usr. LUifTERMS Officieele Landbouwmededeelingen Afleveringsplicht van eieren voor de provincie Zeeland Landelijke Ruitersport Dl WAT IEDERE BOER BEHOORT TE WETEN: Wilt U kippen blijven aanhouden Levert dan tijdig ,het vereischte aantal eieren in bij den verzamelaar. Doet ge dit niet, dan is het gevolg dat de kippen van uw bedrijf moeten worden verwijderd, ook bij particulieren. De aan slag is nog niet verzonden, maar voor iederen kip penhouder geldt: Voor elke kip 15 eieren leveren vóór 1 Sept. De verzaméïaar geeft U voorloopig een ontvangstbewrjsje. Later wordt dan de kaart wel in orde gemaakt. Hééft U per 1 September het vereischte aantal geleverd, dan mag U ook na dien datum de kippen .aanhouden. Zorg dus voor stipte uitvoering, het is uw eigen belang. Geen korrel graan mag verloren gaan zoodat van alle telers wordt verwacht, dat zij de eventueel nog aanwezige restanten, die op het bedrijf, om welke reden ook, zijn achtergebleven, onmiddellijk monsteren en leveren. Ook bruine boonen, die nog voor de uitzaai na mislukte ge wassen zijn bewaard en welke men niet meer be hoefde te gebruiken, dienen thans zoo spoedig mogelijk geléverd te worden. De controle op de bedrijven is reeds begonnen. Maak dus, als het soms nog niet gebeurd ife, alles direct in orde. Ge voorkomt daardoor moeilijkheden en steunt de voedselvoorziening van ons land. Hetzelfde geldt uiteraard ook voor restanten aardappelen. Geef aan uw handelaar op, wat ge nog te leveren hebt. Laten de zelfverzorgers hun eigen aard appel-voorraad nog eens nazien of er mogelijk nog een gedeelte gemist kan worden. Bedenk dat nutteloos overblijvende aardappelen worden ont trokken aan de voedselvoorziening. Help mee de overgang van oude naar nieuwe oogst te vergemakkelijken en bewaar niet meer, dan ge beslist noodig hebt. DE PROV. VOEDSELCOMMISS ARIS VOOR ZEELAND Verkoop stroovlas De L.C.O. voor Zeeland deelt hierdoor aan belang hebbenden mede, dat de verkoop en aflevering van alle stroovlas, dus ook van vlas oogst 1942, verboden is op grond van het Vlasbesluit 1941 en het besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij van «3 Juli 1941 No. 18523 Rijksbureau V.V.O. Afd. A. Z. Het ligt echter in het voornemen voor den ver koop van stroovlas oogst 1942 de volgende rege ling te treffen. Aan vlassers en aan de z.g. repelbedrijven zullen door de Ondervakgroep Vlasbewerkende Industrie aankoopvergunningen worden uitgereikt voor een vastgesteld percentage van hun verwerkings capaciteit. De telers zullen op vertoon van deze aankoop vergunningen hun stroovlas te velde mogen ver- kcopen, echter slechts tot de hoeveelheid, die op de aankoopvergunning is vernield. Deze verkoop mag echter alleen geschieden in het tijdvak van 22 Juni tot en met 31 Juli 1942. Voor alle ver- koopen van stroovlas oogst 1942, die vóór 22 Juni hebben plaats gehad, zal den kooper geen ver gunning tot onvangst worden verstrekt. Bij ver koop van hun stroovlas in bovengenoemde periode zullen de telers er zich dus terdege van moeten overtuigen, of de kooper in het bezit is van de noodige aankoopvergunningen, aangezien zij bij verkoop aan niet-bezitters van aankoopvergun- ningen strafbaar zijn. y Onmiddellijk*- na verkoop, doch in ieder geval binnen 5 dagen na verkoop zijn de telers ver plicht een verkoopbriefje in te diepen bij de L.C.O.waaronder zij ressorteeren. Deze verkoop- briefjes zijn op aanvrage verkrijgbaar bij de L.C.O. Het niet tijdig inzenden van een ver koopbriefje kan tengevolge hebben, dat de koo per geen vergunning krijgt tot het ontvangen van het vlas De verkoop te velde heeft niet plaats tegen taxatieprijs, doch de kooper zal er rekening mede dienen te houden, dat hij niet meer betaalt, dan op basis van de gemiddelde prijs van 12 cent voor gerepeld vlas. Het vlas, dat nè, 31 Juli verkocht wordt door telers, zal uitsluitend tegen taxatie prijs moeten worden verkocht op aankoopver gunningen, die na dien tijd uitgereikt zullen wor- den ^)p de vopr de periode van 22 Juni tot en met 31 Juli uitgereikte aankoopver gunningen, kan ook nè. dien datum nog vlas aangekocht wor den, doch dan uitsluitend tegen taxatieprijs. Indien telers ongenegen blijken te zijn hun vlas tegen taxatieprijs te verkoopen. zal de ter be schikkingstelling in eigendom van vlas gevorderd worden. De aflevering zal eerst dan door de telers mogen plaats hebben als zij in het bezit zijn van een machtiging tot afname, welke zij van hun kco- pers ontvangen .moeten. Deze machtiging tot afname dient tegelijkertijd als vervoerbewijs, zoo- dat voor oogst 1942 alle vlas, zoowel ongerepeld als gerepeld of geroot, door een vervoerbewrjs gedekt zal zijn. Het vervoer van het land naar de bedrijfsgebouwen van den teler is vrij, behalve in gevallen, dat het vlas elders geteeld is en per spoor of schip moet worden vervoerd. In dat geval moet het vervoer gedekt zijn door een machtiging tot afname. Voor de "goede orde^ maken wij belanghebbenden er nog op attent, dat op 22 Juni 1942 alle aan koopvergunningen, welke vóór dien datum zijn gedateerd, vervallen zijn. Op 22 Juni zal dus uitsluitend verkocht mogen worden op aankoop vergunningen, welke gedateerd zijn op of na 22 Juni 1942. Vaarskalveren De L.C.(\ voor Zeeland vestigt er nogmaals de aandacht op, dat* alleen voor vaarskalveren in de bekende gewichtsklasse een premie van 30 of f 40 wordt uitgekeerd. De vóór 7 Juni 1942 bij de L.C.O. ter levering opgegeven vaarskalveren die nen uiterlijk 13 Juni te zijn afgeleverd, om ook voor een premie in aanmerking te komen. Zoodra men in het bezit is van een leveringsbon,* kan tevens onder overlegging van het veeboekje een premieaanvraagformulier worden verkregen op de Districtskantoren en te Goes. De premie wordt per postcheque uitbetaald. Eieren Weidecontracten voor rundvee De L.C.O. voor Zeeland maakt bekend, dat met ingang van 15 Juni 1942 het afsluiten van weide- contracten wordt stopgezet. Tot nader order kun nen derhalve geen contracten méér afgesloten worden voor „centrale" runderen en „vrije" rundéren. in het leven van den landman ïljo de nuttige oogenbllkken tehaartchv Maar alt hij even zit. kan hi| ook ten volle van «jn radio genieten eb hl) in den ,1 U I i T I R <5 IO 9 da beste programma's opzoekt» Niet voor niets zegt mem METOEN LUISTERGIDS IN HUIS IS MEN IN OEN AETHER THUIS» laat W daarom op den Lulstergld» InschrijvenU Jieeft er veel gemak van I PROGRAMMABLAD VAN DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP De JLuisterglds kost 2 per half jaar. Stort nu voor het 2de halfjaar 1942 2 op post rekening 400.000 v. d. Nederl. Omroep. Alle in Juni verschijnende nummers ontvangt U dan GRATIS. Weekabonnementen a 8 cent op te geven aan de Administratie, Keizersgracht 107g Amsterdam C. De L.C.O. voor Zeeland wijst de kippenhouders op hun plicht om eieren af te leveren aan de daartoe aangewezen verzamelaars. Deze verzame laars zijn bekend bij iederen plaatselijken ver tegenwoordiger. Afleveren aan een anderen ver zamelaar brengt met zich mede, dat de eieren niet in mindering komen op den aanslag. De prijs bedraagt 1.32 per kg. afgeleverde eieren. Wie niet levert mag erop berekend zijn dat in September a.s. bij de controle geen kippen meer aanwezig mogen zijn. Dit geldt ook voor de niet bij de L.C.O. georganiseerden. W. SLOB MET DE LEIDING BELAST De staf leider van Hoof daf deeling I „Volk en Bodem" van den Nederlandschen Land stand, heeft met de leiding van de lande lijke ruitersport vanwege den Nederland schen Landstand, den heer W. SLOB te HOOFDDORP belast. 'E vorige maand heeft men de officieele publi catie kunnen lezen, dat een ieder, die pluimvee houdt, verplicht is geworden daarvan 15 eieren af te leveren en wel vóór 23 Juni 7 stuks, vóór 28 Juli tenminste 12 stuks en vóór 30 Augustus 1942 tenminste 15 stuks per hen. Verder zijn thans de verzamelaars aangewezen, aan wie de eieren zijn af te leveren. Voor de erkende Fok- en Vermeerderingsbedrrjven is bet door dezè af te leveren aantal eieren ongewijzigd gebleven. Het is mij bekend, dat dit besluit velen onaan genaam heeft getroffen. Het beteekent voor hen immers verminderde inkomsten, aangezien zij thans de officibel vastgestelde prijzen voor die in te leveren eieren ontvangen, terwijl zij tot dusver grootendeels in denzwarten handel verdwenen! Wel betreft het hier slechts 15 stuks, maar men mist nu eenmaal niet graag inkom sten, ook aj verkrijgt men deze door verboden handelingen te plegen. Er zit echter een andere kant aan deze aan gelegenheid vast, waarop ik met een enkel woord wil wijzen. Zieken en zij die minstens 20 procent beneden het normale gewicht voor hun categorie zijn gekomen, bovendien een wankele gezondheid hebben gekregen, kunnen door hun geneesheer eieren voorgeschreven krijgen. Nu is niet alleen gebleken, dat bet aantal door de pluimveehouders ingeleverde eieren onvoldoende is, om deze beide categorieën aan hun toewijzingen te helpen, doch ook hebben zij meerdere malen genoegen moeten nemen met koelhuiseieren, waarvan een zeker deel eenvoudig verrot bleek te zijn, terwijl de versche eieren in den sluikhandel terecht kwa men, tegen prijzen welke alleen door hen betaald kunnen worden, die over vlotte contanten be schikken en .dat is slechts een gering percentage in den lande. Weet men wel, dat 74 pet. van onze bevolking een inkomen h®eft van minder dan 2000 gulden per jaar, 13 pet. van 2 tot 3000 gulden en de resteerende 13 pet. over een booger inkomen beschikt? Aan den eenen kant mist men dus de meerdere inkomsten van die 15 eieren, doordat ze nü aan den zwarten handel worden onttrokken, doch daar staat weer tegen over, dat thans degenen, die deze eieren noodig hebben, nu inderdaad ook in het bezit daamn kunnen komen. Ook bedenke men, dat men voor die hennen geen voeder behoeft te koopen, daar ze met de afvalproducten van het eigen bedrijf gevoerd moeten -worden. Tenslotte moet er bij gedacht worden, dat men het aantal in te leveren eieren al zéér laag heeft gesteld, hetgeen ook verband houdt met het late tijdstip van afkondiging ^an het besluit. Vorig jaar moesten de pluimveehouders in Duitschland 60 eieren inleveren, hetgeen voor dit jaar op 70 stuks werd gesteld. In Duitschland en in het nog steeds neutrale Zwitserland, waar ook een. inleveringsplicht bestaat, wordt de gemeen schapszin dan ook hooger aangerekend, dan dit helaas in ons land over het algemeen nog het geval blijkt te zijn. D. J. H.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12