Af deeling jachtwezen Uitslag van den Nederl. Landstand van de door „Rust- Roest" gehouden veulenkeuring te Oostburg Op Dinsdag 16 Juni werd door de Vereeniging „Rust-Roest" haar jaarlijksche Veulenkeuring ge houden, welke zich weder in een flinke belang stelling mocht verheugen. O.m. was mede tegen woordig de algemeen voorzitter van het Trek paard-Stamboek, Jhr. J. van Vredenburch, die zoowel de premiekeuring voor merriën, welke tegelijkertijd werd gehouden, als de veulenkeuring tot het einde heeft gevolgd. Dat te Oostburg tegelijk ook de premiekeuring voor merriën kon worden gehouden, zonder dat hiervan ook maar de minste last werd ondervonden, ia wel het dui delijkste bewijs van de enorme capaciteit van het nieuwe keuringsterrèin. In totaal werden ingeschreven 124 veulens en 6 hengsten met afstammelingen. Dat IJzendijke slechts door een 30-tal inschrijvingen werd ver tegenwoordigd, is zeker ^aan den lagen kant, doch te Oostburg was de opkomst dan ook wel zeer belangrijk. Daar de veulens, die worden bekroond, in punten- klassen worden geplaatst voor de toekenning van de prijzen, worden de bekroonden van de keu ringsplaats IJzendijke met die van de keurings plaats Oostburg door elkaar vermeld. Oude Hengstveulens: 1. Marnix van Oostburg, door Sidney K. 1801, van Adr. P. Risseeuw te Oostburg; 2. Nico van Oostburg 113091, door Gdulois de Tassenier K. 1700, van J. A. v. d. Plasse te Oostburg; 3. Avenir van Zeedijk 113604, door Sidney K. 1801, van P. J. de Ridder te Re- tranchement; 4. Iwan van Zuidzande, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van Iz. M. de Hullu- Cornelis te Zuidzande; 5. Infernal, door Clairon de la Lys K. 1488, van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; 6. Boudewijn van Buitenlust, door Clairon de la Lys K. 1488, van Aug. Buijsse te IJzendijke; 7. Dirk van Iwan, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van H. A. Nobus te Eede-^ Aardenburg; 8. Marquis van Mina, door Indigolf de Plutsingen K. 1902, van Jac. Vermue, Schoon- dijke; 9. Audacieux d'Ahea 113084, door Audeux van Eikelenbos K. 1620, van H. J. Aemaudts te Sluis; 10. Sidney van 't Veer 113106, door Sidney K. 1801, van P. M. Maenhout-Buyck te Sluis en 11. Carlo., door Marcus van Clairon K. 1744, van Arth. Breijart, Sluis. Jonge Hengstveulens: 1. Malaga, door Clairon van Hooghuis K. 1789, van A. C. Geluk te Nieuw- vliet; 2. Victor var Schoondijke, door Aria's Clai ron K, 1740, van J, Ramondt te §choondijke; 3. Carlo van Zuiddiepe, door Indigoli de Plutsingen K. 1902, van Abr. v. d. Slikke te IJzendijke; 4. Pompier van de Zwaan, door Pompier du Tombois K. 1808, van Em. Buijck te Eede-Aardenburg; 5. Nimrod d'Amice, door Clairon de la Lys K. 1488, van A. J. E. Temmerman, IJzendijke; 6. Melon van Iris, door Willy K. 1891, van R. J. de Milliano te Oostburg; 7. Idéal, door Clairon de la Lijs K. 1488, van Stallen de Dobbelaere te IJzen- tijke; 8. Dragon van Potjes, door Audeux van ükelenbosch K. 1620, van Joh. de Feijter Czn. te Cadzand; 9. Iwan, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van A. de Hullu-van Strien te Groed; 10. Robert, door Aria's Vlairon K. 1740, van C. C. B. Tas te Waterlandkerkje; 11. Velos van Schoon dijke, door Aria's Clairon K. 1740, van J. Ra- mondt te Schoondijke, en 12door Aria's Clairon K. 1740, van P. Luteijn-van Cruijningen te Zuidzande. Oude Merrieveulens: 1. Sulma van St. Kruis, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van P. J. de Bac- kere, St. Kruis; 2. Nelly 113070, dor Aria's Clai ron K. 1740, van Eug. Wijffels te IJzendijke; 3. Lady, door Pompier du Tombois K. 1808, van C. A. Mabesoone te Aarden burg; 4. Mijrtan d'Ahea 113309, door Audeux van Eikelenbosch K. 1620, v. H. J. Aernaudts, Sluis; 5. Iréna, door Clairon de la Lys K. 1488, van Stallen De Dobbelaere, IJzen dijke; 6. Dora van 't Paviljoen, door Willy K. 1891, van G. F. Modde, Oostburg; 7. Laura, door Indi goli de Plutsingen K. 1902, van E. J. de Milliano, IJzendijke; 8. Olga, 113107, door Sidney K 1801, van Cyr. F. Maenhout, Sluis; 9. Bogasse, door Voila K. 1896, van Matth. Iz. de Blaeij, IJzen dijke; 10. Rona van Sluis, door Acron van Vogel schor 87500, van Fr. J. Claerhoudt, Sluis; 11. Ida van Dierkensteen 113109, door Willy K. 1891, van A. H. de Milliano, Watêrlandkerkje; 12. Roset, door Pompier du Tombois K. 1808, van P. Ser- rarens, St. Kruis-Aerdenburg; 13. Olga, door Aria's Clairon K. 1740, van Th. Dierikx, Schoon dijke; 14. Nadine d'Amice, door Indigoli de Plut singen K. 1902, van A. J. E. Temmerman, IJzen dijke; 15. Gaby, door Marcus van Clairon K. 1744, van Cl. P. Ramelaere, Eede-Aardenburg; 16. Erna van Plakkebord, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van El. J. M. Termote, IJzendijke; 17 door Cactor 91515, van Jan Quaak, Aarden burg; 18. Cora van 't Veer, door Acron van Vogelschor 87500, van P. M. Maenhout, Sluis; 19 Hermine 113078, door Aria's Clairon K. 1740, van Eug. Wijffels, IJzendijke; 20. Hermina, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van Aug. de Bruijckere te Bij de Hoofdafdeeling I van het Algemeen Bestuur van den Neder- landschen Landstand wordt met ingang van den dag dezer beschik king ingesteld de afdeeling JACHTWEZEN. Tot leider van de Afdeeling Jacht wezen benoem ik Volksgenoot W. G. Nieuwenkamp te Baam. De Boerenleider, Hoofd van den Ned. Landstand, (w.z.) E. J. ROSKAM Hzn. H ET besluit van den Boerenleider, Hoofd van den Nederlandschen Landstand, tot instelling van een Afd. Jachtwezen bij de Hoofdafdeeling I van den Landstand een beslissing van verstrekken- den aard. Immers, de taak 'van deze Afdeeling zal omvatten de behartiging der belangen, welke de bewerkers van onzen vaderlandschen bodem anders dan als jager in zoo ruime mate bij het jachtwezen hebben. Door den Boerenleider tot leider van de Afd. Jachtwezen en den Jachtraad benoemd, acht ik het zeker gewenscht hierbij een nadere toelich ting omtrent mijn taak te geven. Hoewel ik dien aangaande niet in bijzonderheden kan treden, wil ik toch wijzen do de talrijke tekortkomingen en gebreken, op de vrijbuiterij en den willekeur, waaraan de bewerkers van onzen bodem, geen jager zijnde, onder de oude verhoudingen waren blootgesteld en grootendeels nog blootstaan. Van behoorlijke rechtsverhoudingen kon nauwelijks gesproken worden. Dat aan dezen wantoestand eindelijk eens psé&l en perk wordt gesteld, zal ongetwijfeld in wijde kringen algemeen begrepen en gewaardeerd wor den. Als eerste stap in de goede richting hebben wij de Algemeene Nederlandsche Jagersvereeniging kunnen begroeten. Stellig behoort he4 niet tot mijn taak hierbij te belichten, wat deze Vereeni ging in bijzonderheden beoogt en thans reeds voor het jachtwezen beteekent. Daartoe dienen o.m. de kolommen van haar officieel orgaan „De Nederlandsche Jager". In de toekomst zal het niet xreer mogelijk zijn Aardenburg; 21. Victoria van St. Kruis 113332, door Marcus van Clairon K. 1744. van Edm. Bonte-Goethals, St. Kruis-Aardenburg; 22. Micky, door Max K. 1870, van J. A. Nortie-, Oostburg en 23. Nelly d'Amice, door Indigoli de Plutsingen K. 1902, van A. J. E. Temmerman, IJzendijke. Jonge Merrieveulens: 1. Gilda van St. Kruis, door Iwan van Vredenburg K. 1955 van P. J. de Bac- kere, St. Kruis-Aardenburg; 2. Ida, door Clairon de la Lys K. 1488, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke; 3. Dora van Isabella, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van G. L. Lannoije, Aarden burg; 4. Nerva d'Amice, door Clairon de la Lys K. 1488, van A. J. E. Temmerman, IJzendijke; 5. Corrie van Pompier, door Pompier du Tombois K. 1808, van J. v. d. Meulen-Riemens, Schoon dijke; 6. door Aria's Clairon K. 1740, van P. Lutyn-van Cruyningen, Zuidzande; 7. Her- da, door Iwan van Vredenburg K. 1955, van Pr. J. F. van Hyfte, IJzendijke; 8. Truida van 't Eiland, door Sidney K. 1801, v. Cam. v. d. Hauwe- Burm, IJzendijke; 9, Mery van Eikelenbosch, door Audeux van Eikelenbosch K. 1620, van Jac. v. d. Meulen-Riemens, Schoondijke; 10. Bea van den Berg, door Audeux van Eikelenbosch K. 1620, van Z. C. Salomé, Zuidzande en 11. Astrid, door Aria's Clairon K. 1740, van Iz. Risseeuw-Haartsen, Zuid zande. Hengsten met afstammelingen: 1. Iwan van Vre denburg K. 1955, van G. L. Lannoije, Aardenburg; 2. Pompier du Tombois K. 1808, van H. J. Aer naudts, Sluis; 3. Aria's Clairon K. 1740 van J. Ramondt, J. Risseeuw Azn. en H. van Waes te Schoondijke; 4. Audeux van Eikelenbosch K. 1620, van H. J. Aemaudts, Sluis en 5. Acron van Vogel schor 87500, van H. J. Aemaudts, Sluis. Veiling Goes Verkoop kersenoogsten In de week van 15 t./m. 20 Juni werden op de veiling te Goes ruim 400.000 kg. kruisbessen aangevoerd. Voor den pluk is er een gebrek aan arbeids krachten. Wanneer dit niet het geval zou zijn, zou de aanvoer nog belangrijk hooger zijn ge weest. De eerste aardbeien werden aangevoerd, eveneens een klein kwantum vroege kersen. in Nederland de jacht te beoefenen zonder lid dier Vereeniging te zijn en ieder jager zal er goed aan doen, zich stipt naar hare bepalingen en voor schriften te gedragen. Zooals bekend wordt de Alg. Nederl. Jagersvereeniging geleid door haren Voorzitter, den Heer J. Craandijk te Eist (O.B.) en een aanvullend Bestuur, allen jagers. Daar naast is er een Raad van Bijstand welke, zooals de naam reeds aanduidt, den Voorzitter met des kundig advies op verschillend gebied zal bijstaan. Naast de jagersbelangen bestaan er echter tal van zeer gewichtige belangen van anderen. Het is nu éénmaal zóó, dat het wild zich ophoudt in de vrije natuur en het zich te goed doet aan de producten van den bodem, waar het deze be machtigen kan. Dat hierbij nog al eens met de rechtmatige belangen der producenten op onbe vredigende wijze werd omgesprongen, valt niet te loochenen. Het zal nu de taak der Afd. Jachtwezen en "van den daarbij in te stellen Ja;htraad zijn, ervoor te waken, dat aan willekeur en onoordeelkundig optreden paal en perk wordt gesteld, dat aan redelijke klachten van de zijde van onze bodem bewerkers op redelijke wijze tegemoet gekomen zal worden en dat in het algemeen de belangen van allen, direct of indirect bij het jachtwezen betrokken, nauwgezet aan elkaar getoetst en af gewogen zullen werden. Hierbij zal ik de mede werking van velen niet kunnen ontberen. Ik zal dus allereerst een beroep doen op de Boerenlei ders der provincies, die op hun beurt zich door hunne Buurtboerenleiders zullen kunnen doen voorlichten. Op deze wijze zal ied.r zijn recht kunnen vinden en aan zijn plicht herinnerd kun nen worden, waar dit noodig mocht zijn. Als leider der Afdeeling Jachtvyezen van den Land stand zal ik thans tevens het contact opnemen en onderhouden met den Voorzitter van de Al ge^Nederl. Jagersvereeniging. Bovendien za.' als lid van den Raad van Bijstand dier Ve" liging, de mogelijkheid geboden zijn tijdig kennis te nemen van hetgeen in de Alg. Nederl. Jagersvereeniging gaande is of wordt voorbereid. Bij een dergelijke samenwerking tusschen alle groepen van belanghebbenden zal zonder twijfel veel goeds tot stand komen; niet slechts ten bate der belanghebbende groepen zelf, maar tegelijker tijd ten bate van onze geheele Volksgemeenschap. W. G. NIEUWENKAMP, Leider der Afd. Jachtwezen en van den Jachtraad van den Ned. Landstand. BOND VAN BOERINNEN De Bond van Boerinnen en andere Plaitelands- vrouwen, afd. Zuid-Beveland, hield 25 Juni 1942 een bijeenkomst in de „Prins van Oranje" te Goes, waar door den heer M. A. Aalbregtse, staf leider van den Nederlandschen Landstand in Zee land, op een zeer onderhoudende wijze een cau serie werd gehouden over het voor den tegen- woordigen tijd zoo belangrijke onderwerp „Sibbe- kunde". Spr. gaf een zeer uitvoerige en boeiende uiteen zetting wat bleek uit het aandachtige gehoor van de aanwezigen. De verkorte inhoud van de lezing laat zich als volgt samenvatten: „Waar leefde en leeft de Sibbekunde en hoe ontstaat liefde daarvoor; wat is sibbekunde en de beteekenis daarvan voor het geestelijk, lichamelijk en materieel welzijn, voor namelijk met het oog op onze nakomelingen en in den zin: „boerenland in boerenhand", de be teekenis en de waarde van een stamboom, familie wapens en huismerken, de sibbekunde als genees middel tegen het „standgevoel", de familienaam, de voornamen, het beroep en allerlei andere ge gevens tot diepere kennis van het familiever band". Na een woord van dank aan den heer Aalbregtse voor dezen leerzamen middag, werd de bijeen komst door de presidente,--»mej. L. W. Welleman uit Krabbendijke, gesloten. K. Geitenkeuring Op 15 Juni werd te Wemeldinge de jaarlijksche Geitenkeuring gehouden. Keurmeesters: W. Sietema en J. Versluijs. Aangevoerd 14 melkgeiten en 29 lammeren, lste Prijzen werden verleend: Groep Lammeren: J. Oudeman te Wemeldinge. Groep volbloed lammeren: W. Gijssel te Wemel dinge. 2-jarige melkgeiten: W. Gijssel te Wemeldinge. Groep 3-jarige en oudere geiten: W. Gijssel te Wemeldinge. Voor de fokkerij werden aanbevolen 5 geiten van W. Gijssel te Wemeldinge en 1 geit van W, Snoep te Kattendijke,

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 4