ie doo hei Land van Vollenhove Irs van den bodem in eere hersteld In het ontginningsdrama ikken van den Landstand ïwijk, hebben hun beste krach voor net eerherstel ingezet. t hoor en wederhoor werd toe- st in een.nadere bijeenkomst, bij ook de ontginningsautoritei- lanwezig waren. Ook nu wensch- je Duitsche autoriteiten, nevens schroeder vertegenwoordigd door rünewald van de afdeeling Er- ung und Landwirtschaft van Rijkscommissariaat, de streek- ners zelf te hooren en - voor :rste maal ook ten overstaan de Ned. autoriteiten, die tot dit Ent Oost-Indisch doof waren ven voor de grieven - kregen de inden gelegenheid hun bezwa- r uiten. objectieve onderzoek stelde de inden volkomen, in het gelijk en Duitsche zijde werden maatre- bevolen om het onrecht zoo mogelijk te herstellen. hauptstellenleiter dr. Schroder, (iragte van den Rijkscommissaris prov. Overijssel. (Foto Stapf) H. W. Dijksma Ned. Agrarisch Front had dit el samengevat in enkele hoofd- i, nl. de onverwijlde uitgifte van beschikbaren ontgonnen grond, vergangsmaatregel ten behoeve het getroffen streekbedrijf, s schadeloosstelling door weder- akeling in het bedrijf door een er'ng 'n geld en tenslotte re- 5 van de toekomstige kolonisa- tet volledige inachtneming van 'langen der streekbevolking. Van strijd tot overwinning, begrijpt met hoeveel vreugde temming deze nieuwe gedach tig door de verarmde en ont- streekbevolking werd begroet, i de onversaagde strijder voor loom's rechten de heer H. W. Dia met wren we dezer dagen laderhoud hadden, naar aanlei ding van het feit dateen der laat ste fases in den strijd om de ge rechtigheid juist eind vorige week werd bereikt. „Wat de resultaten over 1941 betreft kan ik U mee- aeelen, dat op het moment dat het N.Ajj". de strijdbijl opnam 240 h.a. ontgonnen grond beschikbaar was die in pacht ter beschikking van het streekgebruik moest worden gesteld. Op dezen grond heerschte spoedig de grootste bedrijvigheid! Veilig kan worden aangenomen, dat door deze verpachting in 1941 een meerderinkomen van ongeveer f 125.000aan de streekbewoners ten goede is gekomen. Toen kwam de schadeloosstelling aan de beurt. Onafgebroken moest deze strijd, zij het dan ook niet voor het oog van het volk, worden voortgezet, want de dorheid van den demo- cratischen geest in het oude re- geeringsbestel is weinig toegan kelijk voor de begrippen van den nieuwen tij<j. Het duurde lang, voordat de departementale ma chine eenigszins op gang was ge bracht. Eindelijk kwam er een, commissie om over de schadeloos stelling advies uit te brengen en, nadat deze commissie, aanvanke lijk een negatief bestaan had geleid, kwam er beter schot in de zaak en konden alle betrokken ingelanden een aanvrage om .schadeloosstelling indienen. Hon derden aanvragen kwamen bin nen en het was zeker geen ge makkelijk werk om al deze uit- eenloopende gevallen te beoor- deelen. De eerste serie, waaromtrent de beslissmg van hoogdfhand 'is afge komen, betreft een aantal ouderen, die uitsluitend door een uitkeering in geld konden worden geholpen. Zij kregen een wekelijksche uitkeering gedurende hun leven, varieerende van f 2,tot f 5,voor zoover zij vroeger zelf turf hadden gemaakt, verhoogd met een vergoeding voor gemis aan brandstof, van f 50,per jaar. Ook zij, wier schade uitsluitend bestond in het gemis, tan eigen turf, kregen een dergelijke vergoeding. En nu het groote nieuws: Zoo juist zijn ook de overige be slissingen afgekomen! Zooveel moge lijk is rekening gehouden met de sociaal-economische en financieel,e omstandigheden, waarin de betrok kenen verkeeren. Waar bet bedrijf bet beste gebaat is met land,, zal zoo spoedig mogelijk land ter beschik king worden gesteld, zij, die geschikt Zijn voor een boerderij, zullen bij de eerstvolgende uitgifte hiervoor in aanmerking worden gebracht, terwijl pan hen, die op andere wijze niet meer kondei) worden, geholpen, be hoorlijke schadeloosstellingen in geld (tot bedragen van f 2000 en f 3500 toe!) hetzij ineens, of bij wijze van periodieke uitkeering, zijn toegekend. Bovendien zijn lijnen uitgestippeld voor een verderen sociaal-economi- schen opbouw, waarbij de bevolking zooveel mogelijk in het nieuwe be drijfsleven zal worden ingeschakeld. 150 gezinnen zijn hierbij recht streeks gebaat, maar wat meer is, de geheele dorpsgemeenschap is in haar rechten hersteld omdat nu de grond langzaam maar zeker weer aan de eigenaren terugkomt, aldus de heer Dijksma, die we gaarne gelooven als hij ons vertelt, dat deze dag de schoonste van zijn leven is! Ondanks harde tegenslagen heeft hij ruim tien jaar verder gestreden al leek de toestand soms ook hppeloos. Hij Is het die in de eerste plaats van een gloriedag mag spreken nu hij dat gene wat men zijn levenswerk zou kunnen noemen op zooT» schitteren de wijze bekroond zag. „DAT VAALT MI'J NIKS JOF!" De Giethoomsche bevolking is nog onkundig van het feit, dat vandaag de klaroenen gestoken kunnen wor den om den overwinningsmarsch te blazen! We gaan zelf met den heer Dijksma mee om enkele oude strij ders de heugelijke tijding te brengen, voordat hen over enkele dagen het officieele bericht per post zal be reiken. Lang het hoofdbedrijfsgebouw uit welks grauw-grijze gevels de geest van een onvolksche Amerikanisme spreekt en dat in de bloeiende pol der een onsympathieken indruk wekt gaat het in de richting Dwarsgracht, de idyllische buurtschap onder Giet hoorn gelegen midden in den polder op de grens van oud en nieuw land. Eindeloos rijen de keurige velden zich aaneen; overal wordt gewerkt door de boeren van elders, die dit land van de Maatschappij pachten. „Daar werken reeds Gieterschen" vertelt Dijksma ons niet zonder eeni- gen trots. Hier en daar bewerken Ingezetenen den grond die hun eigen dom was maar hen indertijd werd ontnomen. Hier zien we dan enkele akkers, die het vorig jaar na harden strijd in pacht konden worden ge geven. Bloeiende koolzaadtuinen wisselen af met bleten- en graan velden. Dan komen we aan de Kneelusgraachte (Comelisgracht) en hierlangs staan de boerderijen, die de Mij, stichtte om aan te toonen, dat ze „toch ook wel wat voor de Gie terschen wilde doen!" Deze hoeven zijn veel kleiner dan het normale be drijf stype elders overal In den polder en zijn meer aan dat der Giethoom sche bevolking aangepast. Hoe goddelijk mooi ligt Dwars gracht daar .te sluimeren langs het water temidden van de kleurig ge schilderde weilanden. De taankuip rookt, de netten geuren, het vogel koor zingt in de ruischerde boomen, In de verte roept een koekoek om nog meer regen! Er hangt een be dwelmende geur van sering en moer bei langs het pad met de vonders. Oók hier de witte Bruggetjes en de huizen „man aan man" langs weers zijden van de „graachte" maar nog heerlijker is de impresse van al dit exotische hier dan in het dorp zelf. In de verte piekt Blokzijls torentje ten hemel en het fietspad langs de Comelisgracht loopt dood ginds te gen lichtblauw omwierde huizen en zonnelachende boomgroepen: Jonen, waar men volgens de Gieteischen lederen dag spek met boonen eet. (Toch zeker een schande in'dezen tijd!) wat behajve deze cullinaire bijzonderheid kan bogen op haar heerlijke ligging aan het glinsteren-' de meer. DO punter voor de overvaart is gauw gevonden en vriendelijk be schikbaar gesteld. In het kleine huisje gaan we binnen en de verba zing is groot over het bezoek van zooveel „meneeren". Onze leidsn)an die hier geen onbekende is weet al spoedig het gesprek op de Inpoldering te bren- Een der Gieterschen wien thans einde- hik recht is gedaan gen en ais hij vertelt welk een hoo- ge som den beiden oude menschen zal worden uitbetaald kan het grijsbe- vlaste hoofd enkel nog maar ja- kr.ikken van dankbaarheid. De woorden die de ruim 70-jarige visscher, jager, veehouder eri riet snijder ja wat niet al! uit over de schande die hem en zijn vrouw werd aangedaan zuller. we hier niet weergeven. Maar nu wil hij ai het bittere vergeten en is er enkel maar dankbaarheid dat het toch nog in orde is gekomenen hoe!! Tot den bedelstaf werden deze oudjes ge bracht. zij die zich eens „konden redden" en r.u is eindelijk recht ge daan! „Dat vaalt mi'j niks of" zegt spontaan een andere kleine boer als hij hoort welk bedrag hem zai wor den uitgekeerd. De lijst houdt nog veel verrassingen voor de bewoners van deze buurtschap in petto, we konden slechts enkele menschen de blijde boodschap brengen, maar over enkele dagen zal een ieder ook hier weten, dat eindelijk, ja eindelijk het geleden onrecht werd hersteld Eindelijk en ten langen Jeste her kreeg een boerenvolk dat^ijn kost baarst bezit: de bodem was ontno men, zijn aloude rechten vastgelegd bij het privilege van St. Maarten. Het nieuwe socialisme nam het op tegen het uitbuitsysteem der on volksche machten en wist te zege vieren tot heil der verdrukte bevol king. Het Ned. Agr. Front als voor organisatie en later de «Laiidstand zelve heeft hier, daartoe in de ge legenheid gesteld en gesteund door Dr. Schroder, de gemachtigde van den Rijkscommissaris in Overijssel nuttig en dankbaar werk ver richt. De Gietersche bevolking zal, hartelijk en eerlijk als ze is deze dankbaarheid weten te toonen. Giet hoorn leeft want het volk kan weer bouwen aan zijn toekomst! Op?en thans door Gieterschen gepachten grond groeien de aard appels en ook het onkruid dat beschoffeld N wordt

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 9