DE ZWARTBONTE STIEREN op de keuringen te Utrecht, Zutphen, Leeuwarden en Groningen Wat Utrecht toonde De Geldersche Zwartbonten (Van onze deskundige medewerkers) Utrecht is één van de provinciën waar naast zwartbonte stieren ook blaarkoppen worden aangetroffen. Beide worden op de Centrale keuring voorgebracht, zoodat er een redelijk aantal dieren bijeenkomt in een deei van*het land waar de consumptie melkerij verre over- heerscht over de fokkerij en men als gevolg daarvan aan het exterieur van het stieren materiaal niet alle aandacht besteedt. Een paar omstandigheden werkten ten on gunste van de keuring: de verkeersmoeilijk heden en het feit dat dieren die wormbuiten vertoonden piet tot het marktterrein werden toegelaten. Waar hiertoe ook enkele der één jarige stieren behoorden zijn alle éénjarigen uiteindelijk gekeurd op het voorterrein, dus niet op het marktconcoursterrein. Zoodat ten slotte de geheele keuring nog goed ge slaagd is,' al valt het niet mee om op een marktdag het publiek op een behoorlijken af stand te houden, hetgeen de toch al niet ge makkelijke taak om de grootere en kleinere, oudere en jongere éénjarigen op volgorde te plaatsen nog bemoeilijkte. De ajvartbonden. De zwartbonte stieren in deze provincie ver- toonen meerendeels het type van de Groning- sche zwartbonten, echter met wat meer adel. We zien dan ook de stieren van verschillende streken lierkomstig: uit Groningen, Drenthe, Utrecht zelve en ook uit NoordHolland. Uit laatstgenoemde provincie waren er twee niet de besten van exterieur doch wel van uit stekende afstamming en vooral productie— afstamming.' Gekeurd werd van het oudste eind af aan, eerst dus de vierjarigen.en ouderen. Van de zen waren twee stuks aanwezig: Dirkje's Ka- rel (V KareiHeron H) van Gebr. J. en A. Streefkerk, de Bilt, gefokt door J. Fokker te Oukoop bij Nieuwersluis en Kees (V. Willem —Hasdrubal) van wed. H. J. Sturkenboom e. a. te Houten, gefokt door W. Rutgers Wz. te Paterswolde. Twee goeden ,die verdiend beide een eersten prijs kregen, Karei 1 A als de meest robuuste, gezonken, breed, met zware beenen, Kees kan wat mannelijker, wel goed soort. De driejarigen vormden een heel goede col lectie. Maar even vier kregen een eerste pre mie. Van deze vier viel nog weer heel apart op de Anna's Korengarster 42zoon Tom, van C. G. de Kruyf te Woudenberg, afkomstig uit Hoornaar! fokker D. de Jong Cz.),.een op vallend mooie, diepe, breede en harmonisch gebouwde stier, die echter van een moeder is met wat laag vetgehalte, anders zou hij op een nationale tentoonstelling bovenaan ko men. Een klasse op zichzelf! Eveneens een len prijs kregen: Epicurist, V. Emir 21, van J. Winkel Wz. te Mijdrecht, gefokt door kinde ren P. Oosterveld te Wapserveen, een goede stier met goed achterstel ,-doch die vóór de lendenen wat zondigt, vooral in het voorstel, ook zijn productieafstamming kan beter (3de klasse); Anco (ArieHeracles) van A. J. Oostveen e.a. te Oudenrijn, gefokt door Dijk huis te Euvelgunne, een goede sterke en ro buuste stier met goede beenen, iets minder edel en Cor (Jaap VKorengarster 62) van H. J. v. d. Vliert e.a. te Woudenberg, gefokt door W. Peters te Vethuizen, een goed evenredige niet overbreede stier met voldoende pooten. De tweejarige bullen waren nogal wat minder dan him oudere broeders; één goed kopnum- mer: Roland (Wijker CarloAdolf pref.) van het Instituut voor Veevoeding „De Schot horst" te Hoogland, gefokt door A. H. Wer ners te Oosterboer; een goede sterke stier met zware voorhand en iets of wat stuggen kop. De éénjarigen vormden wel een goede vrij talrijke rubriek, waarin vier een eersten prij3 kregen, vier die nogal wat verschilden in mas sa. Bovenaan kwam Edelbloed (FritsBarend Kuilsburg) van J. Fokker te OukoopNieu wersluis, gefokt door N. Schutter te Bovenrij- ge, mooi soort, sterk, goede breedte en diepte, achter iets hakkig (le klasse afstamming en productie). Dan volgde de ook goedsoortige en solide Wilhelm m (PresidentHasdrubal) van T. Oskam Ez. e.a. te Benschop, gefokt door Gebr. van Rossum te Hekendorp. 1 C werd de haast wat groote Arnold (Frits— Barend Kuilsburg) van R. van Loenen te Leusden, gefokt door N. Schutter te Boven- rijge (Gr.), rechte en sterke stier die op den duur wel een klein beetje rondachtig leek ter wijl 1 D werd de mooisoortige maar wat te weinig ontwikkelde Emir 74 (Emir pref.) van den Bond van Fokvereenigingen in Utrecht, een fokproduct van L. Bolhuis te Haren. Naast de genoemde le prijzen kregen een 2den prijs: de 3 ja ige Martin (Anna's K 42) van J. Scholman Gz. te Jutphaas, geblokt met wat zware schouder en achter wat minder vlak; de 2 jarigen: Alex (K 62) van G. .Vendrig en D, Verweij te Nigtevecht, kan wat meer adel; Walter II (K 62) van P. J. v. d. Hengel, Slaag- Hoogland, niet te robuust en Hidalgs (Eric) van den Bond van Fokver. in Utrecht, arm gespierd met zware beenen; de éénjarigen: Friedo (Ricks) f.e. J. Fokker Jr. OukoopNieuwersluis, vrij goed soort, iets hangend achter; Gardiaan (Emir 21) van C. W. Kasbergen e.a. te Snelrewaard, kan wat vlakker; Johan (Adolf pref.) van C. Westen- eng te Groenekan, goed gebeend met vrij vierkant kruis; Adolf (Mannes) .f.e. D. Ver beek te Maarsbergeri, iets vrouwelijk en Im- mo (Heracles H) van W. v. Miltenburg te Jutphaas, zwaar maar iets platribbig. Een 3den prijs kregen de 3 jarigen: Oberon, fokker J. Verweij, Maarssen, rftede—eigenaar G. Hamoen en dic tator van A. Hoogendoom te Leersum. de 2 jarigen: Frans 250 van Groenhoven van M Wink te Vreeswijk en Peter van J. S. Kooy- man te Haarzuilen, beide van le klasse pro ductie afstamming en de eenjarigen Tello van F. Verwey e.a. te Benschop; Hans van Gebr. C. en A. H. Veen te Vreeswijk an Hannibal van Gebr. Snoek te Abcoude. De Blaarkoppen. Twee driejarigen, die niet opvielen en ieder een 2den prijs kregen, waarmede ze ruim be loond waren. Onno van Ewsum (RomeoTo reador) van W. A. Spruit, de Meern en Emir (Marchines) van H. v. Leeuwen te Jutphaas, de eerste te fijn, de tweede wat geblokter maar met matig (hangend) achterstel. Drie driejarigen, waarvan Carlos (Machiel Marchinas) van A. A. Kromwijk te Lopik de meest typische was, die achter iets dakvormig Is, terwijl Julo (Julius van FrijtumRegulus) wel malsch is maar niet te breed. Beide kre gen een eersten prijs, wat wel genoeg was. Een derden prijs (geen 2de) kreeg de arm ge spierde en enkele Germt van J. P. van Ros sum te Kamerik. Eveneens drie eenjarigen, waarvan Doeke (Rinaldo) van T. C. van Bodegraven te Baam- brugge, voldoende zwaar, iets onsterk, ook in zijn achterbeenen, eerste werd. Tweede werd een niet in den catalogus vermelde vrij solide stier van N. Mouris te Zegveld, derde werd Ajax van W. van Bemmel te Veldhuizen. De „Centrale keuring voor springstieren te Zutphen" zooals de officieele benaming nog steeds luidt, onderscheidde zich door een wel bijzonder groote belangstelling. De lang en smartelijk verbeide regen liet zich nog steeds wachten, zoodat het terrein nog al stoffig was, maar de dieren lieten zich in het zonne tje goed zien. Er is wel eens de opmerking gemaakt dat zoo'n centrale keuring toch maar heel weinig goede stieren kan laten zien. Inderdaad, wanneer het aantal stieren in een provincie misschien zog'n duizendtal bedraagt dan is het aantal wat op de centrale keuring komt niet zeer groot. De conclusie kan luiden dat de stierhouders wel eens voor meer goede stieren konden zorgen. Maar daarentegen kan ook geconcludeerd wotden dat er blijk baar nog_ niet zoo heel veel goede of heel goe de stieren gefokt wdrden. Waaruit dan blijkt dat het goed fokken niet gemakkelijk is.- En dat is het ook niet; integendeel het is heel moeilijk. Wel kan de doelbewuste teelt meer algemeen worden en dan zal uiteraard het aantal beste stieren toenemen. Doch steeds zal slechts een deel van alle stieren bestaan uit „de besten". En die besten zullen we ook steeds in de eerste plaats op de centrale keu ring zien. Pas met de verplichte keuring wor den alle stieren beoordeeld. En dan valt de kwaliteit van het ondereinde wel eens wat te gen! De ter keuring aanwezige stieren waren uit sluitend van het in Gelderland gewilde ro buuste type. een geheel ander beeld dan bv. In Friesland, doch veel overeenkomst vertoo- nende met Groningen. De dieren worden gepunt volgens het Gelder sche systeem: maximaal 16 punten voor ex terieur, 8 voor afstamming, 8 voor melk en 8 voor vetafstamming, - totaal-vmaximum 40 punten. Geen enkele behaalde het maximum aantal punten voor productie, waaruit blijkt dat een samengaan van best exterieur en beste prodiuctieafstamming wel vrij zeldzaam Is. En zoo staan on zé veefokkers voor een moeilijke opgave. De stieren werden gekeurd in 3 rubrieken, waarvan de ouderen beter waren dan de jongste klasse. Hieruit behoeft niet direct geconcludeerd worden dat de fokkerij er niet op vooruitgaat. De jaargangen zijn verschil lend. En het verbeteren van den veestapel tn—zijngeheel is een langdurig en zeer langzaam verloopende proces. Wel waren bij de jongste dieren 2 die in to taal 36 punten behaalden tegen één in ieder der rubrieken oudere stieren, maar van een uitblinkende kopstier konden we niet spreken. Drie kwamen in de eerste klasse: Juliana's Jaap (V. Jaap 5Korengarster 62) een goed solide en evenredig type met goede zwa.e ■beenen, die eerst nogal een heel stuk lager stond; fokker Alph. Hoegen te Azewijn; eig. Gebr. Daamen e.a. te Leuth (36 punten); Bart (HeinHerman Startenhuizen) van Alph. Hoegen te Azewijn, fokker A. Giesen te Didam, een goede zware robuuste knaap, evenredig gebouwd met goede grove beenen, blijft aan de lijn niet heelemaal zoo sterk als no. 1, maar stond eerst geruimen tijd boven aan als zijnde meer het gewilde zware Gel dersche type evenals 1 C Adolf (Theodorus II Heracles II) van de fokver. Valburg, fokker F Buitêr te Euvelgunne. ftesp. 32 en 36 pun ten, Bart laat het in zijn vetgehalteaf stamming nogal wat zitten (3e klasse). Ove rigens een goed drietal. De tweejarige stieren vormden een goede uni forme klasse met drie in de eerste klasse voor axterieur: Bernard (Emir van Dalweg) van wed. W. v.. 't Klaphek te Diermen, gefokt door H. F. Brinkhoff te Zevenaar, een bul van goed robuust soort, evenredig gebouwd met goede beenen (32 punten); Martinus (Ba rend Kuilsburg) van de fokver. te Rijkers woerd, fokker" K. Oudman te Delfzijl, een breede en vlakke geblokte lichtbonte, ja zoo goed van romp als de vorige, doch met iets minder zware beenen (36 punten, eerste klas vetgehalteafst.) en Karei (Jaap VK 62) van de fokver. „De Vooruitgang" te Azewijn, fokk. J. F. Sloot te Vethuizen, ook een stier met zeer goeden romp doch iets fijne beenen (30 punten). De driejarigen vormden ook een goede groep robuuste stieren, waarin de Friesche (1 B) een goed figuur sloeg, de fraaiste van type doch iets minder sterk en minder grof ge beend dan 1 A, Gerharda's Harm (Harm— Arie) eig.fokker D. H. Westerveld te Wes tendorp. een grove breede en vlakke stier met goed zware beenen (iets krammig), zee.- s~" lide, met niet te fraaie halsaanzetting; 1 B Klashi's van Schaik van de fokver. te Silvol- de, fokker J. B. v. Dijk te Workum, diep en breed, met goede grove beenen voor een Friesche, iets steile horens. Tweede premies kregen voorts: de 3 jarigen: Martin (Meredith's Martin) van G. M. Wolsink te Halle, goed grof en evenre dig; Karei (K 62) van J. v. Engelen te Lun- teren, goed evenredig geheel en Alex (Wil lem 89) van de fokver. 'te Tannerden, een goede vaste stier. de 2 jarigen: Darwin V (DarwinK 6£) van li

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 7