Nederland voedt zich zelf!" Het KOOLZAAD ft pjcoductiedaa 1942 No. 68 Boeren KOOLZAAD heeft 4 voordeelen Bovèndien wordt overwogen Koolzaad is het gewas, dat de grootste vetopbrengst per ha. kan leveren. Een opbrengst, welke zeker 8 x zoo groot als die van ons melkvee is. Het koolzaad is hier de laatste halve eeuw in onbeteekenende hoeveelheden verbouwd. Zoo bedroeg de met dit gewas beteelde oppervlakte na 1900 slechts 2000 a 3000 ha. Vroeger was dit echter anders. Vroeger, toen de van overzee aangevoerde planten- vetten nog niet den toon aangaven. Hetgeen zonder meer kan blijken uit het feit, dat van 18611870 jaarlijks gemiddeld ruim 23.000 ha. met koolzaad zijn beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden! Nu zijn wij, evenals vroeger, weer op ons zelf aan gewezen. Thans moeten wij, met elkaar, zonder „hulp'* van buitenaf het beste er van maken. Een volk, dat daartoe in staat is, is waard een volk te zijn. Wij in Nederland, en dus ook onze Neder- landsche boeren moeten weten, dat het er nu om gaat ons een volk te toonen. Een stevig, sterk volk, dat zichzelf wil en kan helpen. Door eensgezindheid en door het volk-zijn boven het eigen ik te stellen. Het Nederlandsche volk vraagt U om meer vet Geeft hieraan gehoor' om Uw volk voor een nijpend vet-tekort te behoeden. Geeft hieraan gehoor door minstens evenveel koolzaad te verbouwen als in 1861—1870. Koolzaad-verbouw geeft een hoogere vetopbrengst per ha. dan op welke andere manier ook. Koolzaad-verhouw is de eenige oplossing om het dreigende vettekort het hoofd te bieden. 1. Het geeft een hoogwaardig product en een beste opbrengst. 2. Het ruimt spoedig het veld (2e helft Juli) en laat een losse schoone stoppel, ruim voorzien van wor tel- en stoppelresten, na; koolzaad is dus een prima voorgewas, vooral voor wintergranen. 3. Het heeft niet alleen een vroege oogsttijd doch ook een vroege zaaitijd, (eind Juli tot begin Septem ber), waardoor het de goede werkverdeeling op het bedrijf zeer bevordert. 4. De hoeveelheid zaaizaad is slechts zeer gering (plm. 10 kg. per ha.). Slaat het gewas onvoldoende aan, dan beteekent het dus slechts een gering verlies indien gij het land omploegt en voor een ander gewas bestemt. (Waartoe door de vroege zaaitijd nog alle gelegenheid bestaat). 1. Voor dit gewas een besten prijs vast te stellen. (Wordt tijdig bekend gemaakt), 1. Voor dit gé was (dat een goeden bodem en vooral betrekkelijk veel stikstof vraagt) een behoorlijke gift stikstof extra toe te kennen. Koolzaad voelt zich het best thuis op goed ontwaterde, kalkhoudende klei-, en zavelgronden; het gewas doet het echter ook goed op vruchtbare, niet te droge zandgronden. Koolzaad wordt vroeg gezaaid (eind Juli-begin September) en daarom moet de voorvrucht vroegtijdig het veld ruimen; wintergerst, klavers, karwij en in het Zuiden ook de erwten voldoen aan die voorwaarde. Voorts leent vooral gescheurd grasland zich voor den verbouw van koolzaad. Ook inzaaien in'paarden- of Waalsche boonen in Juni geeft goede resultaten. Hoofdredacteur: Jac. ter H a a~r E z., Ruinerwold; verantwoordelijk voor de advertenties: J. B o n g en a a r, Den Haag; uitgave: Uitgeverij Volk en Bodem, afd. Tijdschriften, Den Haag; druk: De Residentiebode N.V. Den Haag. K 1128.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16