volkenBoöem volkenBoèem 'N BUITENKANSJE voor de provincie Zeeland I Officieele Landbouwmededeelingen Kunstmesttoewyzing bemestingsjaar 1942-'43 Op de afdeeling Kunstmest van de L. C. O. is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden, welke betrekking hebben op de kunstmesttoewij- zing voor het seizoen 1942-'43. Reeds in de maan den Juni en Juli zullen de bonnen hiervoor aan de betrokkenen worden uitgereikt. Aanvrafgen hiervoor kunnen ditmaal achterwege blijven, daar men uitgaat van de eerste toewijzing voor het thans loopende seizoen; hiervan wordt voorloopig 80 verstrekt. Op het eind van dit jaar of begin volgend jaar wordt, tegelijk met een herziening aan de hand van het definitieve bouwplan, de resteerende 20 verrekendv De telers moeten er op rekenen dat ze een ge deelte van de .stikstoftoewijzing in den vorm van kallcstikstof zullen moeten afnemen. Dit geldt niet voor zuivere tuigbouw- en fruitteelt- bedrijven en evenmin voor" de bedrijven, die minder dan 4 of 5 balen stikstofmeststof krijgen toegewezen. Zij, die fosfaatmeststof krijgen toegewezen (al leen nieuwe ontginningen en groenten en fruit onder glas) moeten er rekening mee houden, dat zij deze voornamelijk in den vorm van ge mengde/samengestelde meststoffen zullen kunnen betrekken en hiervoor dus tevens stikstof- en kalibonnen zullen moeten inleveren. Aan- en verkoop van paarden. Reeds eerder is medegedeeld, dat de aan- en verkoop van paarden uitsluitend nog kan plaatsvinden via de taxatie-markten en wel door bemiddeling van de door het Vee- en Vleeschaankoopbureau erkende agenten. Tevens werd bekend gemaakt, dat onder meer ook de Stamboekpaarden onder de taxatie-rege ling vallen, met uitzondering van enkele catego rieën fokpaarden, ingeschreven concourspaarden en ingeschreven harddravers. De categorieën fokpaarden zijn inmiddels nader bekend gemaakt. Hiertoe behooren: a. Voor het Stamboek en/of voor dekking goedgekeurde fokhengsten van 3 jaar en ouder, uitsluitend gedurende de tijd, waar voor de goedkeuring van kracht is. b. Jonge fokhengsten van 1 hn 2 jaar, voor zoover deze hengsten in een register van het Stamboek zijn ingeschreven. c. Stamboekmerries van 3 jaar en ouder, voor zoover deze merries op een door of van wege het Stamboek gehouden ^premiekeuring4 zijn geprimeerd en mits de kooper en ver- kooper beide vanaf 1 Januari 1941 lid zijn van het Stamboek. De onder a, b en c aangegeven fokpaarden, alsmede de ingeschreven concourspaarden en ingeschreven harddravers kunnen dus buitenom de taxatiemarkt als „vrije" paarden worden verkocht. De kooper-gebruiker van deze paarden dient echter in het bezit te zijn van een aan koopvergunning, van welke vergunning na den koop, deel 2 in handen van den verkooper dient te worden gesteld, ten bewijze, dat door hem een paard werd verkocht. Onder de taxatieregeling vallen: 1. alle gebruikspaarden van 1 jaar en ouder; 2. alle stamboekpaarden, die niet als fokpaard kunnen worden beschouwd, dus alle afge keurde hengsten, alle niet-geprimeerde stam boekmerries van 3 jaar en ouder, alsmede alle jonge ingeschreven merries van 1 en 2 jaar. De onder X en 2 bedoelde paarden dienen bij verkoop dus op de taxatiemarkten te worden voorgebracht. Voorgeleiding dient te geschieden met goed halster en halstertouw. De prijzen werden in een vorige publicatie reeds bekend gemaakt. Wijziging in den paardenstapel. Komt een paard op de taxatiemarkt, dan is dit paard door den agent reeds volledig omschre ven op het aanbiedings-formulier. Na taxatie volgt de afname door het Vee- en Vleeschaan koopbureau, waarna het paard op de in het l5ezit van de L.C.O. voor Zeeland zijnde re- gistratielijst van elk bedrijf wordt afgeschreven. Zooals hierboven reeds is medegedeeld, kan het voorkomen, dat door een paardenhouder een fokpaard, harddraver of concourspaard buiten om de taxatiemarkt wordt verkocht. In»? deze gevallen is zoowel de verkooper als de kooper verplicht, om binnen 3 dagen na den verkoop, resp. koop, hiervan aangifte te doen bij den Plaatselijken Vèrtegenwoordiger (vroegere Plaatselijke Bureauhouder), die hiervan een meldingsformulier opmaakt en dit doorstuurt naar de L.C.O. van Zeeland. Het niet aan deze meldingsplicht voldoen is strafbaar, terwijl in deze gevallen by eventueele vordering van paarden zal worden aangenomen, dat de in feite verkochte, doch niet afgemelde paarden nog op het bedrijf aanwezig zijn. Het is dus van het grootste belang, dat do aan- en verkoop van z.g. „vrije" paarden zonder uit zondering binnen 3 dagen wordt gemeld bij den Plaatselijken Vertegenwoordiger. De paardenhouders worden in hun eigen belang dringend aangeraden hieraan stipt de hand te houden. Aan- en verkoop van paarden beneden 1 jaar. Paarden beneden 1 jaar kunnen vrij worden verkocht, buitenom de taxatiemarkten. Hiervan behoeft ook geen melding te worden gemaakt bij den Plaatselijkèn Vertegenwoordiger. Veevoedertoewyzing. Gezien de slechte krachtvoederpositie is het noodzakelijk gebleken de veevoedertoewijzing nog belangrijk te verlagen. Zoo - zullen b.v. voor de a.s. voederperiode die begint op 14 Juni 1942 ook de varkens van 30—40 kg. de tot nu toe gebruikelijke 5 kg. kernvoeder J niet meer ontvangen, terwijl de toewijzing voor fokzeugen en beeren practisch tot op de helft wordt teruggebracht. Het rund vee, waaronder ook de stieren, krijgt geen voe dertoewijzing meer, de geiten eveneens niet. Met uitzondering van stalhouderspaarden, po litie, venters-, sleepers- en melkrijderspaarden en dekhengsten boven 3 jaar die echter eveneens slechts een verlaagd rantsoen ontvangen, krijgen de paarden deze «periode geen voeder. Afleveren van eieren. De te leveren eieren moeten worden opgehaald door of ingeleverd bij de daartoe aangewezen verzamelaars. De adressen van deze verzamelaars zijn bekend bij d^pl. vertegenwoordigers. Er mag slechts aan één en denzelfden verzamelaar wor den afgeleverd. De verzamelaar dient steeds een ontvangstbewijs je af te geven. Zoodra de aanslagkaart voor eieren in het bezit is van den kippenhouder moeten de reeds geleverde eieren worden geboekt op de achterzijde van de kaart tegen intrekking van de bewgsjes. Daarna boekt de verzamelaar de nog te ontvangen eieren af op de achterzijde 'van de kaart. Wij geven iederen kippenhouder in ernstige over weging om onverwijld met het afleveren te be ginnen. Zou n.l. na 30 Augustus 1942 blijkeif dat geen of niet voldoende eieren zijn afgeleverd, dan ontvangt men de mededeeling dat geen kippen meer mogen worden aangehouden. De Provinciale Voedselcommissaris van Zeeland. V oederaardappelen De Voedselcommissaris voor Zeeland mahkt be kend: 1. dat alle aankoopvergunningen voor voeder aardappelen met ingang van 30 Mei 1942 zijn vervallen verklaard. Hierop mogen derhalve geen voederaardappelen mepr worden afgeleverd; 2. dat aardappelen, waarvoor een veevoederver klaring is of wordt afgegeven alleen nog maar verkocht kunnen worden aan de V.B.N.A. voor zoover de aardappelen niet op eigen bedrijf ver- voederd kunnen, worden. Meldingsplicht paarden De Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland wijst er hierbij nogmaals nadrukkelijk op, dat bij aan- of verkoop paarden die niet onder de taxatieregeling vallen, alsmede bij sterfte of slachting van paarden, hiervan binnen 3 dagen melding moet worden gemaakt by de Plaatselijke Vertegenwoordigers. wy geven de paardenhouders inhun eigen be lang in overweging hieraan stipt de hand te houden, dit, teneinde onaangenaamheden by ev« vorderingen te vermijden. De Plaatselijke Vertegenwoordigers geven op aanvraag nadere inlichtingen omtrent bovenbe doelde meldingsplicht. Opgave wijzigingen in den paardenstapel De Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland brengt hierbg ter kennis van de paardenhouders, dat op ieder van hen den plicht rust, om van elke wijziging in den paardenstapel ten spoedig ste, doch steeds binnen 3 dagen nadat een wijzi ging heeft plaatsgevonden, kennis te geven aan den PI. Vertegenwoordiger (vroegére PI. Bureau houder). Van paarden beneden den leeftijd van 1 jaar, alsmede van paarden, welke over een taxatie markt worden verhandeld, kan deze kennisgeving achterwege blijven. De kennisgeving betreft dus uitsluitend: a. De paarden van 1 jaar en ouder, voor zoo ver deze paarden niet over een taxatiemarkt moeten worden verhandeld. b. De paarden van 1 jaar en ouder, die gestor ven of voor slachting verkocht zijn. Van degenen, die nalatig zijn, deze kennisgeving bij den PI. Vertegenwoordiger te doen, zal bij eventueele vordering van paarden, worden aan genomen, dat de verkochte, gestorven of ge slachte paarden nog op zijn bedrijf aanwezig zijn. Neem in verband met het bovenstaande ook kennis van hetgeen in de rubriek Landbouw mededeelingen t.a.v. het aan- en verkoopen van paarden zal worden gepubliceerd. Voor lezers van „De Landstand" wordt, op veelvuldig verzoek, een beperkt aantal oude nummers van het Maandblad beschikbaar gesteld. Maak ƒ2.50 per postwissel over en 3 dagen later ontvangt U de complete halve jaargang 1941, van r

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12