De. Landstand Verslag vergadering Coöperatieve Veiling Walcheren te Middelburg De Landstand in Zeekind Bureau Pacht Gedachten van Arjaon nut t Peëeland Op Dinsdag 16 Juni 1942 hield de Coöp. Veiling „Walcheren" WA te Middelburg haar jaarlijk- sche vergadering. Aanwezig Bestuur, Raad van Toezicht, 55 leden der afdeelingen en het eerelid P. v. d. Putte. Na opening der vergadering verklaart de voor zitter dat door zeer bgzondere omstandigheden verleden jaar geen vergadering kon v. orden gehouden, zoodat er over twee boekjaren reke ning en verantwoording zal worden afgelegd. Hij wijst er op, dat ondanks de groots tegen slagen, vooral op 17 Mei 194Ö, toen alles door het oorlogsgeweld werd vernield en zeer groote problemen op allerlei gebied te voorschijn ge roepen werden, men er door taaie volharding in is geslaagd de veiling in stand te houden en reeds thans een gezonde finaricieele fundee ring te leggen. Hij spreekt een woord van hartelijken dank aan allen die de financieele basis hielpen vestigen of op een andere wijze hun hulp verleenden. Ook spreekt hij een woord van dank uit aan het personeel, dat in '40 onder moeilijke omstandig heden heeft moeten werken. Helaas bleek de vorige Directeur niet bij machte de zaak meester te blijven, zoodat het Bestuur zich gedwongen zag een nieuwen Directeur te benoemen. De keuze viel op den ^waarnemend Directeur, den heer W. Kweldam uit Beverwijk, die sinds 1 April 1941 waarnemend was en die de admini stratie weer op gang had gebracht. De secretaris brengt een zeer uitvoerig verslag uit, hij geeft een algemeen overzicht en zeer veel cijfermateriaal waarop wij straks nader terug komen. Ook herinnert hij eraan, dat voor den oorlog er een conflict was met de kooplieden, doch dat die kwestie mede verbrand is. De Voorzitter van den Raad van Toezicht, ver slag uitbrengend over het financieele beheer over 1940 en 1941 wijst op bijzondere moeilijk heden op financieel en technisch gebied die dank zij de goede samenwerking van Bestuur en Raad van Toezicht allen tot een goede oplossing wer den gebracht. In het bijzonder wijst hij op het energiek in- - grijpen wat een vlugge opbouw mogelijk maakt, met de groote voordeelen op materieel en finan cieel gebied daaraan verbonden. Ook wijst hij op de moeilijkheden in de administratie daar deze was vastgeloopen. Hij wijst speciaal op het .pijnlijke in deze zaak en betuigt met klem, dat het Bestuur en Raad van Toezicht ondanks alles het goede met den vorigen Directeur voor hadden, doch dat hij noch zijn adviseurs waren te overtuigen, zoodat men noodgedwongen een uitspraak moest vragen aan een hoogere instantie, die het ontslag op de aangevoerde feiten verleende. Mogen de adviseurs die hem tot zijn starre houding aangezet hebben, nu hun plicht kennen en aan hem goedmaken, hetgeen zij voor hem stuk maakten. Ealans en exploitatierekening over 1940 worden Ik bin net trug van de beroouwer. Die ei tegenwoordig 'n andere naem gekrege, ie eet noe plaeselijk vertegenwoordigera 't kind mar 'n naem eit, eé. Da 's tegenwoordig 'n reis en m'n banden bin zo slegt. En noe mot je bekan vuuf kilometer rieje, om der te kommen. Vroe ger was 't makkelijker, toen der bie ons op 't durp ök nog 'n beroouwer was. Ze zégge, dat 'k tenminsten g'oörd, dat het is om te bezuunigen, dat er zo weinig beroouwers meer bin, mar ik geloöve, dat ze beter op andere plekken konne bezuu- nige en ons allemael onze beroouwers laete. Misschien zulle ze 't wel es 'n keer inzien. Ik bin bie de beroouwer weze vraege, oe d dat noe zit mi die eierophaelersd'eiers lègge a veèrtien daegen te wachten en dae kom mar geèn mens om. Z'ebbe 't mi die eierophaelers a net ge- daen as mi de beroouwers, centraliseren, ze mosten der vee meèr angewezen ebbe, dan zouwe d'eiers vee regelmaetiger g'aeld oöre. De mensen in de stad bin der tog ök mee gediend, dasse vosse eiers kriege. Mar de beroouwer kon der ök nie vee an doen, ie zou 't den ophaeler es zegge, dus op oop van zegen. Van de weke 'k van de Landstand 'n boekje gestierd gekrege, „De Productie slag in Europa", 't Is wè 'n aordig boekje om es te lezen. Daer oor zo es goed in goedgekeurd. Het exploitatie-overschot groot 8465.84 wordt voor afschrijving bestemd. De Balans en exploitatierekening 1941 worden eveneens goedgekeurd. Over dit boekjaar is een overschot van 16828.20 waarvan 8822.26 voorafschrijvingen, terwijl 8005.57 aan de leden zal worden terugbetaald, 1 Vz van hun omzet aan groenten, fruit en aardappelen over 1941. De omzet '40 was 479.505.92, in '42 745.764.60, hierin spreekt wel duidelijk de gunstige wending die op tuinbouwgebied is gekomen. Bij de bestuursverkiezing werdeh de heeren B. Koole en C. W. Bommelje met bijna algemeene stemmen herkozen. Ook de leden der Raad van Toezicht, M. Sanderse en A. de Jager werden met hetzelfde stemmenaantal herkozen. De Directeur gaf vervolgens eenige mededeelin- gen en waarschuwingen o.a over het fust en fustmisbruik; met klem wijst hij op voorschrif ten die gegeven zijn en nog gegeven zullen worden, vooral in het belang van den geregelden aanvoer. Hij doet een beroep op aller medewer king voor de goede werking van het geheel. Bestüursvergoedingen en Presentiegelden worden goedgekeurd. Het Veilingpercentage \yordt voorloopig vastge steld: export 3%. gewone veiling 5 gast- veilers resp. 5 en 7 Kistenhuur 2 cent per kist, aardbeiencihips 1 cent, contributie 2.50 met de bepalingen om 50 cent per lid aan de afdeelingen af te dragen ter tegemoetkoming van onkosten door deze gemaakt. Het veilen van groenten, fruit en aardappelen wordt bij hernieuwing verplichtend gesteld. Aan een 30-tal leden wordt ontheffing van lid maatschap verleend. Ledental bedroeg na ontheffing 655. De Voorzitter sluit de vergadering na de leden er op gewezen te hebben zooveel als in hun vérmogen is, de' productie op te voeren. Redactie-adres: Zie in den kop. Advertenties: Losse plaatsing 75 cent per m.m. Vraagt tarieven aan voor contracten en plaatsing in gedeelten van de oplaag. Abonnementen. Voor niet-leden van den Ned. Landstand /-5.per jaar of 1.25 per 3 maan den. Alle briefwisseling exploitatie, advertenties en abonnementen betreffende, aan postbus 281, Den Haag, telefoon 33.67.51. verteld oe Engeland ons altied uutgezogen eit. A julder intresse ebbe, vraeg dan an de Landstand ök om zo 'n boekje, ajje 't nog nie gekregen eit. Eèrgistere bin 'k opgebeld deur de Staf- leider van de Landstand. Omdd 'k velweke m'n gedagten g'openbaerd a, vroeg ie of a 'k deze weke ök wat te vertellen a. Ie vertelden men nog dat de land- en tuin- bouwonderwijzers ök zo goed mee gaen werke an de Landstandskrante. Die schrieve iedere weke technise artikels, zie den ie. Dat, bin artikels over 't practise boeren. Mar toen a 'k vroegof dat noe allemael wè waer was, lagten ie nog al. 'k Geloöve ernog nie vee van. Die eèren zouwe ök wè es 'n keèr 'n bitje beter onder der pette motte kieke. A die eèren der verstand wat beter ge- bruukten zouwe ze wè verandere. 't Za wè komme, zegge 'k altied. Der is vroeger zo iemand gewist, Bréro eèten die, die ei es gezeid: 't Kan. ver keer e"en dae zulle men 't mar bie ouwe. 'k E ök zo wat g'oörd over 't dossen vö van de zeumer, mi die rejonindieling. 't Ei netuurlik z'n goeie kanten, mar dae zulle ök wel aeken en oögen an zitte. 'k Mö nog es goed infermeère, dan kom 'k er nog wél es op trug. Tot ziens, oor, ARJAON. No. 25 Vrijdag 26 Juni 1942 Pag. 1. Scheppende kracht. 1. Als iemand verre reizen doet. 2. Achter den Ploeg. 3. Gedachten van Arjaon. 3. Jaarverslag Coöp. veiling te Middelburg. 4/5. Merriekeuringen. 5. Het bietenaaltje en zyn bestrijding. 6. Wat is heemkunde? 6. Voederwinning. 7. Besmettelijk verwerpen. 7. Wat „Land en Volk" brengt. 8. Uitvoeringsbesluit behoorende bij het pachtbesluit. 10. Onkruiden als konijnenvoer. 11. Let op den Coloradokever. 11. De invloed van de legrijpheid. 11. De oogst van het koolzaad. .12. Officieele landbouwmededeelingen. 12. De verplichte rundveelevering. 16. Nederland voedt zichzelf. Verkoop kersenoogsten Op 17 Juni werden door Notaris Kram te Ka- pelle de onderstaande kersenoogsten in de ge meente Wemeldinge verkocht: lste Boomgaard Wed. L. Dominicus voor ƒ550 aan A. Vleugel te Wemeldinge; 2de Boomgaard Wed. L. Dominicus voor ƒ570 aan J. Jac. v. d. Stel te Wemeldinge; 3de Boomgaard Wed. L. Dominicus voor ƒ1111 aan J. Hoogesteger te Wemeldinge; 4de Boomgaard Wed. L. Dominicus voor ƒ1385 aan D. Jeremiasse te Wemeldinge; Boomgaard M. C. Lindenbergh voor ƒ1100 aan M. Hoogesteger te Wemeldinge; Boomgaard M. C. van Wingen te Rilland voor ƒ280 aan W. v. d. Stel te Wemeldinge; Boomgaard Gez. Houtekamer voor ƒ162 aan Jac. Houtekamer te Wemeldinge; Boomgaard C. A. de Zeeuw voor 575 aan Gebr. Veerhoek te Wemeldinge. De verkoopsprijzen zijn zeer goed, maar het is dan ook al vele jaren geleden, dat er zooveel kersen waren. Vergadering jonge boeren Op 13 Juni j.l.'werc in een vergadering, waartoe eenige jonge boeren waren uitgenoodigd, door den Burgemeester van -Zuidzande een zgn. spuit- commissie ingesteld. Onder toezicht van deze commissie worden alle tuinperceeltjes met aardappelen en di< perceel tjes, die voor machinaal sproeien te klein zijn, en die gelegen zijn in de gemeente Zuidzande, door middel van rugsproeiers bespoten met cal- ciumarsenaat tegen de coloradokever. Gezien het groote gevaar dat in de verbreiding van den coloradokever voor de aardappelteelt schuilt, is deze maatregel ten zeerste toe te juichen. Door deze maatregel worlen alle perceeltjes vol ledig en deugdelijk bespoten. Wanneer ieder voor zich voor tie bespuiting moet zorgen, hapert daar wel eens iets aan. De andere Zeeuwsche Burgem ^esters dienen aan het initiatief van hun collega te Zuidzande een voorbeeld te nemen. Onze rechtskundige medewerker zal voor het geven van rechtskundige adviezen, voornamelijk Pachtzaken, zitting houden op het kantoor van den Nederlandschen Landstand in Zeeland, Groote Markt 28 te Goes, op de onderstaande data en tijden: Dinsdag 14 Juli a.s. van 14.0017.30 uur. Woensdag 15 Juli a.s. van 9.00 12.30 uur en van 14.0017.30 uur. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de adviezen geheel gratis worden gegeven.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3