Rassenkeuze koolzaad Boekbespreking Zomer 1942 Sinds het begin dezer eeuw is de koolzaad- verbouw in Nederland geheel gebaseerd op Mansholt's Hamburger koolzaad, dat in 1895 geselecteerd werd uit handelszaad- van een Hamburger zaadfirma. Het ras werd in 1899 in den handel gebracht en verdrong sinds dien de ouderwetsche landrassen (Oldamb- ster koolzaad, Groninger koolzaad, Noord- hollandsch koolzaad) geheel. Met Mansholt's Hamburger koolzaad is ge kenmerkt door egaal stevig, koTt, fijn stroo, bleekgele bloemkleur en vroege rijping. De korrel is vrij klein, het opbrengstvermogen zeer goed. In 1938 werd door het I. v. P. het Janetski's koolzaad in vergelijking met Mansholt's Hamburger beproefd. De voorgaande winter was zacht, verschillen in wintervastheid wer den niet opgemerkt. In opbrengst bleef de Janetzki's beneden het Hamburger koolzaad. De enorme vorstschade in 19381939 -was voor het I. v. P. aanleiding aandacht aan buitenlandsche rassen te gaan schenken, zoo- da't in 1940 beproefd werden Lenbke's en Ja netzki's koolzaad in vergelijking met Mans holt's Hamburger. Alleen 't proefveld op het Landbouwproefbedrijf Zeeland kwam door den winter. Janetzki's bleef in opbrengst be neden Mansholt's Hamburger, het Lembke's koolzaad bracht meer op. In 1941 bleef het p.oefveld in Zeeland wederom behouden; de beide Duitsche rassen gaven een hoogere op brengst dan hét Hamburger. Ook op een proefveld in de Wieringermeer was dit het geval. Lembke's gaf de hoogste opbrengst. In de volgende tabel zijn de beschikbare ge gevens uit de jaren 19381941 samengevat (het aantal proefvelden is tusschen haakjes geplaatst) Mansholt's Hambu.ger 100 Lembke's koolzaad 107.3 (13) Janetzki's koolzaad 99.0 (14) Op de proefvelden bracht Lemke's koolzaad dus gemiddeld meer op dan het Hamburger koolzaad; Janetzki's koolzaad iets minder. De ervaringen in den afgeloopen winter wij zen er op dat zoowei Lembke's koolzaad als Janetzki's tamelijk wintervast zijn en dus in dit opzicht meer bedrijfszeker dan Mans holt's Hamburger koolzaad. Onder de tegen woordige omstandigheden speelt de bedrijfs zekerheid van rassen een zeer groote rol, om dat men niet in de gelegenheid is een tekort uit het buitenland aan te vullen. Indien in den loop van den zomer geen on gunstige verschijnselen worden waargenomen, zal Janetzki's koolzaad wegens zijn goede wintervastheid en vroege rijptijd in de nieu we rassenlijst (1943) worden opgenomen. Voor de beschrijving van Lembke's en Mans holt's koolzaad verwijs ik naar de rassen- lijst 1942. Janetzki's koolzaad is vroeger rijp dan Lemb ke's en rijpt ongeveer gelijk of ie„s voor Mansholt's Hamburger. De wintervastheid staat niet bij Lembke's ten achter; het ge wag is minder robust en iets minder stevig. De korrel is vrij groot. Importeur van Lemb ke's en Janetzki's koolzaad is r.e heer G. Kraai Wzn., te Vlagtwedde (Gr.) Ten slotte zij nog de aandacht gevestigd op raapzaad, waarvan het Lembke's raapzaad thans in beproeving is. Mettertijd hoop ik nog nadere mededeelingen hierover te kunnen doen. DE DIRECTEIR VAN HET INSTITUUT VOOR PLANTENVEREDELING, J. C DORST. Repelen van vlas Bij talrijke gelegenheden is reeds opgemerkt, dat er een groote behoefte bestaat aan kor te handleidingen voor de practijk van den landbouw. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de arbeidsmethoden. Zoo verscheen in den herfst van 1940 een „Handleiding voor het repelen van vlas". De belangstelling hiervoor bleek zoo groot te zijn, dat een jaar later reeds de derde druk hiervan het licht zag. Daarna kwam in den zomer van 1941, even eens van de hand van de Afdeeling Vlas teelt en Vlasbewerking van het Centraal In stituut voor Landbouwkundig Onderzoek (Rijkslandbopwconsulent Ir. L. J. A. de Jonge), een „Handleiding voor het oogsten van vlas" gereed. Ook aan deze handleiding bleek een groote behoefte te bestaan, gezien het feit, dat de eerste, druk in denzelfden zomer uitgeput was. Het is begrijpelijk, dat juist een beknopte oogsthandleiding gaarne door de practijk aanvaard werd. Niet alleen, omdat ook op dit gebied veel vakbekwaamheid is verloren gegaan en omdat een degelijke scholing dier arbeiders, vooral van de jongeren, dringend geboden is, maar bovendien, omdat er thans veel vlas verbouwd wordt in streken, waar de vlasteelt al jaren lang weinig meer betee- kende, zoodat de kennis van den vlasoogst geheel ontoereikend is geworden. Nu er zoo veel aan gelegen is om den onmisbaren vezel van eigen bodem zoo goed mogelijk te ber gen, past een. nauwkeurige handleiding over de juiste oogstbehandieling van vlas, in het raam van de intensieve voorlichting en op leiding, welke in de verschillende gewesten in de laatste jaren is gegeven door middel van voorwerkers, demonstraties, cursussen en on derricht op de bedrijven zelf. Gezien dit alles behoeft het geen verwonde ring, dat na kerten tijd een herdruk noodig was. Achtereenvolgens worden uitvoerig be sproken de algemeene gang van' zaken bij het vlastrekken, bij het trekken en binden en tenslotte bij het inhalen en optassen, terwijl besloten wordt met enkele bijzondere voor schriften voor den koppelarbeid. Het geheel is keurig verzorgd en verlucht met een groot aantal foto's en teekeningen. Wij kunnen dan ook aan iedereen, die met het hier behandel de onderwerp in aanraking komt, ten zeerste aanraden het besproken boekje aan te schaf fen. Het is uitgegeven bij H. Veenman en Zonen te Wageningen en de prijs, welke f 0.50 bedraagt, kan voor niemand eenig bezwaar zijn. HOOI-INLEVERING OOGST 1942. De onderbedrijfsorganisatie voor hooi, stroo en ruwvoeder maakt bekend, dat binnenkort afkondiging van een verordening tegemoet gezien kan worden, waarbij aan alle gebrui kers van grasland der verplichting tot het ter beschikking houden en inleveren van een na der te bepalen hoeveelheid hooi per ha gras land wordt opgelegd. Hierbij dienen gebrui kers van grasland, die nog niet de volledige hoeveelheid hooi van oogst 1941, welke op hun P.I.C.A.-aanslagbiljet vermeld stond, heb ben geleverd met de mogelijkheid rekening houden, dat de door hen in te leveren hoe veelheid dienovereenkomstig zal worden ver hoogd, terwijl voor diegenen, die meer hooi van den vorigen oogst inleverden dan hun aanslag bedroeg, dit meer geleverde hooi zoo mogelijk geheel of ten deele in mindering zal worden gebracht bij de vaststelling van de c.'oor hen in te leveren hoeveelheid van oogst 1942. Ieder gebruiker van grasland zal verplicht worden om er voor zorg te dragen, dat hij ook daadwerkelijk aan bovengenoemde 'inleve ringsplicht zal kunnen voldoen. Wie aan deze inleveringspiicht op het daarvoor nog nader vast te stellen tijdstip niet zal kunnen of willen voldoen, stelt zich daardoor bloot aan een heffing van f 0.40 per kg. te weinig in geleverd hooi, terwijl hem daarnaast nog de inlevering van een nader vast te stellen hoe veelheid gedroogd gras, grasmeel, kuilvoeder of ander ruwvoeder zal kunnen worden opge legd. Slechts bedrijven, waartoe minder dan 1 ha grasland behoort, zullen van bovenge noemde verplichting tot inlevering vrij gesteld worden. In uitzonderingsgevallen zal voorts de pro vinciale voedselcommissaris kunnen toestaan, dat deze verplichting door een anderen gras- landgeibruiker wordt overgenomen, mits déze overname niet geschiedt door een gebruiker van grasland, die gewoonlijk hooi aan den handel levert. Bovendien ligt het in de be doeling alle gebruikers van grasland te ver plichten tot inlevering van al het hooi, dat bestemd is voor verkoop (zgn. handelshooi). Ook voor deze inleveringen zal tijd en plaats nog nader worden bekend gemaakt. In verband roet het voorgaande is voorloopig het vervoer van alle soorten hooi verboden; s^chts het vervoer langs den kortsten weg van den verbouwer blijft toegestaan. Met na druk wordt er op gewezen, dat de onderbe- drijfsovganisatie tegenover de overtreders van bovenvermelde bepalingen zoo noodig gebruik zal maken van haar bevoegdheid tot inbezit neming, terwijl daarnaast zal worden over gegaan tot tuchtrechtelijke of strafrechtelijke vervolging. Vervoerverbod Hooi Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening In Oorlogstijd maakt bekend, dat bij besluit no. 64 der Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten (N.I.C.A.) de ontheffing van het vervoerverbod voor hooi is ingetrok ken. Dientengevolge is thans het vervoer van hooi voor een ieder verboden, tenzij door of vanwege de NÏ.C.A. of PJ.C.A. een geleide- biljet voor het vervoer is afgegeven. Aflevering van goedgekeurde poot- aardappelen voor consutnpiie- doeleinden Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat het den te lers niet meer is toegestaan om goedgekeurde pootaardappelen, mede welke zijn geteeld op een tuinbouwteeltvergunning of een tijdelijke tuinbouwteeltvergunning zonder opdruk met het woord „pootaardappelenbedrijf", te ver- koopen of af te leveren voor consumptie doeleinden. Het bovenstaande geldt ook voor de telers in de provincie Noord-Holland. BENOEMINGEN BEDRIJFSORGANISATIES VOOR AKKERBOUWPRODUCTEN. In het „Voedselvoorzieningsblad" zijn de vol gende benoemingen opgenomen: Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij is het bestuur van de bedrijfsorgani satie voor akkerbouwproducten als volgt sa mengesteld: K. L. Gaaikema, Schuiringa te Haren, voorzitter, D. Koudijs te 's-Graven- hage, ondervoorzitter, J. P. F. Janssen te Am sterdam, ir. W. H. van Leeuwen te Delft, J. Schouten te Kapelle a.d. IJssel, K. de Vries Jr. te Groote Upolder, G. J. Wustenink te Vorden Bij besluit van het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor akkerbouwproducten zijn benoemd tot directeuren van ovenge noemde bedrijfsorganisatie H. M. Abraham te 's Gravenhage en ir. A. H. Boerma te Voor burg, tot plaatsvervangend directeur H. S. Sievers te 's Gravenhage en tot assistent- directeur Ir. J. A. P. Franke te Voorburg. Bij besluit van het bestuur van de bedrijfsorga nisatie voor akkerbouwproducten is benoemd tot secretaris van evengenoemde bedrijfsorga nisatie mr. J. van Aartsen te 's Gravenhage. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij zijn benoemd tot directeuren van het aan de bedrijfsorganisatie voor akkerverkoop bureau van akkerbouwproducten: H. M. Abra ham te 's Gravenhage en ir. A. H. Boerma te Voorburg. Nieuwe adressen van de bed'ijfs- organisaiie voor akkerbouwproducien De Bedrijfsorganisatie voor Akkerbouwpro ducten vestigt de aandacht op de nieuwe adressen van de Bedrijfsorganisatie, van de acht onder haar ressorteerende Onderbe- drijfsorgaimsaties en van het Aan- en Ver koopbureau van Akkerbouwproducten, alle gevestigd te 's-Gravenhage. Bedrijfsorganisatie voor Akkerbouwproduc ten: Wassenaarscheweg 80 (tel. 183456, in ter!. letteirs DD.D.) Onderbedrijfsorganisatie voor Granen, Za den en Peulvruchten: Wassenaarscheweg 80 (tel. 183.456). De Afdeelingen Bloemverwer- kenide Industrie en Bonnenadministratie van deze Ondenbedrijfsorganisatie zijn echter ge vestigd: Z.O. Binnensingel 6667 (tel. 183540, interl. letters EJ5.E.E.) Onderbedrijfsorganisatie voor Zaaizaad en Pootgoed: Wassenaarscheweg 80 (tel. 183456, interl. letters D.DD.). Onderbedrijfsorganisatie voor Aardappelen: Wassenaarscheweg 80 (tel. 183456, interl. let ters D.D.D.). De Afdeeling Bonnenadmini- stratie van deze Onderbedrijfsorganisatie is echter gevestigd: Z.O. Binnensingel 6667 (tel. 183540, interl. letters E E.E.E.). De cor respondentie inzake fabrieksaardappelen en inzake de verwerking daarvan tot aardappel meel kan als tevoren gericht worden aan het adres: Kerkstraat 22, Veendam (tel. 316), waar een bijkantoor van de Onderbedrijfs organisatie gevestigd is. De Onderbedrijfsorganisaties voor Suiker, voor Veevoeder, voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder, voor Vlas en Hennep en voor Griend en Riet zij.n alle gevestigd: Z.O. Binnensingel 6667 (tel. 183540. interl, letters E.E.EE.). De Bedrijfsorganisatie herinnert eraan, dat deze nieuwe instellingen de werkzaamheden overnemen, welke tot dusver verricht werden door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale (N.A.C.), de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten (N.I.C.A.)de Ne derlandsche Meelcentrale (N.M.C.) en de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale. Dat gedeelte van het werk dezer Centrales, dat betrekking had op het aankoopen van pro ducten en het verkoopen er van aan den handel en de industrie, alsmede het afsluiten van in- en exportcontracten, is overgenomen door het Aan- en Verkoopbureau van Ak kerbouwproducten: Bezuidenhout 15 (tel. 720090, interl. letters T.T.).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10