Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening fncuM beleend een groot gedeelte van een koppel kippen, frelke rondliepen in een weide, waarin een groen poeder werd gevonden, hetwelk bij na der onderzoek Parljsch groen bleek te zijn. Vijfmaal werd gemengd meel aan runderen pn varkens gevoederd, hetwelk in hooge ma- Je verontreinigd was met giftige bestrijdings middelen. In drie gevallen is komen vast te (staan, dat deze verontreiniging geschiedde, doordat voor de emballage zakken werden ge bruikt, waarin calciumarsenaat of Parijsch groen was bewaard. In één geval werd voe- dermeel gemengd met een z.g. mineralen- mengsel, hetwelk bleek te bestaan uit met calciumarsenaat verontreinigd calciumcarbo- paat (krijt) en in een ander geval was niet fcekend, hoe in het gemengde meel calcium- arsenaat was terecht gekomen. .Tenslotte kan nog worden vermeld een geval, .Waarbij schapen stierven, welke graasden in >n boomgaard, die was bespoten met „elgetol". Waar nu voor de bespuiting van een aard appelveld tegen het dreigend gevaar van den O'oradokever per hectare 9 kg. calciumarse naat wordt vetelscht, zijn de hoeveelheden, ftelke binnen het bereik v? den meer ont wikkelden landbouwer, .1 eveneens onder dat van den eenvoudigen landarbeider en minder ter zake kundigen komen, zeer groot. Wordt „de ernstige waarschuwing aan vee houders", onder welken titel dit artikel ver schijnt, op grond van de vermelde vergifti- gingsgevallen tot hen gericht in het belang van het behoud van hun veestapel, ook de gevaren, welke den mensch bedreigen, zullen nimmer mogen worden onderschat. Dit is te meer het geval, waar hier te'lande niet in de mate de handel in en het verkeer met giftige bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten wettelijk is geregeld, zooals b.v. in Duitsch- land. Daar zijn nog kort geleden, nX op 13 Februari 1940, de op dit gebied geldende poli tieverordeningen door den minister van bin- nenlandsche zaken opnieuw gewijzigd en aan gevuld en voorschriften ^omtrent de verpak king, de verplichte keuring van ongekeurde middelen, den opslag, de afgifte enz. gegeven. Veeartsenijk. Dienst v.d. Dir. v. d. Landb. inlandsche scheerwol De Directeur van het Rijksbureau voor Wol ipn Lompen, maakt bekend, dat de Nederland- Ijsche Wolfederatie belast is met de inname «van alle inlandsche scheerwol, welke zich be vindt in het bezit van schapen- en andere jtvolhouders. Alle schapenhouders en andere Jhouders van wol zijn verplicht alle in hun bezit zijnde wol aan de Nederlandsche Wol- Ifederatie af te leveren. jftan de schapenhouders wordt hierbij dispen- Èatie verleend van het verkoop- en afleve- ingsverbod, genoemd in artikel 0, eerste lid, Wan de Wolbeschikking 1939 no. 2 en van het jvervoerverbod, genoemd in artikel 8, eerste Jid, van deze beschikking, onder de voorwaar- Be, dat de in hun bezit zijnde inlandsche Bcheerwol, na ontvangen bericht .onverwijld wordt verkocht aan en wordt vervoerd naar tie Nederlandsche Wolfederatie. Het verkoo lden en afleveren, alsmede het vervoeren van Beze wol, anders dan aan respectievelijk naar genoemde Federatie, blijft derhalve verboden, pe schapenhouders zullen door de provinciale gfdeelingen van de Nederlandsche Wolfede ratie individueel worden aangeschreven om dun wol op een bepaalden datum, op een be- laaiden tijd en op een bepaalde plaats in te everen. Deze provinciale afdeelingen van ge doemde Federatie zijn de volgende: 1. Gro- pingsche Wolvereeniging, Landbouwhuis, Gro ningen; 2. Friesche Wolvereeniging, Akkrum; fe. Drentsche Wolvereeniging, Landbouwhuis, (assen; 4. Overijsselsche Wolvereeniging Land- bouwhuis, Zwolle; 5. Geldersche Wolvereeni ging, Landbouwhuis, Anrhem; 6. Limburgsche jwolvereeniging, Landbouwhuis, Roermond; p. Noord-Brabantsche Wolvereeniging, Alm- Jcerk; 8. Zeeuwsche Wolvereeniging, Land bouwhuis, Goes; 9. Zuid-Hollandsche Wolver eeniging, Landbouwhuis, Den Haag; 10. Nrd.- pollandsche Wolvereeniging, Lyceumstraat, (Alkmaar; 11. TJtrechtsche Wolvereeniging, Catharijnekade 5, Utrecht. |De aandacht van belanghebbenden wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat zij na ont vangst van een aanschrijving van één der bovengenoemde provinciale afdeelingen de in jhun bezit zijnde inlandsche scheerwol op de ïn deze aanschrijving vermelde plaats en op Ben daarin genoemden tijd dienen in te le veren. Ten aanzien van de aldus in te leve ren wol zijn de volgende richtprijzen vastge steld per kg. basis 60%. kwal. 00 1 2.50 kwal. in f 1.80 afwijkend f 1.52 kwal. 0 2.35 kwal. IV 1.80 held I 1.82 kwal. I 2.20 zwart I 2.20 heide n 1.57 jnatras 2.15 zwart II 2.— brokken 1.42 kwal. II 2.05 zw. afw. 1.45 lam 2)20 JDenoemde prijzen gelden franco ontvangst gelegenheid. Wol met afwijkend rendement Eal dienovereenkomstig hooger of lager wor- Ben gewaardeerd. Gezien de dringende be hoefte zal een deel van de verzamelde Neder landsche scheerwol 1942 voor dit doel gere serveerd worden en ter beschikking worden gesteld van schapenhouders in den vorm van breigarens. Nadere gegevens omtrent de dis tributie dezer garens zullen t.z.t. in de dag bladen worden gepubliceerd. Vanzelfsprekend zullen deze breigarens slechts aan die scha penhouders worden verstrekt, die zich strikt aan de wolinleveringsvoorschriften hebben gehouden. In geen geval mogen schapenhou ders zelf wol achterhouden ter voorziening in de eigen behoefte van sajet. Smeeroliedistributie Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt, in overleg met het Rijksbureau voor Aardolieproducten, bekend, dat verbruikers van minerale smeermiddelen ten behoeve van werkzaamheden op akker bouw-, tuinbouw- en veehouderijbedrijven en van particuliere bemalingen, indien zij voor een toewijzing van smeeroliën in aanmerking wenschen te komen, bij den Plaatselijken Bureauhouder van den Voedselcommissaris in het district, waarin zij wonen, een aan vraagformulier VA.L. naar waarheid moeten invullen en indienen bij het Bureau Grond stoffen van het Rijksbureau voor de Voed- fselvodrziening in Oorlogstijjj, Lange Voor hout 10, 's-Gravenhage. In het algemeen komen slechts die bedrij ven in aanmerking voor een toewijzing van smeeroliën, welke motorische kracht bezit tere en dan nog slechts in zooverre zij per jaar meer dan 12 kg. aan minerale smeer middelen verbruiken. Van de overige bedrij ven zullen slechts weinige op grond van hun behoefte aan smeeroliën en/of vetten voor hun landbouwmachines in aanmerking ko men, omdat de hoeveelheid, welke zij noodig hebben, minder dan 12 kg. per jaar is en deze kleine hoeveelheden vrij betrokken kun nen worden. De formulieren moeten worden ingediend ten minste drie weken, doch niet vroeger dan vijf weken voor den vervaldatum van de laatst verleende vergunning tot aankoop van smeermiddelen. Onvolledige of onjuiste invul ling van het desbetreffende aanvraagformu lier heeft onvermijdelijk niet-behandeling ten gevolge. Heffing bij het koopen van haver Met ingang van 7 Juli 1942 is, ten behoeve van het Landbouw-Crisisfonds, een heffing ingesteld ter zake van het koopen van haver, bestemd om aan eigen dieren te vervoederen. Deze heffing bedraagt f 3.50 per 100 kg. en is verschuldigd door een ieder, die haver als enkelvoudig product koopt voor zijn paarden, vee of andere dieren. Van de heffing zijn vrijgesteld veehouders, die kunnen aantoo- nen, dat zij hun geheelen, door hen geteelden voorraad haver aan de P.I.C.A. hebben inge leverd. De heffing moet worden voldaan tan de P.I.C.A. binnen wier werkgebied de betrok kene is gevestigd, tegelijk met het aanvragen van het bestelbiljet, waarop de haver mag worden aangekocht. Landbouwwerktuigendistributie Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt, in aansluiting op de publicatie van begin Februari j.l. bekend, dat door den secretaris-generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en scheep vaart bij beschikking van 8 Juni jX is be paald, dat onderdeelen van landbouwwerk tuigen, noodig bij het verrichten van repara ties, vrij door belanghebbenden bij hun le veranciers zullen kunnen worden betrokken. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart van 17 Februari 1942 was het verhandelen van onderdeelen van landbouwwerktuigen van welke het gewicht per stuk grooter is dan 10 kg. verboden, in dien en voor zoover de belanghebbende niet in het bezit was van een koopvergunning, af te geven door of namens het bureau voor de metalenverwerkende industrie. Dit hield niet in, dat complete landbouwwerktuigen met een totaal gewicht beneden 10 kg. zonder koopvergunning konden worden afgeleverd. De regeling is thans vereenvoudigd. Voor complete landbouwwerktuigen en -machines dient men, ongeacht het gewicht, steeds in het bezit te zijn van een koopvergunning van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, bureau grondstoffen (zooals ook bij de beschikking van 17 Februari 1942 was voorgeschreven). Onderdeelen kunnen ten behoeve van reparaties zonder koopver gunning worden gekocht en geleverd. Het aankoopen van onderdeelen anders dan ten behoeve van reparaties is verboden. Verder zullen er door het bureau voor de metalenverwerkende industrie, in overleg met het bureau grondstoffen van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, handleidingen worden uitgegeven voor de distributie van landbouwwerktuigen, welke zullen worden toegezonden aan de Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouwconsulenten en of hun plaatselijke vertegenwoordigers, ■alsmede aan de fabrikanten van, importeurs van en handelaren in landbouwwerktuigen. In bedoelde handleiding zijn ook mededee- lingen vervat betreffende de materiaalvoor ziening ten behoeve van nieuwbouw en repa ratie dezer werktuigen, welke voor de fabri kanten en importeurs dezer werktuigen van belang zijn. De aanvragen voor geheele landbouwwerk tuigen moeten worden Ingediend op speciale daarvoor uit te geven aanvraagformulieren voor den aankoop van landbouwwerktuigen. Deze aanvraagformulieren moeten worden in gediend bij den Rijkslandbouw- resp. Rijks- tuinbouwconsulent van het district, waarin de belanghebbende woont, voor zoover deze aanvragen niet betreffen dorschmachines, stroopersen en stroobinders. Aanvragen tot het verkrijgen van een koopvergunning voor een nieuwe dorschmachine, stroopers of stroobinders moet enworden ingediend bij den voedselcommissaris van de provincie, waarin de belanghebbende woont. Voor het verrichten van reparaties, waarbij de te verwerken hoeveelheid ijzer en staal, inclusief de voor deze reparaties benoodigde onderdeelen minder bedraagt dan 100 kg. be hoeft geen speciale toestemming te worden gevraagd. Indien echter de benoodigde hoe-' veelheid ijzer en staal per reparatieobject meer dan 100 kg. bedraagt, dient voor het verrichten van deze reparatie toestemming te worden gevraagd aan den betreffenden Rijkslandbouw- resp. Rijkstuinbouwconsulent, voor zoover de reparatie niet geschiedt aan een dorschmachine, stroopers of stroobinder. Indien de reparatie noodig is voor een dorsch machine, stroopers of stroobinder en indien voor het verrichten van deze reparaties meer dan 100 kg. ijzer en staal noodig is, moet hiervoor toestemming worden gevraagd aan den betrokken prov. voedselcommissaris. Zoowel de Rijkslandbouw- resp. Rijkstuin bouwconsulent als de provinciale voedselcom missaris zendt copie van de verleende toe stemming aan het bureau grondstoffen door. Aan de hand van de copie van de verleende toestemming zal dan door het bureau grond stoffen controle worden geoefend of de be paalde te verrichten reparatie inderdaad van urgent belang genoemd kan worden en of de daarvoor te besteden hoeveelheid materiaal ook inderdaad juist is opgegeven. Voor het verkrijgen van een toestemming voor het doen verrichten van reparaties zijn eveneens spe ciale formulieren verkrijgbaar gesteld. De speciale voor het aanvragen van land bouwwerktuigen, of voor het verkrijgen van een toestemming tot het verrichten of doen verrichten van een reparatie benoodigde for mulieren, zullen verkrijgbaar worden gesteld bij de heeren Rijkslandbouw- resp. Rijkstuin bouwconsulent en/of hun plaatselijke verte genwoordigers. Bij de invulling van deze aan vraagformulieren zullen de in de uit te geven handleiding gegeven aanwijzingen moeten worden opgevolgd. Onvolledige of onjuiste in vulling der aanvraagformulieren heeft on vermijdelijk ten gevolge, dat de betreffende aanvrage niet in behandeling wordt genomen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11