BRABANT aan den waterkant Mét goeden moed gaat men de toekomst tegemoet N, Het visschersbedrijf is hier dus zeer oud en ook het vervaardigen van touw werk dagteekent van jaren her. Dit eer zame touwslagersbedrijf draait daar nog op volle toeren in de open lucht, langs den oeverkant, tusschen drogende fuiken en netten. Beproefde vaklieden houden aan iedere zijde van de touwbaan de touwtjes in handen, terwijl de meester al stappende de 3 X 11 draden door middel van een houten klos tot een stevig geheel vlecht. De 3 maal 11 draden verlaten als een stevig touw dezen houten klos. Het touw wordt gekeurdwant prulwerk leveren deze vakmenschen niet Foto's „West-Brabant" montage: „De Landstand" Bén van onze medewerkers heeft in gezelschap van eën fotograaf een be zoek gebracht aan het oude visschers- stadje Woudrichem in Brabant. Woudrichem is een van die oude stad jes, die nog niets ingeboet hebben van hun oud schoon. Stellig zal men bij het bezien van de oude Waterpoort beamen ,,Oud schoon, blijft schoon". |U de tijdsomstandigheden velen dwin gen dicht bij huis te blijven, komen zij weer tot de ontdekking, dat ons Brabant zoo schoon is. Waarom, hebben we ons afgevraagd, zochten we vroeger toch de ontspanning zoo ver van huis. Nu in dezen tijd zullen velen Brabant in al zijn pracht opnieuw of wellicht voor het eerst ont dekken. Zoo b.v. het vruchtbare Land van Altena, dat deze Meimaand in prillen bloementooi prijkt. Wanneer men daar wandelt en rustig rondom zich ziet, voelt men geen heimwee naar groote busgedrochten, die U dit keer niet naar Betuwe, bloembollenvelden of stranden zullen brengen. Dit stukske grond daar in het Noordelijk deel van Brabant is waarlijk ontroerend schoon. Gelijk een schilderij slingeren zich de dijken, met rechts de Maasarm in zijn grillige kronkeling en links onder tegen de helling leunend de daken der eenvoudige huisjes, overhuifd en omringd van witten bloesemtooi. Van verre ziet ge den machtigen Wou- drichemsche kerketoren afsteken tegen de wazige rivierlucht, teer groen omringd door den wal en machtig geboomte. Even voor de walleopening rusten in een kleine havenkom de vaartuigen, die de uiterlijke kenteekenen vormen van het eeuwenoude visschersbedrijf, waarmee het stedeke vergroeid is. In het plaatsje zelf waart nog iets rond van het grootseh verleden. Daar pralen nóg de fijne geveltjes, getooid met de wapenschilden van de ambachtslieden, die er oudtijds in gewerkt moeten hebben. Konddolend langs de eigenaardig bollende straatjes met de even typische afvoer- goten, meent men beland te zijn in een stedeke waar alle levendigheid verstor ven is. Van achter de 15de eeuwsche Waterpoort ruischt dan plotseling een activiteit tegen, waarvan men even beduusd staat. Machtig en statig vloeien daar de Maas- en Waalarmen ineen, vol leven en vertier van aan- en afvarende schepen. De visschers zijn ook nu nog gelijk al die vervlogen eeuwen druk in de weer met de verzorging van de netten, waarmee in dit jaargetijde op zalm gevischt wordt. Het staat imfners vast dat de poorters van Woudrichem reeds in 1362 het eerste privilege ontvingen van de heeren van Altena, waarbij zij het recht van viss'ehen op deze wateren verkregen. Een oud bedrijf Na gedanen arbeid keurt men gedrieën het resultaat van het ingespannen werken. Zoowel op den ambachtsman als op den visscher heeft het rustelooze zwoegen zijn stempel gedrukt. Stoer en ongeschokt is dat volk hier aan den waterkant gebleven. Vol ijver volhardt men in het bewerken van deze vischrijke omgeving, waardoor men een belangrijk aandeel heeft in de voeding van stad en land. Maar ook naar den geest gaat van deze menschen een stu wende kracht uit. In de heldere en ruime omgeving van wind en water is iedere be krompen en kleinzie lige gedachte hen vreemd. Met een kla- v ren blik voor de nieu we toekomst is men daar den Landstand met zijn mogelijkhe den tegemoet geko men. De visscher is niet blijven staan om achter zich te zien naar datgene wat eenmaal was. Stuwend als de wa teren is men het - nieuwe getij begon nen, hopend en ver trouwend op goede vangst. C. B. Bedrijvigheid op en aan het water. Nijvere visschers brengen de zalmzegen in de boot.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5