OP BEZOEK bij de familie WIJ zijn bij de familie De Boer op bezoek geweest. U weet wel, die echte Drentsche familie, die sedert kort iedere week voor de radio komt en dan op echt volksche, maar niettemin of beter gezegd: dus uiteraard origineele manier de dingen van den dag bekijkt en be spreekt. We hebben ons er zelf van kunnen overtuigen, dat deze familie geen „Schwindel", geen be drog is, maar dat het echte, ras-echte Drent sche boeren en boerinnen zijn, die letterlijk zóó uit hun zware boerenwerk weggeloopen komen als de reportagewagen uit Hilversum arriveert om een opname te maken. Hier dus geen „artisten", die boersch praten, geen buitenstaanders, die een lesje opzeggen, maar echte Saksen, die spreken uit het—volle leven van hun eigeq mooie .bedrijf. En hier zitten we direct midden in den kern van de zaak: het echte aan deze uitzending is het. dat zoo trekt. „Het is zóó echt, dat het haast niet echt kan zijn", zei ons een Drenthenaar, die de eerste uitzending van de familie De Boer ge hoord had. Hij had geleerd de techniek en de technische trucs te wantrouwen, zelfs nu. hij het klankvolle dialect hoorde, dat zijn moeder hem leerde. Hij wist er nog niet van, dat de boer nu zelf de kans krijgt zijn stem te laten hooren, dat cffe boer nu' zelf praat over dat wat des boers is; ook in den aether. Maar wij hebben het nu zelf gezien. Midden in de gezellige, gastvrije gemoedelijkheid van een Drentsche boerenplaats, ergens in,de wij de Drentsche vlakte. Waar de uitzendingen precies opgenomen worden, zullen we niet verklappen. De familie De Boer wil.... de familie De Boer blijven en geen bezienswaardigheid worden. Slechts voor de speurders .onder onze lezers willen we vermelden, dat in den gevel var. het fraaie Saksische bedrijf een steen gezet is, welke aangeeft, dat men zich 9, 10 meter boven het nieuwe peil van de Amsterdamsche grachten bevindt. Dat het hier gezonder is, dan de O.O.N.A.P. hoeven we niet te betoogen en over de prach tige landelijke omgeving zou,den we een repor tage op zichzelf kunnen schrijven, evenals over de unieke sfeer van de „radiohoeve",.die' bereikt wordt langs kronkelende slingerwegen en paden van gebroken baksteen en rul zand Een heele karavaap werd in den Jreportage- auto gepropt: De artistieke en technische staf van de radio zelf, een Drenthenaar, een hoorspelschrijver, eer. regisspur, een foto graaf en uw verslaggever, want er stond dit maal iets bijzonders te gebeuren: Er werden twee vliegen in één klap geslagen, behalve het praatje van de familie De Boer werd nog een hoorspel opgenomen, waaraan eveneens leden van de familie De Boer medewerkten. Meer dan hartelijk worden we ontvangen. Wij. voelen ons direct thuis bij de familie De Boei en zitten r.a de kennismaking al dra aan de koffie met klont. Ondertusschen is het een en al bedrijvigheid met de voorbereidingen. Kabels worden uitgelegd, de microfoon wordt binnengebracht. Maar spoedig moet het geroezemoes en het 6 jolijt verstommen, want de leider van de af- deeling „Land en' Volk" D. v. d. Bospoort, spreekt zijn wachtwoord: Opname! Want er is nog meer te doen vandaag. Vooraf worden nog eenige technische instruc ties gegeven en dan verstomt het stemmen gegons. Alleen de koeien loeien in den stal en in de verte piept een pomp. Dan begint de familie het gesprek, gemoede lijk, gezellig, echt onder elkaar, alsof ze zich niet in 't minst bewust is van de duizenden, die met ons zullen luisteren. De man, die.de leiding geeft bij de gesprek ken, zonder zelf ooit iets te zeggen, de Drenthe-kenner, J. J. Uilenberg, glundert. We glunderen allemaal mee. Want: 't gaat best! Nu voelen we het geniale en het eenvoudige van de idee om naar de menschen zelf toe te gaan in hun eigen omgeving. De eigen sfeer en huiselijke gemoedelijkheid overheerschen 'zoo, dat niemand „Bühnenfieber" krijgt van dat kleine ding, de microfoon, die alles aan de buitenwereld verklapt. Dan gaan we buiten even kijken bij den reportagewagen en beluisteren met een aantal vertegenwoordigers- van jong-Drenthe -uit de omgeving, die opgemerkt hebben, dat er „iets aan 't handje is", de uitzending uit de aller eerste hand. De jongens en meisjes ze genieten bij dit wonder. Leveren onmiddellijk sappig commen taar als er een „goede zet" doorkomt. Deze kinderen en opgeschoten jongens hier zijn voor ons het beste bewijs, dat de familie „De Boer" populair zal worden, dat ieder, die haar eenmaal gehoord heeft Woensdagavond óm "kwart voor negen of Donderdagmorgen om acht uur in den familiekring van De Boer wil vertoeven. Dan Is het tijd- om aan het hoorspel te be ginnen. Ook hier wordt de werkelijkheid zoo dicht mogelijk benaderd. Als >er een opname is op een rijdenden wa gen, dan wordt het hoefgetrappel van het paard niet „gemaakt" met halve cocosnoten, maar zitten de medespelenden werkelijk op een rijdende kar. Buitenopnamen worden wer kelijk buiten gemaakt. De tijd voor de buitenopnamen kunr.en we benutten om even met de heeren v. d. Bos poort en Uilenberg te praten over de familie De Boer. Wat stelt U zich eigenlijk van deze familie voor, zoo vrager- wij den leider van „Land en Volk" Wij hebben de familie De Boer „geschapen", aldus v. d. Bospoort, om het type weer te ge ven van de gezónde boerenfamilie, waarvan naar oud gebruik dendrie levende geslachten met elkaar^samenwohen. en waarvar. men ook in de buurtschap nog een goede samenleving aantreft. In deze familie worden op huiselijke wijze de dingen van den dag besproken en deze gespreken zenden we uit om den luiste raars een beeld te geven van de werkelijkheid van het boerenleven, waar 't gezonde begrip voor de noodzakelijkheden var. den dag wordt aangetroffen. Du» juist andersom dan vroeger? merkten wij op. Vroeger was het zoo: Vanuit de studio praatte „mer," over den boer en nu laten wij den boer zelf-in zijn eigen omgeving over zichzelf spreken. De .bedoeling daarmee is in de eerste plaats dé stedelijke bevolking eer. zoo ruim mogelijk beeld te geven van wat er op het platteland De regisseur, de heer Sweers (met hoed), in actie. (Foto's D. Koper) leeft en ten tweede, ook het boerenvolk zelf' te laten zien, hoe het wezen kan en hoe het "wezen moet, zoodoerjde medehelpend een dam op te werpen tegen de vooral de laatste jaren optredende vervlakking van het boeren leven. We hebben deze „voorbeeldfamilie" gevonden in het Drentsche boerenland. Daarmede willen we niet zeggen, dat goede boerengezinnen elders niet te vinden zouden zijn, maar we moeten als omroep rekening houden met verschillende factoren. 3e man van den omroep in den familiekring De Boer. Uit het spel: Der boeren recht van J. Sweers Jr. Laurens, Ida en de Scholte in gesprek over de dreigende stemming der boeren. Met de microfoon op den bok wordt het geluid van den rijdenden wagen'„net echt" En,,,,,, spelen voor de radio le heel wat anders aan spelen ov de tooneelvlanken!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 6