Nederland voedt zich zelf!" pAHfdudUdaty 194-2 II Bestrijd het onkruid De standruimte der bieten. 16 N No. 64 Aan het tand kent men den boer. Schoon land be- teekent een goede boer; vuil land een slechte, een boer die geen behoorlijk gereinigd zaad heeft uit gezaaid, een boer die het gewas verwaarloost door onvoldoende aandacht aan de verplegirjg te schenken. Onkruid doet het gewas zeer veel schade. Elke parasiet in een gemeenschap doet dat, omdat hij leeft en groeit ten koste van die gemeenschap. Onkruid is zulk een parasiet en daarom moet het onkruid zoo spoedig mogelijk verdelgd worden, zoodra het zich tusschen het ge was vertoont. Ook hier geldt: Weersta in den beginne. Wacht dus niet tot het kwaad zich heeft kunnen uitbreiden en vermeerderen. Wieden, hakken en schoffelen komen thans in de eerste plaats in aanmerking. Het zaaien van kalkstikstof, fijngemalen kainiet of een ander bestrijdingsmiddel kan in noodgevallen helpen Laat gezaaide granen ondervinden hiervan echter-dikwijls veel nadeel, zoodat het middel meer malen erger blijkt dan de kwaal. v Bestrijd het onkruid dus in de eerste plaats, door wieden, hakken en schoffelen. De beste opiossing brengt ook hier slechts afdoènda arbeid. Vergeet niet, dat onkruid een zeer groot verlies aan opbrengst beteekent, aangezien onkruid plantenvoedende stoffen aan het gewas ont trekt, onkruid ruimte en licht vpor zich opeischt, onkruid-planten heel wat water verdampen, waar door de bodem eerder uitdroogt, onkruid het bewerken van het land moeilijk maakt, onkruid-planten ware broedplaatsen van schimmels en insekten zijn, onkruid last bij het dorschen veroorzaakt en de waarde van het produkt vermindert. Er is dus alle reden voor een ieder om het on kruid met alle middelen te verdelgen. Een deugdelijke onkruidbestrijding beteekent een aanzienlijk grootere opbrengst van het gewas. Bestrijd daarom het onkruid zoo goed als ge maar kunt! Suikerbieten. Uit proeven van het Instituut voor Suikerbietenteett. te Bergen-op-Zoom is gebleken, dat suikerbieten slechts bi] een groot aantal planten per ha de hoogste opbrengst geven. Dit blijkt ook wel uit het volgende overzicht. -~t. Afstanden in cm. Aanjal bieten per ha. Bieten opbr in kg. per ha. Suiker gehalte Suikerop brengst in kg. per ha, 50x50 40x40 31x31 25x25 40.000 62.500. 104.000 160.000 49.000 55.200 53.800 54.300 16.7 17.3 17.5 17.7 8200 9000 9400 9600 Wij raden U dus aan de standruimte zoo te kiezen, dat men van 70.000 tot 80.000 bieten per hectare verkrijgt. Men kan dit bereiken door te zaaien op 33 cm. rijen-afstand (6 pijpen per 2 meter) en door in de rijen uit te" dunnen op 38 cm. In ieder ge val moeten op een perceel suikerbieten ten minste 63.000 planten per ha. aanwezig zijn. Voederbieten. In de laatste jaren zijn door verschillende Rijksland- bouwconsulenten en door het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek proefvelden aangelegd om na te gaan of hSt bovenstaande ook voor voederbieten geldt. Gebleken is, dat dit inderdaad het geval is. De opbrengst der bieten en het gehalte aan droge stof worden door een kleinere standruimte belangrijk ver hoogd. Ook voederbieten leveren de hoogste opbrengst bij een groot aantal planten per hekiare. Een groot aantal bieten per ha. is gemakkelijker te bereiken bij een rijen-afstand van 33 cm. dan bij een van 40 of 50 cm. Aan den rijen-afstand is thans niets meer te veranderen. Maar wel kunt gij door groote zorgvuldigheid bij het doorhakken en 't opéénzetten trachten zoo weinig mogelijk planten te verliezen. Streeft ge naar een aantal van 70.000-80.000 plan ten per hektare, dan moet bij een rijenafsland van 33 cm. de onderlinge af stand in de rij 38 cm. bedragen, bij een rijen-afstand van 40 cm. de afstand in de rij 31 cm. zijn, en bij een rijen-afstand van 50 cm, de onderlinge af stand slechts 25 cm. bedragen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16