De Landstand Landbouwhuishoudonderwijs van den Nederlandschen, Landstand Verslag over het .jaar 1941 Het gesprek van den dag! STEMRECHT in de Zeeuwsche polders in Zeeland e „Ik zei de vorige keer tijdig bediend en extra verdiend] Bovendien zeg ik nu geen zor gen en geen nadeel Je hebt gemakkelijk praten", „En toch zul je het spoedig met me eens zijn, maar goed blijven opletten (Ingezonden mededeeling) BESTUUR. Gedurende het jaar 1941 werd het bestuur gevormd door het dagelijksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, welke met ingang van 25 November 1941 werd aan gesloten bij den Nederlandschen Landstand. TOEZICHT. Het toezicht berustte ook «in 1941 bij de diverse plaatselijke Commissies van Toe zicht. ADMINISTRATIE. De administratie van het on derwijs, het als voorschot verstrekkeh van de benoodigde gelden enz., werd door de Z.L.M. verzorgd. HET ONDERWIJS. De gestadige groei van het landbouwhuishoudonderwijs vond ook in 1941 voortgang. Ondanks de moeilijkheden met het be trekken van materialen en inventaris, kon op 27 October 1941 de opening van de nieuwe Land- bouwhuishoudschool te Schoondijke plaats heb ben. De aangekochte Lagere School was tot dit doel door Ir. W. Bruinooge geheel omgebouwd, zoodat het onderwijs in Schoondijke thans over een moderne frissche school beschikt. De ope ning geschiedde door Ir. G. Hofstede, in tegen woordigheid van vele genoodigden. Doordat de school onverwacht niet meer be schikbaar was, wor-den de lessen thans gegeven in de keuken en een'zaal van hotel „Huis van Nassau" en in een lokaal van de Ambachtsschool. Aan de school te ZIERIKZEE waren in 1941 de volgende leerkrachten verbonden: de dames C. N. van Liere, J. Crucq, G. G. Sikkens, C. M. Voer man, F. de Kat en C. C. M. M. Barends en de heeren W. P. L. Bakker, N. A. Quist en W. Donker. Aan de school werden de volgende cursussen gegeven 2 klassen 2-jarige cursus A met 37 leerlingen; 2 klassen 2-jarige cursus B met 27 leerlingen. Tijdvak October-December: 2 klassen 2-jarige cursus A met 38 leerlingen; 2 klassen 2-jarige cursus B met 37 leerlingen. Voorts werden nog de volgende cursussen ge geven: 2 klassen van een éénjarige cursus; 1 éénjarige kookcursus met 17 leerlingen; 4 één jarige naaicursussen met 56 leerlingen; 3 korte voorlichtingscursussen met 48 leerlingen. Aan de school te THOLEN waren de volgende leerkrachten verbonden: de dames: J. A. Kome, J. Crucq, M. van Lubeck, E. Boon en -de heer A. P. Bil. Aan deze school werden de volgende cursussen gegeven Eén eerste klasse van een tweejarigen cursus met 10 leerlingen; een idem met 13 leerlingen; één tweede klasse .van een tweejarigen cursus met 14 leerlingen; een idem met 10 leerlingen; een éénjarige cursus met twee leerlingen; één 8-maandscursus met 17 leerlingen; één 6-maands- kookcursus met 2 leerlingen; één 6-maands naaicursus met 5 leerlingen en één vervolgnaai- cursus met 12 leerlingen. De volgende leerkrachten waren aan de school te KORTGENE verbonden: de dames: J. A. Kome, J. Crucq en F. de Kat en de heer J. Eversdijk. In 1941 veerden de volgende cursussen gegeven: één eerste klasse van een twee-jarigen cursus met 19 leerlingen; één tweede klasse van een twee-jarigen cursus met 15 leerlingen; één half jaarskookcursus met 15 leerlingen. Aan de school te-TERNEUZEN gaven de volgen de leerkrachten les: de dames: J. Dekker en J. R. van As en de heeren W. Slabbekoorn; Chr. Weststrate en St. van Ham. De volgende cursussen werden gegeven: één le klasse van een 2-jarigen cursus met 30 leer lingen: een 2e klasse van een 2-jarigen cursus met 22 leerlingen; een le klasse van een 2-jarigen cursus met 24 leerlingen; een 2e klasse van een 2-jarigen cursus met 35 leerlingen; een éénjarige cursus met 16 Leerlingen;' een 5-maandskookcur- sus A met 16 leerlingen; een idem B met 15 leer lingen; een 5-maandsnaaicursus A met 17 leer lingen een idem B met 17 leerlingeneen korte voorlichtingskookcursus met 14 leerlingen. De volgende leerkrachten gaven les aan de Land- bouwhuishoudschool te SCHOONDIJKE: de da mes: G. G. Sikkens, J. H. Spierenburg, C. C. M. M. Barends, Schijve-Risseeuw en de heer L. van Dijk. De volgende cursussen werden gegeven: 2 éénjarige cursussen met 38 leerlingen; 2 eerste klassen van - een 2-jarigen cursus met 40 leer lingen; één 1-jarige vervolgcursus met 16 leer lingen. Behalve aan bovengenoemde scholen werd nog les gegeven aan 2 ambulante cursussen, n.l. te KOUDEKERKE met 16 leerilngen door de dames G. G. Sikkens, F. de Kat en den heer W. Spinnaay; te BORSSELE door de dames: J. A. Kome, J. Crucq en F. de Kat en den heer J. Eggermondt. GEBOUWEN. Door de opening van de school te Schoondijke is de huisvesting in West Zeeuwsch Vlaanderen zeer veel verbeterd. In plaats van de totaal ongeschikte Lagere Landbouwschool, beschikt men thans over een .geheel naar de eischen des tijds gebouwde school, welker inrich ting in vakkringen groote belangstelling heeft gewekt. Door het niet meer ter beschikking zijn van de school in Zierikzee, is het daar met het onderwijs niet zoo gemakkelijk gesteld, maar door de zorg van de leidster kon alles toch nog zoo goed mogelijk geschikt worden. In Temeuzen is men reeds ver gevorderd met den bouw van een nieuwe school, die aan den haast onhoud- baren toestand van het les geven in twee gebou wen, die bovendien nog ongeschikt zijn, een einde zal maken. Wat de ambulante cursussen betreft, heeft vooral de inventaris van de cursus te Bors- sele dringend behoefte aan aanvulling va» nieuw materiaal. Ook hét les geven aan schragen met planken voldoet in vergelijking met het systeem dat elke leerling een eigen kastje heeft, zeker niet, al kan men -aan een ambulanteh cursus nooit dezelfde eischen stellen als aan een school. ALGEMEEN. Uit boven gegeven specificatie van de cursussen aan elke school blijkt duidelijk, dat de scholen te Kortgene en Tholen de voornaamste zorgenkinderen zijn. Alleep na zéér veel moeite kan aan deze scholen telkens een nieuwe cursus gevormd worden. In tegenstelling tot de andere scholen zijn in Kortgene en Tholen de 2-jarige cursussen met meerdere dagen school per week niet bijzonder populair. Reeds van te voren stond het vast, dat de beide bovengenoemde scholen, in verband met hun beperkte „werkingssfeer" niet direct tot grooten bloei zouden komen. De tegen woordige toestand beantwoordt echtei nog niet geheel aan de gekoesterde verwachtingen. Eén - van de redenen voor Kortgene is o.a., dat bij den bouw der school de hoop gekoesterd werd, dat binnen afzienbaren tijd een brug over de Zand- kreek zou komen, waardoor het aan de leerlingen uit Wolf aartsrijk eventueel mogelijk zou zijn de school te bezoeken. Daar deze brug echter ten gevolge van de bijzondere omstandigheden tot op heden niet gelegd is, komen er uit Zuid-Beveland zoo goed als geen leerlingen, daar de veerboot ongeregeld vaart. Tegenover deze twee minder bloeiende scholen staan gelukkig drie wél bloeiende scholen, n.l. die te Zierikzee, Terneuzen en Schoondijke. Het aan tal leerlingen van deze scholen groeit gestadig en getuigt van een levendige belangstelling van de bevolking voor het Landbouwhuishoudonder wijs. Ook in 1941 is van de zijde van de Z.L.M. weer al het mogelijke gedaan om dit zoo belangrijke ondeiwijs onder het bereik van elk plattelands meisje te brengen. Hiervoor komt haar ongetwij feld dank toe. Wanneer thans dit onderwijs een deel is gewor den van de taak van den Nederlandschen Land stand, dan kan men er zich van overtuigd hou den, dat deze geenszins als een minder belangrijke taak beschouwd zal worden. Integendeel^ De doelmatige en vooral doelbewuste opleiding van het plattelandsmeisje tot haar taak van huismoeder, heeft de algeheele belangstelling van den Landstand. Gaarne brengen wij aan het einde van dit verslag dank aan allen, die in 1941 hun medewerking aan het onderwijs gaven. In de eerste plaats dienen hier genoemd te worden de leerkrachten, die ondanks moeilijkheden in ver band met den oorlog, o.ndanks slechte weersom standigheden enz., steeds op de bres stonden voor hun werk. Ook de plaatselijke Commissies van Toezicht verdienen onzen warmen dank. Tenslotte moge dank betuigd worden aan het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming, alsmede aan de inspectie van het N.O. W. F. VAN GORSEL, Boerenleider van Zeeland. NA/aNNEER we reeds eerder vermeldden, dat kosten van het beheer der polders uiteenloopen van ƒ0.01ƒ67.62 per H.A., dat het dijkgeschot varieerde van ƒ0.00ƒ67.18 dan willen we het thans hebben over het stemrecht in de poldgrs. Ook daarin zien we een groote verscheidenheid. Volgens den Provincialen Almanak van Zeeland van 1941 zien wij dat het vereischte aantal H.A. noodig voor stembevoegdheid varieert van 0.1 H.A.—11.77 H.A. Dit onderzoek betreft de 319 Vrije Waterkee- rende en Niet-Waterkeerende polders of water schappen. 't Is ons niet gelukt hierin een vast gevolgde lijn te ontdekken. Men zou meenen, dat in de kleinste polders het aantal H.A. grond bezit voor stembevoegdheid het laagst is, doch dit is allerminst het geval. We zien bij de drie grootste polders het volgende: Walcheren 17990 H.A. vereischte H.A. 2. Schouwen 9356 H.A. vereischte H.A. 1. Breede Watering 9707 H.A, vereischte H.A. 8, terwijl er meerdere polders met een oppervlakte van minder dan 200 H.A. zijn waar het ver eischte aantal 8 H.A. is. Dat het vereischte aantal in Walcheren en Schouwen zoo laag is, vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat beide polders worden beheerd volgens een bij zonder reglement, hetwelk bij de minste wijzi ging de goedkeuring moet verkrijgen van de Pro vinciale Staten van Zeeland. Hoewel we altijd voor dit college meer respect hadden dan voor onze voormalige 2e Kamer, zat er de politiek niet op de laagste plaats en meende men wel zeer democratisch te handelen, bij de behande ling van een wijziging in het reglement, de kleine man het stemrecht te moeten geven. Zeker zullen deze menschen daar recht op hebben, maar waarom kregen ze het dan niet in de kleine polders, welke werken onder het Algemeen Reg lement voor de Polders in Zeeland? De praktijk leert, dat de kleine man van zijn stemrecht al zeer weinig gebruik maakt. Boven dien bezorgt dit stelsel een uitvoerige admini stratie, vooral bij verkiezingen en het vaststel len van de lijst van stemgerechtigden. We von den in 41 polders het meervoudig stemrecht toegepast. Ook hierin vinden we* geen vast systeem. Voor het uitbrengen van de eerste stem zien we als laagste aantal H.A. 1 en als hoogste 10 H.A. Om twee stemmen te kunnen uitbren gen varieert dit aantal van 3 tot 100 H.A. boven het aantal van de eerste stem. Voor de derde stem bedraagt het aantal weer 350 H.A. boven wat noodig is voor de tweede stem. Met het stemrecht in de Calamiteuxe polders (Binnenbeheeren) geeft de toestand geen ander beeld dan in de vrije polders. Het vereischte aantal H.A. loopt uiteen van 1.50 H.A. tot 8.50 H.A. terwijl in 5 polders ook het meervoudige stemrecht geldt. Het uitbrengen' van de eerste stem eischt een grondbezit van 18 H.A. Het meervoudige stemrecht houdt ook hier niet het minste verband met de grootte van den polder. We concludeeren dat tot het vertegenwoordigen van het grondbezit op de vergaderingen in de verschillende polders in Zeeland wel zeer uiteen lopende normen gelden. W. G. BOOT Jzn. Inhoud van 110. 21, Vrijdag 29 Mei 1942 Pag. 1. Ordening in het veehoudersbedrijf. 2. Achter den ploeg. 2. Wat „Land en Volk" brengt. 3. Landbouwhuishoudonderwijs. 3. Stemrecht in de Zeeuwsche polders. 4. Provinciale Rundveekeuringen. 5. Van en over onze eilanddff! 5. Zoo gaat het in den buiten. 6. Wat is Heemkunde? 6. Vragenbus pachtzaken. 7. .Het kadester. 8. Het uiterlijk van onze dorpen. 8. Zet uw boerderij open voor de stadsjeugd. 9. Ganzen. 10. Kleinveeteelt. 11. Iets over z.g. gebrekziekten. 12. Jaarverslag veilingsvereeniging te Goes. 13. Officieele landbouwmededeelingen. 13. De roek. 14. Bespuitingsschema. 14. Handelsberichten. 15. De hof bij de boerderij. 15. Doelmatige bestriding van stofhak enz. 16. Nederland voedt zichzelf.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3