BOEREN-BRUILOFT IN DEN West-Friesche trouwpartij.... tusscheti pluimen, palmen en waaiers Bruid en Bruidegom (Foto's Kooper) DE tijd heugt ons niet, dat er in het oude Westfriesche land een trouwpartij heelt plaats gehad in nationale dracht, dat wil zeggen een „echte". Wel werd bij feestelijke gelegenheden zoo nu .en dan bij wijze van schouwspel een boeren bruiloft „opgevoerd", zooals eenige jaren te rug in Purmerend, waar toen moeite noch kopten gespaard waren om er een vroolijk en kleurrijk geheel van te maken. Maar dat men werkelijk in Westfriesch costuum een verbond aanging voor het leven, was in jaren niet voorgekomen. Zoodat het instemming en waardeering waard is, dat een paartje vuit den Schermer met medewerking van talrijke vrienden en vriendinnen weer de oude tradi tie in eere heeft willen herstellen. Met prachtige sjeezen, met barouchets en boerenwagens werd de tocht naar het Ge meentehuisje te Stompetoren ondernomen. Het was een fleurig en kleurrijk, een vroolijk gezicht, de lange optocht op den smallen landweg, dwars door de polderweiden. De jeugd op de open wagens had geen/hinder van den feilen Oostenwind, want de soliede Westfrieschekleeding is erop berekend be schutting tegen de kou te bieden! De ouders zaten in de gezellige knusheid van de „glazen wagens", -die hun practisch nut bij deze gelegenheid opnieuw bewezen. Hoewel Stompetoren op dezen Zondag, waar op getrouwd werd, met geen enkel openbaar vervoermiddel te bereiken was, nam dit niet weg, dat de belangstelling voor dit zeldzame gebeuren groot was. Uit heel den polder was men uitgeloopen en van verre waren folklo- risten en oudheidminners gekomen om het schouwspel gade te slaan. Het bleek, dat de noodige ruchtbaarheid aan het feest gege ven was en er een behoorlijke „reclame" was gevoerd. Zelfs waren er programma's be schikbaar a 5 cent per stuk! En een regen van fotografen, filmoperateurs en persmen- schen was op Stompetoren neergekomen, ter wijl een reportagewagen van de radio het geheel „vervolmaakte". De groote drukte concentreerde zich in en om het geïmproviseerde Gemeentehuisje, een leelijke stijllooze, oude school. (Het eigelilijke Gemeentehuis is in restauratie). Waarschijnlijk door den een of anderen bra ven bloemist was een oprecht bedoelde po ging gedaan om van het interieur toch nog „iets" te maken. Iets, dat strookte met de zeer speciale en feestelijke gebeurtenis. Het resultaat was evenwel, dat het geheel er uit zag als een tropische kas, waardoor de storm gewaaid had. Doeken in diverse m soorten „sierden" de wanden en waren ten deele weg gemoffeld achter rijen enorme palmen, di? door de fotografen beklommen en bestormd werden om maar een goed plaatsje te vinden van waaruit in de kleine ruimte het beste plaatje gemaakt kon worden. Het tropische boschidee ging zoodoende verloren, want de fotomenschen maakten een vreemden indruk tusschen het geheel. Tusschen- palmen ver wacht men nu te eenenmale slechts slin gerapen, waarmee we niet zeggen willen, dat de fotoverslaggevers en operateurs in lenig heid en halsbrekende toeren voor ehimpan- sée's onderdeden. Ze hebben zich werkelijk alle moeite gegeven. Maar „mooier" werd pet geheel, dat ook opgesierd was met paarse pluimen en veel kleurige Japansche bazaar waaiers er niet van. Dit echter tot daar. aan -toe. Men moest nu eenmaal roeien met de riemen, die aanwezig waren! In de trouwzaal was het een mengeling van ernst en „vertooning". Nadat de veldwachter had aangekondigd:, „het volk is binnen", werden de bekende formaliteiten vervuld en waren bruid en bruidegom tot echtpaar ver- eenigd. De burgemeester hield 'daarop een sympa thieke toespraak, waarin hij er op wees hoe het jonge paar in dezen polder opgegroeid, met den bodem verbonden was en naast het „durft te leven" van „De Genestet" als le venswijsheid meegaf, dat het leed, - hetwelk meiï zichzelf aandoet, het zwaarst weegt. Dat het huwelijk voltrokken werd in oud Westfriesch costuum werd door den burger- vader bijzonder gewaardeerd. Immers, de derlandsche folkloristen en schrijvers kunnen nog zoo veel doen, als de boerenstand niet meewerkt, dan is hun werk ten doode ge doemd. Kap en kralen moeten gebracht worden in een sfeer, waarin ze hooren. Dat het bruids paar dit gedaan heeft, daar is ZEdA. dank baar voor. Dat „brengen in de sfeer", waarin ze. hoo ren, dat kunnen wij ten volle onderschrijven. Maar was dat hier het geval? We betwijfelen -het. De idee, ze was prachtig. Het geheel was een lust voor het oog. Dat de publieke belang stelling bij zulk een huwelijk groot is, is te begrijpen en toe te juichen bovendien. Maar de wijze, waarop hier de intimiteit, de familiesfeer, - welke een dergelijke gebeurte nis toch steeds behoort te kenmerken - werd verbroken, ging wel een beetje de perken te buiten. Om der wille van de film" en het plaatje hingen de ouders van bruid en brui degom - na dit paar toch zeker de belang rijkste menschen van den dag - er zoo'n beetje bij. Als laatsten namen ze, na veel moeite door de drukte, voor de trouwplechtigheid plaats. Na de plechtigheid werden ze van de tafel opgejaagd, omdat het plaatje-in-de-krant „net echt" moest lijken. De ouders hadden namelijk niet aan de verkleedpartij meege daan. Buiten, voor de oudhollandsche dansen, werd een der respectievelijke moeders uit de rij van verkleede paren gehaald Ze paste niet op het plaatje! En zoo was er meer, dat het moederhart wel - even steken moest. Oude gebruiken, ze zijn niet geschikt voor poppenkast vertooningen. De reclame en de vreemdeling, die hebben ze juist in vele ge vallen ten gronde gericht. Wanneer men iets moois herstellen wil, terug wil keeren tot eerbiedwaardige, aloude tra ditie, dan gebeurt dat niet om den vreemde ling poet aardige filmpjes te vermaken. Dan moeit dit voortkomen uit een heilige overtui ging van verbondenheid met bodem en voor geslacht. Hier scheen het meer een bruiloftspretje, ge tuige de aangeplakte bakkebaardjes. Hier moest de film „echt" worden en werd het le ven haast schijn Wanneer men een dergelijk "bruiloftsgrapje wil, het is een ieder gegund: anders siert men zich op met lange neuzen en rare hoed jes, oud Westfriesch costuum is in ieder ge val zinvoller. Maar men moet het niet als „herleving van oude -waarden" willen voorstellen. Dit feest te Stompetoren, het was aardig en Interessant. De paartjes waren echt en frisch, maar cultUreele, om niet te spreken over volksche waarden die zien wij anders. En een dansje tot slot.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8