Het boventallige jongvee vroegtijdig opruimen Landbouwhuishoudschool te Terneuzen De verplichte vee- levering 1942 Uitreiking diploma's è/i rapporten Teneinde het vroegtijdig afleveren van het boventallig jongvee te bevorderen, is door den Landstand aan den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening voorgesteld, een toeslag te geven op den prijs, indien de pinken vóór 7 Juni zijn afgeleverd of voor levering zijn opgegeven. Dit voorstel heeft geleid tot de onderstaande regeling, welke door de Bedrijfs organisatie voor Vee en Vleesch heden is bekend gemaakt. Z OOALS reeds eerder bekend ge maakt werd, is er bij de berekening van de verplichte rundveèlevering 1942 naar gestreefd, de in ver gelijking met den melkveestapel buitensporig groote jongveestapel, die in December 1941 aanwezig was op de bedrijven, in den loop van 1942 terug te brengen tot meer normale proporties. Daar er rekening mee moet worden gehouden, dat in de a.s. winterperiode geen krachtvoeder zal kunnen worden verstrekt en het rundvee dus zal zijn aangewezen op het in den zomer opgespaarde voeder, dient iedere veehouder er zich van bewust te zijn, dat door elk in de zomerperiode overtollig aangehouden stuks jongvee, dat in de a.s. beper kingsperiode toch uit het bedrijf zal moeten worden verwijderd, het in den staltijd beschikbare kwantum ruw- voeder verminderd wordt. Het is der halve van het grootste belang, dat elke veehouder dit overtollig jongvee zoo vroeg mogelijk afzet Teneinde dit streven ook van over heidswege te bevorderen, zal door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch een toeslag worden gegeven, welke uitbetaald zal worden ria leve ring op de slachtveemarkten aan dengene. op wiens leveringsplicht het desbetreffende dier geleverd is en welke f 40.bedraagt per stuks vrouwelijk jongvee (pink), geleverd of te leveren of opgegeven ter leve ring, in de perioden: 1 Dec. 1941 t'm 28 Febr. 1942 met een netto levend gewicht van 80 t'm 130 kg. 1 Maart 1941 t/m 23 Mei 1942 met een netto levend gewicht van 90 t/m 130 kg. - 26 Mei 1941 t m 6 Juni 1942 met een netto levend gewicht van 100 t'm 130 kg. en welke 30.bedraagt per stuks vrouwelijk jongvee (pink) met een netto levend gewicht van 131 t/m 160 kg., geleverd of te leveren of opge geven ter levering in de periode van 1 December 1941 t/m 6 Juni 1942. Onder netto levend gewicht wordt verstaan het gewicht van het rund na weging op de slachtveemarkt. Het bovenstaande houdt dus het vol gende in: a. Veehouders, op wier aanslag 1942 vrouwelijk jongvee is geleverd of voor levering is ongegeven in een der hierboven genoemde ge- wichtsklassen, zullen een toeslag van 40.of f 30.ontvangen, afhankelijk van het gewicht van het geleverde rund; b. de mogeliikheid tot het verkrijgen van deze toeslagen is opengesteld tot 7 Juni a.s. Voor vrouwelijk iongvee, dat vóór dezen datum ter levering is opgegeven hij de Landbouw - Crisis - Organisaties, doch nog niet is afgenomen, zal eveneens de daarbij behoorende toeslag worden uitbetaald. Zij, die voor deze toeslagen in aan merking wenschen te komen, dienen hiertoe bij hun plaatselijken bureau houder een aanvraagformulier aan te vragen, waarop zij moeten vermel den: naam en volledig adres, organisatie nummer, het gewicht van het rund, markt en datum van levering en het marktoormerknummer. Voor elk rund dient een afzonderlijk aanvraagformulier ingevuld te wor den. Deze formulieren moeten bij den plaatselijken bureauhouder ingeleverd worden, waarna t.z.t. door de Be drijfsorganisatie voor Vee en Vleesch voor de uitbetaling zorg gedragen zal worden. De aanvraagformulieren, betrekking hebbende op vrouwelijk jongvee, ge leverd uiterlijk op 23 Mei 1942, moe ten vóór 7 Juni a.s. bij den plaatse- lijken bureanbouder ingeleverd zh'n, terwijl voor het verkrijgen van de toeslagen on het jongvee, geleverd of opgegeven ter levering in de periode van 26 Mei tot 7 Juni. de daaron be trekking 'hebbende aanvraagformu lieren binnen 14 dagen na levering van het rund bij den plaatseliiken bureauhouder moeten worden inge diend. Tenslotte kan nog worden medege deeld. dat door dp Landbouw-Crisis- Organisaties de aanslag on het iong vee in zeer bii zond ere gevallen kan worden verlaagd. Alleen bedrijven, waar door het lage gemiddelde gewicht van het iongvee de aanslag hierop slechts zal kun nen worden voldaan door levering van meer iongvee dan met het oog op den resteerenden veestapel op die bedrijven gewenscht is. kunnen voor een verlaging van den aanslag in aanmerking komen. Veehouders, voor de vetvoorziening van het Nederlandsche Volk is het noodzakelijk, dat de melkveestane! zooveel mogeliik in stand gehouden wordt. Dit is bii de beperkte hoeveel heid voeder, waarover wii de beschik king hebben, alleen mogeliik indien de jongveestsnel ingekrompen wordt tot dat deel. dat nondie is om de melk veestapel aan te vullen. EEN ZOODANIG AANGEPASTE VEESTAPEL IS NIET ALLEEN VOOR DE VETVOORZIENING, DOCH OOK VOOR U DE VOOR- DEELIGSTE. Want zeven dieren, welke voldoende te vreten hebben, zijn voordeeliger dan tien, welke honger lijden. Bedenk dit alles wel en biedt dus Uw over tollige pinken zoo spoedig mogeliik ter levering aan. In ieder geval vóór 7 Juni, want anders komt ge niet voor de premie in aanmerking. I^E bijeenkomst werd geopend door den Heer Aalbregtse, Staf leider van den Nederlandschen Landstand in Zeeland, met een woord van wel kom aan de dames van de Commissie van Toe zicht, den plaatsvervanger van den wnd. burge meester, de ouders der leerlingen, de leerlingen en de leerkrachten. Alvorens de rapporten uit te reiken aan de klassen Ia '^en Ib, die bevorderd werden naar de lie klasse, deelde de directrice enkele bijzonder heden over het afgeloopen jaar mede. De distri butie maakt het voor de kook- en naailessen wel moeilijker, maar „men" overdrijft dit wel heel erg wanneer men beweert, dat er alleen surro gaten klaar gemaakt worden. Nog steeds zijn er ouders, die hun meisjes na één jaar van de school af nemen om thuis té helpen of in betrekking te gaan. De leerstof is verdeeld over twee jaar, zoodat men zijn kinderen zelf tot half werk dwingt, wat niet juist is en absoluut geen bevrediging schenkt. Ook dupeert men de overige leerlingen er mee, die daardoor in één heele groote klasse samengeperst moeten worden. Van de 33, die de la- en lb-klasse volg den, blijven er 27 over, terwijl bij de practijkvak- ken slechts plaats is voor 18 tot 20 meisjes. Wat de prestaties der leerlingen betreft is er alle reden tot tevredenheid. Er is goed gewerkt; slechts 1 leerling kon niet bevorderd worden. De belangstelling voor algemeen onderwijs is nog te gering, rekenen en taal zijn zwakke plekjes, terwijl toch een huisvrouw, die niet rekenen kan, geen goede genoemd mag worden, Hierna werden de diploma's uitgereikt door mevr. van Rompu---van der Straaten, die' de meisjes daarbij toesprak. In een alleraardigst eigengemaakt gedichtje be dankte daarna één der leerlingen de leerkrachten der school, waarbij zij een geschenk voor het nieuwe schoolgebouw aanbood. De voorzitter der vergadering deelde aan het slot nog iets mede over den Landstand, die nu het landbouwonderwijs voor de jongens en. het landbouwhuishoudonderwijs voor de meisjes organiseert. Uit hoofde van het beroep, dat men uitoefent, maakt iedere boer .iedere landarbeider, iedere fruitkweeker, iedere tuinder en iedere visscher met zijn vrouw en kinderen deel uit van den Land stand. Men kan dus niet zeggen, ik wil er geen lid van zijn! Neen, omdat men boer of visscher is, is men er lid van, heeft men er deel aan. Vroeger stond de werkgever tegenover den werk nemer. N" staan boer en arbeider naast elkaar in de zorg voor de voeding van ons volk. yroeger werd men vanuit Den Haag geregeerd. Van nu af aan zullen de boeren zich zelf regeeren, hun eigen belangen bèhartigen. Op de dorpen, van onderen af aan begint de organisatie. Daar komen de verlangens, de bezwaren vandaan, die saam- gebundeld in streek en gewest den top bereiken en daar vervuld of -opgeheven worden. Hier volgen nog de namen van geslaagden: St. Altena, Zaamslag; J. Bakker, Axel; Cathr. Broek hoven, Axel; J. C. Dees, Othene; A. de Feijter, E. de Feijter, Axel; S. F. Fraaijenhove, A. L. van Hoeve, Zaamslag; H. v. d. Hoeve, Hoek; M. D. Jansen, J. M. Meeusen, Neuzen; J. S. Luteijn, A. C. Overdulve, Axel; E. Riemens, M. Ruben, D. Tolhoek, Neuzen; A. E. Scheele, Axel; M. v. Westen, Zaamslag. 19 Meisjes behaalden het diploma, 1 uitgesteld diploma, 2 geen diploma. J. D.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3