De robuste Groninger bullen Brandsma te Schraard; 2e pr., Grootmeester van M. N. Hettinga Dzn. e.a. te Warga; 2e pr. C, Wimple's Adema van P. B. Algra te Eng- wierum; 3e pr., Nico van S.' J. de Jong te Warga; 3e pr., Sikkema LXXV van J. P. Kui pers te Workum.. Tweejarige stieren. Ie prijs A. Kollumer Adema, van D. H. Schaap te Deersum; le pr B, Baudir.a's Adema van A. Th. Smeding te Deinum;- le pr. C, Jelle van P. P. de Haan te Dijken b. Woudsend; le pr. D, Piet II van Th. IJ. Oostenbrug, te Lieve Vrouwe Parochie; le pr. E, Keizer van A. N. Wassenaar te Jelsum; le pr. F, Titus Adema van N. S. Klngma en Zoor. te Boxum; 2e pr., Adema v. Scheltema van W. A. van der Zijpp, te Harich; 2e pr./ Lindberg Adema van G. IJ. Heeg te Kubaard; 2e pr., Bertus Adema van P. A. Poelsma te Leeuwarden; 3e pr., Leopold van J. W. Hoogterp te Deersum. Enterstieren, geboren na 30 September 1940 en vóór 16 December 1940. le prijs A, Adema van P. A. Marra te St. Jac. Parochie; le prijs B, Jan, van I. H. Boersma te Hartwerd en A. L. de Witte te Boxum; le prijs C, Bert Adema van D. W. Hoogterp te Lieve Vrouwe Parochie; 2e pr. Girietman van T. Schurer te Herbayum; 2e prijs, Japke's Sikkèma, van S. J. Sikma te Oudkerk; 3e .prijs Rooske's Bert van S. U. Lemstra te Scharnegoutum; 3e prijs, Jaan XOIII's Adema, van M. E. van der Meer te Oudebildtzijl; 3e prijs, Auke van D. B. Okma te Dijken b. Woudsend; 3e prijs, Bloemhof's Adema van B. T. Roorda te Wütgaard. 3e pr. Hille Adema, van J. C. Schaap te Deer sum. Enterstieren. geboren na 15 December 1940 en vóór 1 Fe bruari 1941. le prijs A, Frits, van Sj. R. Brandsma te Lekkum; le prijs B, Arjen, van W. J. Koiter te Warga; le pr. C, Zwarte Jan, v%n M. S. Koopmsuis te Abbega; le prijs D, Adema I, van B. H. de Jong te Nijland; 2e pr., Ljouw- ter Adema, van J. H. Hijlkema te Bozum; 2e pr., Adema Botermijn van J. S. Smit te St. Arana Parochie; 2e pr. Trijntje's Adema v. M. J. Wiersma te Roordahuizum; 3e pr., Trinus Adema, van J. S. Haagsma, te Workum; 3e pr., Jor.gema van H. T. Hettinga te Arum; 3e pr., Hiltje's Adema III van D. B. Okma te Dijken b. Woudsend. Enterstieren. geboren in Februari 1941. le prijs A, Ceres Adema, van D. H. Schaap te Deersum; le pr. B, Afke's Adema, van W. B. Wassenaar te Peins; le pr. C. Adema Optimist van U. M. Visser te Ypecolsga; 2e pr. Edvard van R. IJ. Oostra en O. J. Monsma te Wei- dum; 3e pr., Turk No. van S. H. Boersma en Sj. van der Burg te Stiens; 3e pr. Wijke's Karei van S. P. Nieuwenhuis te Augsbuurt. Enterstieren, geboren in Maart 1941. le prijs A, Thomas van J. N. Wassenaar te Jelsum; le pr. B, Frans, van F. Wassenaar, Leeuwarden; 2e pr., Alof, van A. J. Algera te Deinum; 2e pr., Ideaal van C. S. Snijdam te Wommels; 3e pr. Titus XXXII, van K. R. Wassenaar te St. Anna Parochie. Enters tieren, geboren na 31 Maart 1941. le prijs A, Nette Sikkema I van Gebrs. Knol te Hartwerd; le prijs B, Deyne Achilles van A. Th. Smeding te Deinum; le pr. C, Emma's Leer.dert van P. Th. Dankert te Stiens; 2e pr., Bart van J. N. Wassenaar te Jelsum; 2e pr., Adema CCLX van H. S. Wiarda te Nijland; 3e pr-., Bernardr.s van J. S. Rienks te St. Jacobi Parochie; 3e pr., Rikiis XLVI van R. H. Schaap te Deersum. DE Groninger zwartbontfokkerij neemt een ietwat afzonderlijke positie in in ons jand. Hier toch worden de meest robuus te dieren getokt, soms met wat (te) weinig"" adel om het- zwartbonte melkveeslag. Maar gewild als kweekvader zijn deze grovere Gro ninger bullen wel. Dat was te merken op de verschillende verkoopdagen van dezen ginter en dat -demonstreerde zich weer zeer duidelijk op de centrale keuring. Want klaarblijkelijk waren de meeste stieren reeds naar elders verkocht. De aanvoer was tenminste niet zeer talijk en ook niet overweldigend van kwaliteit. Er waren een aantal uitgesproken kopstieren, die blijkbaar niet voor den verkoop doch voor de eigen fokekrij bestemd waren, terwijl daarnaast ook nog wel andere stieren aangevoerd waren die om de een of andere reden (nog) niet "verkocht waren. Van veel handel hebben we dezen dag dan ook niet vernomen, wel hoorden we dat over één stier nog gehandeld werd, tegen een flinken prijs. Een en ander was oorzaak dat de eenjarige stieren slechts in twee rubrieken waren ver deeld, de" scheiding was half Februari 1941. De jongste éénjarigen vormden als geheel een vrij gewone klasse, met als primus Emir 72, zoon van den preferenten Emir, eig. fokk. L. Bolhuis Az. te Haren. Mooie evenredig ge bouwde stier, iets meer melktype doch nog niet overdiep, goede beenen doch niet de grove Groningsche, goede kop en horens en nog een beetje zwaar in zijn schouders. De mooiste van alle hokelingstieren met bvoor af stamming—melk en b+ voor vet/afstamming. Nog twee kregen een eerste prijs; Verwach ting (Theodorus IIHeracles), eig.fokker P. Mulder Jt. te Harkstede (b en b+), sterke solide doch wat rondachtige stier en Floris (FritsBarend Kuilsburg) met bc+ en b+), eig.—fokker J. v. d. Zwaag te Slaperstil, een diepe geblokte zware stier met zware bee nen die in zijn artiterstel vierkanter en vlak ker kan. Tweede prijzen kregen Jannes (Heracles n) van A. Kloosterboer te Heiligerlee, Bertus (Herbert), eig.fokker Wed. W. J. Dethmers te ToomwerdMiddelstum en de nette Eber- tus (EbertEmir) van dezelfde. Een derden prijs kregen; Ivara (Imperator), eig.fokker Gebr. Braam te Godlinze en Ma- rius (Tehodrus II), eig.fokker J. A. Kiers te Lellens. De oudste hokkelingstieren hadden twee rivalen alg le prijswinnaars; Emir 66 (Emir pref.) van de stierh. Garrelsweer, fokker L. Bolhuis Az. te Haren, een goede gesloten doch niet zoo overbreede stier (bc en ab) en de meer geblokte- en zwaarder gebeende Munt 31 (Korengarster 62), eig.-fokker W. F. Buiter te OnnenHaren, die iets zondigt in zijn_ schou derpartij, wat hem. 1 B bezorgd zaj hebben (bc+ en b+). Met tweede prijzen volgden: George (Victor Imperator) van P. C. de Boer te Poffert Leek, met bijzonder breed kruis, waardoor hij voor haast wat inboette aan evenredigheid van bouw. Toch hadden we ons best kunnen indenken dat ook deze een le prijs had ge kregen. Unicum (Gustaaf Adolf), eig.fokker J. G. J. Nienhuis, Noordwolde. Een derden prijs kregen: President Elsen- kamp van W. en S. Offringa te Ten Boer en Arnold van de stierenver. Kropswolde Wolfsbarge, terwijl Prins, f.e. N. J. Schutter te Bovenrijge eervol vermeld werd. De tweejarige stieren telden twee eerste prijs winnaars: Adam (Korengarster 62) een zeer robuuste en evenredig gebouwde goed ge. beende lichtbonte van J. M. Rozeveld, Noord broek, fokker Gebr. Braam te Godlinze en de niet heelemaal zoo robuuste Johan III (Theo dorus II) van E. Boerema te FivelzigtDelf zijl, fokker M. H. Stollenga te Garmerwolde. Deze stier-liet zich aan de lijn nog wel zoo goed zien als los. Goede zware beenen. Adam heeft ab en b—, Johan III b+ en b. Een tweeden prijs kregen: Kleinwierumer Willem (WillemHasdrubal) eig.fokker J. Bos Az. te Holwierde, sterk en goed diep en Hans (Emir), eig.fokker H. Tj. ten Have te Middelstum, die ook 3de had gekund. De oudere stieren telden als eerste Willem III (WillemHasdrubal), eig.fokker J. Vrieiing Gz. te Haren, een diepe, robuuste en even redig gebouwde, goed gebeende bul, met b en b-f, als tweede Derk (PopkbRidder) van de stierhouderij Spijk e.o., goed type doch naar achteren iets versmallend, met goede beenen. Een derden prijs kregen de zeer goed ge- broekte, doch wat beknopte Imperator (Rid derMartinus), eig.fokker M. H. Stollenga te Garmerwolde, die in uitstekende conditie was voorgebracht en Heracles III (Imperator) van K. Geertsema te Aduard en Stollenga. H. III was wat rank. Eervol vermeld werd nog Edelman van Eels- huis (Korengarster 62), eig.fokker H. J. Klimp te Siddebüren, die wat hoekachtig vlak in zijn kruis is en wat steil In zijn ach terbeen en. Voor een onderhoudsbijdrage komen in aan merking de eerste klas stieren die in het bij zonder uitmunten door exterieur afstamming en productievermogen plus eventueel kwa liteit van de afstammelingen. Zoo kon het ge beuren dat ook een niet ter keuring aanwe zige stier een onderhoudsbijdrage kreeg. Een bijdrage van f 200 erlangden Willem III (no. 1 der ouderen), Adam (no. 1 der 2 jari gen) en Emir 72 (eerste der jongsten). Een bijdrage van f 150 kregen Emir 66 (no. I der oudste éénjarigen); Johan III (1B der tweejarigen) en de niet ter keuring aanwezi ge Frits (Barend KuilsburgHasdrubal) eig. —fokker N. J. Schutter te Bovenrijge. Van de 2-jarige stieren kreeg ie Leeuwarden den le prijs AKollumer Ade. ma van D H. Schaap te Deersum Te Leeuwarden was de lste prijs B bij de 2-jarige stieren voor Baudina's Adema van A. Th Smeding te Deinum. 3fe Bij de enterslieren verwierf te Leeuwarden den lsten prijs A, Nette Sikkema I van Gebrs. KnolHartwerd Te Leeuwaraen ontving den lsten prijs G. bij de en' terstieren, Adema Optimist van U "M Visser te Ypecolsga Roland kreeg te Utrecht den lsten prijs A bij de Zwarbonten. Eigenaar ,Jnstituut voor Veeveredeling De Schothorst"; fokker A. H. Werners te Oosterboer Carlos, Groninger Blaarkop, verwierf ie Utrecht den lsten prijs A. Eigenaar A. A. Kromwijk te Lopik; fokker E. D. Venema te Oldehove. (Fotoji De fong

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 9