Leeuwarden was beter dan ooit öe fokver. „De Eendracht" te Harreveld, goed gebeend, niet overbreed; Jopie's Darwin (DarwinK 62) van de fokv. Netterden, een goed evenredige doch niet overbreede bonte bles; Eminent (Emir v. Dalweg) van de fok ver. „Vooruitgang" te Didam, mooi evenredig met goede beenen doch wat losse schouders en Hendrik (Jaap V—K 62) van H. Seinhorst te Sinderen, grof gebeend met wat langen kop en niet te beste voorribben. de éénjarigen: Paul (Hein) van F, Wilmsen te Kekerdam, solide en gesloten; Bertus (Jaap V) van de fokver. „SteedsBeter" te Zieuwent, de fraaiste, maar wat enkel; Graaf (Theodo- rus) van W. R. J. van Oppenzaag te Bemmel, breed en vlak achter doch wat scherp en platribbig;, Olivier (Theodoras II), van de fokv. „AlBeter" te Sinderen, mooi evenredig maar wat minder massaal; Paul (Berthus) van de fokv. „Vol Moed" te Vethuizen, solide mooie kleur en Darwin 14 (Darwin—K 62), eig.fokker G. J. Keurentjes te Zelhem, goed geblokt soort, kan nog wat vlakker. Een 3de premie kregen: de driejarigen: Wilhelm (Frans) van Boerd. „Harscamh" te Harskamp; Cornelis (Hein) van de stierenver. te Eerbeek en Excellent van Eelshuis (K 69) van de stierenver. „Lieren" te Beekbergen. de tweejarigen: Nero (Darwin) van B. Wal let te Putten; Darwin IV van de fokver. te Slangenburg en Cornelis (Jaap V) van wed. J. W. Meurs te Herwen. de een jarigen: Darwin 10, eig.fokker G. J. Keurentjes te Zelhem en Albert (Jaap V) eig. —fokker Ant. Hoegen te Azewijn. Ten slotte kregen nog een 4de premie: de 2 jarige Hein II van W. Th. Bouwman te Pannerden en de éénjarigen: Nico van de fokver. Zevenaar, Darwin 13 van de fok ver. te Zieuwent en GeertJan van de stierenver. te Ratum. ELK jaar winnen de stierenkeuringen van het Friesch Rundveestamboek nog aan belangstelling en zoo heerschte er Woens dag j.l. op het Veemarktterrein een onge kende drukte: zelden zagen wij zooveel toe schouwers op een vöorjaarskeuiing, Een be wijs, dat er in de veefokkerij weer muziek zit; gelukkig, de doodelijke stilstand van de crisisjaren is overwonnen, de afzetmogelijk heden voor ornze veefokkers zijn oneindig vergroot en dit alles brengt een. fleurige le vendige stemming op de keuringen van den allerlaatsten tijd. En mag misschien het aantal inzendingen iets kleiner zijn dan gewoonlijk, het per centage wegblijvers iets hooger enkel te wijten aan de moeilijke verkeersomstandig heden de kwaliteit van de aangevoerde stieren is daarentegen met sprongen voor uit gegaan en wij zeggen niet te veel, als wij beweren, dat er vrijwel nog nimmer een collectie dieren bijeen* is gebracht als op deze voorjaarskeuring. 1 Ondanks alle moeilijkheden van den langen winter en het koude voorjaar, waren alle ingezonden dieren in een uitstekende condi tie, een bewijs dat de veefokker vast beslo ten is om door te zetten. De selectie, de laatste jaren reeds toegepast op de aangifte van de stieren voor de êroote keuringen in Leeuwarden, waardoor de min der goed ontwikkelde dieren en de lagere punten meer en meer op de boerderij blij ven - nu nog verscherpt door de vervoers- kwestie, waarbij de stieren, die toch weinig „kans" hebben, achter gehouden worden, heeft het pêil van de inzendingen zoodanig doen stijgen, dat men tevergeefsch om twee de klasse materiaal zal zoeken. Maar ook is hierdoor de concurrentie, in alle rubrieken zeer verzwaard, wat de kans op uitblinkers en verrassingen uiterst klein heeft gemaakt. In de oudere klassen geven nog immer de Adema's 197 *en de Bontje's Adema's den toon aan. Onder de bekroonde enterstiertjes treft men nog wel eens een andere afstam ming, maar ook hierin is de Ademalijn fa voriet. Rubriek I, oudere stieren, gaf zooals te ver wachten viel, goed materiaal te zien. Juweel tjes Adema kampioen 1941. een breede diepe stier met prachtig beenwerk en goeden gang kon zijn plaats handhaven tegenover Karei, kampioen 1940, een stier van buitengewoon goed type met iets fijnere beenen. Nette was van een prachtige kwaliteit met iets zwak kruis; Nico was heel góed gebouwd en evenredig, doch over de schouders wat smal. Paulus was een goedsoortige stier met mooi kruis, maar iets ingesnoerd achter de schouders. 8 In rubriek II, driejarige stieren, was de con currentie wat lichter, hierbij ylelen Zeppe lin en Adelbert LXVI dadelijk op. Ook de tweede prijzen gaven nogal wat verschil te zien: Cella's Adema was een goede stier maar toonde iets te weinig, Grootmeester was een groote stier, iets grof en hol; Wim- pies Adema was van een prachtig type en 'had misschien ook evengoed wat hooger kun nen worden gewaardeerd. Nico een derde prijs winnaar, was een mooie donkere diepe stier iets zwak van kruis; Sikkema LXXV was goed gelijnd iets sleepend van voren. Rubriek III en IV zou men eigenlijk de re clameklassen kunnen noemen; een prachtige collectie was in deze beide rubrieken aange geven. Dat blijkt onder meer ook wel uit het hooge aantal eerste prijzen in deze rubriek, n.l? 6 stuks, een getal dat nog nimmer eerder is bereikt. De concurrentie in deze rubriek was buitengewoon zwaar en vooral om de be zetting van de eerste en tweede plaats werd een zware strijd gevoerd tusschen Kollu- mer Adema en Baudina's Adema, twee stieren van buitengewoon goede kwaliteit en fraaie lijn. Kollumer Adema kon zich op de eerste plaats handhaven, een zeer fraaie, forsch gebouwde stier met een prachtig kruis en flink ontwikkelde beenen. Baudina's Adema is een buitengewoon mooi gelijnde stier, in type eigenlijk mooier als Kollumer Adema, over het gehee*} iets fijner. Jelle, die nummer dirie werd., ii een best gebouwde mooie stier, zeer geschikt voor de gebruiksveefokkeri], iets minder „luxe" dan zijn voorgangers. Piet II is een breede, diepe stier met goede beenen en een sterken rug, iets zwaar yan kop en horens. Keizer is van een heel goed type, iets los van schouder. In deze rubriek willen Eerste klas fokmateriaal in alle rubrieken Ook onder de jongste aangiften goedsoortige dieren wij verder nog noemen Adema v. Scheltema, een buitengewoon mooi en evenredig gebouw de stier, maar iets te fijn en te weinig ont wikkeld; Lindbergh Adema, een extra zware en groote stier, iets te forsch vcflgens de gel dende eischen en Bertus Adema, een mooie stier, goed gesloten, maar iets te fijn. In Rubriek Va vielen de twee eerste prijzen: Adema, een zeer goed ontwikkelde, evenredig gebouwde stier, die wij vrij zeker een vol gend jaar nogmaals onder de bekroningen zulllen aantreffen en Jan, goedeoortig erj vierkant, mooi gelijnd, met iets te wij dein horenstand. Bert Adema was van heel goed type, iets los van voren. Grietman was een heel goed gebouwde platte stier met iets fijn beenwerk. Toch kan deze stier nog veel Inhalen.. In Rubriek Vb was de concurrentie grooter, hier waren 4 eerste prijswinnaars, alle vier goede dieren met weinig onderscheid. Frits was heel evenreetig gebouwd, een mooi type zonder fouten; Arjen was iets dieper en zwaarder met wat minder beenwerk; Zwarte Jan was ook een prachtig' gelijnd dier met minder goeden beenstand; Adema was heel goed gebouwd, maar toonde nog te weinig, kan bij volkomener ontwikkeling een eerste klas stier worden. Over het algemeen zat onder de enterstieren vaak prachtig, veelbelovend materiaal. Zooals in Rubriek 6: Ceres Adema en Afkes Adema, Adema's Optimist, in rubriók 7: Thomas en Frans, maar ook Titus, hoewel een derde prijs, was een bijzonder goed dier, al kon de ontwikkeling r.og beter. Rubriek 8, de jongste dus, was vooral heel goed bezet en toonde nog beter als debeide' vorige, voor deze rubriek bestond dan ook een enorme belang stelling. Nette Sikkema, eerste A, was een bijzonder fraai stiertje van prachtig type en evenredi gen bouw; Deyne Achilles was iets beter ont wikkeld maar toonde ook iets grover, terwijl Emma s Leendert iets lichter en soberder was. Bart, die een tweeden prijs werd toegekend, toonde extra goed, een mooi gebruikstype. Tenslotte vermelden wij nog Adema CCLX een mooie stier met vlakke lijnen en goede beenen. DE UITSLAG Oudere stieren. Ie prijs A, Juweeltje's Adema vanj Wed. A. D. Wassenaar te Pingjum; ie pr. B, Karei, van M. S. van Dam, te Nes b. Akkrum; le pr. C, Nette XLIV van C. R. Falkena te Rin- sumageest; le pr. D, Nico van W. S. Andrin- ga te Tirns; 2e pr., Paulus va,n C. L. Blanks- ma en C. C. Anfma te Pingjum; 2e pr, Ade ma I, van M. H. Heeg te Teroele b. Wouds end; 3e pr. .Adema, van K. 11. Kiestra te Terzooi. Driejarige stieren. le prijs A, Zeppelin van K. van der Velde Tjzn., te Deeirsum; le prijs B, Adelbert LXVI van K. K. Visser te Langweer; 2e pr. A, Cella's Adema van S. M, Overzicht van het keuringsterrein te Groningen, No. 1 van ae slieren Zwartbont Hollandsck Veebeslag werd A fraaie stier Willem IIINo. 18328, geboren 11 Februari 193b eigenaar J. Vrieling Gzn., Dilgt te Haren. Groot was het bezoek op de Voorfaars-stierenkeuring te Leeuw De 1ste prijs li, kreeg te Leeuwai den by de oudere stieren, Kat pioen 1940, van M. S. van DamNes bij Akkrum. I (Foto's Folkers en 1

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8