'HERMER DE GROND BINDT DEN MENSCH Een beeld, dat meer en meer verdwijnt (Foto-Archief Agr. Pers) „En nou moe'j 't ies goed onthollen jong, wa'k je nou zegge: een meensch kqmp in zien laand truggë, vroeg of laote, hie komp." Verbondenheid "met den grond, verbonden- beid, een innige samenkoppeling daarmee, het komt .in deze woorden tot uiting. Er zijn er geweest, die dachten, dat deze waar heid .geen waarheid was, dat men zijn land vergeten kon en dat die verbondenheid met den grond, nu ja, in zekeren zin bestond en dat die alleen gold voor hen, die den grond bleven bewonen en bewerken. Er. zelfs zij gingen aan die waarheid vooroij veelal, omdat die verbondenheid niet werd gevoeld, wijl het afscheid ontbrak. De Schepper heeft menschen op den aardbo dem gebracht en verschillende stammen op verschillende gebieden. Üe Schepper heeft niets aan het toeva; over gelaten en plaatste de menschen, waar Hij ze plaatsen wilde. Hij is de eenige, die zich nooit heeft vergist en zich nooit vergissen zal, dus ook hierin niet. Wel de mensch kan zich vergissen en zoodra de mensch de verbondenheid met den bodem, waarop hij geboren werd niet meer voelt of voelen wilfjdan is hij het, die een groote ver gissing maakt. Want hij, die op een bepaalde plek in de we reld'het levenslicht aanschouwde en er zijn jeugd doorbracht, wordt, het moge langer of korter dufen, door een onzienbarë doch te vens onweerstaanbare macht eens weer ge trokken naar de plaats, die hem niet loslaat. Omdat hij behoort bij dien grond. Het sterkst spreekt die verbondenheid op het platteland, wat trouwens voor de hand ligt. Het is geen wonder, dat de boer een onein dige liefde heeft voor zijn plaats. Meer dan tot iemand anders, omdat die grond niet al leen zijn geboorteplaats is, maar tevens zijn geheele leven beheerscht. Van geslficht op geslacht dikwijls hebben de open oog in de nieuwe toekomst blikt, belangstelling zal hebben. Tekst van J. Tolner. WOENSDAG 13 MEI brengt verslaggever D. Hiddinga van 13.0013,15 op Hilversum I een bezoek bij een Oldambster boer, waarbij hij U dan enkele bizonder- heden zal vertellen over het boerenbedrijf, zooals dat in de Groninger kleistreek uitgeoefend wordt. In de serie ,,Uit Neerlands Gouwen" krijgen we van 14.15—14.30 uur op Hilversum II een lezing te hooren van J. Poortman over: „Boerenhumor'-, De heer Poortman vertelt allerlei aardige bizonderheden over dit onderwerp, zoodat we leder ten sterkste kunnen aanraden naar dezen spreker te luisteren. Van 19.1519.30 uur stellen we weer af op Hilv. I, om even ons oor te luisteren te leggen bij „De Familie De Boer". DONDERDAG 14 MEI is Hemelvaartsdag, een dag, die met de beide Pinksterdagen een voorname plaats heeft in het volksche muziek- en zangleven, omdat dan allerwege zangconcoursen worden gehouden. De Omroep wil ook nu aanknoopen bij het volksleven en daarom wordt deze dag van 16.3017.15 op Hilv. Teen luisterspel: „Wij hebben den eersten prijs gewonnen", uitgezonden, een spel, dat ons meevoert naar een concours, met als waardig besluit een ouderwetsche kermis. Van 13.0013.15 kunnen we op Hilv. I nog beluisteren de bekende serie: „De Landstand aan het werk". VRIJDAG 15 MEI hooren we van 13.0013.15 uur op Hilversum I weer een uitzending in het kader van den Productieslag 1942. ZATERDAG 16 MEI geeft van 13.00—13.15 op Hilv. I D. Hiddinga verslag Van een bezoek aan het Bloem bollenland. Hij vertoefde in Hillegom, waar hem door deskundigen allerlei bijzonderheden worden verteld over groei en bloei der bollen. Dirk van den Hul wil van 19.1519.30 op Hilv. I in zijn serie: ..Als ik het voor het zeggen had" ledereen een goeden raad geven: „Zie toch geen spoken!" boeren denzelföen grond bewerkt. Zij hebben gestreden, geleden en hun vreugden beleefd op de plek, die hun zoo onzegbaar lief is ge worden. Lange jaren hebben wij geleefd in een maat schappij, die met dit alles geen rekening hield. De Mammon tornde aan alle geestelijke waaiden en deze liet ook den boer geen v. ede. Er werd niet aan gedacht, hem op zijn grond te laten, als er geldelijke belangen op het spel stonden. Ruw werd dan ingegrepen in oeroude natuurwetten. Men joeg den boer van zijn grond, zonder te vragen wat dit voor hem beteekeride. Want de verbondenheid aan den grond is bij den boer hét sterkst ontwik keld. Ieder mensch voelt die verbondenheid, die liefde tot zijn geboortegrond in zich. Die liefde is provinciaal, is plaatselijk soms. Bij den boer is dat gevoel nog dieper ingewor teld en hem doet het reeds pijn, als hij zijn eigen stede verlaat. En ik denk aan deze eerste twee gesproken regels. Profetische woorden in zekeren zin, omdat zij gesproken werden misschien een kwarteeuw geleden. Het was een zoele, zomersche avond. De zon, half verborgen achter dreigende onweerswol ken, wierp, tusschen wat grove dennen door, een valsch schijnsel over de uitgestrekte hei de. De oude herder, met wien ik dikwijls sprak, had juist de woorden gezegd, die ik hierboven aanhaalde. Toen zwaaide hij met zijn schopje wat zand naar 'n wat ver afgedwaald schaap. Ik weet nog, dat het toevallig een zwart schaap was Hen kort bevel aan den hond en toen werd de kudde naar het dorp gedreven, om nog voor het onwee binnen te kunnen zijn. De martiale grijze toren, waarvan de spits, bo ven de boomgroepen uit, de omgeving be- heerschte, liet haar doffe slagen over de wijde, stille heide galmen. Het was een van die oogenblikken, welke een mensch immer bijblijven. De herder had gesproken. Hij vertelde verder, toen wij, langzaam en soms bedrijvig, om de kudde bijeen te houden, naar het dorp gin gen. „Je bent gebonden aan den grond. Je. weet niet wat het is, maar het is nu eenmaal zoo enik heb hetzelf gevoeld!'. Zoo'was het. Hij was in zijn jongen tijd de wereld ingetrokken.. Hij had de wereld ge zien, in al haar veelzijdigheid. Maar toen hij ouder-werd, klonk in hem de roep naar zijn land; zijn geboortegrond en hij gaf aan dien roep gehoor, en eenzaamheid der heide verkiezend boven de verlokkingen van de wereld. Nooit heeft hem die stap berouwd. De oude herder is niet meer. De gronS, die hem zoo lief was, heeft hem in zich opgenomen. Nog beheerscht de oude toren het landschap, maar ook dat heeft een groote verandering onderga.n Waar toen de heide zich uitstrekte, liggen thans vrucht bare akkers in dienst van den productieslag. En als-zoovele, is ook de kudde verdwenen. Maar wat-bleef was de waarheid, die deze eenvoudige, maar levenswijze en ervaren man, jaren geleden uitsprak, toen hij van de Innige verbondenheid aan den bodem ge- tuigde. O. W. C 9 Het groote moment: „zoo geeft elkaar de hand" Op weg naar het Raadhuis; Hoe druk het was; voor de week van 10 tot 16 Mei 1942 EONDAG 10 MEI wordt van 8.158.30 op Hilversum I de week ingezet'met de serie: ,,De zin v. h. Boer-zijn", waarin ditmaal gesproken wordt over het onderwerp „Op eigen grond". Tekst van Dirk van de Bospoort. MANDAG 11 MEI kunnen we van 1.3.00—13.15 uur op Hilversum I weer het actueel nieuws voor Boer en Tuinder beluisteren. Landmans Lust brengt van 18.0018.30 over Hilv. I een luisterspel van mevr. A. M. Hiibner-Nieboer, getiteld: „Toen het onweer losbrak"! Dit spel beoogt den luisteraar duidelijk te maken, dat het nuttig en noodig is, dat iedereen kan zwemmen. Het is dus eenigszins propagandistisch, terwijl daar doorheen een verhaal gevlochten is van een jongentje, dat niet kan zwemmen. Deze begeeft zich in een bootje op de rivier, tijdens het onweèr kantelt het bootje en de Jongen zou verdronken zijn, wanneer niet de school meester, die een goed zwemmer is, hem juist op het nippertje kon redden. DINSDAG 12 MEI komt van 13.00—13.15 uur op Hilv. I De Rijpere Jeugd van het Platteland" weer aan de beurt, waar gesproken zal worden over: „Het Land- dienstjaar in Duitschland". Natuurlijk is dit een onderwerp, dat niet alleen de platfcelandsjeugd aan gaat, maar waarvoor ook zeker de stadsjeugd, die met

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 9