als konljnenvoer 10 Bijenteelt Nu is hei iijd om was 'ie winnnen DE LENTE KWAM KU&itowji- tsuUt Uit voederproeven is gebleken, dat vele on- kphden een zeer hooge waarde als konijnen- voer bezitten. Nu de akkerbouwproducten alle voor 'de voeding van den mensch en de groote huisdieren beschikbaar moeten blijven, dient van deze onkruiden een zoo ruim mogelijk gebruik te worden gemaakt. Op deze manier zijn de konijnen, die tot de kruideneters be- hooren, op zeer goedkoope wijze te voeden. Vele onkruiden zijn licht verteerbaar en bezit ten een eiwitgehalte, dat even hoog is als van eiwitrijk krachtvoer. Zouden ze anders als waardeloos afval r.aar de mestvaalt verhuizen, door de voedering aan konijnen kunnen ze nog veel bijdragen tot de productie van waardevol konijnenvleesch. In April komen de eerste kruiden. Echter mag nooit plotseling van het winterrantsoen op uitsluitend groenvoer worden overgegaan; men moet met zeer kleine hoeveelheden bij wijze van versnapering beginnen. Plotselinge overgangen leiden, zooals eerder is uiteen gezet, tot spijsverteringsstoomissen (b.v. trommelzucht) en hebben maar al te vaak den dood van het dier tengevolge. 1. De paardenbloem De bekendste wilde voorjaarsbloem, de paar denbloem, levert groote hoeveelheden van het allerbeste konijnenvoer. In verschillende stre ken van ons land heeten de paardenbloemen in verband hiermede „konijnenbladen". Ze kunnen in verschen toestand zonder gevaar in elke hoeveelheid aan de konijnen worden verstrekt, maar mogen niet op een hoop opgeslagen of op een warme plaats bewaard worden. De planten gaan dan broeien, waar door gevaar voor trommelzucht ontstaat. Wat de bestanddeelen betreft zijn paardenbloemen rijk aan melksap, eiwitrijk en arm aan ruwe celstof en daardoor een der allerbeste voe- derplanten voor konijnen. Het verteerbaar- heidspercentage ligt hoog en bedraagt naar schatting ongeveer 70 pet. De paardenbloem is ook bekend om haar ge neeskrachtige eigenschappen. Het bittere melksap stimuleert de werking van alle klie ren, zoodat het melkvormend werkt bij zoo- gende voedsters. De plant werkt voorts gunstig op dé spijsvertering"zoowel bij verstopping als bij diarrhee en verslapping van de darmen. Bij het verzamelen van bladeren moeten de planten niet uit den grond worden getrokken of afgestoken. Snijdt men de bladeren af, dan groeit de plant weer aan, zoodat een tweede oogst, mogelijk is. 2. Het Duizendblad. Tegelijk met de paardenbloem komt het eer ste fijne groen van het duizendblad. Deze plant wordt in elke hoeveelheid door het ko- nijn graag gegeten. Op droogrekken kan men de volwassen planten drogen tot een uitste kend kruidenhooi. Het heeft een middelmatig eiwitgehalte, terwijl het percentage ruwe cel- stof tamelijk hoog is. Vermoedelijk zullen in verband hiermede de verteerbaarheid en de voedingswaarde ongeveer overeenkomen met lucerne hooi van gemiddelde samenstelling. Reeds in de oudheid was deze plan bekend om haar geneeskrachtige werking. Zoo vertelt Plinius hoe de Grieksche held Achilles bij den kruidenkundigen Chiron de wonderdadige werking van het Duizendblad leerde kennén en met deze plant Thelepos, de koning van Mysië, genas. Zij werd naar Achilles in het latijn Achillea genoemd. Het verdient aanbeveling het dagelijksche kruidenrantsoen van d« konijnen- steeds voor een deel uit deze planten, hetzij ve*sch, het~ zij in den vorm van hooi samen te stellen. 3. Herderstaschje. Het herderstaschje is een algemeen voorko mend onkruid, dat in den regel als groenvoer over het hoofd wordt gezien, doch door de konijnen gaarne wordt gegeten. Men moet de planten jong voeren, want als de plant bloeit zijn de in een rozet op den grond zich uit strekkende bladeren reeds voor het grootste gedeelte verdord. 4. Weegbree. Alle drie soorten (de groote, de smalle en de ruige weegbree) zijn een geliefd konijnenvoer. Ze zijn even waardevol als.de paardebloem. Darmstoomissen veroorzaken ze niet, ook niet als ze in groote hoeveelheden worden gevoerd, daarze de darmfuncties regelen. Haar oudste naem „wegarih" beteekent „Ko ning van den weg". Zij.groeit tegen elke ver drukking" in. Over het algemeen werkt deze plant gunstig op de slijmvliezen. Vooral voor den opfok van jonge dieren moeten zij bij zonder waardevol zijn. 5. Doovenetelst De doovenetelsoorten (witte, paarse, gevlekte) worden door de konijnen gaarne gegeten als men ze, niet in te groote hoeveelheden, ge mengd met andere kruiden geeft. Het eiwit gehalte is hoog. Bij doovenetelhooi 36.9 pet. van de droge stof. Het ruwe celstofgehalte is laag: De verteer baarheid van de droge stof is hoog, minstens 75 pet. Ze zijn daarom zeer waardevol voor de zoogende voedsters. De witte doovenetel komt steeds ingrooten getale bij elkaar voor. Zij schijnt echter een geringere voedingswaarde te bezitten dan de andere soorten. 6. Distels. De roodbloeiende distels (b.v. de Akkerdistel) kunnen in verschen toestand niet, of althans slechts in kleine hoeveelheden en dan uit sluitend jonge plantendeelen aan de ko nijnen worden gevoerd. Als hooi en als kuil- voeder worden ze echter graag gegeten. In bundels en op de droogrekken kan men ze tot hooi laten drogen. Worden de planten in te verschen toestand opgestapeld, dan treedt gemakkelijk schimmel op en worden ze als voedsel onbruikbaar. Bij een' losse opstapeling leveren de distels een uitstekend hooi. Dat ze nog wat steken, behoeft geen bezorgdheid te gever., de konijnen redden zich er best mee. De distels hebben een hoog eiwitgehalte. (23.6 pet van de droge stof). Het kruiden rantsoen mag nooit eenzijdig zijn, doch moet steeds uit een aantal verschil lende kruiden zijn samengesteld. Men voedert deze in kleine hoeveelheden tegelijk aan ko nijnen. Doen zich moeilijkheden bij het onderschel den van de verschillende planten voor, dan wende men zich tot een onderwijzer, die met den plantengroei in de omgeving nauwkeurig op de hoogte is. In volgende mededeelingen zullen meer bruik bare onkruiden besproken worden. Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt van de Directie van den Landbouw te Beekbergen. Tyr ons aller groote vreugde heeft de ontwikkeling van de bijenvolken dit voor jaar uitstekend ingezet. Ondanks het nog schrale gure weer en de voortdurenden Oos terstormwind, is er voor onze immen flink wat te halen. Niet alleen gaven de voorjaars- tuinbloemetjes bij hun tintelende kleuren weelde volop stuifmeel en nectar, maar ook de Hazelaar en de Els, zelfs de Larix en de Dou- glasspar en later ook de Berk leverden dit jaar een massa stuifmeel. De vroege Wilgen hebben zóó sterk gehoningd, dat de heerlijke zoete geur de lucht rond de struiken vervulde en 's avonds rook de heele bijenstal ernaar. Ook de eschdoorns (Acer platanoïdes, A. negur.do en A. dasycarpum) doen het thans goed, de eerste en de laatste met stuifmeel en nectar beide, de tweede hoofdzakelijk stuifmeel, de extra-florale nectarien beteekenen niet veel. De aanplant van deze boomen, ook van de 's zomers bloeiende soorten, kunnen wij ge rust sterk aanbevelen. Dat niet alleen in mijn omgeving' het voorjaar zoo gunstig inzette, maar dat over het geheele land de bijen houders deze vreugde beleven blijkt mij uit de brieven van imkervrienden, welke mij regel matig bereiken. Vooruitzicht. De Kruisbes, waarvan het bloei-begin in de bijenhouderswereld altijd aangenomen wordt, als het tijdstip waarop met speculatief voeren begonnen kan worden, was' dit jaar slechts vier dagen later dan in gewone jaren. De ge middelde datum over vele jaren is steeds 14 April'en dit voorjaar 18 April en dat na zoo'n uitzonderlijk langen en strengen winter. Thans, einde April, beginnen de Pruimen, de Morel en de Kersen, ze zitten vol knop dat belooft dus een prachtige dracht, als het weer nu wat milder wil worden. Ook de Katwilg (Salix viminalis e.d.) op onze grienden bloeit overdadig. Peer en appel knoppen overal en ln alle soorten dat het een lieve lust is en overal is ondanks de Siberische koude en ten spijt van alle spuiten het ongedierte in groote getale verschenen. Hiervan kan de nu reeds massaal optredende luis voor ons van belang worden, omdat het mogelijk is, dat dit jaar weer bladhoning gewonnen kan worden. Reeds aanstonds op de eschdoorn en in den zomer op spar, eik en beuk, appels en pruimen enz. - enz. Willen alle imke.rs daar weer eens goed op letten, of er een samenhang bestaat tus- scher. Noord-oosten wind in het voorjaar en veel luis in den zomer, zooals de volksmond zegt? Hier in het Gooi en in Overijssel begint de Krentenstruik (Amelanchier canadensis en andere soorten A. in parken) te bloeien in weelderige massa's. Toch houde men goed in het oog, dat alleen kers en appel, behalve een overvloed van stuifmeel ook ruim nectar ge ven, maar dat krentenstruik en peer bijna alleen stuifmeel leveren. Let dus goed op of er bijgevoerd moet worden met suiker- of honing oplossing 1 op 1 en ongeveer 120 gram per nacht. Hier moet men vanzelfsprekend op de dracht letten. Als er bijvoorbeeld veel paar denbloem en andere weideplanten bloeien of er veel kruisbes, aalbes of wilg in de buurt staat, dan is dit voeren niet noodzakelijk. Voor een snelle ontwikkeling is voeren altijd goed, waarbij véél afhangt van het doel dat dat men zich met een bepaald volk gesteld heeft en met den toestand van het volk zelf. Laat ze bouwen. Hoewel het eind Februari an begin Maart nog volop winter was, is toch in de sterke volken de broedaanzet toen reeds begonnen. Want als het eenige dagen na het invallen van den dooi, op 16 Maart, wat zachter weer was en de zon scheen, waren er eenige bijenhouders zoo nieuwsgierig, dat zij niet na konden laten eens in hun volken te kijken en zij zagen dat er gesloten broed was. Thans zien wij overal al jonge bijen, ook die voorspelen of mede uit vliegen. Zoo met het toenemen van het aantal jonge bijen ontwaakt ook weer de bouwdrift in het volk, vooral nu er zoo volop voedsel Is. Ongelooflijk snel kan de Natuur zich herstel len. In streken waar veel Waterwilg groeit moesten nu reeds onder zeer zware korfvol- ken randen gezet worden, zóó ijverig was de bouw van het heldere nieuwe was, dat onder den invloed van de verschillende soorten stuifmeel ook meer of minder gekleurd kan

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10