ieele Landbouwmededeelingen Offic Verplichte rundveelevering 1942 1 voor de provincie Zeeland De weg voor het spuien van de pinken is vrij! Afmaaien of doodsproeien van goed gekeurde perceelen aardappelen. Hiermede wordt onder de aandacht van belang stellenden gebracht dat het afmaaien of dood sproeien van het loof van goedgekeurde perceelen aardappelen slechts is toegestaan, indien hiervan vooraf kennis is gegeven aan de plaatselijke keu ringscommissie. Perceelen aardappelen waarvan het loof wordt afgemaaid of doodgesproeid zonder voorafgaande kennisgeving aan de keuringscommissie worden afgekeurd. Vroeg rooien pootgoed. Deelnemers aan de gewassenkeuring die hun per ceel voorloopig goedgekeurde pootaardappelen geheel of gedeeltelijk groen wenschen te rooien moeten vooraf daarvan kennis geven aan het Secretariaat van den Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis te Goes. De Keuringsdienst zal hen na ontvangst van deze aanvraag een verklaring doen toekomen, waarbij zij toestemming tot het rooien verkrijgen, welke verklaring aan een controleerende ambtenaar desverlangd moet worden getoond. Voorlichting bij de selectie van pootgoed. Zij die voorlichting wenschen te verkrijgen bij het selecteeren van een perceel voor de keuring aangegeven pootaardappelen, gelieve zich hier voor in verbinding te stellen met een der be stuursleden van der Keuringsdienst Zeeland of met het Secretariaat te Goes. Deze voorlichting geschiedt kosteloos. KEURINGSDIENST ZEELAND. Rundveelevering. A. Regelmatige aanvoer. Veehouders die voor 1942 wel een aanslag hebben, doch nog belangrijk minder dan 50 pet. hebben afgeleverd worden in overweging gegeven om onverwijld het tekort geheel of gedeeltelijk aan te zuiveren. Zij voorkomen dan dat op een minder gepast oogenblik een lastgeving tot directe leve ring wordt toegezonden. Alsdan zal het geheele tekort onmiddellijk, geleverd moéten worden. Veehouders die 2of meer melkkoeien moeten leveren dienen er voor te zorgen dat ongeveer de helft van het aantal te leveren melkkoeien ook uiterlijk in Juli wordt afgeleverd. B. Ingediende bezwaarschriften. Met de behandeling van de, bezwaarschriften is een aanvang gemaakt. Het zal echter nog eenige weken duren alvorens een ieder antwoord ont vangt. In bijzondere gevallen zal men een oproep ontvangen om mondelinge toelichting te geven aan de daartoe aangewezen bezwaarschriften commissie. C. Registratiemerken. Nogmaals wordt onder de aandacht gebracht, dat ieder rund van een registratiemerk moet voor zien zijn. Ongemerkte runderen worden op de veeleveringsmarkt niet meer geaccepteerd, met uitzondering van nuchtere kalveren die onge merkt mogen worden afgeleverd. Het in voorraad hebben en verhandelen van on gemerkte runderen is bovendien verboden. Aan vragen om te merken dienen gericht te worden tot de Districtskantoren der L.C.O. D. Vetweiders. Hieronder worden verstaan veehouders, die in den winter weinig of geen runderen aanhouden doch in den zomer voor eigen rekening een aantal runderen weiden hetzij op eigen weiland hetzij op gehuurd of gepacht weiland (het z.g. inscharen). Voor zoover uit de copie-contracten blijkt dat contractvee wordt aangehouden, zal uiteraard geen aanslag worden opgelegd. Zrjn echter vrjje runderen (groot vee, pinken enz.) aangekocht dan zal voor ieder rund een aanslag worden opgelegd gelijk aan de gemiddelde gewichtstoe name gedurende den tijd dat het wordt vetge- weid. De gewichtstoename wordt gesteld op ten minste 150 en ten hoogste 200 kg. De aanslag kan eerst tegemoet gezien worden nadat de cijfers van de eind Mei (begin Juni) j.l. gehouden inventarisatie zijn verwerkt. Vetwei ders die er prijs op stellen hun aanslag zoo spoe dig mogelijk te kennen zullen goed doen aan de L.C.O. te Goes een opgave te verstrekken van het aantal stuks vrij vee dat wordt aangehouden. Tenslotte wordt bekend gemaakt, dat al het bovenbedoelde vee t.z.t. aan de Bedrijfsorganisatie moet worden afgeleverd hetzij op eigen naam hetzij op een anders naam. Varkens. 1. Huisslachting. In Zeeland is het verplicht aantal af te sluiten mestcontracten voor varkens thans geheel af gesloten. Hierdoor worden de Zeeuwsche varkens houders in de gelegenheid gesteld om een z.g, blauwe huisslachtvergunning af te halen bij den plaatselijken vertegenwoordiger. De voorwaarden zijn: 1. Men moet een toewijzing van varkens be zitten. De toewijzingen 1941 zfrn nog alle geldig, dus witte kaart net roode druk of gele kaart met zwarte druk. 2. Het voor huisslachting bestemde varken mag thans-niet zwaarder zgn dan pl.m, 80 kg. Mestcontractvarkens kunnen onder geen voor waarde worden overgeschreven op huisslach ting. Bij slachting van het varken zal dit ten hoogste 150 kg. levend mogen wegen. 3. Varkenshouders die een fokzeug of fokbeer zijn toegewezen en aanhouden mogen deze voor huisslachting bestemmen ook al zal het levend gewicht bij slachten meer dan 150 kg< bedragen. 4. Zonder opgave van het blikmerk en het tatoueermerk aan den PI. Vertegenwoordiger kan geen vergunning worden uitgereikt. Voorloopig kap aan iederen varkenshouder die een toewijzing bezit slechts één vergunning wor den uitgereikt. Uitgezonderd zijn de personen die 2 of meer mestcontracten hebben afgesloten, in dien de gezinsgrootte van dien aard is dat zij recht zouden hebben op 2 huisslachtingen (b.v, meer dan 6 gezinsleden). 2. Vervoer van varkens. Het vervoeren van varkens zonder vervoerbewijs is geheel verboden. Dit geldt thans ook voor big gen beneden 25 kg. Vervoerbewijzen voor biggen beneden 25 kg. zijn verkrijgbaar bij de PI. Ver tegenwoordigers onder opgave van het blikmerk en tatoueermerk. Inhouding zomerreserveering. Veehouders die melk of room leveren aan een fabriek worden erop attent gemaakt, dat vanaf Zondag 7 Juni 1942 tot en met Zaterdag 10 October 1942 over elke kg. geleverde room 2.5 cent op den uit te betalen prijs zal worden in gehouden. Deze gereserveerde gelden zullen in de aanstaan de wintermaanden, volgens nader te geven voor schriften wederom aan de veehouders ten goede worden gebracht. DE PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND Verplichte arbitrage in het landbouw bedrijf in de provincie Zeeland De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken den landbouwers-werk gevers, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, ingevolge artikel 2 lid 3 der Crisis-Organisatie beschikking 1939 de verplichting op te leggen arbitrage te aanvaarden ten aanzien van de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden voor 1942- '43 voor de bij hen werkzame of werkzaam te stellen landarbeiders. Voorts maakt de Secretaris-Generaal voornoemd bekend, dat door hem in deze arbitrage tot arbi ter is benoemd Prof.- Dr. G. Minderhoud te Wage- ningen, die zitting zal houden op Woensdag 1 Juli a.s. te 15.45 uur in het Gemeentehuis te Goes, op welke zitting de betreffende landbou wers-werkgevers in de gelegenheid zullen worden gesteld hun standpunt mondeling uiteen te zet ten of te doen uiteenzetten. Voor zoover betrokkenen er prijs op stellen van te voren een schriftelijke toelichting in te dienen, wordt hun verzocht deze ten spoedigste in te zenden aan den Secretaris van de Rijksbemidde laars, Bezuidenhoutscheweg 87, 's-Gravenhage. UITVOERINGSBESLUIT Behoorende bij het Pachtbesluit (Vervolg van pag. 9) slissingen tot verlenging van pachtovereenkom sten van een hoeve, welke voor den duur van 12 jaar zijn aangegaan. De Boerenleider der provincie is echter ook in het algemeen bevoegd om de zittingen van de Pachtkamers bij te wonen en hij kan ook daar van zijn meening doen blijken en de stukken in zien. Het is de bedoeling.dat bij een afzonderlijke regeling aan de Boerenleiders der provincies ook de bevoegdheid wordt gegeven om zelfstandig in hooger beroep te gaan van de beslissingen der Pachtkamers in zijn provincie bij de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem. Deze regeling is in voorbereiding, Echter kan ook nu de Boerenleider reeds de beroepszittingen van het Gerechtshof te Arnhem bijwonen, voor zoover het betreft een beroep aan gaande een zaak, die zijn provincie betreft. Voor de benoeming van de deskundige leden van de Pachtkamers wordt de voordracht opgemaakt door den Boerenleider, Hoofd van den Nederland- schen Landstand, evenals voor de benoeming van de deskundige leden van de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem. De invloed van den Landstand in de Grondkamers zal dus zeer groot zijn. De Grondkamer is immers een Staatsorgaan, de Landstand echter is de georganiseerde boerenstand zelf. Het spreekt vanzelf, dat het Staatsorgaan in zeer groote mate rekening zal moeten houden met datgene wat in den boerenstand zelf leeft en door zijn organisatie, den Nederlandschen Land stand, in het Staatsorgaan naar voren wordt gebracht. De invloed van den Landstand zal te grooter blij ken, naarmate de Landstand zelf beter beslagen ten ijs komt en door zgn wei-overwogen en zelf bewust optreden in staat toont te zijn de alge- meene staatsbelangen en de bijzondere belangen van zijn leden doeltreffend te behartigen. Officieéle publicatie van de Bedrijfs organisatie voor Vee en Vleesch. B\j de vaststelling van den aanslag-1942 werd behalve een aantal kilogrammen, dat verplicht moest worden geleverd tevens aangegeven een minimum aantal runderen tenminste éénmaal gekalfd, dat hierbij moest worden geleverd. Deze maatregel had ten doel om te voorkomen, dat in de samenstelling van den veestapel te groote verschuivingen zouden optreden. Mede in verband met de 'etpositie is echter besloten om het minimum aantal te leveren.koeien te doen vervallen, zoodat thans de veehouder vrij is om zijn aanslag te voldoen door levering van dié runderen, die hij daartoe het meest geschikt acht. Hierdoor wordt hem dus de gelegenheid geboden zijn leveringsplicht te vervullen door levering uitsluitend in den vorm van jongvee. T 'Door vele veehouders wordt bezwaar ondervonden van de verplichting om èn 19 pet van de melkkoeien èn het jongvee, dat bij de telling van 1 December 1941 ouder dan 1 jaar en drachtig was, IN STUKS VEE te leveren. Terwijl ze in vele gevallen verlegen zitten met de boventallige pinken, dwingt deze verplichting hen om melkkoeien, die nog een beduidende hoeveelheid melk geven, te leveren en die pinken te laten doorweiden. Dat deze verplichting in vele gevallen leidt tot zulk een ongewenscht resultaat is door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch ingezien. De veehouders zullen bij de verdere levering in het vervolg dan ook hiervan zijn ontheven en dus volkomen vrij zyn in de wijze, waarop zij aan den totalen aanslag wenschen te voldoen. Onze raad is: LEVER NU EERST DE PINKEN DIE GE TEVEEL HEBT EN WEL: LEVER DIE BOVENTALLIGE PINKEN ZOO SPOEDIG MOGELIJK. Zoudt ge daarbij moeilijkheden kunnen ondervinden met het voldoen aan den totalen aanslag, wendt U dan tot den plaatselijken Bureauhouder in uw district. In zulke gevallen is namelijk de mogelijk heid opengesteld om door verlaging van den aanslag het vroegtijdig leveren van het jongvee toch doorgang te laten vinden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12