tot eindproduct, in theorie zoowel als prac- tijk, wordt hier onderwezen. Zoo bepalen de lessen zich des morgens tot het z.g. weidewerk, hetgeen met het plukken (vol gens Vlaamsche methode) eindigt. Het winterseizoen brengt lessen in zwingelen en repelen. Behalve deze onderdeelen, die natuurlijk hoofdzaak zijn, wordt nog onderwijs gegeven in de Nederlandsche taal, kostprijsberekening, bedrijfseconomie, enz. In groote trekken meenen we hiermee een overzicht van het leerplan te hebben ge geven.. Het roten. Omdat we bij deze school ook een warm- waterroterij aantroffen, vroegen we den Het vlas is ook voor den Productieslag van zeer veel belang. Deze school verdient dan ook onze volle belangstelling. Het vlaszaad is name lijk sterk oliehoudend, waardoor het aange wend kan, worden o.a. in den vorm van lijn koeken e.d. als vee voeder. Tijdens de les in het na- zwingelen en opmaken. Foto's: West-Brabant mon tage: ,,De Landstand". v .i. vlasmeester ons een en ander te willen vertellen over de ver schillende wijzen van roten en waarom het warmwaterroten de yoorkeur heeft. Wij onderscheiden dan naar hun betee- kenis: warmwaterro ten, sloot- en dauw- roten. Bij dauwroot laat men het vlas het root- proces volgen, uitge spreid op den grond. Kenmerk van deze methode is de zwarte kleur, die het vlas dan aanneemt. Voor slootroot brengt men de partij in een sloot, waarvan de blauwe kleur het ken merk is. In warm water vindt het rootproces hier in een paar uur tijds plaats. De wit-gele kleur is kenmerkend .voor deze methode. De weinige tijd, die dit proces vergtr de grootere sterkte vooral en ook de hoogere geldelijke waardeering voor het zoo be werkte product, hebben deze warmwater- rootmethode de voorkeur doen verkrij gen. De heer Vandemoortele wees er nog even op, dat men b.v. de teelt van vlas heeft vrijgelaten, mede met het oog op de be- teekenis van het vlas in den productie slag. Na de roterij verlaten te heb ben wordt het vlas op de weide naar de aanwijzingen van den vlasmeester in het midden) „opgezet". Onder leiding van den vlasmeester maken de leerlingen zich ver trouwd met de^ re- pleermachine. Links ie vlasmeester J. Van demoortele. Ooefening in het ma ken van zgn. hand vollen

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5