BRIEYEN r Offic ieele Landbouwmededeelingen voor den Boerenleidei voor de provincie Zeeland Verreweg het beste bestrijdingsmiddel ls de Derris. Het stuiven van Derris verdient om ver schillende redenen de voorkeur. Zoo gaat het stuiven sfteller en gemakkelijker, doordat men geen last heeft van het vervoer van groote hoeveelheden water, terwijl de uitwerking van het stuiven vooral wat betreft het gehalte en de kwaliteit van de vezel beter is dan het sproeien. Het is gebleken dat een hoeveelheid van 40 kg. Derrisstuifmengsel 1 of 60 kg. Derrisstuifmengsel per ha. per keer voldoende is. Het bestuiven op een dauwnat gewas is waarschijnlijk het beste. Voor het spuiten van Derris kan als de beste hoeveelheid aangeraden worden 1000 1. sproei- vloeistof, welke 1 deel rotenon op 5000 deelen water bevat. Van Derrispoeder met 5 rotenon moet *ter verkrijging van deze sterkte voof 1000 1. sproei- Vloeistof, dus 4 kg. in deze 1000 1. worden „op gelost" en van Derrispoeder met 10 rotenon 2 kg. Het Derrispoeder moet zorgvuldig met het water vermengd worden. Het verdient bovendien aanbeveling per 1000 1. sproeivloeistof nog 500 gr. uitvloeier toe te voegen en geen groene zeep. Het is n.l. mogelijk dat groene zeep de werkzaamheid van Derris vermindert. Bij het sproeien moet er op gelet worden of de sproeidop niet uitgesleten is. De druppels worden dan veel te groot, waardoor het sproeimiddel niét gelijkmatig over het ge was wordt vèrdeeld. Het tieste vervangingsmiddel van Derris is nicotine. Met nicotine-bespuitingen zijn vaak goede resultaten verkregen. De grootste voor zichtigheid is echter met dit middel geboden! De beste hoeveelheid en sterkte is 1000 1. nico- tine-oplossing ter sterkte van 0,2 per ha per keer. Nicotine wordt nagenoeg 100 pro- centig geleverd. Voor 1000 J. sproeivloeistof is dus 2 kg. nicotine noodig. Voor een gelijkmatige verdeeling der sproei vloeistof over het gewas is ook hier het gebruik van een uitvloeier aan te bevelen (500 gr. per Nicopren voor thrips in vlas. Eenigen tijd geleden werd den vlastelers in Zeepwsch Vlaanderen in het vooruitzicht gesteld, dat er voor de thripsbestrijding in vlas nicopren beschikbaar zou worden gesteld. Het is zeer teleurstellend thans fb moeten be richten, dat er van deze toezegging zeer waar schijnlijk niets terecht zal komen, omdat ge noemd preparaat niet op tijd beschikbaar zal zijn. De binnengekomen aanvragen worden doorde L.C.O. echter Voorloopig nog gereed gehouden om onmiddellijk de toewijzingen te kunnen ver zenden, voor het geval er toch nog nicopren be schikbaar mocht komen. Opgave vlasteelt oogst 1942. De vlastelers worden eraan herinnerd, dat zij vóór 1 Mei de door hen in 1942 met vlas beteelde op pervlakte moesten opgeven. Zij, die in dit opzicht nalatig zijn geweest, dienen alsnog ten spoedigste een opgave in te dienen. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar br -de Plaatselijke Vertegen woordigers. Aan- en verkoop paarden Volgens reeds gedane mededeelingen kan men zi<?h tot onderstaande agenten van het Vee- en Vleesch-Aankoopbureau wenden voor de aan- en verkoop van paarden. Een aanvullende lijst van agenten zal nog nader worden gepubliceerd. Naam en Groeps- Woonplaats Adres no. H. S. j. Verdonk Heinkenszand Clarenspad B 19 K. 13 A. Risseeuw, Zuidzande O 34 K. 34 L. W. v. d. Linde, Wolf aartsdijk A 302 K. 52 G. E. de Badts, Schoondijke O 53 K. 16 J. C. Missu Z aamslag B 168a K. 32 M. Moelker, Brouwershaven B 31 K. 23 C. J. v. d. Veecken, Vogelwaarde Stoppeldijk K. 41 A. Mangnus, Boschkapelle B B 3 K. 70 C. Geus, 's-Heerenhoek Dorpsstraat 3 K. 27 A. L. Klompe, Zierikzee KI. Zelkweg 3 K. 22 A. Rémeijn, Oud-Vossemeer B 54 K. 67 J. F. de Coninck, 's-Gravenpolder- Goes scheweg 3 K. 2 1000 1). In dit geval is ook groene zeep zeer goed bruikbaar. De toe te passen hoeveelheid van groene zeep bedraagt 10 kg. per 1000 1. water Van de nieuwe Thripsbestrijdingsmiddelen zijn er in 1941 verschillende op de proefvelden onderzocht. De Thripsaantasting was dit jaar echter .zoo gering dat nog weinig positieve re sultaten over deze nieuwe middelen bekend zijn geworden. Het is wel gebleken dat geen van alle te vergelijken is met een Derris-behandeling De middelen, die wel eenige Thripsbestrijdende werking vertoonden, waren in alphabetische volg orde: Ohrysanthol, Dusturan, Exodinal, Niko- preen en Sinaphit. Chrysanthol is een pyrethrumhoudend sproei middel, Dusturan een pyrethrumhoudend stuif- middel, Exodinal een derrishoudend sproeimid del, Nikopreen een nicotinehoudend sproeimiddel en Sinaphit een nicotinehoudend stuifmiddel Het bezwaar van de meeste van deze middelen is, dat ze voor een aanwending in het groot te kostbaar zijn. Alleen het nicotinehoudende sproeimiddel Ni kopreen, dat tot een 0.2 procentige oplossing verdund moec worden en waarvan 1000 1. per ha. per behandeling gebruikt moet worden, komt wat zijn prijs betreft in aanmerking om in de praktijk beproefd te worden. Het middel Vinicoll, dat volgens een mededee- ling van den fabrikant eveneens een nicotine houdend sproeimiddel is en in dezelfde concen tratie als Nikopreen gebruikt kan worden, kar» ook tegen een aanvaardbaren prijs geleverd worden. Dit middel is door ons niet op de proef velden onderzocht, zoodat een aanwending hier van op eigen risico dient te geschieden. Voor alle middelen geldt, dat gespoten of ge stoven moet wbrden, zoodra er veel levende Thrips aanwezig is. Door herhaalde controle moet worden nagegaan, wanneer herhaling van de behandeling noodzakelijk is. Het aantal kee- ren is dan ook afhankelijk van de mate van aantasting en is telken jare verschillend S. J. v. Hoeve Goes Waterstraat 3 K. 6 A. J. Viergever Goes Piccardstraat 51 K 14 A. Viergever, Goes Piccardstraat 51 K. 15 Fa. F. Dékker Zn. Axel Stationsstraat 21 K. 3 C. J. Pyfferoen, X. Aardenburg Rijksweg 70 K. 65 A. J. v. d. Meulen, Philippine B 34 K. 54 Th. v. d. Vijver, IJzendijke Isabella C 35 K. 47 M. Dieleman Sas v. Gent Tramstraat 9 K 51 Iz. C. du Bois Breskens Langeweg 11 K 17 C. Cattoir Zuiddorpe B 32 K 25 J. B. Lasoe Arnemuiden C 70 K 29 J. G. de Korte Kortgene Torendijk 364 K 63 Kleine schapen en geitenhouders. Het komt nogal voor dat houders van 1 of 2 schapen of geiten niet in het bezit ^zijn van een veeboekje en zelfs niet georganiseerd zijn bij de L.C.O. Het registraüebesluit schrijft echter voor dat ook deze personen georganiseerd moeten zijn bij de L.C.O., een veeboekje moeten hebben en regelmatig opgaye van ^den veestapel moeten doen bij den plaatselijken Ver tegen woo^ diger. Belanghebbenden dienen er rekening mede te hou den, dat de controledienst tegen hen za optreden. Inscharen vee en veeboekje. Inscharingsbedrijven moeten een veeboekje heb ben en zooVel" Mj ontvangst als bij afgifte van vee hiervan als zijnde houder van het vee aan- teekening doen in het veeboekje. Tevens moeten wederkeerig de veeboekjes afgeteekend worden. Inlegvellen voor de veeboekfes zijn verkrijgbaar bij de L.C.O. te Goes en bij de Plaatselijke Bu reauhouders ((voormalige Districtskantoren). Ten overvloede wellicht wordt er de a ndacht op gevestigd dat voor het inscharen van vee ver gunning moet worden, aangevraagd bij de Grond kamer te Goes. Mestcontracten varkens. Ter verkrijging van een mestcontract voor var kens kan men een desbetreffend aanvraagformu lier afhalen bij den erkenden varkenshandelaar of bij den Plaatselijken Bureauhouder. De formu lieren dienen uiterlijk 16 Mei 1942 te zijn inge diend. In dit verband, en mede naar aanle'iding van Het komt nog steeds voor dat boen uit onze provincie zich met zuiu provinciale aangelegenheden wende tot Boerenleider Roskam. Daar de/ correspondentie toch weer ter ai wikkeling naar het provinciaal kan toor teruggezonden wordt, verzoeke wij om vertraging te voorkomen deze brieven te richten aan de' Provincialen Boerenleider, Groote Markt 28, postbus 31, Goes. - verschillende bij de L.C.Ü. ingekomen verzoeken, wordt medegedeeld, dat alle oude toewijzingskaar- teh met roode druk en voor zoover het betreft de speciale (ruwvoeder) toewijzingen, de kaarten met zwarte druk gedateerd vanaf Januari 1941, nog allen geldig zijn. Verplicht veilen groenten en fruit voor teler-hap delaren. Reeds eerder hebben wij de teler-handelaren er aan herinnerd dat alleen die personen, welke in totaal over minder dan 50 Are tuinbouwteelt vergunning beschikken, de door hen geteelde pro ducten zelf mogen uitventen. Zij die over meer dan 50 Are teeltvergunning be schikken, kunnen een verzoek om ontheffing van veilplicht indienen bij de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale. De teler-handelaren die meenen dat zij in aan merking komen voor ontheffing van bovenge noemde bepaling, wordt geadviseerd om overleg te plegen met de Veilingorganisatie waar zij hun nroducten moeten veilen. Nacultuur tuinbouwgewassen. Aan diegenen, welke teeltvergunning voor na- cultuur tuinbouwgewassen op stoppelland of voor tusschencultuur in erwten hebben aangevraagd, zal deze vergunning pas in Juni worden uitge reikt. Zij, die nog geen aanvraag hebben gedaan, dienen dit in de Meimaand te doen. Voor koolrapen of witte herfstrapen behoeft geen teeltvergunning te worden aangevraagd, indien deze als nacultuur worden geteeld. Inlevering bij de Pica. Na 1 Juni '42 zal het verboden zijn om nog gra nen, zaden en peulvruchten in voorraad te hebbep". Dit betreft derhalve alle granen, alle peul vruchten en verder- koolzaad, kanariezaad, geel en bruin mosterdzaad, lijnzaad, boekweit, wikken, lupinen, karwijzaad en blauwmaanzaad. Dit verbod geldt óók voor restanten zaaigoed. Het bovenstaande geldt niet: a. voor de hoeveelheid tarwe en/of rogge welke een teler voor gezinsverbruik werd toegewezen tegen inlevering van broodkaarten: b. voor de hoeveelheid granen en/of peulvruchten welke aan telers zijn toegewezen (25 kg. per ge zinslid): c. voor ten hoogste 1/5 gedeelte van de haver- toewrjzing; d. voor#op regelmatige wijze betrokken meng voeder; e. voor die gevallen, waarin door de Pica ont heffing is verleend (b.v. voor zaai-wikken enz.). Voor de gevallen onder a en b bedoeld, mag niet meer aanwezig zijn, dan voor de „zelfverzorgers" tot half October nog benoodigd is. Voor de gevallen onder e bedohld moet voor elk afzonderlijk geval een schriftelijke ontheffing zijn verleend door de Pica. 3h verband met bovenstaande volgen hieronder de plaatsen en data der laatste keuringen: .Schouwen-Duiveland 20 Mei Hotel „De Koren beurs", Zierikzee. Tholen en St. Philipsland 28 Mei Hotel v. Iwaar- den, St. Maartensdijk. N. Beveland, 18 Mei, Hotel „de Patrijs", Colijns- plaat. Z. Beveland, 26 Mei, „Graanbeurs", Goés. Walcheren, 22 Mei, „Graanbeurs", Middelburg. O.Z. Vlaanderen, 20 Mei, Landbouwschool Hulst. W.Z. Vlaanderen, 21 Mei, Café de Milliano, Oost- burg.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13