30 uur; St. Maartensdijk 11.30 uur; Stavenisse 2 uur; Poortvliet 4.30 uur. Vrjjdag 5 Juni: Kruiningen 9 uur; Heinkens- zand 2 uur. - Dinsdag 9 Juni; Hoek 10.30 uur; Axel 2 uur; Zuiddorpe 4 uur. Woensdag 10 Juni: Kloosterzande 9 uur; Graauw 12 uur; St. Jansteen 3 mnv Donderdag 11 Juni: Zaamslag 9.30 uur. We vestigen er de aandacht op, dat de keuring te Goes op 29 Mei een combinatie is van keu ringen, die voorheen in de omliggende gemeen ten werden gehouden. Deze fokdag, die wordt gehouden in een boomgaard liggende aan den Patijnweg, tusschen Goes en Kloetinge, belooft zeer belangrijk te worden. Premiekeuringen voor stieren Hier worden alle stieren verwacht, die op de verplichte keuringen zijn goedgekeurd of toege laten. Eigenaren die geldige reden van ver hindering tot inzending hebben, worden verzocht dit minstens een week voor de keuring aan het secretariaat der Commissie te Goes te willen mededeelen. Op deze keuringen is ook een inspecteur van het N. R. S. aanwezig. Er bestaat gelegenheid1 tot inschrijving in het N. R. S. of beoordeeling van de geschiktheid daarvoor. De voor te brengen stieren moeten tijdig op de keuringsplaats ^;ijn. In W. Z.-Vlaanderen worden alleen te Oostburg en IJzendijke stieren gekeurd. De stieren worden in de volgende rubrieken gekeurd: A. Niet in het Ned. Rundvee Stamboek inge schreven stieren (dus geen stamboeknum mers op de horens). 1. Stieren minstens 9 maanden oud, zonder breede tanden, geboren op of na 1 Mei 1941. 2. Idem, geboren tusschen 1 Januari 1941 en 1 Mei 1941. 3. Idem, geboren voor 1 Januari 1941. 4. Stieren met 2 of meer breedte tanden. B. Wel in het Ned. Rundvee Stamboek inge schreven stieren (dus wel stamboeknum mers op de horens). 5. Voorloopig ingeschreven stieren nog geen 2 jaar. 6. Definitief ingeschreven tot 2 jaar en 10 maanden. 7. Definitief ingeschreven boven 2 jaar en 10 maanden. 8. Definitief ingeschreven boven 2 jaar en 10 maanden, waarvan aan de Commissie een voldoend aantal afstammelingen is getoond. Ten opzichte van de afstammelingen bedoeld in rubriek 8, worden de volgendte eischen gesteld: Op een of meer der keuringen moeten van den stier minstens 10 afstammelingen getoond zijn. De helft of meer boven 1 jaar en de rest boven 6 maanden. Minstens 5 moeten volbloeden zijn. Voor de rest wordt genoegen genomen met een verklaring van den stierhouder. De prijzen die behaald kunnen worden zijn als volgt Rubriek 12 3 4 Eerste prijsklasse Med. Med. Med. 17.50 Tweede prijsklasse Med. Med. Med. 10. Eervolle klasse 8 Rubriek 5 6 7 Eerste prijsklasse 12.50 17.50 32.50 42.50 Tweede prijsklasse 7.50 10.15.37.50 Eervolle klasse Hierbij moet worden opgemerkt, dat de hier boven genoemde, in het reglement voorgeschre ven geldprijzen, wegens te geringe geldmidde len, slechts voor een'beperkt percentage kunnen worden uitbetaald!. Dit percentage blijft ter be- paling aan de Commissie. Keuringen vrouwelijk fokvee Alle Zeeuwsche veehouders zijn tot inzending van vrouwelijk fokvee bevoegd. Het wordt als volgt op de keuringen gesplitst: a. Koeien Tste, 2de, 3de, 4de kalf, oudere. b. Jongvee in 4 of 5 rubrieken. Een Inspecteur van het Rundveestamboek is aanwezig. Opname in het Stamboek kan hier geschieden. De volgende prijzen zrjn beschikbaar: a. Geldprijzen voor zoover die uitgeloofd zijn door organisaties en Commissies ter plaatse. b. 250.uitgetrokken door de Provinciale Commissie. Hieruit 125 bijdragen ad ƒ2. in de dekkingskosten door een aangewezen stier. Wie inplaats van een dekkmgsbijdi&ge een medaille wenscht, krijgt de gelegenheid zulks schriftelijk kenbaar te maken. Het vrouwelijk rundvee moet tijdig op de keu ringsplaats zijn en wordt zooveel mogelijk in volgorde van leeftijd opgesteld. We wekken de voormannen onder de veehouders, benevens de plaatselijke adviseurs op tot het welslagen der keuringen mee te werken, o.a. door opwekking tot dteelhame en bezoek. Particulieren en vereenigingen kunnen voor door hen aan te wyzen keuringsplaatsen geld prijzen en medailles beschikbaar stellen. Zoo mogelijk hiervan tijdig mededeeling te doen aan den Heer C. Zwagerman, te Middelburg. Ten aanzien van de verplichte stierenkeuringen wordt de aandacht op het volgende gevestigd: Aangifte dient te geschieden op een op het ge meentehuis verkrijgbaar formulier bij den Secre taris A. Cappon, Cornells Eversdijkstraat 2 te Goes. Voor de in Juni, September en December te houden 3-maandskeuringen moet uiterlijk aan gegeven r 1 Juni, 1 September en 1 December. Tegelijk met de aangifte moet ƒ4.-— betaald worden, hetwelk kan geschiedten door storting op postrekening 458591 ten name van A. Cappon te Goes. Stalkeuring kan steeds worden aan gevraagd. Tegelijk met de aangifte moet ƒ10. gestort worden op de hiervoor genoemde post rekening. Voor de voorjaarskeuring moet vóór Februari worden aangegeven. Hiervoor moet niet te voren betaald worden. Men beware dit goed, als eenigste bekendma king die dit jaar nog omtrent de verplichte stierenkeuringen verschijnt. De Provinciale Commissie ter be vordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland. Waar is de tijd, toen nog de oude Klaas Meerman en andere oude zeerobben aan-de „vrouwe van 't Of" hun „zoodje" ruilden? 's Morgens voor dag en dauw, soms reeds, om 2 uur, verlieten ze „van ebbe" ons haventje, om 's middags „over den vloed" weer terug te keeren. Bij windstilte werd de vaart iets ver hoogd door het hanteeren van een paar reuze roeiriemen. De garnalen werden aan boord ge kookt voor Engeland. Alttjd werd geklaagd over den prijs, hetgeen voor onze boeren niet vreemd is, gelet op hetgeen we 50 jaar later van Engeland voor onze boter kregen. Vijf man op elke schuit: een kokje inbegrepen. Moeder de Vrouw ging met het bekende juk met twee manden langs het beroemde Amemuidensche pad naar Middelburg en Verder om d» „gornaet" (garnalen) te verkoopen. De kinderen pasten elkaar op. De menschen vischten tot ze niet meer konden. De letters A.R.M. stonden niet voor niemendal op de kop van de scheepjes, 't Was een armzalig bestaan. Wij kunnen niet beoordee- len of ze, nu gevischt wordt voor de pellerijen, een beter bestaan hebben. Wij missen hier de groote bedrijvigheid in ons haventje. Meermalen kwamen ze met 2025 van die ranke scheepjes met hun bij storm zoo gevaarlijke „spriettuigen" Burghsluis binnen, hetgeen met al de drukte een schilderachtig taf reel opleverde. Trouwe men schen waren dat, die iedereen hier kende en waarvan niemand eënige last had. Zij leefden met ons mee en wij met hen, wat tot uiting kwam bij Arnemuidsche scheepsrampen. We zien ze nog, evenwel niet meer met de spriettuigen, maar met alle bazaanstuigen en vele met motor. Ze varen voorbij. Zoo komen ook in onze gedachten andere Zeeuwsche visschers, de z.g.n. „mossel mannen" van Philippine „de .Grauw" en ..de Cling" die, wanneer de mosselzaadbanken werden opengesteld, met hun„hengsten" in grooten getale onze banken bezochten. Niet alleen clat ze het elkaar bij het visschen moeilijk maakten, ze voe ren met de korren zoo dicht door en naast elkaar, dat het veel stuurmanskunst vereischte om geen stukken te maken, maar ook op den wal was dit een geheel ander slag' menschen dan de vreedzame Amemuidenaars. Was de vangst meegevallen dar gingen ze des avonds het dorp in, dronken daar eenige biertjes en wanneer ze terug naar boord gingei was voor hen geen enkele vruchtboom veilig. Met somtijds tien man tegelijk klommen zij in de boomen en plukten zooveel zij wilden. t Ook de Oost-Duivelanders met B.R.U. (Bruinisse) op hun schepen stonden niet in een best blaadje! Dat alles is voorbij. De motor heeft hieraan een einde gemaakt. Ze varen ons haventje voorb\j. Hoe we diet mossel zaad een paar Km. van Burghsluis in d* Hammen volgens wijlen Mr. A. J. F. Fokker, de toen malige Aiporzitter van het Bestuur van de Vis- scherij op de Zeeuwsche Stroomen, de beste mosselgrond van Zeeland werd gezaaid, moeten de mosselen voor de liefhebbers toch van Brui nisse of Zierikzee komen. Daar hier zooveel water voorbij stroomt en daar hier zulke beste mosselperceelen liggen, vragen we: Wanneer zien wé weer eens meer leven in ons haventje? Zit er geen visschersvolk meer in Westelijk Schouwen? Boot.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3