BRIEYEN Vei I ingsvereeniging „Zuid-Beveland77 te Goes Jaarverslag over het boekjaar 1941 Avondbeelden Aan het jaarverslag van de veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland" te Goes ontleenen wij 'het volgende: voor den Boerenleider De schurftaantasting was, vooral plaatselijk, vrij hevig. 0 M mij heen droomt de nacht En zilverig en zacht Komt er zweven De dauw over velden en dreven Op het teer-blank tapijt Ligt maanglans gespreid Gouden sterren Staantwinkelend, als lichtjes in 'f verre. Door de lucht deinen loom, Met streelend aroom Geurenstroomen Van bloemendie zoetekes droomen. Over 't al drijft muziek, Subtiel en classiek: Vogelkelen, Die hun avondliedekes kweelen. Boven 't al woont een God, Wiens hoogste gebod: Liefde geven, Het gYoote geheim is van t leven. A. MARIS „De omzetbedragen over de jaren 1936 t.m. 1941 bedroegen voor: 1936 ƒ1.001.311.61 1937 -873.p63.23 1938 ....TT.ƒ1,186.624.23 1939 ƒ1.381.261.57 1940 1.942.653.25 1941 ƒ3.343.502.80 Overzicht fruitseizoen 1941 [^IT overzicht over het afgeloopen jaar geeft een bevredigend beeld wat de opbrengst betreft. Al moet hieraan dan ook direct toegevoegd wor den, dat niet alle fruitsoorten een even gunstige beurt hebben gemaakt. De langdurige vorst periode gedurende den winter veroorzaakte geen noemenswaardige schade aan de fruitgewassen. Wel werd door1 deze langdurige lage tempera tuur, gevolgd door guur weer in de voorjaars maanden ie bloei verlaat. In de meeste gevallen heeft dit echter geen schadelijke gevolgen. Zoo ook nu niet. Integen deel. De bloei van de verschillende variëteiten van een bepaalde fruitsoort wordt dan als het ware „in elkaar®" geschoven". Hièrdoor wordt de kans, 'dat een voldoende kruisbestuiving tot stand kan komen, aanmerkelijk vergroot. In een dergelijk voorjaar maken dus speciaal die variëteiten, welke op kruisbestuiving zijn aangewezen, ook een goede kans. Dit voordeel vervalt gedeeltelijk, wanneer, zooals ook in het afgeloopen jaar het geval was, het gure weer nog tijdens den bloei blijft aanhouden. Een goede kruisbestuiving, welke bij de door ons geteelde fruitsoort en in hoofdzaak gebeuren moet door in sec ten bezoek, wordt dan weer tegengegaan. Ook dit jaar werden weer flink wat bijenvolken uit andere streken in de boomgaarden geplaatst. Jammer genoeg waren een beduidend gedeelte van deze volken van beslist te zwakke kwali teit. Het nut van dergelijke volken is voor de bestuiving niet groot. Eveneens werden de1 bijen nadeelig beïnvloed door het gure weer. Vooral in de meer open gelegen boomgaarden was de gunstige werking van de bijen voor enkele fruit soorten niet groot. De nachtvorsten gaven bij de meeste kleinfruit- soorten meer of minder beschadiging. Verder werkte het droge weer in het voorjaar en het eerste gedeelte van den zomer erg belemmerend. De kg.-opbrengst was bij de meeste kleinfruit- soorten dan ook lager dan in voorgaande jaren. De droogte was ook nog van invloed op de ker sen: kleinere en drogere vruchten. Eveneens op de vroege appelvariëteitendeze waren algemeen kleiner van stuk tengevolge van den wéinigen regenval. Gedeeltelijk werd dit ook veroorzaakt door de dichte bezetting der boomen. In verband hiermede moet er ook op gewezen worden, dat in een goed gedreven fruitbedrijf ilet komt nog steeds voor dat boeren uit onze provincie zich met zuiver provinciale aangelegenheden wenden tot Boerenleider Roskam. Daar deze correspondentie toch weer ter af wikkeling naar het provinciaal kan foor teruggezonden wordt, verzoeken wij om vertraging te voorkomen leze brieven te richten aan den Provincialen Boerenleider, Groote Markt 28, postbus 31, Goes. het duimen der .vruchten bij appels, peren en pruimen niet mag worden nagelaten, wanneer de boomen overvol hangen. Hierdoor wordt een opbrengst van mooiere vruchten geoogst, ter wijl ook regelmatiger opbrengsten verkregen worden. De kg.-opbrengst van kersen, pruimen, appels en peren waren goed. De gebruikelijke ziekten en beschadigingen bij onze fruitsoorten waren ook dit jaar weer pre sent, hoewei de aantasting niet catastrophaal ge noemd kan worden. De appelzaagwesp richtte in sommige variëteiten beduidende schade aan. De Mank's Codlin o.a. werd plaatselijk sterk aangetast. Door de rups van de carpocasa aangetaste vruchten kwamen vrij veel voor, zoowel bij appels alsook bij peren. Aandacht zal moeten worden geschonken aan de bespuitingen met loodarsenaat. Temeer, omdat de „gestoken" vruchten tot de kroet gerekend werden en daar door sterk in waarde achteruitgingen. Vooral in het oostelijk deel van Zuid-Beveland komt steeds meer de Tortrix-aantasting naar voren. Van sommige variëteiten werd een be duidend percentage der vruchten licht bescha digd door aanvreten van de schil. Deze vruchten verminderen daardoor veel in waarde. Schurffcaan tasting Veel verschil kwam hierbij echter naar voren tusschen de verschillende bedrijven. Het zwaarte punt van de schurftbestrijding, hierop dient goed den nadruk gelegd te worden, valt in een sta dium vóór en niet na den bloei. Bij een grondige bestrijding in dezen tijd van het jaar is het pleit een stuk gewonnen. In Augustus was het door het natte weer veelal niet wel doenlijk, voldoende bespuiting met Cali- fornische pap uit te voeren. Hierdoor trad in September nog vrij veel late schurft op. Vooral de Goudreinetten hadden hiervan veel te lrjden, en liepen daardoor in kwaliteit achteruit. Begunstigd door droog weer, werd in vele pruim- aanplantingen een vrij sterke luisaan tasting waargenomen^ooral nu de nicotine steeds moei lijker te verkrijgen is, dient dus de winterbe- spuiting met v.b.c. of kleurstoffen stipt te wor den uitgevoerd. De loodglansaantasting is nog steeds niet tot staan gekomen. Naast pruimen worden ook steeds meer peren- en appelboomen door deze zwamziekte aangetast. Wel zijn enkele pruimen- variëteiten weinig of zeer weinig vatbaar. De afzet van de producten geschiedde volgens het stelsel van maximumprijzen. Meest alle aan gevoerde partijen werden voor deze maximum prijzen verkocht, steeds bleek de vraag grooter te zijn dan het aanbod. Alleen de pruimen maak ten hierop een uitzondering. Hiervan was op sommige dagen de aanvoer te overweldigend. Van vrijwel alle producten werden de aanvoeren dan ook aan de hiervoor in aanmerking komende' handelaren toegewezen, volgens hun in voor gaande jaren hiervan gekochte hóeveelheden. Om de verdeeling ,van fruit te vergemakkelijken en om dit vlugger te doen geschieden, werden de sctorten van de verschillende groepen (door de Groenten- en Fruitcentrale aangegeven) bij elkaar in bloes geplaatst in IA, A en B-kwaliteit. Hierbij moest .worden afgeweken van de door de Elite-Commissie vastgestelde hoeveelheid fruit, die de verschillende soorten per fruitkist mocht bevatten. Uniform werden voor alle soorten appels een gewicht van 23 kg. per kist bepaald, voor peren werd dit op 30 kg. gehouden. Half September werd voor appels als standaardge wicht per kist weer 25 kg. aangehouden. De sorteering was zeer eenvoudig: gebezigd werd een indeeling in IA, A, B en kroet. Vooral de invoering van de IA-sorteering kwam ten goede aan de vooraanstaande bedrijven. De grief van niet voor extra moeite beloond te worden, zooals die vorig jaar bestond, was hiermee uit den weg geruimd. De vastgestelde prijzen waren bevredigend. Ook tijdens het bewaarseizoen toegepaste verhoogin gen op de prijzen van het bewaarfruit waren bevredigend. Voor tafelperen is het evenwel ge- wenscht, dat de stijging in de prijzen als vër- goeding voor het bewaren in de maanden Nóvem- Mestcontracten varkens De L.C.O. voor Zeeland vestigt de aandacht op het onlangs gepubliceerde persbericht inzake mestcontracten en huisslachting varkens. Belanghebbenden worden er op gewezen dat bij afsluiting van een contract direct kan worden overgegaan tot het aanschaffen van een voor huisslachting bestemd varken. Omtrent de huis- slacht regeling zullen nog nadere mededeelingen worden gedaan, doch reeds nu kr~n worden mede gedeeld, dat zij, die in aanmerking zouden komen om meer dan een varken te houdei en te slach ten, daartoe geen toestemming zullen krijgen, in dien door hen geen contract is afgesloten. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke bureauhouders (v.h Districtskanto ren) en bij de erkende varkenshandel?ren. Zoodra het contract afgesloten is kan men bij den Plaatselijken Vertegenwoordiger op vertoon van het mestcontract en onder opgave van het blik- merknummer en tatoueermerk van het voor huis slachting bestemde varken, een vergunning af halen. ber, December en Januari belangrijk hooger zou zijn, dan tot nu toe het geval is geweest, daar na Januari de meest beste soorten tafelperen niet meer houdbaar zijn. De stijgingen^in de prij zen na Januari hebben dus voor deze soorten geen zin meer. Wenschelijk zou het zijn, dat de maximumprijzen voor deze soorten reeds in Januari bereikt konden worden. De groepenin deeling van de verschillende fruit soorten oogsttte over het algemeen instemming* Vanzelf zijn hierbij altijd nog onvervulde wen- schen, dit zal echter wel zoo blijven. En met gerechtvaardigde verlangens zal door de betrok ken instanties zeker rekening worden gehouden voor een volgend seizoen. Vanzelfsprekend werd door deze nieuwe sorteer- methode de Elite-veiling aan den kant gescho ven. Het vervoer ondervond de moeilijkheden van de tegenwoordige omstandigheden. Toch konden groote strubbelingen meestal voorkomen wor den. De meeste zendingen werden met de Nederland- sche Spoorwegen vervoerd. Er waren steeds vol doende wagons voorradig. Het aantal wagons, dat op de veiling geladen en gelost werd bedroeg 1699 stuks, terwijl op de Ringleiding 456 wagons werden geladen. De afvoer per auto verliep niet zoo goed, groote partijen fruit lieten de auto-ondernemers staan, wat aan de kwaliteit van het fruit niet ten goede kwam. Om onnoodig vervoer te voorkomen en om vracht besparing te verkrijgen voor de kweekers uit het oostelijk deel van Zuid-Beveland werd met de veiling E.M.M. te Krabbendijke een overeenkomst gesloten. Door deze overeenkomst behoefde het fruit uit Oost-Zuid-Beveland rniet eerst naar Goes ver voerd te worden, doch werd vanuit Krabbendijke verladen."

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12