Voorlichting bij de fruitteelt 'Wqar de mond vol van is! Keuring té Gapinge 27 Mei De keuring had plaats op de weide van Dhr. Aarnoutse. Het is hier wel eens drukker geweest. Toch waren 7 stieren, 29 koeien, 3 kalf vaarzen en 11 stuks jongvee voorgebracht van zeer goede kwaliteit. Stieren: Boukjés Bert I 16935 S van Stierenver- eeniging Gapinge. 1ste en verhoogde prijs voor afstammelingen, geb. 11 Nov. 1936, 83 p.; Nelis 18682 S van Stierenver. Gapinge, 1ste prijs, geb. 5 Maart 1939, 80.2 p.; Frans van Jac. Wattel, Gapinge, 1ste prijs, geb. 25 Dec. 1938; 76.7 p.; Emir I van H. Lorier, St. Laurens, 1ste prijs, geb. 2 Nov. 1940; Arias van J. Meijers, Gapinge, lste prijs, geb. 2 Dec. 1940; Dirk van L. Diele- man, Gapinge, 2de prijs, geb. 18 Dec. 1940; Augustus van Willemsdorp van A. Maas, Ga pinge, eervol, geb. 1 Jan. 1941. De volgende koeien kregen 80 of meer punten: lste kalf: Emma 4 van Gebr. Traas, Seroosker- ke 81 p.; 2de kalf: Elza van P. Langebeeke 80 p.; 3de kalf: Juffrouw UI van 7. Aarnoutse 86 p., Emma DJ van Gebr. Traas, Serooskerke, 83 p., Nora 4 van Gebr. Traas, Serooskerke, 82 p., Bertha 4 van W. Louwerse 80 p.4de kalfEmma H van Gebr. Traas, Serooskerke, 83 p., Ida van Gebr. Traas, Serooskerke, 81 p., Emma 2 van Jac. Wattel 80.5 p., Boerinne II van J. Louwerse 80.5 p., Willy van P. Langebeeke 80 p.; Oudere koeien: Trui III van P. Langebeeke 82 p., Juli ana n van W. louwerse 81.5 p., Lieveling n van S. de Visser 81.5 p., Bertha van J. Looise Jzn. 81 p. Voorts werden 3 kalfvaarzen getoond met een uitblinker. Ook de rubriek jongere vaarzen was best. Hierbij waren 9 afstammelingen van Bouk jes Bert. Ook waren door de jury 2 jonge stieren van hem beoordeeld. De verhoogde prijs kon vlot worden toegekend. Welke wintertarwe-rassen zaaien in 1942-1943? Al enkele winters achter elkaar ia er heel wat wintertarwe in Zeeland uitgevroren. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat ook de winter 1942/43 streng is, zoodat ook dan tarwe kan uitwin teren. Het wintergewas staat thans te velde. Het is in zijn groei en opbrengst door een ieder te observeeren. Op de proefvelden voor wintertarwe-rassen en op het proefbedrijf in den Wilhelminapoider heeft men daartoe een geschikte gelegenheid. In hoofdzaak komen in het groot verbouwd voor: Juliana, Imperial Ila, Jubilee, Lovink en Astra. De Juliana is sterk uitgewinterö. De Jubilee bleek iets, doch weinig wintervaster. De Imperial Ila is sterker dan deze twee. De Lovink en Astra bleken het sterkst. Van de Astra is echter nog weinig bekend. De Lovink daaren tegen heeft zijn geschiktheid voor de praktijk bewezen. Deze heeft een mooie blanke korrel. Het schijnt thans het-sjeest aanbevelenswaardige ras voor Zeeland. De Carstens V, die hier niét of zeer weinig verbouwd Wordt, wel -in Groningen, is zeer wintervast. Deze heeft een kleine roode korrel en is thans mede aan te bevelen. Opbrengsten gemiddeld (overgenomen uit de Proefveldverslagen voor Zeeland): 1932/37 1938 1940 1941 Juliana 44.6 (11) 52.3 (4) 49.1 (5) 46.7 (6) Lovink 52.1 (4) 44.9 (5) Carstens V 43.5 (8) 50.4 (3) Imperial Ila 42.9 (8) Astra 47.1 (1) 43.4 (1) De opgaven zijn in 100 kg. HA. Tusschen haakjes is opgegeven het aantal proe ven, waardoor de gemiddelde opbrengst is verkregen. L. „Nu, wat zijn al die voor-- deelen „Heeljeenvoudig! Tgdig be diend en extra verdiend wil zeg gen. dat je nu K.S.B. „Excello" moet bestellen. Dan krijg je het tijdig in huis en je profi teert ook nog van een lagere prijs. Met geen zorgen bedoel ik, dat'je straks geen risico hoeft te duchten van niet- leveren. Hebben is hebben.' Geen nadeel wil zeggen: dat je volgende oogst niet behoeft te lijden onder kopergebrek als je nu direct K.S.B „Excello" bestelt! Je kunt het. d*n ook zeker tijdig, d.w.z. in Septem ber, uitstrooien." t Ingezonden mededeeling. - - q •- f y Foto: archief ,,De Landstand" Aan het jaarverslag van de Veilings vereeni- ging „Zuid-Beveland" ontleenen wij nog het volgende In het afgeloopen jaar werd als nieuw onderdeel aan onze organisatie verbonden een afdeeling „Voorlichting". Hiertoe werd besloten in de Bestuursvergade ring van 24 Juni 1941. Daarmede werd aan reeds eerder geuitte wenschen voldaan. Deze Voorlichtingsdienst staat onder leiding van den Rijkstuinbouwconsulent. Voor de uitvoering van de hieraan verbonden werkzaamheden werd als assistent aangesteld Dh. J. A. v. d. Guchte. Het doel van deze voorlichtingsdienst is de le den der vereeniging bij te staan in zaken welke verband houden met onze organisatie, en om te trachten-hen antwoord te geven op vragen, welke verband houden met de fruit- en groente cultuur. Dit kan bijv. zijn over den aanplant van boom gaarden, variëteiten, snoei, bemesting, ziekten- bestrijding, enz. Tevens zullen door den assistent gegevens ver zameld worden over diverse onderdeden van de cultuur, zooals bijv. verschillende variëteiten, resultaten verkregen met diverse cultuurmaat regelen, aard en beïnvloedende omstandigheden van ziekteverschijnselen, enz.. De assistent zal "regelmatig de bedrijven be- zoeken voor het geven van advies in alle voor komende gevallen, welk advies vanzelfsprekend zal berusten op de in andere bedrijven opgedane gegevens. De telers kunnen dus aan de voorlichting medewerken door het verstrekken van gegevens en dan op hun beurt weer advies vragen over verschillende punten, welke voor hen niet duidelijk zijn. Per circulaire werden de leden verwittigd van het bestaan van den voorlichtingsdienst. Hierin werd o.a. vermeld, dat de telers aan den assistent inlichtingen konden vragen over alle voor komende moeilijkheden, met opgave van onderwerp. Door verschillende telers werd hiervan een dankbaar gebruik gemaakt. Met een flink aantal telers kwam onze assistent reeds in aanraking. De algemeen gevolgde werkwijze bij het bezoek aan een bedrijf is, dat dit" wordt rondgegaan. Hierbij komen dan veelal vanzelf de zwakke punten naar voren: het mogelijke om-enten of tusschen-planten van verschillende variëteiten, vooral tijdens de wintermaanden de snoei van boomen en struiken, het uitvoeren van de ziektebestrijding en de hierbij te gebruiken bestrijdingsmiddelen, enz. De algemeene indruk is, dat het bezoek van onzen assistent aan de bedrijven door de telers op prijs wordt gesteld. Soms worden gestelde vragen per brief behandeld. Éénmaal per week wordt door den assistent rapport uitgebracht bij den Rijkstuinbouwconsu lent. Met deze vindt dan een bespreking plaat3 over de punten, die in de afgeloopen week van belang waren. In de nu afgeloopen wintermaanden werd voorat aandacht besteed aan een uitgave van het „Zeeuwsche Variëteiten boekje". Dit is nu zoo ver gevorderd, dat dezen zomer het verschijnen hiervan kan worden verwacht. Ter vastlegging van de opgedane gegevens werd overgegaan tot aanschaffing van een kaart systeem. In den loop der jaren zal hierin waar devol materiaal verzameld kunnen worden. Dit zal het geven van adviezen steeds meer verge makkelijken. De aan het rangschikken van deze gegevens besteedde moeite zal ruimschoots worden beloond. Ook werd de naast het kantoor van de veiling aanwezige demonstratiekast weer in gebruik genomen. Hierin zullen steeds meer voorbeelden van belangrijke ziekteverschijnselen e.d. tentoon-, gesteld worden. Dit kan weer een schakel temeer vormen tusschen de telers en den voorlichtings dienst. Regelmatig zullen nu aan de leden circulaires worden verzonden met de aanwijzingen over be langrijke ziektebestrijdingsmaatregelen en de hiervoor benoodigde middelen. Per 10 April 1942 werd hiermede een begin ge maakt door verzending van het bericht, dat door onderzoek van Prof. Quanjet te Wageningen gebleken was. dat de ascosporen op 8 April zijn vrijgekomen. Deze werken een verbreiding van de schurft- aantasting teen zeerste in de hand. Door een vlugge bespuiting kan deze uitbreiding flink geremd worden. Voorheen werden deze verslagen alleen ver stuurd aan de leden van de Pomólogische Ver eeniging, afd. Zeeland. Een groote verbetering is het ongetwijfeld, dat nu alle aangesloten telers tijdig bericht krijgen van de zaken, welke voor hen van belang zijn. Toch zal het noodig zijn, om het snel doorgeven van berichten, vooral die over uit te voeren be spuitingen, telefonisch uit te voeren. In over-, leg met de telfers zullen kringen vastgesteld moeten worden. Een bepaalde teler in een der gelijke kring wordt dan telefonisch gewaarschuwd en deze geeft het bericht weer door aan enkele telers, deze op hun beurt weer aan anderen, In een minimum van tijd "kan een bepaald bericht dan overal bekend zgn. Nog zal de Voorlichtingsdienst meer ten nutte van de telers werkzaam kunnen zijn door a.s. winter op verschillende plaatsen vergaderingen te beleggen met de telers. Op deze bijeenkom sten zal door onzen assistent dan een bepaald onderwerp behandeld worden. Of ook zou zoo'n bijeenkomst meer hét: karakter van een „praat- middag of -avond" kunnen hebben. De Voor lichtingsdienst kan dan met een beduidend aantal telers in contact treden. In de eerste periode is nog slechts een aller- eersten grondslag gelegd. Het zal ongetwijfeld mogelijk blijken den Voorlichtingsdienst tot een waardevolle schakel tusschen organisatie en le den uit te bouwen. Temeer om dat reeds duide lijk gebleken is, dat een dergelijk contact door veie telers op prijs wordt gesteld.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5